Αποστολέας Θέμα: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .  (Αναγνώστηκε 4857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 17, 2022, 21:23:17 μμ »
Μπράβο ρε φίλε
Πάντα ζήλευα τους ανθρώπους που έχουν υπομονή και τους πιάνουν τα χέρια
Περιμένουμε την συνέχεια  8)

Ουτε να ζηλεύεις φιλε τίποτα ολων των ανθρώπων πιάνουν τα χέρια τους. Απλά είναι να βρεις τον χρονο και να προσπαθήσεις σε ότι θεμα σου αρέσει . Αν είναι κατι τεχνικό με πολύ εξάσκηση θα τα καταφέρεις . Θα κανεις και λαθη να εισαι σίγουρος  και σιγα σιγα με τον καιρο θα εχεις ένα καλο αποτελεσμα!! Στο δικο μου θεμα δεν εχει βιασύνη οποτε υπαρχει χρονος ασχολούμαι. Ότι γίνεται το κανω σε παλια χαλασμένα ρολογια ,ουτε να χαλασω φοβαμαι, ειμαι ανετα . Στα πρωτα βηματα ολο ζημιες τωρα καπως εχω διορθωθεί και φυσικα μαθαίνω συνέχεια .Εχω και παρα πολλες απορίες φυσικα.  :)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 19, 2022, 21:10:03 μμ »
Eχω στην κατοχή μου ένα μικρο μικροσκόπιο . !! Το ειχα αγορασει πριν αρκετο καιρο και πολύ ελαχιστες φορες το χρησιμοποίησα !!Ένας φακος 20 Χ είναι υπεραρκετός για εμενα ακομα και για αρκετα δυσκολες εργασιες!! Πολοι σύγχρονοι ωρολογοποιοί χρησιμοποιούν εξολοκλήρου για την εργασία τους ειδικα μικροσκόπιά τα λεγομενα στερεοσκοπικά μικροσκοπια  . Μερικοι από αυτους  εργάζονται πολλες ωρες με αυτόν τον τρόπο δηλαδή δεν χρησιμοποιούν φακούς απλούς αλλα όλη η εργασια γίνεται με αυτόν το τρόπο.!!  Αυτοι γνωρίζουν καλυτερα, δεν εχω άποψη σε αυτό ,δεν το εχω δοκιμασει οποτε το αφήνω ως έχει.
Αποφάσισα για τα 5 τεμαχια αξονακια που εχω , να συνδέσω το μικροσκόπιο στον υπολογιστή μου (ειναι ειδικο μικροσκοπιο με usb συνδεση)  . Σκοπος μου ηταν να διαλεξω το καλυτερο αν υπαρχει και να προχωρησω .Από την άλλη θα ηταν ευκαιρία να εβλεπα και την (διαβρωση -σκουρια )λιγο καλυτερα αν γινοταν μηπως και τα καθάριζα καπως αν έβρισκα και το πως !



Εδώ ενας Tεχνιτης σε εργοστασιο ωρολογοποιίας εργαζεται με στερεοσκοπικό μικροσκόπιο

Το μικροσκοπιο μου




Συνεχίζεται…
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,Beastaras,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 21, 2022, 15:41:31 μμ »
Μια ωραια Κυριακη ελαφρως συννεφιασμένη, τι καλυτερο για να ξεκίναγα την προσπάθεια να λύσω τα θεματατακια με τον άξονα.
Εργαλεια που θα χρησιμοποιήσω
1.   Τηλεσκοπιο
2.   Ειδικη βαση με μικρες τρυπούλες γενικης χρήσεως

3.   Software
Υπαρχουν αρκετα προγραμματα τηλεσκοπίων .Εχω δοκιμασει αρκετα από αυτά. Οι δοκιμες εγιναν στο παρελθον με σκοπο να δω αν κάποιο από όλα υπερτερουσε σε ποιότητα εικονας! Το συμπερασμα μου ηταν ότι όλα περιπου το ιδιο κανουν, αλλα η ποιοτητα εξαρταται από το τηλεσκοπιο που εχουμε. Μιλαμε για free εκδοσεις προγραμματων που μπορουμε να βρουμε ψαχνοντας στο δίκτυο.


Προγραμμα που χρησιμοποίησα





Συνεχιζεται ….
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Συνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37991
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 21, 2022, 21:43:50 μμ »
...συνέχισε. Ακρως ενδιαφέρον, ειδικα, για όσους δεν έχουν σαφή εικόνα των μηχανισμών / εσωτερικών ενός ρολογιού.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
teomad,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 21, 2022, 23:09:30 μμ »
...συνέχισε. Ακρως ενδιαφέρον, ειδικα, για όσους δεν έχουν σαφή εικόνα των μηχανισμών / εσωτερικών ενός ρολογιού.

Προσπαθώ οσο μπορώ να ειναι κατανοητο και ευχάριστο για ολους .  :)




.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 22, 2022, 15:33:57 μμ »
Επελεξα ένα αξονακι στην τυχη και το τοποθετησα σε μια τρυπουλα.

 Το έβαλα στην τρύπα για να είναι σταθερό . Ο αξονας εχει περίεργο σχημα ,γλιστράει ακομα και μια ανασα μπορει να το κουνήσει η και να το χάσουμε από τα ματια μας. Μιλαμε για 3mm max
Κοιτοντας προς την οθονη του υπολογιστη παρατηρησα πολλα μικρα συμβολα στο προγραμμα χωρις να γνωριζω τι κανουν. Τι είναι όλα αυτά αναρωτήθηκα ?
Αρχισα να τα πειραζω λιγο με (κλικ) να δω τι κανουν ξεχνοντας για λιγο το θεμα μου.
Πατοντας στο σημειο

μια γραμμη εμφανιστηκε στην εικονα .

Αρχισα να την επεκτείνω σε τυχαία σημεια στην εικονα .Παρατηρησα διπλα από αυτην νουμερα να αλλαζουν τρελα οσο επαιζα με το ανοιγμα και κλεισιμο  της γραμμης.
Τοτε ασυναίσθητα μου ηρθε η ιδεα μηπως με την γραμμη και τα νουμερα αυτά μπορουσα να παρω μετρηση μηκους στον αξονα όπως ειμαι  !!
Το μηκος είναι παρα πολύ δυσκολο να μετρηθει λογο του σχηματος στον άξονα . Στο νημα ειδαμε μετρηση αξονα αλλα να είναι πανω στον τροχο , σκετο είναι δυσκολο .Θα δείξουμε και ένα τροπο άλλο στο μελλον(όχι τωρα να μην ξεφυγουμε από το θεμα)
Για να δουμε μηπως καταφερουμε να το μετρησουμε με το μικροσκόπιο το μηκος του αξονα? Δεν εχουμε να χασουμε κατι!!


Συνεχιζεται ..
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 24, 2022, 22:10:55 μμ »
Σκαλίζοντας τα συμβολα στο πρόγραμμα επρεπε να δω πως θα  ρυθμίσω , όταν τραβάω γραμμη να μου δειχνουν τα νουμερα την πραγματικότητα και όχι να είναι τυχαια.!To προγραμμα δεξια πανω γραφει ότι το μικροσκόπιο δεν είναι καλιμπραρισμενο .
 

Αυτος είναι κα ο λογος που οι γραμμες βγαζουν νουμερα τυχαια.

Για να παρουμε σωστη μετρηση μου ηρθε η ιδεα να βρω κατι να μετρησω αλλα να είναι η πραγματικοτητα. Στην αρχη μου ηρθε η σκεψη να βρω ένα χαρακα όμως δεν ειχα, ετσι αποφασισα να παρω μετρηση το παχυμετρο που εχω (εχει και αυτό χαρακα ) Θελουμε να κανουμε αυτην την διαδικασία ώστε ότι βάλουμε διπλα στην μέτρηση  πχ το μικρο αξονακι ,να μας δινει το προγραμμα αυτόματα μετρησεις!!!

1 ΒΗΜΑ Ακουμπαμε το μικροσκοπιο ακριβως όπως στην παρακατω εικονα επανω στο παχυμετρο.

(Προσοχη οτι κανουμε πρεπει να ειναι σταθερο και να μην κουνιεται τιποτα)


Συνεχιζεται...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 24, 2022, 23:32:31 μμ »
Φοβερός
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
teomad,
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Thodorisklm

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2995
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 24, 2022, 23:52:57 μμ »
Συνέχισε !

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
teomad,
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 25, 2022, 08:44:11 πμ »
Συνέχισε !

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+1
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
teomad,
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 26, 2022, 22:02:03 μμ »
καλησπερα ,

συνεχεια....


ΒΗΜΑ 2

Καθαριζουμε την εικονα με την ροδα του μικροσκοπιου ( ψαχνουμε να δουμε που καθαριζει η εικονα οσο το δυνατον καλύτερα και τραβαμε μια γραμμη ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΚΕΝΤΡΟ επανω στο χιλιοστο (όπως στην παρακατω εικονα)

Σκοπος μας είναι όπως είμαστε η γραμμη να βγαζει το νουμερο 100(με κοκκινο) δηλαδη οσο είναι πραγματικα !


ΒΗΜΑ 3
Για να βγαινει το 100 επαιξα με τα νουμερα στο σημειο αυτό του προγραμματος




 Βρηκα ότι το ιδανικο νουμερο σε εμένα είναι το 149. Αυτό το 149 αλλαζει στον καθενα που θα δοκιμάσει και εδώ βαζουμε ότι νουμερο θελουμε. Το νουμερο αυτό συσχετίζεται με την αποσταση που είναι το μικροσκόπιο .Στην ουσια παιζουμε με τα νουμερα 150,149,148 κτλπ ,βλεπουμε ποτε μας γραφει η γραμμη 100 όταν είναι κεντρο με κεντρο,
Αν σβήσουμε την γραμμη και ξαναδοκιμάσουμε πρεπει παλι να δειξει 100 , αν το δουμε αυτό σημαίνει ότι ειμαστε έτοιμοι για μετρησεις και ότι το μικροσκοπιο μας είναι καλιμπραρισμενο όπως εμεις θελουμε.
Εδώ βλεπουμε επεκταση της γραμμης στα 3 χιλιοστα μας εβγαλε 300 και κατι λιγο παρα πολύ καλη μετρηση



συνεχιζεται..
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Thodorisklm,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 30, 2022, 23:37:42 μμ »
ΒΗΜΑ 4

Δεν μενει να βαλουβε τον αξονα να τον μετρήσουμε !!!


Καλιμπραρισμενος με τον παραπάνω τρόπο η χαρα ηταν μεγάλη.
Αυτό που πρεπει να δουμε αν όλα πανε καλα είναι το παρακατω αποτελεσμα μετρησεων
Τα συμπερασματα δικα σας  ;)


Μηκος 290,78 διπλα στο 291. Απίστευτο ουτε παχυμετρα ουτε τίποτα .


Βαθμολογω τον τροπο με 97% επιτυχία. Και να μου εχει φυγει το χερι στην γραμμη ο αξονας που μου εστειλε ο εμπορος είναι σωστος στο μηκος του.


Αποφασισα όπως ειμαι εδώ να δοκιμασω και άλλες μετρησεις οι οποιες είναι αρκετα χρησιμες θα ελεγα Τα αποτελέσματα πραγματικα δεν το πίστευα και παλι ….. Φωτογραφιες αποτελεσματων.
Ότι βλεπουμε εχει εμφανιστει αυτόματα απλα τραβοντας γραμμές




Προσωπικά ο τροπος αυτος μου ελυσε τα χερια .Πολλες φορες εχουμε το εργαλειο μπροστα μας και δεν το ξερουμε. Μια σκουρια σε ένα αξονα με οδηγησε να βρω αυτό τον τροπο μετρήσεων.  Για την ιστορια αφησα την διάβρωση και επελεξα το αξονακι να συνεχισω την εργασια μια και επεσα σε ενα σχετικα καλο με καθαρα Pivots !! . Την διάβρωση θα το δουμε στο μέλλον.

Το θεμα θα εχει επιπλεον ένα τροπο για καλυτερα αποτελεσματα της τεχνικης αυτης οποτε ..


Συνεχιζεται..
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,Thodorisklm,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2022, 22:41:22 μμ »
Bελτίωση τεχνικής μετρήσεων από απόσταση.
Το καλιμπραρισμα εγινε με την βοηθεια του παχυμετρου. Μετα από αυτην την διεργασία το παχυμετρο φευγει και μπαίνει η βαση με τις τρύπες.
Επειδή το παχυμετρο εχει διαφορετικό πάχος από την βαση αυτό μας  δειχνει ότι το καλιμπραρισμα δεν είναι τελειο. Μπορει να είναι αρκετα κοντα ώστε να μην κανουμε λαθος αλλα εμεις θελουμε το καλυτερο.
Σκεπτόμενος αυτό το μικρο θεματακι η λυση βρέθηκε. Εψαξα και βρηκα τα παρακατω ώστε να ακυρωσω τον χαρακα του παχυμετρου
Βρηκα αυτά .



Toποθετουμε στην βαση ένα από αυτά τα καρτελάκια και κανουμε μετρηση .Τα γνωστα βρισκουμε το καταληλο νουμερο στο προγραμμα και μετραμε το χιλιοστο



Η καρτελα είναι ακριβως στην βαση δηλαδη ειμαστε σχεδον ακριβως στο σημείο που θα μετρησουμε τον αξονα.

Εδώ ολοκληρώνεται και το θεμα μετρησης του αξονα με αυτόν τον τροπο ελπιζω να σας αρεσε  αυτό το extra tip να το πουμε ετσι και να βοηθησα ισως λιγακι ακομα και εμπειρους αρκετα.

Μου εχει μπει μια ιδεα τωρα για το αν μπορω να μετρησω τρυπα ρουμπινιου με αυτόν το τροπο. Θα κανω τις δοκιμες μου και αν δω ότι γινεται θα φτιαξω ένα νέο νημα σχετικο με ρουμπινια κτλπ
Η ιδεα μου ηρθε γιατι ανοιγοντας μια μηχανη επεσα σε μια ζημια τετοια ραισμενο ρουμπινι!!!
 Γενικα αυτά τα θεματα γεννάνε  ολο και περισσοτερα θεματα και δεν σταματανε ποτε χεχε

.....😊


friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,
No reactions
Watch Lover