Αποστολέας Θέμα: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .  (Αναγνώστηκε 4859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ


Είναι λιγο τεχνικο το θεμα αλλα θα ηθελα να το μοιραστω με φιλους τεχνιτες που διαβαζουν. Φυσικα και τα μελη μπορει να το βρουν ενδιαφερον μια και θα δουν ποσες δυσκολιες υπαρχουν σε αυτον τον ωραιο κοσμο της ωρολογοποιιας και σε τη θεση ειναι ο τεχνιτης καθε φορα που αναλαμβανει το ομορφο ρολοι σας  .

Θα γραψω για ενα τροπο που βρηκα για μετρησεις στον αξονα. Πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχει σε ξενο forum αν διδασκεται  η ειναι αρκετα αξιοπιστος ο τροπος !! Το σιγουρο ειναι οτι ειναι πρωτη παγκοσμια δημοσιευση στο InternetΜια και δεν εχω βρει κατι καπου

Θα πουν αρκετοι γιατι δεν μετρας με παχυμετρο. Φυσικα και μετραω και με παχυμετρο ομως δεν βγαινει παντα το σωστο αποτελεσμα σε τοσο μικρες μετρησεις.


Θελουμε ενα μηκος να ειναι 310 για παραδειγμα . Ακομα και το ηλεκτρονικο παχυμετρο κανει λαθος αρκετες φορες!!
Μη σας ζαλιζω θα ανεβασω την διαδικασια μου τις επομενες μερες . Με εικονες  εργαλεια κτλπ

Υπαρχει ενα εργαλειο επαγγελματικο αλλα ειναι παρα πολυ ακριβο κατι σαν παχυμετρο με βαση κτλπ (δεν το βρισκεις κατω απο 500 euro). Oχι δεν θα χρησιμοποησω αυτο το εραλειο ! χμμΜη σας ζαλιζω stay tuned... ;)




friendly
0
funny
0
like
4
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,criss6,jo.sa,Revilles,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2022, 20:05:17 μμ »
Περιμένουμε περιμένουμε
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
teomad,
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2022, 20:24:10 μμ »
Στα μεγέθη τέτοιας τάξης δεν χρησιμοποιείται παχύμετρο... Μόνο ένα μικρόμετρο δίνει αξιόπιστη μέτρηση σε τέτοιες περιπτώσεις.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jb,teomad,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2022, 20:38:18 μμ »
Στα μεγέθη τέτοιας τάξης δεν χρησιμοποιείται παχύμετρο... Μόνο ένα μικρόμετρο δίνει αξιόπιστη μέτρηση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Να ενα μικρομετρο αν εννοεις κατι τετοιο δεν καταφερα ποτε να μετρησω 310 δεκατα διοτι το προβλημα ειναι οτι ο αξονας γλυστραει .

Πως θα μπει στην μεση και πως θα πετυχεις κεντρο? Και αν παει στραβα χμμ δεν κανει

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2022, 23:04:04 μμ »
Ας μπω στο θεμα σιγα σιγα!!

Μια πολύ συχνη βλαβη στα ρολογια τα παλια που ασχολουμαι είναι to αξονακι που εχω αναρτησει στην πρωτη φωτογραφια στο thread με το βελακι. Είναι το πιο ευαίσθητο υλικο μεσα σε ένα μηχανικό ρολοι.
Αυτό από πτωση του ρολογιου συνηθως η χτηπημα σπαει.
Αν σπασει αυτό ,ο τεχνιτης είναι υποχρεωμενος να το επισκευασει καθως μιλαμε για μια βλαβη σοβαρη διοτι το ρολοι δεν λειτουργει ότι να κανει ο χρηστης. Το ρολοι σταματαει η σε παρα πολύ σπανιες περιπτωσεις το ρολοι υπολειτουργει με κακιστους χρονους εως τρελους.
Η αντικατασταση του προυποθετει ειδικα εργαλεια που ο τεχνιτης εχει η δεν εχει κιολας όπως εγω χεχε   :(
Ενας τροπος και ο δυσκολος είναι ο τεχνιτης να το φτιαξει στον τορνο. !! Τορνος ειδικος μικρός . Αυτό προϋποθέτει γνώσεις μηχανουργου και μαλιστα για μια δουλεια μικρογραφια !!
Μπορει να θέλει και μια ολοκληρη μερα αυτο το αξονακι αν σκεφτούμε οτι μπορει να σπάσει να φυγουν οι μετρήσεις την ωρα της εργασιας και αλλα..



Ο άλλος τροπος είναι η αγορα του αξονα .Αυτος ο τροπος είναι η πρωτη κινηση του τεχνιτη πρεπει να βρει αξονα και με μεγαλη προσοχη να τον τοποθετήσει.
Από εδώ ξεκιναει και η ιστορια μου ,… Σε ανοιγμα μιας παλιας μηχανης δικης μου εντοπισα το προβλημα-βλαβη  ( σπασμενος αξονας). Αποφασισα να αγορασω ένα κομματι και να το τοποθετησω ………..





Συνεχίζεται  ....



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Συνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37991
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2022, 01:13:55 πμ »
Να ενα μικρομετρο αν εννοεις κατι τετοιο δεν καταφερα ποτε να μετρησω 310 δεκατα διοτι το προβλημα ειναι οτι ο αξονας γλυστραει .

Πως θα μπει στην μεση και πως θα πετυχεις κεντρο? Και αν παει στραβα χμμ δεν κανει



Με ενδιαφέρον περιμένουμε την ανάρτησή σου. :)

Οσον αφορά το μικρόμετρο, ή όπως το λένε, ένας μηχανοτεχνίτης, το χρησιμοποιεί βασικά για διαμέτρους / άξονες, και για εκατοστά του χιλιοστού.

ΚΑι υπάρχουν διαφόροων εφαρμογών / διατάξεων, για εσωτερικές διαμέτρους, εξωτερικές διαμέτρους, και όχι μόνον για μικρά, αλλά και για τεράστια αντικείμενα, πχ έμβολα / χιτώνια ΜΕΚ, σε μέγεθος σπιτιού.

Θέλει εμπειρία και γνώση, το πως θα το κρατήσεις και το πως θα το χειριστείς για σωστό μέτρημα.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
teomad,jb,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2022, 02:01:36 πμ »
Με ενδιαφέρον περιμένουμε την ανάρτησή σου. :)

Οσον αφορά το μικρόμετρο, ή όπως το λένε, ένας μηχανοτεχνίτης, το χρησιμοποιεί βασικά για διαμέτρους / άξονες, και για εκατοστά του χιλιοστού.

ΚΑι υπάρχουν διαφόροων εφαρμογών / διατάξεων, για εσωτερικές διαμέτρους, εξωτερικές διαμέτρους, και όχι μόνον για μικρά, αλλά και για τεράστια αντικείμενα, πχ έμβολα / χιτώνια ΜΕΚ, σε μέγεθος σπιτιού.

Θέλει εμπειρία και γνώση, το πως θα το κρατήσεις και το πως θα το χειριστείς για σωστό μέτρημα.



Nαι βεβαια το εργαλειο (μικρομετρο) είναι πολύ χρησιμο απλα δεν με βολεψε δεν καταφερα να παρω μετρηση σωστη στο μηκος.Η αληθεια είναι το παχυμετρο με βοηθαει αρκετα και γρηγορα με μια πατεντα που θα γραψω σε αυτό το Thread extra. Oμως ο τροπος ο άλλος  που βρηκα κατά τυχη με προβληματισε αρκετα γιατι δεν πίστευα στις μετρησεις που ειδα.Θα σε βαλω σε αγωνια λιγο χεχε

------------------------------------
Αρκετοι εχουν ρολογια με ανοιχτη κασα (δηλαδη πισω με τζαμι) μπορουν να δουν γιατι μιλαμε .Το βελος δειχνει το σημειο που θελουμε να αντικαθαστησουμε

Ο TΡΟΧΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΞΟΝΑΣ ΤΟΥ ΜΕ ΒΕΛΟΣ


friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,jo.sa,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2022, 19:05:01 μμ »
Παράγγειλα ένα τεμαχιο για την περίπτωση μας .
Μου στοίχησε περιπου 17 ευρο με τα μεταφορικά . Θελω να βαζω και τιμες  για  να δουμε και τι εξοδα θα εχουμε περιπου ετσι για την ιστορια
Να σας θυμίσω σε παλιο thread ειχα γραψει ότι τα ρολογια τα παλια φτιαχνονται με τον καιρο . Με πολεμους προβληματα μετακινήσεων και ότι εχει συμβεί στον πλανήτη μια αγορα από την Αγγλια εκανε 3 εβδομάδες πριν μερικους μηνες .
Όταν ο τεχνιτης επιλεγει να αγορασει τον αξονα πρεπει με μεγαλη προσοχη να επιλεξει το σωστο νουμερο. Οι Ελβετικες μηχανες είναι χιλιαδες και τα αξονακια παρα πολλα .Μια μηχανη μπορει να φοραει 3 ειδη και εδώ θελει προσοχη να επιλεξεις τον σωστο κωδικο και αν υπαρχει κιολας.
Χμμ δεν υπαρχουν εργοστασια φαμπρικες που ασχολουνται με μια μηχανη του 1950.!!! Ότι υπαρχει είναι παλαια στοκ που αρκετοι εμποροι τα πουλανε από εδώ και από εκει σε διαφορα sites!! Ειμαστε τυχεροι βρηκαμε ένα για εμας χε χε !!!
Φωτογραφια του αξονα για το τι μιλαμε (χωρις ζοομ) όπως και οι σωστες μετρησεις  του προιοντος .
Θα επεκταθω περι των μερτησεων σεα αλλα ποστς στο thread







Φωτογραφια παλαια με εργοστασιο που φτιαχνει αξονακια και τροχους



Συνεχιζεται…….
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,Spyoly,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2022, 18:39:41 μμ »
Όλα ωραια εχουμε το νέο αξονακι στα χερια μας. Κυριακη πρωι και ένα φραπεδακι ετσι για συντροφιά δεν θα ηταν και ασχημο θα ελεγα …. 😊 
-   (Για να μπει ο αξονας στον τροχο εχουμε μια  παρα πολύ συγκεκριμένη διαδικασια πιθανον επεκταθώ στο μελλον!! Απαιτουνται συγκεκριμενα εργαλεια παλι μετρησεις και πρεπει να ακουληθησουμε το σχεδιο μας ακολουθοντας προσεχτικα.)

Μια και γνωριζουμε όμως τι εχουμε αγορασει από πριν θα ελεγα ότι δεν χρειαζεται να παρουμε και αρκετες μετρησεις εδώ, πινουμε μια γουλια καφε και ξεκιναμε χεχε ….
Εχοντας σαν βαση το σχεδιο μας ας παρατηρησουμε την  γραμμη με το Α



Αυτό που πρεπει να γινει για να εχουμε ενα ωραιο αποτελεσμα , είναι ολοκαθαρο στην παρακατω φωτογραφια.



Το Α να πεσει στα ρουμπινια !!
Α= ΟΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ ΑΞΟΝΑ
Συνεχιζεται …..
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jo.sa,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 11, 2022, 00:53:11 πμ »
Ισως η περιπετεια ξεκιναει από εδώ!
Εκανα ολες τις προβλεπόμενες κινήσεις και τοποθέτησα το νέο ανταλλακτικό που ειχα επάνω στον τροχό.
Μετα την τοποθέτηση πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε μια δοκιμή του τροχού να δούμε λειτουργεί ,γυριζει ,είναι ευθυγραμμισμένος και ότι είναι δυνατον ,πριν τοποθετησουμε την ΤΡΙΧΑ και πολλα παρελκομενα στο σύστημα αυτό.
Η δοκιμη γινεται στην καλημπρα μας .

_______________________________________________________________________
Ουπς μια μεγαλη απαγοητευση με κυρίεψε!! Δυστηχως τα πραγματα δεν πηγαν καλα .
Στο κατω σχεδιο μπορουμε να δουμε τι εγινε. Επειδη θεωρω τον εαυτο μου αντζαμη βιαστικο χαχαχα αμεσως ειπα μεσα μου ότι εγω εκανα την πατατα η καποιος τεχνιτης στο παρελθον κατι εχει αλλαξει στην μηχανη , μηπως χτυπησα με το σφυρι δυνατα και το χαλασα και ποσα αλλα !!!
Να γραψω εδώ ότι όταν το αξονακι μπει στον τροχο δεν ξαναβγαινει !! Εχει χτυπηθει με σφυρι ειδικο και μετα τελος. (αν και εχω βγαλει ένα καποτε και το ξαναέβαλα αλλα μην επεκταθω πως εγινε διοτι μαλλον θα πρπει να γραψω βιβλιο την ιστορια της ζωης μου χεχε )

Για να μη σας κουραζω που ειμαι σιγουρος ότι αρκετοι εχετε βαρεθει χεχεχε
To προβλημα
Το πανω pivot  για περιεργο αγνωστο λογο δεν ακουμπαγε πανω  :-[ :-[ :-[ :-[ :-X :-X :-X :-X



Συνεχιζεται……………………

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2022, 15:57:45 μμ »
Όταν μας συμβαινει κατι όπως στην παραπανω περιπτωση το καλυτερο που εχουμε να κανουμε είναι να διακοψουμε. Δεν χρειαζεται να πειραξουμε τα  εξαρτήματα μην γινει ζημια, μη χαλασουμε κατι γιατι δεν ειναι ευκολο να βρεθει . Ένα ρουμπινι να χαλασουμε ένα μπρατσο να στραβώσομε που κραταει ολο το συστημα τελος μετα!!
Εάν ειμαστε λιγες ωρες στην επιφανεια εργασιας μας μπορουμε να ασχοληθουμε στο ιντερνετ μηπως και καταφερουμε να βρουμε κατι που δεν γνωριζουμε , ένα video , μια λυση κατι που μας οδηγησει στο που εχουμε (μπλεξει)
Οι μηχανες των ρολογιων είναι χιλιαδες κάθε μια εχει τον δικο της τροπο κατασκευης ,μπορει μεσα σε αυτές να υπαρχει μια κοινη λογικη  στα εξαρτηματα (εννοείτε αυτό) όμως φτιάχτηκαν από διαφορετικες ομαδες ανθρώπων και υπαρχουν πολλες διαφορες και πατεντες.

Σημερα θα κανουμε και εμεις ένα διαλλειμα .Βρηκα ένα ωραιο Video με έναν ηλικιωμενο τεχνιτη στην Αγγλια και μου αρεσε. Ενδιαφερον είναι ποσα πολλα ρολογια είναι σε διαφορα σημεια στο μαγαζι του δεν λειτουργουν,η περιμενουν η και λειτουργουν φυσικα! Επισης στην επισκεψη μια κυριας ποσο ευκολα ανγνωρισε ένα παρα πολύ παλιο ρολοι
O συγκεκριμενος δεν είναι στην ζωη τωρα μια και το διαβασα στα σχολια που εκαναν διαφοροι χρηστες στο you tube…..
https://www.youtube.com/watch?v=BU2nOQwxiWw&t=609s


Συνεχιζεται ………..
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Spyoly,jo.sa,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2022, 21:33:34 μμ »
Σε ευχαριστούμε για το πολύ ωραίο θέμα
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
teomad,
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2022, 23:32:58 μμ »
H χαρα είναι δικη μου ευχαριστω  το forum για την φιλοξενια ελπιζω να μη σας ζαλιζω .Μπορουν οσοι θελουν να συμμετεχουν σε αυτό το νημα δεν ειμαι επαγγελματιας στο αντικειμενο αυτό μπορει να με διορθωσει σε ότι θελει να προσθεσει κτλπ θα χαρω πραγματικα. Ασχολουμαι 15 χρονια περιπου στον ελευθερο χρονο μου.
Πως ξεκίνησα!!
Αγορασα μερικα χαλασμενα ρολογια πριν αρκετα χρονια. Η σκεψη ηταν να προσπαθήσω να τα φτιαξω χωρις να ξερω τιποτα από μηχανισμο  . Η αποστολη ηταν συγκεκριμενη να τα κανω να λειτουργησουν και οσο μπορω να βλέπονται  εξωτερικα!!
Ειχα μια κασετίνα κατσαβίδια αυτα που βρίσκουμε στα παζαρια την κλασική !! Ε λεω σιγα σιγα θα τα λυνω και θα τα μελετάω …. Φυσικα τα κατσαβιδακια αυτά δεν εκαναν ηθελα μικρότερα και ότι προβλημα αντιμετώπιζα ηταν ένα δελεαρ για εμενα πως θα το λυσω . Εγιναν φοβερα λαθη μια και σχολη δεν εχω παει. Ότι χαλαγα επρεπε να το φτιαξω παλι και φυσικα να το βρω παλι και να το αντικαταστησω.
Καπως ετσι πολύ μεγαλη ιστορια το αγαπησα και αυτό το θεμα με γεμιζει .!! Το μοιράζομαι όπως εγω το εχω ζησει αληθινα και η μεγαλυτερη χαρα για εμενα θα ηταν το θεμα να πεσει και στα ματια νεων παιδιων. Ισως το βρουν ενδιαφερον και ξεκινησουν σε ένα πολύ ωραιο επαγγελμα . Φυσικα μια σχολη είναι απαραιτητη καμια σχεση με αυτό που κανω εγω (μην τρελαθουμε κιολας). Μπορουν όμως να το κανουν και να δουν αν είναι ενδιαφερον για αυτους ξεκινοντας απλα ετσι . Αυτοι θα τα βρουν αν τους αρεσει υπαρχουν τεχνολογιες υπολογιστες κτλπ θα βρουν και σχολες η που μπορουν να πανε  😊
Για τους εμπειρους επαγγελματιες που διαβαζουν  με απολυτο σεβασμο θα μεταφερω τις εμπειριες μου και περιμενω τις αποψεις τους σε τετοια θεματα που θα ανοιξουν στο μελλον εδώ στο forum . Για τους φιλους που αγαπανε τα ρολογια μπορου να δουν τι μεγαλη μαχη γινεται πισω από τις κασες χεχε και πολλα αλλα

Εδώ φωτογραφιεσ  πριν και μετα . Τα αποτελεσματα είναι μεχρι εκει που μπορεσα τιποτα περισσοτερα τιποτα λιγοτερο.




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2022, 01:46:47 πμ »
Συνεχεια θεματος

Ειχαμε μεινει στο τι συμβαίνει στο αξονακι αγαπητοι φιλοι!!
Το εβγαλα και ειπα να προσπαθησω να μετρησω το Α ,να δουμε είναι 291 η λιγοτερο όπως ακριβως στο προβλημα που δειχνει προς τα εκει.
Μετρησεις με 90 % επιτυχια (γραφω 90 % ετσι στο περιπου το βαθμολογω )
Τι χρησιμοποίησα ?
•   1 παξιμαδι 22Χ1,5 ΤΑΠΑ από καζανι αερος φορτηγου (κανουμε και μια τρυπα 3-4mm πανω της ετσι για το καλο )
•   Παχυμετρο κατά προτιμιση ηλεκτρονικο
•   Ενα μικρο μεγγενακι που κάποιος στο παρελθον Ελβετος το εφτιαξε για να γυαλίζει βιδακια ρολογιων) Εάν το βρειτε μονο βιδες μην γυαλισετε με αυτό διοτι θα χαλασει .Δεν παει το μυαλο σας ποσο χρησιμο είναι. Θα το δουμε στην εργασια τι μπορουμε ναα κανουμε



Συνεχιζεται..................

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Aξονας στηρηξης τροχου ανισταθμισης .
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 12, 2022, 21:51:15 μμ »
Δημιουργούμε ένα μικρο τραπεζάκι με τα παραπάνω εργαλεία.


Τοποεθετουμε τον αξονα με τον τροχο αντιστάθμισης (ας θυμηθούμε ότι δεν μπορούμε να το βγαλουμε πλεον μια και είναι στον τροχό)

Τρόπος τοποθέτησης παχυμετρου



Αποψη της τρύπας επάνω στο παξιμαδι καθως και η βοηθεια που προσφερει για διαφορες εργασίες

Καπως ετσι λοιπον κανουμε απλες μετρησεις σε διαφορα εξαρτηματα .

Στην δικη μου περιπτωση βρηκα ότι ειμαστε στο A= 287mm /100 (δηλαδη περιπου 2,8 χιλιοστα και κατι λιγο)
Αυτό σημαίνει ότι το ανταλακτικο μας δεν είναι σωστο και η προσπαθεια για την ευρεση ενός νεου είναι γεγονος.  Τωρα μας εστειλαν λαθος ,εμεις φταίμε καλο είναι να μη ασχοληθουμε γιατι θα χαλασει και η διαθεση μας . Ότι εγινε εγινε ας ψαξουμε για ένα νέο κομματάκι ,οπου μπορουμε να βρουμε. Ας ελπισουμε να ειμαστε τυχεροι .. :)



Συνεχιζεται...
friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
criss6,micraSport,jo.sa,
No reactions
Watch Lover