Αποστολέας Θέμα: Seiko νεα Prospex  (Αναγνώστηκε 195849 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1680 στις: Απρίλιος 19, 2019, 13:14:00 μμ »

Η χελώνα είναι ένα ρολόι με έντονη vintage αισθητική, φωνάζει 70's...
Οπότε η συντηρητική μου πλευρά λέει πως τίποτα δεν της πάει καλύτερα από το κλασσικό flat vent rubber λουράκι της Seiko.
Λουράκι με το οποίο κυκλοφόρησε άλλωστε η πρώτη χελώνα το '76.
Αν θες λοιπόν κάτι αυθεντικό, ιστορικά σωστό και... Seiko, δες τον κωδικό DAL1BP. Έρχεται μαζί με τις μπαρέτες (#C220FS).
Οι Seikoφιλοι στο διαδίκτυο πίνουν νερό στ' όνομά του, όμως δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου για να εκφέρω γνώμη.

Από aftermarket υπάρχει το κλασσικό BC 284, που βγαίνει σε πολλά χρώματα (βλ. παρακάτω) και μυρίζει... πολύ ωραία!
Το έχω 5 χρόνια και είναι αστέρι. Οι μπαρέτες μπαίνουν πολύ σφιχτά, εγώ τις άφησα μόνιμα φορεμένες. Όλος ο κατάλογος της BC ΕΔΩ.
Ίδιο είναι και το flat vent του Μπαρμπα-Seiko, με το πλεονέκτημα ότι βγαίνει σε 2 μεγέθη. Σε παρόμοιο βινταζιάρικο look, είναι και η βάφλα του.

Από την άλλη, ο διαβολάκος μέσα μου λέει: Ωραία όλ' αυτά, αλλά ισχύουν για την κλασσική μαύρη χελώνα.
Το PADI είναι κάτι διαφορετικό. Έχει χρώμα, είναι πιο ζωντανό, πιο παιχνιδιάρικο. Σε παίρνει να κάνεις και κάποια παρασπονδία.
Ειδικά ενόψει καλοκαιριού. Βάλτου ένα κόκκινο BC 284, βγες στην παραλία και τερμάτισέ το...!     -Θ.

ΥΓ. Το μαμά rubber (R02F011J0) είναι πολύ ποιοτικό και μαλακό. Μαγνητίζει κάθε είδους σκόνη, κλασσικό πρόβλημα των λουριών από σιλικόνη.
Όταν το φόρεσα στο χέρι, μου φάνηκε πως τα "κυματα" φούσκωναν πολύ στον καρπό μου, και μάλλον (προσωπικά) δε μου άρεσε πολύ.

Γιάννη, ό,τι και να σου πούμε εμείς, εσύ θα το φοράς. Βάλε ό,τι σου κάθεται πιο καλά στο δικό σου μάτι και γούστο.

Αυτό το post θα πρέπει να είναι από μόνο του ένα καινούριο νήμα στα αξεσουάρ.
(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
+1000
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WhiteLionR

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3738
  • ΘΟΔΩΡΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1681 στις: Απρίλιος 19, 2019, 18:04:01 μμ »
To DAL1BP είναι φοβερό λουρί.  ......

Ωραίο feedback από το φίλο Αριστείδη. Μια ερώτηση, η συσκευασία περιείχε και μπαρέτες ή είναι μόνο πρωτοβουλία Seiya...;     -Θ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1682 στις: Απρίλιος 19, 2019, 19:38:21 μμ »
To DAL1BP είναι φοβερό λουρί.  ......

Ωραίο feedback από το φίλο Αριστείδη. Μια ερώτηση, η συσκευασία περιείχε και μπαρέτες ή είναι μόνο πρωτοβουλία Seiya...;     -Θ.

Όχι, μόνο το λουράκι. Ήρθε στο πλαστικό κουτί που βλέπεις με μια αναζήτηση στο ebay, όχι στο σακουλάκι που έρχεται το Ζ22.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1683 στις: Απρίλιος 20, 2019, 00:26:36 πμ »
Με ένα βρασιματάκι όμως και φορμάρισμα σε μικρό δοχείο παίρνει όμορφη καμπύλη και η ουρά πετάει ελάχιστα.

Αν είναι, που σίγουρα είναι, injected, αλλάζεις την φόρμα με την θερμοκρασία. Αλλά είναι καουτσούκ, ή σιλικόνη ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1684 στις: Απρίλιος 20, 2019, 11:38:52 πμ »
Με ένα βρασιματάκι όμως και φορμάρισμα σε μικρό δοχείο παίρνει όμορφη καμπύλη και η ουρά πετάει ελάχιστα.

Αν είναι, που σίγουρα είναι, injected, αλλάζεις την φόρμα με την θερμοκρασία. Αλλά είναι καουτσούκ, ή σιλικόνη ?

Το DAL1BP δεν είναι σιλικόνη. Νομίζω πως είναι πολυουρεθάνη, χωρίς να είμαι βέβαιος. Είναι σχετικά σκληρό με ματ φινίρισμα. Γενικά δείχνει πολύ ποιοτικότερο του Ζ22, και όντας λεπτότερο είναι και πιο εύκαμπτο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος some1

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1685 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:48:55 πμ »
καλημερα ειμαι σε αναζήτηση ρολογιού αυτον τον καιρο, ειχα αποκλείσει τα αυτόματα γενικα και τα divers λόγω του οτι ήταν καπως χοντροκομμένα, χθες σε ενα κατάστημα μου προτεινε και εβαλα το skx το οποιο μου πε βγαινει στα 500 περίπου και μου φανηκαν πολλα, ωραιο ομως στο χερι ετσι αποκλείοντας οσα σκεφτόμουν περι καποιου citizen eco-drive λεω να οαω να δω αυτο που βεβαια το κοβω πιο μεγαλο απο το skx
https://www.skroutz.gr/s/9605889/Seiko-SRPA21K1.html αλλα και αυτο https://www.skroutz.gr/s/14158505/Seiko-SRPC25K1.html .
διαβαζα χθες πολλες σελιδες πίσω και ειδα ενα μελος ηταν μεταξυ των δυο και πηρε το PADI και εγώ για εκεί κλεινω, επισης μου αρεσε αλλα δε το βλέπω σε πολλα καταστήματα αυτο
https://www.skroutz.gr/s/13095112/Seiko-Prospex-PADI-Diver-s-Samurai-SRPB99K1.html

τελος θα ηθελα να ρωτήσω εσας τους πιο έμπειρους αν εχετε κατα νου να πάω σε καποιο καλο καταστήμα αθηνα για αγορα γιατι βλεπω σε πολλα μαγαζιά στο Σκρουτζ τα οποια λειτουργούν ΜΟΝΟ διαδικτυακά με μεγαλη διάφορα τιμών απο το επόμενο και κατι δε μου κολλαει καλα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος some1

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1686 στις: Ιούλιος 18, 2019, 13:32:03 μμ »

μολις γύρισα απο κατάστημα το οποιο ειχε μονο αυτο, ωραιο, βαρυ, στιβαρό, θα ηθελα να δω και το padi βεβαια απο κοντα πριν προβω σε αγορα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1687 στις: Ιούλιος 18, 2019, 13:59:56 μμ »
Πολύ ωραίο, πιστεύω αφού τα δεις στο χέρι σου άρχισε να ψάχνεις διαφορα ευρωπαϊκά ιντερνετικα  μαγαζιά,η διαφοροποιηση της τιμής μπορεί να είναι σημαντική .Προσωπικα βλέπω την χελώνα σαν το επόμενο μου project, μιας και κυκλοφορούν άπειρες προτάσεις για τροποποιήσεις.... το μόνο που με σταματάει είναι το μεγάλο μέγεθος της κασας.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10751
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1688 στις: Ιούλιος 18, 2019, 14:46:30 μμ »
Ωραίο..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος some1

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1689 στις: Ιούλιος 18, 2019, 17:10:06 μμ »
Πολύ ωραίο, πιστεύω αφού τα δεις στο χέρι σου άρχισε να ψάχνεις διαφορα ευρωπαϊκά ιντερνετικα  μαγαζιά,η διαφοροποιηση της τιμής μπορεί να είναι σημαντική .Προσωπικα βλέπω την χελώνα σαν το επόμενο μου project, μιας και κυκλοφορούν άπειρες προτάσεις για τροποποιήσεις.... το μόνο που με σταματάει είναι το μεγάλο μέγεθος της κασας.
θα μου το κάνουν δωρο οποτε θελω καποιο μαγαζι αθηνα, εχετε να προτείνετε καποιο μαγαζι γιατι οτι βρήκα το βρηκα μεσω Σκρουτζ, οταν λεω μαγαζί εννοώ σοβαρο που σε περίπτωση που τον χρειαστώ να είναι εκει και να μη κανει τον κινεζο. π.χ. σε ενα φιλο που στα 5 χρονια του εβγαλε θεμα ο πυκνωτης σε citizen eco drive με καποιο τροπο το περασε εγγυηση ο μαγαζατορας και αλλαχτηκε δωρεάν.
οσον αφορα το μεγεθος της κασας προσωπικά ο καρπος μου ειναι περίπου 19 εκατοστά οπότε νομίζω μου κάθεται καλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος some1

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1690 στις: Ιούλιος 19, 2019, 18:25:17 μμ »
δεν εχει κάποιος να προτείνει καποιο σοβαρο μαγαζί; δε μου κολλαει να παίρνουν μπροστά μου τηλ στη σεικο και να τους λενε ειναι σε έλλειψη και αλλο μαγαζι να μου λεει σε δυο μερες θα το εχω και 80-100 ευρώ πιο φθηνα απο τον ανταγωνισμό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος hoakin1981

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1691 στις: Ιούλιος 20, 2019, 17:05:56 μμ »
Αυτό το "PADI" τι σημαίνει?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1692 στις: Ιούλιος 20, 2019, 17:46:50 μμ »
Η PADI είναι η διεθνής ομοσπονδία για την αυτόνομη κατάδυση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος hoakin1981

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1693 στις: Ιούλιος 23, 2019, 12:08:01 μμ »
Η PADI είναι η διεθνής ομοσπονδία για την αυτόνομη κατάδυση.

Ναι ρε συ! Μου αρέσει που ήθελα να παω να κάνω και μαθήματα για snorkeling...  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38141
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Seiko νεα Prospex
« Απάντηση #1694 στις: Ιούλιος 23, 2019, 13:42:13 μμ »
Η PADI είναι η διεθνής ομοσπονδία για την αυτόνομη κατάδυση.

Ναι ρε συ! Μου αρέσει που ήθελα να παω να κάνω και μαθήματα για snorkeling...  :D

Μαθήματα snorkeling ? Από την κορυφή του Ολύμπου είσαι ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.