Αποστολέας Θέμα: Vostok Amphibia  (Αναγνώστηκε 190566 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alobar

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 250
    • Προφίλ
Vostok Amphibia
« στις: Ιούνιος 06, 2011, 17:19:18 μμ »
Ντααααντααααααατααααταααααάάάάά.......

ΙΔΟΥ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!το άρτι αφιχθέν Vostok Amphibia...με τον "περίφημο" μηχανισμό 2416B...!!!!!!!!



Uploaded with ImageShack.us

και άλλη μία


Uploaded with ImageShack.us

τώρα εμένα είναι κακό που μ'αρέσει πολύ;;;  ::)

Ελπίζω πως όχι... ;D

Θα καταγράφω εντυπώσεις....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Tempus neminem manet...

grecellin

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2011, 18:43:20 μμ »
Να δείχνει μόνο καλές ώρες. Ελπίζω να το ευχαριστηθείς όσο και εγώ το δικό μου πριν είκοσι χρονάκια. All-time classic επιλογή.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2011, 18:45:56 μμ »
μια χαρά κάνεις!!!
το ρολόι είναι εξαιρετικό!!!
με ιδιαίτερες καινοτομίες που μόνο οι σοβιετικοί μηχανικοί μερικές δεκαετίες πίσω εφάρμοζαν.
πολύ αξιόπιστο κ όμορφο, το μόνο που έχω μετανοιώσει είναι που δεν το είχα πάρει σε μίνιστρι κάσα.

υγ, κ δεν είναι homage, αυτούσιο σα να μη πέρασε μια μέρα, δεν φόραγε ρόλεξ κ τώρα γιουνίτας ή έτα κ να νομίζεις ότι είσαι κομάντο  ;)
αδελφικούς χαιρετισμούς (για τα κομάντα κ μόνο)  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143194
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2011, 22:22:15 μμ »
The Amphibia two-piece caseback design is undoubtedly a significantly superior design than the conventional one-piece configuration. It is actually quite costly to build, requiring more parts, and expensive parts at that. But the performance benefit is unquestionable, and each time it is opened, there is no need to install a new part, and to perform a test to see if that new part actually works: if it does not, then the watch would be flooded, incurring further cost.


watchuseek






ο εξωτερικος δακτυλιος βιδωνει το καπακι και ετσι πιεζει των μεγαλων διαστασεων O–ring,στο ειδικο αυλακι που εχει η κασα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2011, 00:19:34 πμ »
σωστός ο Γιώργος, να συμπληρώσω ότι την υδατοστεγανότητα την εξασφαλίζει μέσω της πίεσης που ασκείται στο ακρυλικό κρύσταλλο, το οποίο καθώς πιέζεται, "ανοίγει" κ εφάπτεται καλύτερα στη κάσα. Γιαυτό κ η στεφάνη του δεν είναι βιδωτή κ μονόπλευρης στρέψης αλλά αντίθετα κουμπωτή, λόγω δηλ διαφορετικής αρχιτεκτονικής, όπως φαίνεται στη τελευταία φωτογραφία. ο Ο ring δακτύλιος εξυπηρετεί τον ίδιο λόγο κ για να μην γίνεται το βίδωμα με τριβή πάνω στο λάστιχο κ να το "τρώει" με αρνητικές μετά επιπτώσεις. γιατί αυτή η τριβή στο καπάκι από πίσω μπορεί να είναι συνέχεια κ από της πιέσεις του νερού, όχι τρίψιμο μόνο από το βίδωσε ξεβίδωσε σε ένα σέρβις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 00:22:57 πμ από DragonAce »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143194
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 07, 2011, 00:42:27 πμ »
και το ακρυλικο κρυσταλλο εχει σχεδιαστει ετσι,για να αντεχει σε μεγαλες πιεσεις
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alobar

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 250
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 07, 2011, 00:43:05 πμ »
σωστός ο Γιώργος, να συμπληρώσω ότι την υδατοστεγανότητα την εξασφαλίζει μέσω της πίεσης που ασκείται στο ακρυλικό κρύσταλλο, το οποίο καθώς πιέζεται, "ανοίγει" κ εφάπτεται καλύτερα στη κάσα. Γιαυτό κ η στεφάνη του δεν είναι βιδωτή κ μονόπλευρης στρέψης αλλά αντίθετα κουμπωτή, λόγω δηλ διαφορετικής αρχιτεκτονικής, όπως φαίνεται στη τελευταία φωτογραφία. ο Ο ring δακτύλιος εξυπηρετεί τον ίδιο λόγο κ για να μην γίνεται το βίδωμα με τριβή πάνω στο λάστιχο κ να το "τρώει" με αρνητικές μετά επιπτώσεις. γιατί αυτή η τριβή στο καπάκι από πίσω μπορεί να είναι συνέχεια κ από της πιέσεις του νερού, όχι τρίψιμο μόνο από το βίδωσε ξεβίδωσε σε ένα σέρβις.

Αυτό σημαίνει προφανώς οτι για να ανοίξει και να (ξανά)κλείσει χρειάζεται πρέσσα...και οχι απλά ξεβίδωμα και βίδωμα πάλι μετά...μην έρθει η ώρα του δηλαδή...  :-\

Πάντως "κάθεται" λίγο άτσαλα στο χέρι - ίσως λόγω του κακού μπρασελέ (και άλλα ρολόγια έχουν αλλά αυτό παρα-είναι κακό μου φαίνεται....ένα κάποιο λουράκι το βλέπω να έρχεται  :P)επίσης πρόσεξα οτι η ημερομηνία άλλαξε πρίν τις 12 και οχι "καθυστερημένα" μετά όπως περίμενα...αλλά όλα καλά...no problem που λένε και στα ελληνικά.....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Tempus neminem manet...

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 07, 2011, 07:48:47 πμ »
Εχω 3 τετοια .Το μπρασελε του απαραδεκτο και καραψευτικο.Δεν μπορει να φορεσει λουρακι πανω απο 18mm αν θυμαμαι καλα,αλλα απο την αλλη το στενο του τονιζει καλυτερα το 40αρι μεγεθος.
Ο μηχανισμος ειναι πολυ καλος,αλλα τα ρολογια ειναι αρυθμιστα σχετικα.Και τα τρια παρουσιαζαν διαφορετικες αποκλίσεις και μαλιστα εντονες.
Συνηθως "τρεχουν" πολυ,μπορει να περασει και τα 2 λεπτα το 24ωρο.Με ενα πεισμωσα και εφαγα ενα μηνα να το ρυθμισω.Καταφερα να το σταθεροποιησω στο +6  με +12 ,καπου εκει.Αξιοπιστος μηχανισμός.Επισης ανθεκτικός σε κρουστικα φορτία.Παροτι το εχω ανοιξει-κλεισει απειρες φορες,κανενα προβλημα στο βιδωμα-ξεβιδωμα της πισω αφαλειας,παρεμεινε στεγανό.
Εχει γρηγορη (σχετικο ειναι αυτο βεβαια) αλλαγη ημερομηνιας με την κινηση των δεικτων εμπρος-πισω στο 8 με 12,αν θυμαιμαι καλα.
Η περιστρεφομενη στεφανη χαλαρωνει σχετικα γρηγορα και γυριζει τρελα.Στο ενα την εχω βγαλει.

Αυτα θυμαμαι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 07, 2011, 15:08:29 μμ »
είναι γνωστό ότι το μπρασελέ του είναι χάλια!
οκ 60 ευρώ στοιχίζει όλο το ρολόι μη το ξεχνάμε!

την ημερομηνία μη τη χακάρεις πάντος πηγαίνοντας μπρος πίσω τους δείκτες στις 12, καλύτερα πλήρες στροφές, στο κομαντίρσκι με τον αντίστοιχο τρόπο του έκανα ζημιά!

δε ξέρω να σου πω αν χρειάζεται πρέσα, ένας τεχνικός θα ξέρει, πάντος η ιδέα του στησίματος είναι τα βασικά για εξασφάλιση υδατοστεγανότητας στα λίγα μέτρα κ βαθύτερα αρχίζει να λειτουργεί εκμεταλευόμενο τη πίεση

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 07, 2011, 15:27:29 μμ »
ναι βρε δεν ειπα τιποτα ,εξαλου ειμαι φιλος των ρωσικων ρολογιών.Η τιμη τους ειναι φοβερη για οτι προσφερουν.Και ειναι και γερα.

Για την ημερομηνια τωρα,τι να σου πω...αν ειναι στις 3 και πρεπει να το πας στις 29,με τη συγκεκριμενη κορώνα ......  πρεπει να εχεις γερα νευρα....Δεν το αντεχω,μονο που το σκεφτομαι ...κουραζομαι... :)

Επισης ξεχασα να πω οτι μια μερα ,κατα τη διαρκεια εργασιων στη βεραντα,στραμπουλιχτηκε το λουρακι και μου εφυγε το ρολόι,πεφτοντας απο τον 4ο....  Το αποτελεσμα ηταν να μην παθει τιποτα ,απλα εφυγε το lum απο τον δεικτη ωρας... απιστευτο....  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 15:33:09 μμ από MK4 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143194
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2011, 15:39:40 μμ »
Για γρηγορη αλλαγη ημερομηνιας,πας τον δεικτη της ωρας πισω στο 9 και μετα στο 12


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 15:41:59 μμ από george_ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 07, 2011, 16:09:19 μμ »
ναι βρε δεν ειπα τιποτα ,εξαλου ειμαι φιλος των ρωσικων ρολογιών.Η τιμη τους ειναι φοβερη για οτι προσφερουν.Και ειναι και γερα.

Για την ημερομηνια τωρα,τι να σου πω...αν ειναι στις 3 και πρεπει να το πας στις 29,με τη συγκεκριμενη κορώνα ......  πρεπει να εχεις γερα νευρα....Δεν το αντεχω,μονο που το σκεφτομαι ...κουραζομαι... :)

Επισης ξεχασα να πω οτι μια μερα ,κατα τη διαρκεια εργασιων στη βεραντα,στραμπουλιχτηκε το λουρακι και μου εφυγε το ρολόι,πεφτοντας απο τον 4ο....  Το αποτελεσμα ηταν να μην παθει τιποτα ,απλα εφυγε το lum απο τον δεικτη ωρας... απιστευτο....  ???

από τον 4ο???? χαχαχα
το monster από το 1,5 μέτρο πάντος έφαγε το σκάλωμά του κ πήγε σέρβις!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος MK4

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 07, 2011, 16:30:38 μμ »
Και εγω επαθα πλακα.Μπορει να γκελαρισε στο λουρακι ,γιατι το γερο χτυπημα και σημαδι το ειχε στο ενα απο τα δυο lugs.επισης μην ξεχνας οτι δεν ειναι βαρυ οπως το Monster.Παντως,η ουσια ειναι οτι εγω το περιμενα θρυψαλα και αυτο ουτε το balance ειχε χαλασει.

Και υστερα μου λες να μην χακαρω την ημερομηνια  .... :D

Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι ηταν προορισμενο για τον στρατο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 16:32:14 μμ από MK4 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alobar

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 250
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 07, 2011, 17:24:26 μμ »
Πολύ ωραίο και αναλυτικό βιντεάκι. Πρός το τέλος απλά πάνω απο το ρολόι περνάει ενά τζιπάκι... :P
 

Για να δείτε τους υπότιτλους, αφού πατήσετε Play, πατήστε κάτω δεξιά το τριγωνάκι (ή βελάκι) και μετα ενεργοποιήστε το cc
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Tempus neminem manet...

Αποσυνδεδεμένος Alobar

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 250
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 15, 2011, 13:28:33 μμ »
Επειδή ήρθε η ωρα να ξεφορτωθώ το μπρασελέ του, ποιό χρώμα και τι λουράκι θα προτιμούσατε...;
Το μπλέ;


Uploaded with ImageShack.us
Ή το κόκκινο(πού μοιάζει με πορτοκαλί  :P);


Uploaded with ImageShack.us

Ίσως και κάποιο κανονικό πορτοκαλί... ;) Πως σας φαίνεται ο συνδυασμός;

Καμία ιδέα-πρόταση....;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Tempus neminem manet...