Αποστολέας Θέμα: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?  (Αναγνώστηκε 3182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143075
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 07, 2023, 11:43:07 πμ »
5 με 6 το απόγευμα; Δεν ανοίγει απογεύματα; 5-6 του μήνα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
5 με 6 χρόνια,αν εσύ έχεις άλλες πληροφορίες, μας λες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1957
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 07, 2023, 14:00:56 μμ »
Φίλε teomad γεια σου! Εύχομαι να είσαι καλά!  :) 

Ας ξεκαθαρίσουμε την παρεξήγηση. Συγγνώμη αλλά θα είμαι αναλυτικός για να διευκολύνω στην λύση του θέματος.  :)  Έγραψες λοιπόν:

Κατα την γνωμη μου οχι διαφημησεις σε ατομα που δεν βοηθανε στο forum στα τεχνικα θεματα με το ονομα τους και την επιχείρηση τους .


Φίλε μου δεν διαφήμισα κανέναν! Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω, αλλά επειδή πέρασε από μπροστά μου, η διαφήμισή του στο φατσοβιβλίο, έγραψα:

Παιδιά αυτός εδώ (  https://watcheck.gr/?fbclid=IwAR1m2aYFCWilGPGnkaFKHiaWrlxY5RAwIWOd_GXgP597bB5s_P0FMKf6l4s  ),  που μου βγαίνει συνεχώς διαφήμιση στο φατσοβιβλίο, είναι καλός, ξέρουμε κάτι; Το γράφω επειδή βλέπω ότι διαφημίζει ειδίκευση στα ROLEX, αναφέροντας 19 χρόνια προϋπηρεσίας εκεί. Φίλε @george_, αν δεν έκανα καλά που τον ανέφερα, φυσικά σβήσε την ανάρτηση.  :)

Δεν τον διαφημίζω όπως βλέπεις, απλά ρωτάω αν τον ξέρει κάποιος από εμάς, γιατί οπωσδήποτε το γεγονός μιας 19χρονης προϋπηρεσίας στην εταιρεία αυτή, αν είναι αλήθεια, είναι κάτι σημαντικό. Και γι αυτό

και ρωτάω μήπως έχει εμπειρία κάποιος από εμάς. Επίσης παρότρυνα τον george_, αν δεν επιτρέπεται αυτή μου η αναφορά, τότε να σβήσει την ανάρτηση. Φαντάζομαι λοιπόν να το λύσαμε αυτό, ότι δεν

διαφήμισα κανέναν.  :)


Ας πάμε παρακάτω. Αν τελικά επιτρέπονται από το forum, οι αναφορές σε τεχνίτες, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναφέρονται μόνον αυτοί που μπαίνουν στο forum, στα τεχνικά θέματα και να αποκλείονται

όλοι οι άλλοι. Ένας καλός τεχνικός με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας και εμπειρίας στην πλάτη του, μπορεί να είναι κάποιας ηλικίας και να μην ξέρει καν να χρησιμοποιεί το internet, ή ακόμη και αν ξέρει, να είναι

τόσος μεγάλος ο φόρτος εργασίας του, λόγω ακριβώς του γεγονότος ότι είναι καλός στην τέχνη του, ώστε όταν επιστρέφει σπίτι του, να είναι κατάκοπος και το μόνο που θα θέλει, να είναι λίγες στιγμές με την

οικογένειά του και όχι να καρφωθεί μπροστά σε μια οθόνη, κουράζοντας τα ήδη κουρασμένα και πολύτιμα για την τέχνη αυτή, μάτια του. Δεν συμφωνώ λοιπόν μ' αυτό που είπες. Αν τελικά επιτρέπονται από το

forum οι αναφορές σε τεχνικούς, τότε συμφωνώ η θετική εμπειρία που είχε κάποιος από εμάς με οποιοδήποτε τεχνικό, να αναφέρεται και στους υπόλοιπους. Αυτά. Με χαμόγελο πάντα!  :)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
george_,
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 07, 2023, 14:47:40 μμ »
Φίλε teomad γεια σου! Εύχομαι να είσαι καλά!  :) 

Ας ξεκαθαρίσουμε την παρεξήγηση. Συγγνώμη αλλά θα είμαι αναλυτικός για να διευκολύνω στην λύση του θέματος.  :)  Έγραψες λοιπόν:


Φίλε μου δεν διαφήμισα κανέναν! Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω, αλλά επειδή πέρασε από μπροστά μου, η διαφήμισή του στο φατσοβιβλίο, έγραψα:

Δεν τον διαφημίζω όπως βλέπεις, απλά ρωτάω αν τον ξέρει κάποιος από εμάς, γιατί οπωσδήποτε το γεγονός μιας 19χρονης προϋπηρεσίας στην εταιρεία αυτή, αν είναι αλήθεια, είναι κάτι σημαντικό. Και γι αυτό

και ρωτάω μήπως έχει εμπειρία κάποιος από εμάς. Επίσης παρότρυνα τον george_, αν δεν επιτρέπεται αυτή μου η αναφορά, τότε να σβήσει την ανάρτηση. Φαντάζομαι λοιπόν να το λύσαμε αυτό, ότι δεν

διαφήμισα κανέναν.  :)


Ας πάμε παρακάτω. Αν τελικά επιτρέπονται από το forum, οι αναφορές σε τεχνίτες, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αναφέρονται μόνον αυτοί που μπαίνουν στο forum, στα τεχνικά θέματα και να αποκλείονται

όλοι οι άλλοι. Ένας καλός τεχνικός με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας και εμπειρίας στην πλάτη του, μπορεί να είναι κάποιας ηλικίας και να μην ξέρει καν να χρησιμοποιεί το internet, ή ακόμη και αν ξέρει, να είναι

τόσος μεγάλος ο φόρτος εργασίας του, λόγω ακριβώς του γεγονότος ότι είναι καλός στην τέχνη του, ώστε όταν επιστρέφει σπίτι του, να είναι κατάκοπος και το μόνο που θα θέλει, να είναι λίγες στιγμές με την

οικογένειά του και όχι να καρφωθεί μπροστά σε μια οθόνη, κουράζοντας τα ήδη κουρασμένα και πολύτιμα για την τέχνη αυτή, μάτια του. Δεν συμφωνώ λοιπόν μ' αυτό που είπες. Αν τελικά επιτρέπονται από το

forum οι αναφορές σε τεχνικούς, τότε συμφωνώ η θετική εμπειρία που είχε κάποιος από εμάς με οποιοδήποτε τεχνικό, να αναφέρεται και στους υπόλοιπους. Αυτά. Με χαμόγελο πάντα!  :)




Συμφωνώ μαζι σου και ζητω συγνωμη σε εσενα και στους αλλους φιλους εχτες το βραδυ ειχα πιει κατι τσιπουρακια σε μια παρεα και μου βγηκε ενας περιεργος  εαυτος λιγακι !! :)
friendly
1
funny
0
like
1
wow
0
Members reacted friendly:
mic,
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions
Watch Lover

Συνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1957
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 07, 2023, 14:50:30 μμ »



Συμφωνώ μαζι σου και ζητω συγνωμη σε εσενα και στους αλλους φιλους εχτες το βραδυ ειχα πιει κατι τσιπουρακια σε μια παρεα (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)και μου βγηκε ενας περιεργος  εαυτος λιγακι !! :)


Φιλαράκι όλα καλά και ωραία!  :)  Κι εμένα μ' αρέσει το τσιπουράκι και το προτιμάω από την τσικουδιά που έχουμε εδώ. Βγάζει περισσότερα αρώματα! Έχεις να προτείνεις κανένα καλό;  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 07, 2023, 15:00:59 μμ »


Φιλαράκι όλα καλά και ωραία!  :)  Κι εμένα μ' αρέσει το τσιπουράκι! Έχεις να προτείνεις κανένα καλό;  :D

Μαγαζι δεν ξερω να σου πω την αληθεια αλλα σε ενα σπιτι που ήμουν  εχτες αυτο ηταν Γιαννιώτικο (απο χωριο κοντα στα Γιαννενα) χεχε :)
friendly
1
funny
0
like
1
wow
0
Members reacted friendly:
mic,
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 07, 2023, 15:43:29 μμ »


Φιλαράκι όλα καλά και ωραία!  :)  Κι εμένα μ' αρέσει το τσιπουράκι και το προτιμάω από την τσικουδιά που έχουμε εδώ. Βγάζει περισσότερα αρώματα! Έχεις να προτείνεις κανένα καλό;  :D


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
1
funny
0
like
3
wow
0
Members reacted friendly:
mic,
No reactions
Members reacted like:
mic,Beastaras,teomad,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 09, 2023, 17:55:56 μμ »
Γιατι δεν πας στην Ρολεξ να σου δωσουν μια εκτιμηση πρωτα? Μετα, αποφασιζεις αν θα συνεχισεις με αυτους, η θα πας σε καποιον αλλο.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 09, 2023, 21:09:59 μμ »
Μάλλον κατασταλάζω ότι δεν θα απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία.

Είμαι βέβαιος ότι στην αντιπροσωπεία το ρολοι μου δεν θα συναντήσει σίγουρα κάποιον έμπειρο και μερακλή και μπορεί απλά να συναντήσει κάποιον καταρτισμένο μεν που θα πάει by the book.

Επιπλέον μάλλον θέλω να αποφύγω την μετατροπή του ρολογιού σε έναν μηχανικό Φρανκενστάιν. Αν αποφασίσω να αλλάξω καντράν η αντιπροσωπεία θα μου πει πάρε ένα ίδιο σε γράμματα κλπ αλλά με luminova. Προτιμώ να μείνω στο λερωμένο το δικό μου η να ψάξω μα βρω κάποιο μεταχειρισμένο αλλά της εποχής του δικού μου.

Όποτε μάλλον η αντιπροσωπεία δεν βλέπω να έχει να μου προσφέρει πολλά πέρα από το όμορφο πράσινο φακελάκι που θα μου το δώσει και την ενδεχομένως κάποια αύξηση στην τιμή πώλησης το οποίο και αυτό δεν μπορεί να κοστολογηθεί με ακρίβεια. Συν το γεγονός ότι δεν βλέπω άμεσα να προχωρώ σε πώληση όποτε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό.

Για την ώρα είμαι ακόμα στη σύνταξη των σκέψεων μου.

Σίγουρα όμως το ρολόι θα επανέλθει σε υγιή κατάσταση. :-)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Συνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1957
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 09, 2023, 21:14:26 μμ »
Πρέπει στην όποια απόφασή σου, να μπει η παράμετρος, του τι θέλεις να κάνεις μ' αυτό το ρολόι. Θέλεις να το πουλήσεις ή να το κρατήσεις; Αν αποφασίσεις να το κρατήσεις, σαφώς θα επιδιώξεις να είναι αυτό που θα σου αρέσει να βλέπεις και να σε κάνει να χαμογελάς!  :)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
prof,
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος prof

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 09, 2023, 22:47:31 μμ »
Πολύ σωστό. Του τι προγραμματίζω είναι σημαντικό.

Πολλές φορές βέβαια αλλά πλάνα κάνουμε και αλλά μας βρίσκουν στην πορεία. Όπως με το sea dweller που το πήρα για να το κρατήσω δια βίου και να το δώσω σε κόρη/γαμπρό αλλά τελικά δεν τα κατάφερα και είτε από ανάγκη είτε από ανοησία το αποχωρίστηκα.

Στο προκείμενο δεν έχει πολύ καιρό που ήρθε στην κατοχή μου και σίγουρα θα το χαρώ αρκετό καιρό πριν σκεφτώ το οτιδήποτε. Αν βρω βέβαια μια ενδιαφέρουσα αγγελία για ανταλλαγή πχ θα το διερευνήσω κατά περίπτωση αν μπυ παρουσιαστεί δλδ κάτι ενδιαφέρον.

Αν και το συγκεκριμένο συγκεντρώνει πολλά που μου αρέσουν σαν χαρακτηριστικα σε ένα Rolex.
Δεν έχει Κύκλωπα (έχασα την ημερομηνία βέβαια. Το sea dweller είχε ημερόμηνια χωρίς Κύκλωπα. Έπος :) )
Λιτό καντράν με δυο γραμμές κάτω
Είναι ακριβώς λίγο πριν την εποχή με το rolexrolexrolexrolex εσωτερικά περιμετρικά στο καντράν που ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω αισθητικά.
Δεν είναι πολύ φανταχτερό (ειδικά στην παρούσα κατάσταση χωρίς πολλή γυαλάδα).
Και κάποιες άλλες πιο προσωπικές λεπτομερείες που κουμπώνω σε αντικείμενα που κατέχω. :-)

Αλλά στον πυρήνα όλων είναι ότι εφόσον επανέλθει το ρολόι σε ακριβή χρονομετρια (ιδανικά στα +2-3s/day στεγανό και ανανεωμενο μηχανικά και αισθητικά φρεσκαρισμένο προφανώς θα είναι στον καρπό μου μέρα νύχτα για καιρό. :)

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37972
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 10, 2023, 05:04:52 πμ »
Μάλλον κατασταλάζω ότι δεν θα απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία.

Είμαι βέβαιος ότι στην αντιπροσωπεία το ρολοι μου δεν θα συναντήσει σίγουρα κάποιον έμπειρο και μερακλή και μπορεί απλά να συναντήσει κάποιον καταρτισμένο μεν που θα πάει by the book.

Επιπλέον μάλλον θέλω να αποφύγω την μετατροπή του ρολογιού σε έναν μηχανικό Φρανκενστάιν. Αν αποφασίσω να αλλάξω καντράν η αντιπροσωπεία θα μου πει πάρε ένα ίδιο σε γράμματα κλπ αλλά με luminova. Προτιμώ να μείνω στο λερωμένο το δικό μου η να ψάξω μα βρω κάποιο μεταχειρισμένο αλλά της εποχής του δικού μου.

Όποτε μάλλον η αντιπροσωπεία δεν βλέπω να έχει να μου προσφέρει πολλά πέρα από το όμορφο πράσινο φακελάκι που θα μου το δώσει και την ενδεχομένως κάποια αύξηση στην τιμή πώλησης το οποίο και αυτό δεν μπορεί να κοστολογηθεί με ακρίβεια. Συν το γεγονός ότι δεν βλέπω άμεσα να προχωρώ σε πώληση όποτε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αυτό.

Για την ώρα είμαι ακόμα στη σύνταξη των σκέψεων μου.

Σίγουρα όμως το ρολόι θα επανέλθει σε υγιή κατάσταση. :-)

Θα συμφωνήσω με τις αποφάσεις σου.

Και σου ξαναλέω, ΜΗΝ βιαστείς.  ;)

Το συγκεκριμένο, όπως το έχεις περιγράψει, μάλλον θέλει "αγάπη" και όχι την ψυχρή αντιπροσωπεία.

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
prof,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143075
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 10, 2023, 07:11:31 πμ »
Καλή η αγάπη,αλλά θέλει και τεχνίτη  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2543
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 10, 2023, 11:58:57 πμ »



Συμφωνώ μαζι σου και ζητω συγνωμη σε εσενα και στους αλλους φιλους εχτες το βραδυ ειχα πιει κατι τσιπουρακια σε μια παρεα (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)και μου βγηκε ενας περιεργος  εαυτος λιγακι !! :)

Don't drink and write... :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2543
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 10, 2023, 12:07:49 μμ »
Φίλε μου εγώ έτσι όπως το βλέπω,μια λύση είναι μιλάς με κάποιον έξω αν μπορεί να σου βρει καντραν luminova κ κρατάς κ το παλιό για να κρατήσεις κ την vintage αξία του ρολογιού.
Αλλιώς για μένα φτιαχτό να μπορείς να το φοράς κ να το χαίρεσαι...
Τώρα υπάρχει κ η λυση του relume...
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Sakism

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Rolex Submariner 14060. Reborn or not?
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 10, 2023, 12:44:31 μμ »
Για τα δικα μου γουστα εγω θα το πηγαινα αντιπροσωπεια για γενικο σερβις και φουλ γυάλισμα να φαινεται καινουργιο. Εξάλλου ολα γνησια θα είναι παλι

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions