Αποστολέας Θέμα: GRAND SEIKO  (Αναγνώστηκε 313197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

grecellin

  • Επισκέπτης
GRAND SEIKO
« στις: Μάιος 23, 2011, 20:40:31 μμ »
Πρωτοπαρουσιάστηκαν πριν από 50 χρόνια και ήταν η άποψη της seiko για το "τέλειο" in-house ρολόι με τις υψηλότερες προδιαγραφές. Δυστυχώς κυκλοφορούσαν μόνο στην Ιαπωνία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2014, 18:55:27 μμ από grecellin »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1858
  • Μάθε μπαλίτσα!
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 23:00:30 μμ »
το Hi-beat είναι ένα απο τα όνειρα μου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4700
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:13:47 πμ »
Snowflake Dial  ;)

Προσεξτε φινιρισμα σε τιτανιο.....














































friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:16:05 πμ »
Το dial είναι καταπληκτικό!  ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4700
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:18:15 πμ »
Το dial είναι καταπληκτικό!  ???


Suwa is almost dead center in the middle of Japan, and because of this, the humidity level is lower than in other parts of the country. Because of this lower humidity, the snow fall during the winter is very light and airy. This allows the wind to sculpt the snow lying on the ground to make beautiful patterns. They set out to create a dial which resembled this light snow fall and patterns. In this, the SBGA011 Grand Seiko “Snowflake” was born. It is a unique 6 step process to replicate the snowfall in the dial. While the most complex dial in the Grand Seiko line takes 12 steps to complete, this “Snowflake” still one of the most intricate dials in the series.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:25:26 πμ »
eis!

dial takes 12 steps to complete
Aν μη τι άλλο εντυπωσιακό!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:02:20 πμ »
τι λέτε ρε παιδιά?εχω μείνει μλκς και που διαβασα τη λογικη και που ειδα την υλοποίηση ..είναι πάρα πολύ μπροστά τα τζαπόνια..μπράβο eisenberg που μας ενημέρωσες!!! Την καλημέρα μου κύριοι  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • Co-Founder
  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1879
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 11:00:00 πμ »
Το dial είναι καταπληκτικό!  ???


Suwa is almost dead center in the middle of Japan, and because of this, the humidity level is lower than in other parts of the country. Because of this lower humidity, the snow fall during the winter is very light and airy. This allows the wind to sculpt the snow lying on the ground to make beautiful patterns. They set out to create a dial which resembled this light snow fall and patterns. In this, the SBGA011 Grand Seiko “Snowflake” was born. It is a unique 6 step process to replicate the snowfall in the dial. While the most complex dial in the Grand Seiko line takes 12 steps to complete, this “Snowflake” still one of the most intricate dials in the series.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 23:12:58 μμ »
Ρολογο-ποιήματα...

Πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο ρολόι να κοσμεί τον καρπό μου.
Παναγιώτης
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Στάλθηκε από το Πι-Σι μου χρησιμοποιώντας... πληκτρολόγιο.

SYZo

  • Επισκέπτης
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 23:24:28 μμ »
με το τελευταίο λιώνω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος TheseusGR

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 396
  • The more you own, the more you know you don't own.
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 23:47:05 μμ »
Ξυπνάει ο γίγαντας!!

Μου αρέσει που τολμάνε και συνεχίζουμε με τρυπημένα lugs. Οι δείκτες είναι απίστευτοι! Απλά υπέροχο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 14:56:17 μμ »
Η κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη είναι ηδονή!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ckwatch

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2012, 11:27:31 πμ »
Σε όλα τα spring drive ! Είτε είναι σπρινκ ντράιβ είτε ανάντα είτε γκραντ σέικο. Εγώ πάντως είμαι ερωτευμένος με το σπρινγκ ντράιβ μου (από τα πρώτα , μόλις επέστρεψε από την Ιαπωνία που ήταν για σέρβις) το προτιμώ ακόμη και από πολύ ακριβότερα ρολόγια της οικογενειακής συλλογής όπως Patek, Vacheron, JLC στο μόνο τομέα που χάνει σε σχέση με αυτές τις μάρκες είναι στο πάχος της κάσας και του μηχανισμού. Σε φινίρισμα είναι σε παρόμοια επίπεδα σαν μηχανισμός εγώ τον θεωρώ ανώτερο των περισσότερων ελβετικών και σαν τιμή σε σχέση με τους Ελβετούς είναι τσάμπα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143111
  • kk
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2012, 11:29:03 πμ »
Σε όλα τα spring drive ! Είτε είναι σπρινκ ντράιβ είτε ανάντα είτε γκραντ σέικο. Εγώ πάντως είμαι ερωτευμένος με το σπρινγκ ντράιβ μου (από τα πρώτα , μόλις επέστρεψε από την Ιαπωνία που ήταν για σέρβις) το προτιμώ ακόμη και από πολύ ακριβότερα ρολόγια της οικογενειακής συλλογής όπως Patek, Vacheron, JLC στο μόνο τομέα που χάνει σε σχέση με αυτές τις μάρκες είναι στο πάχος της κάσας και του μηχανισμού. Σε φινίρισμα είναι σε παρόμοια επίπεδα σαν μηχανισμός εγώ τον θεωρώ ανώτερο των περισσότερων ελβετικών και σαν τιμή σε σχέση με τους Ελβετούς είναι τσάμπα.

Πρεπει να εχεις καταπληκτικη συλλογη!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ckwatch

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: GRAND SEIKO
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 05, 2012, 16:01:17 μμ »
Το προσπαθούμε ! Εγώ και ο πατέρας μου είμαστε τρελοί με τα ρολόγια και σε μικρότερο βαθμό έχει κολλήσει και η γυναίκα μου ...
Διστυχώς εμένα στο σπίτι τώρα έχουμε ένα θέμα με υγρασία στους τοίχους από τα θεμέλια και απο σωλήνες από το πάνω διαμέρισμα που έχουν στείλει και μερικά ρολόγια στο σέρβις (παρότι μέσα σε θήκες δερμάτινες κασσετίνες ή τις δικές τους και μέσα σε ντουλάπα ή έπιπλο!).
Ο πατέρας έχει λίγα και καλά :
Ένα Vacheron , ένα Πατέκ (dress και τα δύο), ένα IWC pilot Spitfire mark IV , ένα Zenith χρυσό και το oris Euler με το καντράν σουντόκου.

Δεν θυμάμαι διστυχώς τα μοντέλα για τα βασερόν,πατέκ, ζενίθ αλλά μπορώ να τα βρω εκτός ίσως από το ζενίθ που δεν το φοράει ποτέ (ήταν δώρο γάμου αλλά δεν του αρέσει νομίζω είναι ελ πριμέρο δεκαετίας 70).

Εγώ έχω ένα hublot classic 38mm quartz, ένα seiko spring drive (SNR001) λευκό καντράν 72 ώρες reserve, ένα JLC reverso complication sun moon σε ροζ χρυσό (δώρο γάμου), ένα Oris chronoris F1 , ένα aviator χρονογράφο περιορισμένη έκδοση προς τιμήν του γκαγκάριν, ένα Casio g-shock συλλεκτική έκδοση για τα 25 χρόνια της σειράς με συχρονισμό με ατομικό ρολόι και solar που απο όσο ξέρω είχε κυκλοφορήσει μόνο Αμερική και Ιαπωνία. Είχα και πολλά swatch μικρός αλλά μου έκλεψαν τη συλλογή αυτή στην Ιταλία (ήταν δέκα ρολόγια) όταν ήμουν 14 ετών. Ακόμη έχω ένα jacob jensen  χρονογράφο που δεν είναι κάτι σπουδαίο σαν ρολόι αλλά είναι με κάσα από τιτάνιο και βραβευμένο ντιζάιν (κατα τα άλλα απλό κουάρτζ). Ίσως να ξεχνάω ένα δυο κομμάτια. Τώρα θέλω κάποια στιγμή να αποκτήσω ένα NOMOS, ένα quartz υψηλής ακρίβειας τύπου The Citizen ή Grand Seiko,  ένα piaget altiplano , πιθανώς ένα AP royal oak, ένα jaquet droz και αν κάποτε γίνω πλούσιος θα ήθελα και ένα Harry winston Opus,  ένα Seiko  credor και ένα Urwerk.... Όνειρα βέβαια όλα αυτά τώρα με το μνημόνιο και τις περικοπές αλλά θα δούμε ως τη σύνταξη τι θα καταφέρω έχω ακόμη 30 χρόνια μπροστά μου  :P Είμαι στη δουλειά και έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλα για τα περισσότερα και συγνώμη για το οφ τόπικ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions