Αποστολέας Θέμα: Seiko  (Αναγνώστηκε 1516832 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18600 στις: Μάιος 05, 2023, 20:43:06 μμ »
Όσο αφορά τα Seiko στο διάστημα,αλλά και οποιαδήποτε άλλη εταιρία.
Με λίγα λόγια....αυτή η θέση είναι πιασμενη στο υποσυνείδητο του κόσμου και ότι μα ότι και να κάνει η οποιαδήποτε εταιρία,αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.
Omega.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18601 στις: Μάιος 05, 2023, 21:58:05 μμ »
Είναι αρκετοί οι λόγοι που θεωρείται παιδικό ρολόι η σειρά g shock.
1ον.Δεν είναι ρολόγια για μια ζωή,είναι φτιαγμένα με τη λογική παρτο,φορά το ,σπαστό,πάρε άλλο.
2ον. Είναι γκουμουτσες
3ον. Είναι πλαστικά.
4ον. Είναι ασχημα(για ενηλικες).
5ον. Μηχανικά, δεν αξίζουν απολύτως τίποτα.
6ον. Υπάρχει λόγος που βλέπεις να φοριούνται παντού. Αφήνουν τα καλά στην άκρη,και βάζουν αυτά.
Τι πιο λογικό?
Αυτά τα ρολόγια,αυτές οι σειρές,για αυτό υπάρχουν.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1. Εχω casio gshock σολαρ, αγορασμενο το 2000. Περασε πολυ ασχημα χρονια, δεν εχει ανοιχτει ποτε, και η μπαταρια του εχει ακομα ενδειξη high. Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα ρολογια που μπορουν να το κανουν αυτο
2. Εδω συμφωνουμε, σιγουρα δεν ειναι για ολους αισθητικα
3. Το οτι ειναι πλαστικο, δεν ειναι απαραιτητα μειονεκτημα
4. Υποκειμενικο, αλλα το πιθανοτερο ειναι πως δεν υπαρχει πιο iconic ρολοι απο ενα square casio.
5. Εδω απλα γελαμε, μιας και απο τεχνολογικης αποψης, ειναι κυριολεκτικα, 500 χρονια μπροστα απο οποιοδηποτε μηχανικο ρολοι.


Όσο αφορά τα Seiko στο διάστημα,αλλά και οποιαδήποτε άλλη εταιρία.
Με λίγα λόγια....αυτή η θέση είναι πιασμενη στο υποσυνείδητο του κόσμου και ότι μα ότι και να κάνει η οποιαδήποτε εταιρία,αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.
Omega.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το τι ειναι γραμμενο στο υποσυνειδητο του καθενος, δε λεει και πολλα. Ο κοσμος ακομα φοβαται τα πυρινικα εργοστασια, θεωρει τα εμβολια κακο βαβα, και το καπνισμα/αλκοολ μαγκια. Σχετικα με τα ρολογια ομως, αυτο δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την απελπισμενη προσπαθεια των ελβετων να αυτοπροσδιορισουν ξανα την υποσταση του προιοντος του οταν αντιληφθηκαν ποσο πισω ειναι, απο καθε αποψη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18602 στις: Μάιος 05, 2023, 22:05:11 μμ »
1. Όλα τα αυτόματα ρολόγια του πλανήτη,από κατασκευής του 1ου αυτόματου φιλε μου, πριν πολλα πολλα χρονια κάνουν αυτό που λες
2. -
3. Είναι μειονεκτημα ,όχι ίσως...
4. Η λέξη iconic έχει βαρύτητα.  Όσο και αν σέβομαι την άποψη,σού, ένα ρολόι πλαστικό των 100 ευρώ που υπάρχει ρν ζωή τα τελευταία 30 σχεδόν χρόνια,να είναι το πιο iconic ρολόι του πλανήτη μας;;
νομίζω μπορείς να το δεχτείς αυτό.
5. Όσο και αν γελάμε φίλε μου,υπάρχει λόγος που αυτά τα ρολόγια τα πετάνε και δεν τους αλλάζουν ποτε μηχανές.
Σκέψου το

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18603 στις: Μάιος 05, 2023, 22:19:42 μμ »
1. Εχω casio gshock σολαρ, αγορασμενο το 2000. Περασε πολυ ασχημα χρονια, δεν εχει ανοιχτει ποτε, και η μπαταρια του εχει ακομα ενδειξη high. Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλα ρολογια που μπορουν να το κανουν αυτο
2. Εδω συμφωνουμε, σιγουρα δεν ειναι για ολους αισθητικα
3. Το οτι ειναι πλαστικο, δεν ειναι απαραιτητα μειονεκτημα
4. Υποκειμενικο, αλλα το πιθανοτερο ειναι πως δεν υπαρχει πιο iconic ρολοι απο ενα square casio.
5. Εδω απλα γελαμε, μιας και απο τεχνολογικης αποψης, ειναι κυριολεκτικα, 500 χρονια μπροστα απο οποιοδηποτε μηχανικο ρολοι.


Το τι ειναι γραμμενο στο υποσυνειδητο του καθενος, δε λεει και πολλα. Ο κοσμος ακομα φοβαται τα πυρινικα εργοστασια, θεωρει τα εμβολια κακο βαβα, και το καπνισμα/αλκοολ μαγκια. Σχετικα με τα ρολογια ομως, αυτο δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την απελπισμενη προσπαθεια των ελβετων να αυτοπροσδιορισουν ξανα την υποσταση του προιοντος του οταν αντιληφθηκαν ποσο πισω ειναι, απο καθε αποψη.
Νομίζω,δεν είμαι,σίγουρος, αλλά νομίζω ότι είσαι λίγο προκατειλημενος με τους Ελβετούς
Φάσεις είναι που όλοι μας τις έχουμε περάσει,αλλά να ξέρεις ότι, στο θέμα ρολόγια,αλλά και,σε όλα τα αντικείμενα που δίνουμε πάθος, όσο αποκτάς εμπειρίες, μαθαίνεις να τους αγαπάς όλους. Άλλους πιο πολύ,άλλους πιο λίγο, γιατί στη τελική το ρολόι είναι πάθος, ασχέτως χώρας.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18604 στις: Μάιος 05, 2023, 22:46:45 μμ »
1. Όλα τα αυτόματα ρολόγια του πλανήτη,από κατασκευής του 1ου αυτόματου φιλε μου, πριν πολλα πολλα χρονια κάνουν αυτό που λες
2. -
3. Είναι μειονεκτημα ,όχι ίσως...
4. Η λέξη iconic έχει βαρύτητα.  Όσο και αν σέβομαι την άποψη,σού, ένα ρολόι πλαστικό των 100 ευρώ που υπάρχει ρν ζωή τα τελευταία 30 σχεδόν χρόνια,να είναι το πιο iconic ρολόι του πλανήτη μας;;
νομίζω μπορείς να το δεχτείς αυτό.
5. Όσο και αν γελάμε φίλε μου,υπάρχει λόγος που αυτά τα ρολόγια τα πετάνε και δεν τους αλλάζουν ποτε μηχανές.
Σκέψου το

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε νομιζω να υπαρχουν πολλα μηχανικα ρολογια που μπορουν να δουλευουν τελεια, οπως την πρωτη μερα τους, μετα απο 25 χρονια. Το συγκεκριμενο δε, δε θα μου εκανε καμμια εντυπωση αν συνεχιζε να παιζει για αλλα 25 χρονια χωρις προβλημα.

Οσο για το iconic, γιατι οχι? Τα ελβετικα που θεωρουμε συμβολα στην εποχη τους, δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβα. Επισης δεν κανουν ολα τα gshock 50e, υπαρχουν και καλυτερες σειρες.

Το οτι πετας τη μηχανη αντι να την φτιαξεις, συμβαίνει διοτι δεν ειναι ουτε κατα διανοια οσο υπερκοστολογημενες ειναι αντιστοιχες μηχανικες. Επισης, αν καποιος θελει. Οποιος θελει βεβαια, σιγουρα μπορει να την επιδιορθωσει. Η διαφορα βεβαια ειναι πως το να βρεις καποιον να κανει αυτη τη δουλεια, ειναι αρκετα δυσκολοτερο. Το οτι εχει δηλαδη χαμηλο κοστος μαζικης παραγωγης, σημαινει οτι ειναι υποδεεστερο?

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18605 στις: Μάιος 05, 2023, 22:50:33 μμ »
Δε νομιζω να υπαρχουν πολλα μηχανικα ρολογια που μπορουν να δουλευουν τελεια, οπως την πρωτη μερα τους, μετα απο 25 χρονια. Το συγκεκριμενο δε, δε θα μου εκανε καμμια εντυπωση αν συνεχιζε να παιζει για αλλα 25 χρονια χωρις προβλημα.

Οσο για το iconic, γιατι οχι? Τα ελβετικα που θεωρουμε συμβολα στην εποχη τους, δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβα. Επισης δεν κανουν ολα τα gshock 50e, υπαρχουν και καλυτερες σειρες.

Το οτι πετας τη μηχανη αντι να την φτιαξεις, συμβαίνει διοτι δεν ειναι ουτε κατα διανοια οσο υπερκοστολογημενες ειναι αντιστοιχες μηχανικες. Επισης, αν καποιος θελει. Οποιος θελει βεβαια, σιγουρα μπορει να την επιδιορθωσει. Η διαφορα βεβαια ειναι πως το να βρεις καποιον να κανει αυτη τη δουλεια, ειναι αρκετα δυσκολοτερο. Το οτι εχει δηλαδη χαμηλο κοστος μαζικης παραγωγης, σημαινει οτι ειναι υποδεεστερο?
Θα σε αφήσω να απαντήσεις μόνος σου όσο αφορά την μαζική παραγωγή.
Πόσος χρόνος χρειάζεται να φτιαχτεί μια quartz μηχανή για ένα Casio, και πόσες ώρες χρειάζονται να φτιαχτεί ενας αυτόματος μηχανισμός.
Πόσοι άνθρωποι θα ασχοληθούν με κάθε μηχανισμό,τι θα χρησιμοποιηθεί από υλικά στο κάθε μηχανισμό.....


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18606 στις: Μάιος 05, 2023, 22:51:35 μμ »
Υπάρχουν άπειρα μηχανικά ρολόγια που δουλεύουν αψεγάδιαστο για πάνω από,μισό αιώνα.
Δες το δικό μου.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18607 στις: Μάιος 06, 2023, 00:08:14 πμ »
Θα σε αφήσω να απαντήσεις μόνος σου όσο αφορά την μαζική παραγωγή.
Πόσος χρόνος χρειάζεται να φτιαχτεί μια quartz μηχανή για ένα Casio, και πόσες ώρες χρειάζονται να φτιαχτεί ενας αυτόματος μηχανισμός.
Πόσοι άνθρωποι θα ασχοληθούν με κάθε μηχανισμό,τι θα χρησιμοποιηθεί από υλικά στο κάθε μηχανισμό.....


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια NH35 φτιαχνεται ακριβα γρηγορα. Απο ποτε ο αυξημενος χρονος παραγωγης ειναι ενδειξη του ποσο καλο ειναι κατι; Συνηθως το αντιθετο ισχυει. Ενας πολυ ισχυρος επεξεργαστης φτιαχνεται σε δευτερολεπτα, αρα ειναι χειροτερος απο μια NH35?

Υπάρχουν άπειρα μηχανικά ρολόγια που δουλεύουν αψεγάδιαστο για πάνω από,μισό αιώνα.
Δες το δικό μου.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προς χαρην της συζητησης, ας δεχτουμε οτι ισχυει αυτο, οτι υπαρχουν "απειρα" μηχανικα ρολογια που δουλευουν για 50 χρονια, οπως ακριβως την πρωτη μερα, χωρις καμμια συντηρηση (θα ειχε ενδιαφερον να ξεραμε και ακριβεια κιολας, αλλα τελος παντων). Εσυ ποσα τετοια εχεις; Γιατι εγω αναφερομαι σε ρολοι που το εχω πανω στο γραφειο μου. Και αμα πεσει και κατω, θα πρεπει να τσεκαρω αν επαθε το πατωμα ζημια.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18608 στις: Μάιος 06, 2023, 00:14:58 πμ »
+10000000
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18609 στις: Μάιος 06, 2023, 00:21:55 πμ »
Αλέξανδρε,είναι θέμα κόστους
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18610 στις: Μάιος 06, 2023, 00:25:33 πμ »
Αλέξανδρε,είναι θέμα κόστους
Εεεεετσι.
Επειδή είναι θέμα κόστους τα πετάνε στα σκουπίδια τα ρολόγια των 100 ευρώ και πάνε και παίρνουν άλλο πάλι με 100 ευρώ.
Ελπίζω να σας κόβει γιατί δεν πετάνε  τα αυτόματα και να χρειαστεί να γράψω τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια 1000 φορές.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18611 στις: Μάιος 06, 2023, 00:26:16 πμ »
Μια NH35 φτιαχνεται ακριβα γρηγορα. Απο ποτε ο αυξημενος χρονος παραγωγης ειναι ενδειξη του ποσο καλο ειναι κατι; Συνηθως το αντιθετο ισχυει. Ενας πολυ ισχυρος επεξεργαστης φτιαχνεται σε δευτερολεπτα, αρα ειναι χειροτερος απο μια NH35?

Προς χαρην της συζητησης, ας δεχτουμε οτι ισχυει αυτο, οτι υπαρχουν "απειρα" μηχανικα ρολογια που δουλευουν για 50 χρονια, οπως ακριβως την πρωτη μερα, χωρις καμμια συντηρηση (θα ειχε ενδιαφερον να ξεραμε και ακριβεια κιολας, αλλα τελος παντων). Εσυ ποσα τετοια εχεις; Γιατι εγω αναφερομαι σε ρολοι που το εχω πανω στο γραφειο μου. Και αμα πεσει και κατω, θα πρεπει να τσεκαρω αν επαθε το πατωμα ζημια.
Φιλε μου ,ότι μα.οτι και να γράψεις,πάντα σεβαστό αλλά έχω άλλη άποψη από τις δικές μου εμπειρίες.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18612 στις: Μάιος 06, 2023, 00:26:47 πμ »
Όσο αφορά το πόσα τέτοια έχω,πίστεψέ με είναι πάρα πολλά .

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18613 στις: Μάιος 06, 2023, 00:27:07 πμ »
Αν με ρωτήσεις.ποσα είχα, είναι εκατοντάδες

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #18614 στις: Μάιος 06, 2023, 00:27:26 πμ »
Και αν με ρωτήσεις πόσα θα έχω,στο μέλλον,χιλιάδες

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions