Αποστολέας Θέμα: Seiko  (Αναγνώστηκε 1504652 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15090 στις: Ιούλιος 08, 2020, 15:25:22 μμ »
Μην παίρνεις όρκο για αυτό.Σε πολλά ιντερνετικά sites ανέγραφαν ως.MSRP 300 ή περίπου τόσο!
Σε μαγαζιά σε Πειραιά και στην Σταδίου που είχα ρωτήσει τιμές μου τόνιζαν τιμή καταλόγου 320  αν θυμάμαι καλά.Πανε και 5 χρόνια...


Τιμή καταλόγου ήταν λογικό. Με 30% έκπτωση που έπαιρνες για πλάκα, έβγαινε λίγο πάνω από 200. Λογικό είναι για φυσικό εγχώριο κατάστημα.

Τώρα όμως....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15091 στις: Ιούλιος 08, 2020, 15:37:12 μμ »

Τιμή καταλόγου ήταν λογικό. Με 30% έκπτωση που έπαιρνες για πλάκα, έβγαινε λίγο πάνω από 200. Λογικό είναι για φυσικό εγχώριο κατάστημα.

Τώρα όμως....

Αυτό είπα και εγώ.Τιμη καταλόγου. 300 κάτι. Με την  έκπτωση ήταν όντως 100 ευρώ κάτω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15092 στις: Ιούλιος 08, 2020, 15:41:15 μμ »
Αυτό είπα και εγώ.Τιμη καταλόγου. 300 κάτι. Με την  έκπτωση ήταν όντως 100 ευρώ κάτω.

Πιστεύεις ότι στο 500άρικο τώρα κάνουν 30% έκπτωση?

Θα πάρω κανένα τηλ από περιέργεια.  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 737
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15093 στις: Ιούλιος 08, 2020, 16:01:37 μμ »
Πάντως σχετικά με τις τιμές παλαιότερα όπως έχω γράψει σε ανάρτηση μου στο παρελθόν
το skx 009 το είχα βρεί σε κεντρικό κατάστημα του Πειραιά προ 10ετίας ή λίγο παραπάνω
(δηλαδή προ ηλεκτρονικών καταστημάτων) στα 400 ή 450 ευρώ περίπου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15094 στις: Ιούλιος 08, 2020, 16:46:05 μμ »
Κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσουμε και εμείς σωστή καταναλωτική συνείδηση.

Πολύ απλά, ρολόι που έπαιρνες με 135-150 ευρώ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ με 300-500. Πας αλλού.

Λες και δεν υπάρχουν άλλα όμορφα ρολόγια με τιμή που ανταποκρίνεται στην αξία τους.
Αυτό
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15095 στις: Ιούλιος 08, 2020, 16:46:20 μμ »
Βρίσκουν και κάνουν. Όπως και σε όλα τα προϊόντα φυσικά.
Και αυτό!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15096 στις: Ιούλιος 08, 2020, 16:46:49 μμ »
Η τιμή στον καπιταλισμό διαμορφώνεται από το ποσό που είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής. Αν είναι απατεώνας ο μαγαζάτορας που το δίνει 500€ με την ίδια λογική ήμουν απατεώνας κι εγώ που πούλησα Orange Monster srp309 για 350€ μόλις καταργήθηκε και χτυπάω το κεφάλι μου τώρα που δεν το κράτησα λίγο ακόμα να το δώσω 500€. Με την ίδια λογική είναι απατεώνας κι ο εργοδότης που πληρώνει 550€ μισθό για πλήρη απασχόληση. Και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15097 στις: Ιούλιος 08, 2020, 17:08:49 μμ »
Πιστεύεις ότι στο 500άρικο τώρα κάνουν 30% έκπτωση?

Θα πάρω κανένα τηλ από περιέργεια.  ;D

Πλάκα θα' χει!  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15098 στις: Ιούλιος 08, 2020, 18:06:18 μμ »
Η τιμή στον καπιταλισμό διαμορφώνεται από το ποσό που είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο αγοραστής. Αν είναι απατεώνας ο μαγαζάτορας που το δίνει 500€ με την ίδια λογική ήμουν απατεώνας κι εγώ που πούλησα Orange Monster srp309 για 350€ μόλις καταργήθηκε και χτυπάω το κεφάλι μου τώρα που δεν το κράτησα λίγο ακόμα να το δώσω 500€. Με την ίδια λογική είναι απατεώνας κι ο εργοδότης που πληρώνει 550€ μισθό για πλήρη απασχόληση. Και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί...

Δεν είναι το ιδιο φίλε μου. Αυτός που θα μπει σε ένα μαγαζί με σκοπό να διαλέξει ένα ρολόι (και υπάρχουν πολλοί) μπορεί και να μην ξέρει τι παίρνει. Τον αρχίζει και ο καταστηματάρχης στα καταδυτικά, 200 μέτρα με πιστοποίηση, αυτόματο και πλέον και συλλεκτικό και το χαφτει.

Ο κάθε καταστηματάρχης θεωρώ εγώ πως πρέπει να είναι ειλικρινής και έχει ευθύνη απέναντι στον αγοραστή και πρέπει βεβαίως να αποσκοπεί και σε ένα λογικό κέρδος. Λογικό όμως.

Η αγορά μεταξύ ιδιωτών στα μεταχειρισμένα δεν είναι το ίδιο για λόγους που νομίζω δεν χρειάζεται να αναλύσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15099 στις: Ιούλιος 08, 2020, 19:36:17 μμ »
Δεν είναι το ιδιο φίλε μου. Αυτός που θα μπει σε ένα μαγαζί με σκοπό να διαλέξει ένα ρολόι (και υπάρχουν πολλοί) μπορεί και να μην ξέρει τι παίρνει. Τον αρχίζει και ο καταστηματάρχης στα καταδυτικά, 200 μέτρα με πιστοποίηση, αυτόματο και πλέον και συλλεκτικό και το χαφτει.

Ο κάθε καταστηματάρχης θεωρώ εγώ πως πρέπει να είναι ειλικρινής και έχει ευθύνη απέναντι στον αγοραστή και πρέπει βεβαίως να αποσκοπεί και σε ένα λογικό κέρδος. Λογικό όμως.

Η αγορά μεταξύ ιδιωτών στα μεταχειρισμένα δεν είναι το ίδιο για λόγους που νομίζω δεν χρειάζεται να αναλύσω.

Το κόλπο με τα συλλεκτικά, τον περιορισμένο αριθμό κτλ το κάνει η Omega εδώ και χρόνια με μεγάλη επιτυχία. Τελευταία έχει ξεκινήσει να το κάνει και η Seiko με αποτέλεσμα να ξενερώσουμε πολλοί από τους fans της. Επίσης, η περιορισμένη διαθεσιμότητα έχει εκτινάξει τις τιμές των ατσάλινων Rolex στα ύψη. Όλα αυτά κι άλλα τόσα οι εταιρείες τα κάνουν γιατί οι αγοραστές είναι διατεθιμένοι να τα υφίστανται. Θυμάστε πριν 7-8 χρόνια που το Submariner είχε 5,5 χιλιάρικα και το Speedmaster 2,5; Μετά το πήραν χαμπάρι πως είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε παραπάνω και οι τιμές σχεδόν διπλασιάστηκαν! Το ίδιο κάνει και η Seiko τώρα. Εκεί που παίρναμε πχ τη χελώνα όταν βγήκε 200 ευρώ, τώρα πρέπει να δώσουμε σχεδόν τα διπλά! Κι αυτό για ένα μοντέλο που κυκλοφορεί ευρέως, σε άπειρα χρώματα κτλ. Λογικό δεν είναι να βρεθούν κάποιοι που θα ζητήσουν 500 ευρώ για ένα ρολόι των 200 ευρώ από τη στιγμή που είναι καινούργιο, πολύ δημοφιλές κι εξαντλημένο; Πολύ θα ήθελα να έχω προσθέσει ένα 009 στη συλλογή μου όταν κόστιζε 150-200 ευρώ, αυτό δε σημαίνει όμως πως η δική μου επιθυμία θα διαμορφώσει τη σημερινή τιμή του. Αν το κρατήσει το κατάστημα απούλητο για κάνα χρόνο θα το ρίξει για να φύγει. Και τελικά καταλήγω εκεί που άρχισα, η τιμή ενός οποιουδήποτε προϊόντος εξαρτάται από τους αγοραστές. Θυμηθείτε τι έγινε με τις μάσκες και τα γάντια (που είναι είδη υγειονομικά και θα έπρεπε οι τιμές να διαμορφώνονται από το κράτος), και συζητάμε τώρα για κοσμήματα;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15100 στις: Ιούλιος 08, 2020, 19:37:49 μμ »
Το κόλπο με τα συλλεκτικά, τον περιορισμένο αριθμό κτλ το κάνει η Omega εδώ και χρόνια με μεγάλη επιτυχία. Τελευταία έχει ξεκινήσει να το κάνει και η Seiko με αποτέλεσμα να ξενερώσουμε πολλοί από τους fans της. Επίσης, η περιορισμένη διαθεσιμότητα έχει εκτινάξει τις τιμές των ατσάλινων Rolex στα ύψη. Όλα αυτά κι άλλα τόσα οι εταιρείες τα κάνουν γιατί οι αγοραστές είναι διατεθιμένοι να τα υφίστανται. Θυμάστε πριν 7-8 χρόνια που το Submariner είχε 5,5 χιλιάρικα και το Speedmaster 2,5; Μετά το πήραν χαμπάρι πως είμαστε διατεθιμένοι να πληρώσουμε παραπάνω και οι τιμές σχεδόν διπλασιάστηκαν! Το ίδιο κάνει και η Seiko τώρα. Εκεί που παίρναμε πχ τη χελώνα όταν βγήκε 200 ευρώ, τώρα πρέπει να δώσουμε σχεδόν τα διπλά! Κι αυτό για ένα μοντέλο που κυκλοφορεί ευρέως, σε άπειρα χρώματα κτλ. Λογικό δεν είναι να βρεθούν κάποιοι που θα ζητήσουν 500 ευρώ για ένα ρολόι των 200 ευρώ από τη στιγμή που είναι καινούργιο, πολύ δημοφιλές κι εξαντλημένο; Πολύ θα ήθελα να έχω προσθέσει ένα 009 στη συλλογή μου όταν κόστιζε 150-200 ευρώ, αυτό δε σημαίνει όμως πως η δική μου επιθυμία θα διαμορφώσει τη σημερινή τιμή του. Αν το κρατήσει το κατάστημα απούλητο για κάνα χρόνο θα το ρίξει για να φύγει. Και τελικά καταλήγω εκεί που άρχισα, η τιμή ενός οποιουδήποτε προϊόντος εξαρτάται από τους αγοραστές. Θυμηθείτε τι έγινε με τις μάσκες και τα γάντια (που είναι είδη υγειονομικά και θα έπρεπε οι τιμές να διαμορφώνονται από το κράτος), και συζητάμε τώρα για κοσμήματα;
+1000000
Τα είπες όλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15101 στις: Ιούλιος 08, 2020, 19:38:52 μμ »
Ρε συ άλλο να βγάζει μια εταιρία ένα limited και άλλο να βαφτίζουμε το skx συλλεκτικό.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15102 στις: Ιούλιος 08, 2020, 19:44:46 μμ »
Ρε συ άλλο να βγάζει μια εταιρία ένα limited και άλλο να βαφτίζουμε το skx συλλεκτικό.

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ .

Εγώ δε μίλησα για συλλεκτικό, ούτε ξέρουμε αν ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης το κάνει. Εννοείται πως το SKX δεν είναι συλλεκτικό. Ακόμα! ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tolis

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 601
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15103 στις: Ιούλιος 09, 2020, 15:36:36 μμ »
Εδω βγαλενε και συλλεκτκες χρυσες μασκες για τον κορωνοιο ! φανταστειτε σε λιγο ποσο θα εχουν οι απλες οι χαρτινες, διοτι αυτες που ειναι απο μπαμπου θελεις 100ευρω για αγορα τους.
https://www.naftemporiki.gr/story/1616465/india-plirose-3500-euro-gia-mia-xrusi-prostateutiki-maska
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #15104 στις: Ιούλιος 09, 2020, 19:43:54 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions