Αποστολέας Θέμα: Απάτες με αγοραπωλησίες στο ίντερνετ  (Αναγνώστηκε 8625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37991
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 14:45:28 μμ »
Η βασική ενέργει που διαχωρίζει την "πώληση" από την "δωρεάν διάθεση", είναι η κατάθεση του αντιτίμου.

Οσο ΔΕΝ κατατίθεται το αντίτιμο, ΔΕΝ υφίσταται πώληση.  ;)

Οι απάτες, είναι τόσο καλά οργανωμένες, και δεν μιλώ για ένα απλό ρολογάκι, έστω και των 1-2 Κ, αλλά, για ολόκληρα κοντέϊνερς φορτίων.
Πολλοί στην Ελλάδα έχουν κλάψει, που είδαν τα φορτία να αναχωρούν, ΧΩΡΙΣ να έχουν εισπράξει ούτε μια δραχμή.

Μία περίοδο, μέσα - τέλη του '90, ο "αγοραστής", συνήθως από Ανατολική χώρα, έκλεινε την δουλειά, έπαιρνε τον "έμπορα" στα μπουζούκια με Ντιμπλς και κάτι δίμετρες ξανθές, ο έμπορας επειδή ήταν γάτος,  :D :D :D τις "κατάφερνε" να τις πάει στο ξενοδοχείο, γλυκαινοταν, "...μα ποιός εόμαο τέλος πάντων.... ! ", του δίνανε και κάτι στο χέρι για τις παλλετοποιήσεις και μεταφορές, φόρτωνε, και μετά................τα έβλεπε από μακρυά.

Εχω παραλάβει εγγυητικές και ανέκκλητες πιστώσεις, που ήταν ΠΛΑΣΤΕΣ. Χώρια τα πλαστα μετρητά.

Κάποιους, τους είχανε πάρει και στα πέρα, κανανε και συμβόλαια κοινοπραξίας, ρίξανε χρήμα , αγκαλιές - φιλιά - κορίτσια, μετά ήρθαν δαμέ, φόρτωσαν, και μετά, τους ενημέρωσαν ότι ΔΕΝ θα πρέπει να πάνε εκεί, γιατί ...................

Με τις ώρες να σας λέω τέτοιες ιστορίες.  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37991
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 14:48:41 μμ »
Ήταν τόσο διαδεδομένο τότε,το ιντερνετ και οι ηλεκτρονικές απάτες?

Τότενες, ήντανε το φαξ, και σε κάποιες θέσεις ευθύνης στις εταιρείες, με χειρισμό κεφαλαίων από  / προς το εξωτερικό, ερχόταν και επιστολή.

Και είχαν και εδώ, "εκπροσώπους", που εμφανίζονταν δια ζώσης, για να το φας το παραμύθι καλά.

Την πάτησε κόσμος που ξέρω.  :o
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος criss6

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1526
  • ¯\_(シ)_/¯
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:10:52 μμ »
Ο παραπάνω διάλογος ήταν δικός μου live ανταπόκριση από χθεσινή ανάρτηση αγγελίας. Προσωπικά προτιμώ insomnia καθώς υπάρχει μια παραπάνω αξιοπιστία με το feedback που χτίζεις με τα χρόνια.
Είχα πουλήσει στο παρελθόν πάντως από Facebook marketplace εύκολα χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ μεγαλύτερο το κοινό γι αυτό και το προτίμησα.  Μάλλον οι απατεώνες χτυπάνε αγγελίες από συγκεκριμένο πόσο και πάνω, οπότε ήταν κάτι καινούριο για εμένα όλο αυτό.
Όπως και να έχει δεν είμαι αφελής, όπως και ο περισσότερος κόσμος πλέον ξέρει κ έχει μάθει τι γίνεται με μεταφορικές, αντικαταβολές καταθεσεις, PayPal κτλ. Παντού υπάρχουν κόλπα για να την πατήσεις.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sub50,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:11:12 μμ »
Αυτό λέω κύριε Γιώργο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2409
  • KR
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:12:45 μμ »
...
Δεν είναι καλύτερα να το δώσεις, έστω και ας πάρει περισσότερο καιρό ή έστω και αν το δώσεις σε λίγο καλύτερη τιμή σε φίλο από το φόρουμ, από το να μπλέξεις;
Ναι μεν αλλά.

Ήτοι, συμφωνώ απόλυτα (με όλο το post) αλλά παρ'όλο που εδώ υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι, κάθε λίγο και λιγάκι στα 'δικά μας' ωρολογιακά φόρουμ υπάρχουν και περιπτώσεις που σε μιά αγοραπωλησία η καλωσύνη του πωλητή μόνο εκτίμησης δεν χαίρει.

Το να μην είσαι επιθετικός όταν πουλάς, δίνοντας σε κάποιο άλλο μέλος μία καλή ευκαιρία να αποκτήσει ένα ωραίο ρολόϊ σε καλή τιμή, μόνο και μόνο για να δεις δυό ολόκληρα χρόνια αργότερα τον ίδιο να προσπαθεί πάλι εδώ σε αυτές τις κοινότητες να πουλήσει το ίδιο ρολόϊ 54% πιό ακριβά - ε, αυτό όχι.

Αν είναι έτσι τότε ας τό'χα δώσει στο Car ή στο Insomnia. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα που πολύ πρόσφατα ήλθε στην προσοχή μου (τετραψήφια τιμή ρολογιού κι επίσης δεν ομιλούμε για Rolex διότι εκεί θα το καταλάβαινα). Και δυστυχώς δεν είναι η μόνη περίπτωση που όταν εγώ προσωπικά πούλησα κάτι σε τούτα 'δω τα φόρουμ, ο αγοραστής απεδείχθη εμποράκος.

Γνωστά βέβαια όλα αυτά, σε γενικές γραμμές. Οπότε ναι, πολλή 'σαβούρα' (αν μου επιτρέπεται η λέξη) και ρίσκο στα xe.gr, car.gr, insomnia.gr κλπ. αλλά μερικές φορές το να διαπιστώνεις ειδικά εδώ μέσα ότι ο άλλος, που υποτίθεται έχει κι ένα φιλικό πρόσωπο ανάμεσά μας, είναι τόσο π****ης - αυτό σε πικραίνει ακόμη περισσότερο.

Αλλά έτσι είναι η ζωή.
We live and learn.
friendly
0
funny
0
like
4
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,SAn,Beastaras,,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:19:37 μμ »
Έχει δίκιο ο Κωσταντίνος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Συνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9713
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:20:21 μμ »
Ναι μεν αλλά.

Ήτοι, συμφωνώ απόλυτα (με όλο το post) αλλά παρ'όλο που εδώ υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι, κάθε λίγο και λιγάκι στα 'δικά μας' ωρολογιακά φόρουμ υπάρχουν και περιπτώσεις που σε μιά αγοραπωλησία η καλωσύνη του πωλητή μόνο εκτίμησης δεν χαίρει.

Το να μην είσαι επιθετικός όταν πουλάς, δίνοντας σε κάποιο άλλο μέλος μία καλή ευκαιρία να αποκτήσει ένα ωραίο ρολόϊ σε καλή τιμή, μόνο και μόνο για να δεις δυό ολόκληρα χρόνια αργότερα τον ίδιο να προσπαθεί πάλι εδώ σε αυτές τις κοινότητες να πουλήσει το ίδιο ρολόϊ 54% πιό ακριβά - ε, αυτό όχι.

Αν είναι έτσι τότε ας τό'χα δώσει στο Car ή στο Insomnia. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα που πολύ πρόσφατα ήλθε στην προσοχή μου (τετραψήφια τιμή ρολογιού κι επίσης δεν ομιλούμε για Rolex διότι εκεί θα το καταλάβαινα). Και δυστυχώς δεν είναι η μόνη περίπτωση που όταν εγώ προσωπικά πούλησα κάτι σε τούτα 'δω τα φόρουμ, ο αγοραστής απεδείχθη εμποράκος.

Γνωστά βέβαια όλα αυτά, σε γενικές γραμμές. Οπότε ναι, πολλή 'σαβούρα' (αν μου επιτρέπεται η λέξη) και ρίσκο στα xe.gr, car.gr, insomnia.gr κλπ. αλλά μερικές φορές το να διαπιστώνεις ειδικά εδώ μέσα ότι ο άλλος, που υποτίθεται έχει κι ένα φιλικό πρόσωπο ανάμεσά μας, είναι τόσο π****ης - αυτό σε πικραίνει ακόμη περισσότερο.

Αλλά έτσι είναι η ζωή.
We live and learn.
Ναι, προφανώς υπάρχει και αυτή η παράμετρος, έχεις δίκιο!
Όλο και κάποια αντίστοιχη εμπειρία έχουμε οι περισσότεροι.
Δυστυχώς, ούτε αυτό μπορείς να το αποφύγεις, εκτός εάν δίνεις ρολόγια μόνο σε φίλους-φίλους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Συνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9713
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:21:10 μμ »
Ο παραπάνω διάλογος ήταν δικός μου live ανταπόκριση από χθεσινή ανάρτηση αγγελίας. Προσωπικά προτιμώ insomnia καθώς υπάρχει μια παραπάνω αξιοπιστία με το feedback που χτίζεις με τα χρόνια.
Είχα πουλήσει στο παρελθόν πάντως από Facebook marketplace εύκολα χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ μεγαλύτερο το κοινό γι αυτό και το προτίμησα.  Μάλλον οι απατεώνες χτυπάνε αγγελίες από συγκεκριμένο πόσο και πάνω, οπότε ήταν κάτι καινούριο για εμένα όλο αυτό.
Όπως και να έχει δεν είμαι αφελής, όπως και ο περισσότερος κόσμος πλέον ξέρει κ έχει μάθει τι γίνεται με μεταφορικές, αντικαταβολές καταθεσεις, PayPal κτλ. Παντού υπάρχουν κόλπα για να την πατήσεις.
Σωστές παρατηρήσεις! Ωραίος!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος jb

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1058
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:40:27 μμ »
Ωραίο το νήμα του Χρήστου,
διδακτικό. Γι' αυτό ακριβώς το λόγο, θα πρότεινα από το τίτλο να αφαιρέσουμε το FB (δηλ να μην περιοριζόμαστε μόνο στο φουμπου) και ο καθένας να παραθέτει την εμπειρία του.
Έτσι, θα μαθαίνουν (να προφυλάγονται) τα μέλη της κοινότητας...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:45:08 μμ »
Ο ίδιος θα μας πει,αν θέλει,ποιο τίτλο να βάλουμε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος criss6

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1526
  • ¯\_(シ)_/¯
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 15:50:09 μμ »
Ο ίδιος θα μας πει,αν θέλει,ποιο τίτλο να βάλουμε
Εγώ για χαβαλέ το ανέβασα αλλά μιας και υπάρχει ενδιαφέρον ας το βάλουμε γενικό «άπατες με αγοραπωλησίες στο ίντερνετ»


friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
jb,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος watchman

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3851
    • Προφίλ
Απ: άπατες με αγοραπωλησίες στο ίντερνετ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 17:26:19 μμ »
Ναι μεν αλλά.

Ήτοι, συμφωνώ απόλυτα (με όλο το post) αλλά παρ'όλο που εδώ υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι, κάθε λίγο και λιγάκι στα 'δικά μας' ωρολογιακά φόρουμ υπάρχουν και περιπτώσεις που σε μιά αγοραπωλησία η καλωσύνη του πωλητή μόνο εκτίμησης δεν χαίρει.

Το να μην είσαι επιθετικός όταν πουλάς, δίνοντας σε κάποιο άλλο μέλος μία καλή ευκαιρία να αποκτήσει ένα ωραίο ρολόϊ σε καλή τιμή, μόνο και μόνο για να δεις δυό ολόκληρα χρόνια αργότερα τον ίδιο να προσπαθεί πάλι εδώ σε αυτές τις κοινότητες να πουλήσει το ίδιο ρολόϊ 54% πιό ακριβά - ε, αυτό όχι.

Αν είναι έτσι τότε ας τό'χα δώσει στο Car ή στο Insomnia. Αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα που πολύ πρόσφατα ήλθε στην προσοχή μου (τετραψήφια τιμή ρολογιού κι επίσης δεν ομιλούμε για Rolex διότι εκεί θα το καταλάβαινα). Και δυστυχώς δεν είναι η μόνη περίπτωση που όταν εγώ προσωπικά πούλησα κάτι σε τούτα 'δω τα φόρουμ, ο αγοραστής απεδείχθη εμποράκος.

Γνωστά βέβαια όλα αυτά, σε γενικές γραμμές. Οπότε ναι, πολλή 'σαβούρα' (αν μου επιτρέπεται η λέξη) και ρίσκο στα xe.gr, car.gr, insomnia.gr κλπ. αλλά μερικές φορές το να διαπιστώνεις ειδικά εδώ μέσα ότι ο άλλος, που υποτίθεται έχει κι ένα φιλικό πρόσωπο ανάμεσά μας, είναι τόσο π****ης - αυτό σε πικραίνει ακόμη περισσότερο.

Αλλά έτσι είναι η ζωή.
We live and learn.
Συμφωνώ απόλυτα!!


Πριν δύο-τρία χρόνια είχα πουλήσει ένα ρολόι σε ένα μέλος του φόρουμ σε τιμή 250 και με το παζάρι που μου έκανε το πήρε 200....δεν καιγόμουν οπότε δεν ασχολήθηκα και λέω ας το να πάει,τουλάχιστον θα πάει σε φορουμιακά χέρια..(έτσι νόμιζα..)σε λιγότερο από μήνα λοιπόν το είδα σε παραδίπλα φόρουμ στη τιμή των 350!!!!!
Εύχομαι να το διαβάζει ο εμποράκος γιατί δεν πρόκειται να του πουλήσω στο μέλλον ούτε τρύπια κάλτσα κυριολεκτικά.
Όλο αυτό με είχε πειράξει γιατί 1ον) πολλοί από εμάς είμαστε και στα υπόλοιπα φόρουμ άσχετα εάν ήμαστε ενεργοί ή όχι.
 2ον) θεωρούσε τον εαυτό του πολύ έξυπνο.. 3ον) μου είχε κάνει παζάρι με πρόφαση τα μεταφορικά επειδή ήταν στην επαρχία και ότι επίσης ήταν δύσκολα στα οικονομικά του..

Ηθικό δίδαγμα στους "γνωστούς-άγνωστους" δεν δίνω ούτε το πυρετό μου.
Τη στιγμή που στα φόρα υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει κάποιους και από κοντά με αγάπη στο χώρο οπότε σε μια μικρή κοινότητα ο καθένας μπορεί και αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει με μερικούς..άρα υπάρχει επιλογή σε σχέση με τα car,xe etc..


Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,hf,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143120
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραπωλησίες στο ίντερνετ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 17:34:55 μμ »
Αυτο κάποιον μου  θυμίζει
friendly
0
funny
2
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
geezerv,Wagner669,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραπωλησίες στο ίντερνετ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 17:41:11 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα!!


Πριν δύο-τρία χρόνια είχα πουλήσει ένα ρολόι σε ένα μέλος του φόρουμ σε τιμή 250 και με το παζάρι που μου έκανε το πήρε 200....δεν καιγόμουν οπότε δεν ασχολήθηκα και λέω ας το να πάει,τουλάχιστον θα πάει σε φορουμιακά χέρια..(έτσι νόμιζα..)σε λιγότερο από μήνα λοιπόν το είδα σε παραδίπλα φόρουμ στη τιμή των 350!!!!!
Εύχομαι να το διαβάζει ο εμποράκος γιατί δεν πρόκειται να του πουλήσω στο μέλλον ούτε τρύπια κάλτσα κυριολεκτικά.
Όλο αυτό με είχε πειράξει γιατί 1ον) πολλοί από εμάς είμαστε και στα υπόλοιπα φόρουμ άσχετα εάν ήμαστε ενεργοί ή όχι.
 2ον) θεωρούσε τον εαυτό του πολύ έξυπνο.. 3ον) μου είχε κάνει παζάρι με πρόφαση τα μεταφορικά επειδή ήταν στην επαρχία και ότι επίσης ήταν δύσκολα στα οικονομικά του..

Ηθικό δίδαγμα στους "γνωστούς-άγνωστους" δεν δίνω ούτε το πυρετό μου.
Τη στιγμή που στα φόρα υπάρχουν καταπληκτικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει κάποιους και από κοντά με αγάπη στο χώρο οπότε σε μια μικρή κοινότητα ο καθένας μπορεί και αντιλαμβάνεται τί συμβαίνει με μερικούς..άρα υπάρχει επιλογή σε σχέση με τα car,xe etc..


Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αλκη εισαι γουρλης .
Θες να το κανουμε επαγγελμα ;

Μου πουλας πατωμα , ξαναπουλαω ακριβα και τα κερδη μισα - μισα .

Φερ μου ακουγεται

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος criskalts

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2364
    • Προφίλ
Απ: Απάτες με αγοραστές FB
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 16, 2022, 17:58:12 μμ »
Ήταν τόσο διαδεδομένο τότε,το ιντερνετ και οι ηλεκτρονικές απάτες?
''Ηρθε και στο γραφείο το φαξ τότε''
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions