Αποστολέας Θέμα: seiko sumo vs tissot seastar 1000  (Αναγνώστηκε 9122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10738
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 00:12:24 πμ »
Ωραία φωτογραφία
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
boutsk,
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος boutsk

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 670
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 00:15:11 πμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ilias-G

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3899
  • ert
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 01:50:20 πμ »
To Sumo εχει μια από τις πιο ομορφες κασες και ποιότητα που ξεπερνα το επίπεδο τιμης του. Εντάξει, το μπρασελέ του δεν ακολουθεί το υπόλοιπο ρολόι, όχι ομως σε σημείο να ειναι κακό, ουτε καν μέτριο. Απλώς το υπόλοιπο ρολόι ειναι ΠΟΛΥ καλό. Αυτό που δεν μου αρεσει ειναι ότι ειναι δυσαρμονικά στενό σε σχέση με την κασα.
Από την αλλη το Tissot και μου αρέσει και το αγαπώ, γιατί εχω το προηγούμενο seastar.

Τωρα για το συγκεκριμενο vs εχω να πω ότι οι φωτο εδώ του sumo το "ανεβαζουν" ενώ νομιζω το seastar το "κατεβάζουν". Και εκει νομιζω βρισκεται η διαφορά στις ψηφους. Το πράσινο sumo δειχνει εντυπωσιακό στις φωτο, ενω στο χερι, στις καρπίσιες, δειχνει ενα ρολόι που μετα από λιγο θα "κουράσει". Δεν ειναι "κλασικό" χρώμα, όπως ειναι το μαυρο ή το μπλε sumo. 
Από την αλλη το seastar εχει πιο κλασικό σχεδιο και χρώμα, αν και θα προτιμούσα το μαυρο ή το μαυρο/μπλε. Οι επιλογές που εχεις ειναι και περισσότερες σε καντραν, λουρακια, ακόμα και στεγανότητες.

Ειναι αληθεια ότι και τα δυο ρολογια ειναι πολύ κοντά και ειναι και τα δυο πολύ όμορφα και ποιοτικά. Προσωπικά αν επρεπε να πάρω μόνο ένα, γιατί θα ηθελα να εχω και τα δυο, θα διαλεγα το Tissot Seastar.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
timekeeper,WhiteLionR,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143138
  • kk
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 05:00:55 πμ »
Έπρεπε να έχεις και επιλογη:κανένα από τα δύο.Το seiko έχει όγκο και δε θα το φόραγα,το άλλο είναι σαν πιατέλα και λίγο αδιάφορο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2605
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 07:36:53 πμ »
Πράσινο ρολόι δεν θα έπαιρνα ποτέ.
Το Tissot έχει πολύ πιο όμορφο χρώμα, για εμένα κι έχει έναν μηχανισμό που όπως έχουμε πει πολλές φορές δεν μπορεί να συντηρηθεί από ανεξάρτητο ρολογά και το σέρβις στην αντιπροσωπεία κοστίζει €296.

Μάλλον θα έπαιρνα το Seiko μπλε, ή μαύρο.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
timekeeper,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jo.sa

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1053
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 13:22:12 μμ »
Το seiko αλλά σε άλλο χρώμα,μαύρο ή μπλέ,το tissot τουλάχιστον από τις φώτο φαίνεται πολύ μεγάλο στο χέρι,βέβαια γούστα είναι αυτά
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 13:40:00 μμ »
Το Tissot είναι εντελώς αδιάφορο σχεδιαστικά κατά τη γνώμη μου. Ίσως κάποιοι να θεωρούν πως έχει καλύτερη μηχανή, προσωπικά διατηρώ τις αμφιβολίες μου.
Το Seiko από την άλλη είναι πολύ όμορφο και ισορροπημένο σχεδιαστικά. Αυτή η γενιά του Sumo απαλλάχθηκε από τα καρτουνιστικα στοιχεία στη στεφάνη, έχει πολύ όμορφους δείκτες και ζαφείρι.
Οπότε Sumo από εμένα, μόνο που θα σου έλεγα να δεις καλύτερα το μαύρο. Το πράσινο φαίνεται λίγο φτηνιάρικο με το sun-burst στην πλάκα. Από την άλλη όμως εμένα και το Hulk φτηνιάρικο μου φαίνεται, γενικά προτιμώ πολύ τα flat dials.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 13:44:19 μμ »
Κανένα από τα δύο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 14:13:36 μμ »
Εξαιρετικές επιλογές αμφότερες! Προσωπικά θα έπαιρνα το Sumo λόγω σχεδίασης της κάσας! Εκπληκτικό ρολόι με αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά!!!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
timekeeper,
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος timekeeper

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 18:44:47 μμ »
καλησπερα και απο εμενα θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα μελη που παιρνουν μερος σε αυτο το μικρο δημοψηφισμα και θα ηθελα και ακομα περισσοτεροι να λαβουν μερος και να πουν την αποψη τους οπως φυσικα και να ψηφισουν, εχουμε αρκετες ημερες ακομα  ;)

δυο λογια τωρα σε μερικους φιλους που ηθελαν και την επιλογη του <κανενα απο τα δυο>, δεν την εβαλα φυσικα γιατι σκοπευω να αγορασω ενα εκ των 2 οποτε το να τοποθετουσα μια τετοια επιλογη θα ηταν αποθαρρυντική προς τον σκοπο που ειχα στο μυαλο μου οποτε γι'αυτο και δεν μπηκε, απο την αλλη διαβασα με αρκετο ενδιαφερον τις μικρες λεπτομεριες που ανεφεραν ορισμενα μελη οπως π.χ για το κοστος συντηρησης του tissot αλλα και την ποιοτητα της κασσας του seiko πραγματα τα οποια φυσικα και δεν γνωριζα και πραγματικα εισαστε αξιοι συγχαρητηριων που τα αναφερατε, θα παιξει και αυτο ρολο στην τελικη μου αποφαση

απο την πλευρα μου θα προσπαθησω να κρατησω το θεμα οσο πιο ενεργω μπορω σχεδον καθημερινα και για το επομενο χρονικο διαστημα  ή τουλαχιστον  εως οτου καποιο απο τα 2 ρολογια παρει καποιο πολυ μεγαλο προβαδισμα εναντι του αλλου (βεβαια εδω που τα λεμε το seiko εχει παρει σχεδον διπλασιους ψηφους απο το tissot ομως μπορει σε μερικες μερες αυτο να αλλάξει) απο την πλευρα σας θα ηθελα να παροτρύνεται και σε αλλα μελη που δεν τους ειναι ακομα γνωστη αυτην η ψηφοφορια να μπουν εαν θελουν και να που την γνωμη τους

πραγματικα χαιρομαι που στο καλεσμα μου αυτο βρηκα ανθρωπους που μοιραστικαν την αποψη τους και της γνωσεις τους μαζι μου/μας   :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος timekeeper

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 22:26:41 μμ »
20 το seiko
10 το tissot

παντος και τα 2 θα τα δοκιμασω στο χερι μου 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος timekeeper

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 17:41:29 μμ »
αλλη μια θετικη ψηφος για το seiko 

το seiko πλεον εχει παρει πανω απο τους διπλασιους ψηφους σε σχεση με το tissot  8)

αυτο λοιπον καταδεικνυει οτι το συγκεκριμενο ιαπωνικο ρολοι εχει μεγαλη αποιχηση στους φιλους του forum και αυτο ειναι αξιοποροσεκτο   ;)

απο την αλλη βεβαια θα δουμε τι θα μου πει και ο καρπος.... :)

......και το μπλε ειναι το αγαπημενο μου χρωμα  χωρις βεβαια το πρασινο να μου χτυπαει ασχημα στο ματι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος xRallyArt

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1773
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 24, 2021, 20:00:58 μμ »
To sumo αγαπητέ για δύο απλούστατους λόγους ο πρώτος γιατί η κάσα του είναι απο άλλο πλανήτη, δευτερον και κυριότερον ότι Seiko RuleZ bro 8)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
timekeeper,
No reactions
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται...

Αποσυνδεδεμένος timekeeper

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 00:08:04 πμ »
πραγματικα και τα 2 ρολογια εμφανισιακα μου αρεσουν τουλαχιστον απο τα βιντεο που εχω δει, απο κοντα θα φορεθουν και τα 2 στον καρπο μου και το εταιρο το οποιο δεν θα αγοραστει θα γινει μαλλον ο επομενος στοχος μου για μετα το καλοκαιρι του 2022 αλλωστε επειτα απο το hamilton νομιζω οτι 1-2 καταδυτικα ειναι αυτο το οποιο χρειαζομαι μιας και τα dress δεν τα φοραω και δεν μου αρεσουν,οι πιλοτοι δεν με συγκινουν αρα field και dive ειναι οι αλλες 2 κατηγοριες ρολογιων που μπορει καποιος να φορεσει στον καρπο του

παντος το seiko ειναι σταθερα μπροστα(με διαφορα, δεν το περιμενα αυτο βεβαια) και αυτο μαλλον ειναι για την σχεση ποιοτητας-τιμης που <κουβαλαει> αυτο το ρολοι 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος timekeeper

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: seiko sumo vs tissot seastar 1000
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 25, 2021, 18:18:40 μμ »
....εδω να υπενθυμισω οτι και το tissot δεν εχει παρει λιγους ψηφους 12 μεχρι στιγμης οι ψηφοι δεν ειναι και λιγοι καθολου λιγοι  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions