Αποστολέας Θέμα: 1000 ευρώ για Ιάπωνα και λίγο από citizen vs seiko και ποια είναι μεγαλύτερη εταιρεία  (Αναγνώστηκε 5678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44026
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Υπάρχει ή μάλλον καλύτερα υπήρχε μια κ δεν γράφει πια.
Και δεν είχε ( το έχει ακόμα ) μηχανικό αλλά eco-drive!!!!!
Για να σας δω...
Ποιος είναι ή έστω ποιο το ρολόι;

Είμαι παλιός, τι να κάνουμε...  :D :D :D
Campanolo ή κάπως έτσι το ρολόι ... Σωστά;
Χρώμα μπορντω ή απόχρωση burgundy νομίζω ... Είπαμε κι εγώ παλιός ...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Dante80

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3350
  • (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    • Προφίλ
Campanola Ελλάδα; Συνήθως τα ακριβά της Citizen (Chronomaster, Campanola, Exceed, Attesa GPS κλπ) δεν βγαίνουν εκτός Ιαπωνίας...ένας και από τους λόγους που δεν βρίσκεις Citizen πάνω του 1k εύκολα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Αυτό εννοείτε?

Sent from my MI 9 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Hippopotamodon

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Κατά την άποψή μου, η σύγκριση είναι άστοχη. Η επιλογή ρολογιού στο οποιοδήποτε μπάτζετ είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Εγώ για παράδειγμα, είτε έδινα 50€, είτε 5000€, Seiko θα έπαιρνα.
Τα Citizen, στα μάτια μου είναι άσχημα ρολόγια. Τι να το κάνω αν είναι μεγαλύτερη εταιρεία, όταν κοιτάω τα μοντέλα της και στην καλύτερη με αφήνουν αδιάφορο; Για μένα η Citizen χαρακτηρίζεται από ρολόγια-ταψιά, αλλήθωρους χρονογράφους, κοντούς και άσχημους δείκτες!
Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143137
  • kk
    • Προφίλ
Ο τίτλος μπήκε μετά και δεν είναι ακριβώς Vs ανάμεσα στις δύο εταιρείες
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4452
    • Προφίλ
Κοιτα να δεις λοιπον πως δειχνουν τα πραγματα μεσα απο διαφορετικα ματια....
Λοιπον, τα Citizen τα αγαπαω, πως να το πω, μου μιλανε, μου λενε κατι.
Ωστοσο, εχω περισσοτερα σεικα, απο οτι σιτιζεν ( παλιοτερα σεικα ομως).
Αααα, και επειδη κατι πηρε τ αυτι μου, για ακριβα Citizen, με λιγη παρατηρητικοτητα και καλη θεληση,  διακρινονται  καποια.
Και παλι βεβαια, τα σεικο ειναι συντριπτικα περισσότερα, αλλα
δεν πειραζει.
Citizenara!!!!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αυτά τα ατέρμονα vs.

Πραγματικά για όλα υπάρχει χώρος και στο προσωπικό γούστο δεν χωράει κριτική.

Ο φανατισμός δεν μου αρέσει καθόλου όπου και αν εκφράζεται.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Εγώ πάντως έχω δώσει πάνω από 1000 για Seiko. Και δεν είναι καταδυτικό. Είχα και έχω αυτό το ψυχολογικό "1000 για Seiko;" αλλά μου φαίνεται ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με το για ποιο ρολόι μιλάμε.

Τα δύο πανέμορφα Seiko που πρόσφατα απέκτησε ο Νίκος, μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δεν θα έδινα τα χρήματα που ζητούσαν. Όμως για ένα δυσεύρετο brightz θα τα έδινα ξανά.

Δεν ξέρω αν κι η citizen μπορεί να μου αποκαλύψει στο διάβα μου κάτι τόσο όμορφο, που να αρέσει σε μένα. Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει.

Κι από Seiko είχα την χαρά να δω και να δοκιμάσω δύο διαφορετικά mm300. Όμως τα 2000+ που ζητάνε δεν τα δίνω, θα επέλεγα Ελβετό.

Η ουσία για μένα παραμένει στο προσωπικό γούστο και ποιο συγκεκριμένο ρολόι θα ήθελα να αποκτήσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω αυτά τα ατέρμονα vs.

Πραγματικά για όλα υπάρχει χώρος και στο προσωπικό γούστο δεν χωράει κριτική.

Ο φανατισμός δεν μου αρέσει καθόλου όπου και αν εκφράζεται.

Έτσι είναι τα φόρουμ. Είναι μια e-arena, ένας χώρος εκτόνωσης και αυτοπροβολής απόψεων και αυτό δεν το λέω με καθόλου κακές υπόνοιες. Εξάλλου συμμετέχω σε μερικά εδώ και πολλά χρόνια, έχω γνωριμίες και φιλίες, και μου αρέσουν.

Από εμπειρία και μόνο, στα φόρουμ αναδεικνύονται χαρακτήρες που δεν τα πάνε και τόσο καλά με την διαπροσωπική επαφή και τον ζωντανό διάλογο, αλλά έχουν έφεση στο γραπτό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

Αποσυνδεδεμένος Thodorisklm

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2995
    • Προφίλ
Πάμε πάλι,δε θα δώσω πάνω από 1000 ευρώ για ΣΕΙΚΟ!!!!!
Γιώργο αν έβγαινε Seiko με eta 2824 θα αγόραζες ?

Στάλθηκε από το KB2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Υπάρχει ή μάλλον καλύτερα υπήρχε μια κ δεν γράφει πια.
Και δεν είχε ( το έχει ακόμα ) μηχανικό αλλά eco-drive!!!!!
Για να σας δω...
Ποιος είναι ή έστω ποιο το ρολόι;

Είμαι παλιός, τι να κάνουμε...  :D :D :D

Αν είναι εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος κατάλαβα ποιον λες....Το έχω δει από κοντά το ρολόι. Ο συγκεκριμένος πάντως είχε περισσότερα ρολόγια SEIKO σε αυτό το όριο τιμής...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Campanola Ελλάδα; Συνήθως τα ακριβά της Citizen (Chronomaster, Campanola, Exceed, Attesa GPS κλπ) δεν βγαίνουν εκτός Ιαπωνίας...ένας και από τους λόγους που δεν βρίσκεις Citizen πάνω του 1k εύκολα.

H Campaniola εξαιρετική σειρά με μοντέλα που κάποια  είχαν Ελβετικους μηχανισμούς. Είχε ρολόγια minute repeater! Κυκλοφορούσαν πάντως και Αμερικανικη αγορα.
Δεν την στήριξε όμως η Citizen όσο έπρεπε. Στα Macy's  πουλιόντουσαν μια εποχή με μεγάλη έκπτωση....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Προσωπικά αγαπάω σιτιζεν και σεικο..Έχουν περάσει απ' τα χέρια μου αρκετά και απ' τις δυο εταιρείες...Αυτό που ΕΓΩ έχω διαπιστώσει είναι:

1. Αν ρωτήσεις τον μέσο κοινό αγοραστή τι μάρκα καταδυτικό να αγοράσω, θα σου πει σιτιζεν...η σεικο σαν επιλογή ίσως και να μην υπάρχει στο μυαλό του..Για κάποιον όμως, που λίγο έχει ψαχτει, θα σου πει πως η σεικο θα είναι μια καλή εναλλακτική της σιτιζεν..

2. Σαν ομορφιά, αντικειμενική μιλάω, πανω-κατω, συν-πλην, η σεικο έχει πιο εύπεπτα στο μάτι και πιο θελκτικά μοντέλα απ' την σιτιζεν..Η σιτιζεν στοχεύει καταφανώς στην χρήση/λειτουργικότητα και όχι στο αισθητικό όπου εκεί πασχει...

3. Η σιτιζεν σαν πακέτο (βγάζω το αισθητικό κομμάτι απ' έξω) είναι πιο τίμιο..Δεν βλέπεις θέματα αστοχιών, QC κλπ..Με λίγα λόγια παίρνεις σιτιζεν και εκεί δεν νιώθεις ριγμένος..

4. Η σιτιζεν επενδύει κυρίως στην σύγχρονη τεχνολογία, solar-wave satellite και πιο ψαγμενα υλικά (επεξεργασμένο τιτάνιο)..Και εκεί δεν έχει αντίπαλο, παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες της σεικο, όπου σε κάθε μονομαχια η τελευταία μένει πίσω, έστω και ενιοτε οριακά..

5. Η σιτιζεν δεν δείχνει να ενδιαφέρεται να παράξει αυτόματο πάνω από 1000€..Και πολύ καλά κάνει γιατί είναι έξυπνη καθώς γνωρίζει με τι είναι συνυφασμένο -στη συνείδηση του κοινου- το όνομα της..Αντ'αυτου ψώνισε μερικές ελβετικές για να αναμετρηθεί στα ίσια με τον ανταγωνισμό..Συνεπώς, κατ'εμε θεωρώ λανθασμένη την λογική του ΟΡ να συγκρίνει δύο εταιρείες μεταξύ των οποίων η μία (σιτιζεν) δεν έχει επί της ουσιας, σοβαρή εκπροσώπηση στο επίμαχο price range...Καποιοι θα πουν  για την σειρά signature η οποία όντως είναι premium και τα μοντέλα της παίζουν πολύ κάτω από 1000 € και μπορώ να πω πως άαααανετα τα βάζουν με σεικο των 1000+...Είναι αυτό που προανέφερα, ότι πλέον "κλέβουμε" την σιτιζεν..

6. Υπόψιν, δεν αναφέρω την gs όπου εκεί απλά κάνει παπάδες η σεικο και στο επίπεδο αυτό η "ελβετική" σιτιζεν ωχριά..Η campanola που αναφέρθηκε παραπάνω είναι ένα εξαιρετικό δείγμα της ικανότητας της σιτιζεν σε φινίρισμα και προσοχή..Αλλά και πάλι gs ούτε δεν είναι..

7. Κλείνοντας, με.ολο τον σεβασμό και την εκτίμηση που έχω για τους omeganik και 1977 που και κατέχουν από ρολόγια και υποστηρίζουν με πάθος τις επιλογές/προτιμήσεις τους, θα πω πως είναι ανερμάτιστη μια τέτοια κόντρα και χωρίς μετρήσιμα αποτελέσματα (μιλάω για αυτόματο στην mid-tier > 1000€..)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4452
    • Προφίλ
Πολυ ωραιο ποστ Χαρη.
Να αναφερω και εγω το συμπερασμα που εχω βγαλει τα τελευταια 15-20 χρονια - οτι η Citizen  στο τιμολογιακο φασμα 100-500 ευρω, απλα ειναι ΑΧΤΥΠΗΤΗ.
Το βλεπουμε αλλωστε και απο εμας εδω, τα μελη της " ωρολογιακης κοινοτητας".
Συντριπτικα  περισσοτερα και κυριως ποιοτικοτερα, απο τα αντιστοιχης τιμης σεικο.
Ομως, τα περισσοτερα δεν ειναι μηχανικα, και αυτο ισως να δινει λαθος εντυπωση σε μια πρωτη αναγνωση.

Please Νικο μην αρχισεις παλι για τα σεικα😆
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions