Αποστολέας Θέμα: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;  (Αναγνώστηκε 2533 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2605
    • Προφίλ
Όπως έχει χιλιοειπωθεί, "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κάλους". Έτσι κι εγώ, αδέξιος γαρ, δεν ασχολούμαι και δεν ψωνίζω πλέον ρολόγια κατηγορίας €1000+.
Στη σημερινή αγορά, λογικού κόστους παρατηρώ μια πληθώρα ρολογιών που επιλέγουν-εμπιστεύονται αυτόν τον μηχανισμό.
Τι έχει ο μηχανισμός αυτός;
Αυτόματος
hacking
handwinding
κουρδίζεται εύκολα , αμφίπλευρα
καλές χρονομετρίες out of the box
την αξιοπιστία του εγγυάται η βαριά κληρονομιά που κουβαλά
Είναι ευρύτατα διαθέσιμος και σε καλές τιμές.
Συντηρείται από κάθε ρολογά και οικονομικά.

Τι δεν έχει;
Αίγλη (όλοι ξέρουν ότι κοστίζει πολύ λιγότερο από ένα νεφρό)
Δεν είναι ταχύπαλμος
συμβατικό power reserve.

Αν όλα αυτά δεν αρκούν, να προσθέσω ότι αν πάθει ζημιά αντικαθίσταται με €50 , θα είναι διαθέσιμος για χρόνια, θα εύχεσαι να σου χαλάσει αυτός και όχι ο 6R , ή ο powermatic 80, ή ο Miyota 90xx που είναι άγνωστες ποσότητες για τους ρολογάδες.

Εγώ τον τιμώ και τον αναζητώ πλέον στα ρολόγια μου.

Άλλες γνώμες;
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2021, 13:30:22 μμ »
o 6r15 πάντως επισκευάζεται με πολυ μικρό κόστος.
ο Nh35 ειναι εξαιρετικός για χαμηλότερου κόστους ρολόγια. ΠΧ το project έχει τρομερή χρονομετρία
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2605
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2021, 13:33:34 μμ »
Μπράβο! Αν έχει κάποιος εμπειρία από 6R, Miyota 90xx κλπ μηχανισμούς που δεν βλέπεις εύκολα στα ελληνικά κατστήματα , ας μας διαφωτίσει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2022, 11:18:47 πμ »
καποτε με μικρο χτυπηματα (που κατα λαθος δεν αποφευγονται σε δουλειες κηπου) το 4R μου κανει λιγο διακυμανσεις, μία παει πιο γρηγορα (άρα πάει μπροστα) μία πιο αργα στα δευτερολεπτα ... το ανοιξα και το ρυθμισα, μετα απο καιρο κατι παθαινει και ξανα τα ιδια ...μικρο διακυμανσεις, βεβαια μεσα στα πλαίσια που οριζει ο κατασκευαστης, αλλά ειναι λιγο σπαστικό ... μπορει να ετυχε μονο σε εμενα ... ενα παλιο citizen δεν ηταν ετσι ο μηχανισμος του ή πηγαινε συνεχεια μπροστα ή πισω, δεν εκανε τετοιες διακυμανσεις
Υπαρχει φιλος με 4R να ειχει ιδο προβλημα με 4R36A ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2409
  • KR
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2022, 13:13:05 μμ »
Μπράβο! Αν έχει κάποιος εμπειρία από 6R, Miyota 90xx κλπ μηχανισμούς που δεν βλέπεις εύκολα στα ελληνικά κατστήματα , ας μας διαφωτίσει.
Ωραίο νήμα.
Έχω ξεχάσει και το όνομά σου, Βασίλης λέγεσαι ή σε μπερδεύω με τον Sub50.

Τέλος πάντων. Θα γράψω τις εμπειρίες μου.

Στα 6 τελευταία χρόνια είχα και 4R, και 6R15 όπως και 6R35 (Turtle, Presage JDM με power reserve, πράσινο dial και sapphire crystal, SARB033, Alpinist JDM του 2021 με την 6R35, κλπ.) Επίσης τώρα έχω την ΝΗ35Α.

Σε όλα τα κομμάτια που είχα, η χρονομετρία ήταν μέσα στο εύρος που δίνει η Seiko, με τις χειρότερες περιπτώσεις που μου έτυχαν να είναι ό,τι φορούσε 6R. Σε 4R έπαιρνα καλύτερα αποτελέσματα, και η ΝΗ35Α που έχω τώρα έχει την καλύτερη χρονομετρία από ό,τι είχα ποτέ σε 4R και 6R.

Έχω συζητήσει ειδικά για τους 4R και 6R με δύο ωρολογοποιούς (τους οποίους εμπιστεύομαι πάρα πολύ και έχω χρησιμοποιήσει είτε για αγορές είτε για συντήρηση), ο ένας εξ'αυτών των τεχνιτών είναι στο εξωτερικό [Σιγκαπούρη] και μέσω WhatsApp είχα μία σύντομη συζήτηση μαζί του πριν 10 μέρες όπου και διάβασα αρκετά από όσα παραθέτω εδώ.

Προσωπικά όσα Seiko κι αν είχα με 7s, 4R, 6R, και timegrapher να είχα, η άποψή μου ως χρήστης/καταναλωτής δεν λέει πολλά. Έχουν κατασκευαστεί από τη Seiko εκατομμύρια τέτοιοι μηχανισμοί. Όταν όμως μιλά ωρολογοποιός, είναι κάτι που μπορείς να το φέρεις ως επιχείρημα και ως στοιχείο σε μία συζήτηση.

Αυτά που μου έχουν πει λοιπόν είναι:

1. Οι μηχανισμοί αυτοί (4R και κυρίως 6R) δεν κάνουν δουλειά. Δεν επιδέχονται μεγάλης επέμβασης αν έχουν θέμα με τη χρονομετρία τους, ή αν έχουν άλλα θέματα. Δηλαδή η εικόνα που μου δόθηκε εμένα προσωπικά είναι ότι ναι, μία ρύθμιση / λάδια / ξύδια μπορεί να γίνει αλλά από 'κει και πέρα όσο 'σκυλιά' κι αν είναι σαν μηχανές, μην περιμένεις πολλά. 

2. Στο θέμα του μηχανισμού είναι απολύτως hit & miss το τί θα σου κάτσει αν αγοράσεις καινούργιο Seiko με 4R ή 6R. Αυτό έχει διαπιστωθεί και παγκοσμίως με διάφορες πολυπληθείς αναφορές από άλλους ιδιοκτήτες σε άλλα φόρουμ (WatchUSeek κλπ.) Υπάρχουν ιδιοκτήτες που το ρολόι τους πάει +5" μπροστά τη μέρα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που τους τυχαίνει κομμάτι που πάει -15"/μέρα ή +30"/μέρα. Σε αυτές τις περιπτώσεις πολλές φορές συστήνεται να φορούν καθημερινά το ρολόι και μετά από 2-3 μήνες να το ξαναδούν, διότι ίσως να έχει στρώσει η χρονομετρία.

Αν το δει κανείς από μια πλευρά, δεν έχει βγει τυχαία αυτή η σύσταση (το να το αφήσεις δηλαδή να στρώσει φορώντας το). Συμβαδίζει με αυτό που μου είπαν οι δικοί μου ωρολογοποιοί πιό πάνω, ότι δηλαδή και να το πιάσουν, δεν δύναται να γίνουν και πολλά.

3. Μου αναφέρθηκε ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που ρολόγια χάνουν ακόμη και πάνω από 60"/μέρα ως και 90"/μέρα. Τώρα βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν ξέρουμε τί amplitude έχει ο κάθε προβληματικός (σε εισαγωγικά) μηχανισμός, κλπ. συν το ότι όπως ανέφερα έχουν βγει εκατομμύρια τέτοιοι μηχανισμοί. Αλλά η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, νομίζω.

Αυτά. Λίγα, αλλά αυτά είναι ό,τι έχω ακούσει προσωπικά.

Η σύσταση που είχα και από τους δύο ωρολογοποιούς μου είναι ουσιαστικά "...αν μπορείς να αποφύγεις να αγοράσεις ξανά Seiko με αυτούς τους μηχανισμούς τότε καλύτερα για εσένα, δεν είναι από τις καλύτερες μηχανές παρ'όλο που δεν είναι άσχημα ρολόγια συνολικά..."

Ο μηχανισμός ΝΗ35Α που έχω τώρα σε ένα Tuna style κομμάτι (Heimdallr) με εντυπωσίασε θετικά, και συμβαδίζει απόλυτα με τα γραφόμενα του πρώτου post. Έχει πραγματικά εξαιρετική χρονομετρία (+9"/μέρα πρόσφατα) για την ταπεινότητά του, για το κόστος του. Δεν τον έχω βάλει σε timegrapher αλλά ομολογουμένως τί άλλο να ζητήσει κανείς; Φαίνεται το ρολόι, την βλέπεις την κατάσταση στο πώς αποδίδει η μηχανή, τί 60 κι 90 μέρες για να στρώσει - η ζωή είναι μικρή και χάνεται.

Αν αγόραζα πάλι καινούργιο Seiko με 4R / 6R στο μέλλον θα το έκανα μόνο και μόνο επειδή μου αρέσει πάρα πολύ το όποιο συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά δεν θα είχα απολύτως καμμία απαίτηση για τη χρονομετρία.

friendly
0
funny
0
like
6
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Beastaras,jiorg,chris70,criss6,pugman,Giannis deep blue,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143132
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2022, 13:16:58 μμ »
Αναλυτικά και ωραια
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Tangerine Dream,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2605
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2022, 15:27:06 μμ »
Προφανώς οι έμπειροι ρολογάδες έχουν γνωρίσει καλά κάθε είδους μηχανισμό. Έτσι εδώ συγκρίνουν τις Seiko με ΕΤΑ κλπ  άλλες καλίμπρες με κόστος Χ5 ή Χ10.
Αν αυτό το τελευταίο δεν μας απασχολεί, αν μπορούμε δηλαδή να αγοράζουμε πολλά ρολόγια των €1.000+ ... σίγουρα φεύγουμε από τους ταπεινούς Seiko μηχανισμούς και δεν κοιτάμε πίσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143132
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2022, 15:29:21 μμ »
Μια χαρα θα είσαι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2022, 11:14:02 πμ »
...

Ωραιος!

Η προσωπικη μου εμπειρια με τα ΝΗ/4R μετα απο δυο ρολογια ειναι οτι εχουν πολυ καλη ακριβεια, αν τα χρησιμοποιεις στις ιδιες συνθηκες. ΔΗλαδη η καθημερινη ρουτινα σου και οι ωρες που τα φορας ειναι σταθερες. Οι μηχανες αυτες εχουν μεγαλο positional & isochronism error, ωστοσο στις ιδιες συνθηκες, ο μεσος ορος ειναι σταθερος. Γι αυτο τον λογο, regulate σε χρονογραφο ειναι κατα τη γνωμη μου αχρηστο, αν δεν εχεις ενα ρολοι που χανει πανω απο 30/40 δευτερολεπτα τη μερα, ωστε να το φερεις καπως σε πιο φυσιολογικη αποκλειση.

Η καλυτερη μεθοδος για ρυθμισμα ειναι να το κανεις εμπειρικα μονος, κρατωντας σημειωσεις καθε μερα απο την αποκλειση που εχει το ρολοι για μερικες μερες, χωρις να αλλαζεις τιποτα στην χρηση του. Με αυτον τον τροπο, θα το φερεις μεχρι και το +-1. Ωστοσο, αν σταματησεις να το φορας και πεφτει η φορτιση, η αν δεν αλλαζει θεσεις το ρολοι στην ημερα, θα αρχισεις παλι να χανεις απο ακριβεια. Δεν ειναι ρολεξ, αλλα για μηχανη των 40€ δεν ειναι καθολου ασχημα.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Tangerine Dream,babis3g,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2022, 19:02:30 μμ »
ενδιαφερον .. ναι ετσι κανω και εγω, απο δικη μου εμπειρια πανω σε καθημερινη χρηση, κανω κανω ρυθισμα για λιγες μερες αφηνοντας πισω το καπακι λασκο (με προσοχη να μην πεσει νερο στο χερι) και κρατωντας σημειωσεις... τα εχω φτασει και στο +1 (καπου εχω παλια φωτο) ...

ομως αν εχω το χερι σηκωμενο καποιες ωρες (ως παραδειγμα κλαδεύω) καπου χανει απο την ρυθμιση που εκανα ... επισης  αν ειναι ακριβο θελει στεγανοποιηση ... σε ενα ticino pilot κουρδιστο (καπου εχω παλια φωτο) οταν τελειωσα, το εκλεισα (καλα) και σε βουτια στην θαλλασα ειδα που εβλαλε δυασαληδες  :D φυσικα αμεσως εξω (ακομα δουλευει) ... το θεμα ειναι να μην πειραχτουν απο το εργοστασιο ...
sorry που δεν εβαλα τονους, την επομενη καλυτερα
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2022, 19:45:11 μμ »
Παιζει λιγο ρολο και οι μεταβολες της θερμοκρασιας καιρου. Μια αποτομη αλλαγη στον καιρο μπορει να σας βγαλει ελαφρως περιεργες μετρησεις. Μπορειτε να το δειτε αυτο αν σε εκδρομη βρεθειτε σε ενα χωριο με κρυο καιρο αρκετα , μην σας κανει εντυπωση αν στην επιστροφη σας το ρολοι σας εχει τρεξει η εχει συμβει το αντιθετο. Ειναι φυσιολογικο αυτο και καθολου λογος ανησυχίας.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2022, 19:57:20 μμ »
Πράγματι η θερμοκρασία παίζει ρόλο στην απόδοση μηχανικού μηχανισμού και φυσικά όταν το ρολόι φοριέται αποκτά υψηλότερη θερμοκρασία από το σώμα μας ειδικά το χειμώνα ...
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
teomad,
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Giannis deep blue

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 20, 2022, 22:12:38 μμ »
Ωραίο νήμα.
Έχω ξεχάσει και το όνομά σου, Βασίλης λέγεσαι ή σε μπερδεύω με τον Sub50.

Χρήσιμες πληροφορίες! :)
Τέλος πάντων. Θα γράψω τις εμπειρίες μου.

Στα 6 τελευταία χρόνια είχα και 4R, και 6R15 όπως και 6R35 (Turtle, Presage JDM με power reserve, πράσινο dial και sapphire crystal, SARB033, Alpinist JDM του 2021 με την 6R35, κλπ.) Επίσης τώρα έχω την ΝΗ35Α.

Σε όλα τα κομμάτια που είχα, η χρονομετρία ήταν μέσα στο εύρος που δίνει η Seiko, με τις χειρότερες περιπτώσεις που μου έτυχαν να είναι ό,τι φορούσε 6R. Σε 4R έπαιρνα καλύτερα αποτελέσματα, και η ΝΗ35Α που έχω τώρα έχει την καλύτερη χρονομετρία από ό,τι είχα ποτέ σε 4R και 6R.

Έχω συζητήσει ειδικά για τους 4R και 6R με δύο ωρολογοποιούς (τους οποίους εμπιστεύομαι πάρα πολύ και έχω χρησιμοποιήσει είτε για αγορές είτε για συντήρηση), ο ένας εξ'αυτών των τεχνιτών είναι στο εξωτερικό [Σιγκαπούρη] και μέσω WhatsApp είχα μία σύντομη συζήτηση μαζί του πριν 10 μέρες όπου και διάβασα αρκετά από όσα παραθέτω εδώ.

Προσωπικά όσα Seiko κι αν είχα με 7s, 4R, 6R, και timegrapher να είχα, η άποψή μου ως χρήστης/καταναλωτής δεν λέει πολλά. Έχουν κατασκευαστεί από τη Seiko εκατομμύρια τέτοιοι μηχανισμοί. Όταν όμως μιλά ωρολογοποιός, είναι κάτι που μπορείς να το φέρεις ως επιχείρημα και ως στοιχείο σε μία συζήτηση.

Αυτά που μου έχουν πει λοιπόν είναι:

1. Οι μηχανισμοί αυτοί (4R και κυρίως 6R) δεν κάνουν δουλειά. Δεν επιδέχονται μεγάλης επέμβασης αν έχουν θέμα με τη χρονομετρία τους, ή αν έχουν άλλα θέματα. Δηλαδή η εικόνα που μου δόθηκε εμένα προσωπικά είναι ότι ναι, μία ρύθμιση / λάδια / ξύδια μπορεί να γίνει αλλά από 'κει και πέρα όσο 'σκυλιά' κι αν είναι σαν μηχανές, μην περιμένεις πολλά. 

2. Στο θέμα του μηχανισμού είναι απολύτως hit & miss το τί θα σου κάτσει αν αγοράσεις καινούργιο Seiko με 4R ή 6R. Αυτό έχει διαπιστωθεί και παγκοσμίως με διάφορες πολυπληθείς αναφορές από άλλους ιδιοκτήτες σε άλλα φόρουμ (WatchUSeek κλπ.) Υπάρχουν ιδιοκτήτες που το ρολόι τους πάει +5" μπροστά τη μέρα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που τους τυχαίνει κομμάτι που πάει -15"/μέρα ή +30"/μέρα. Σε αυτές τις περιπτώσεις πολλές φορές συστήνεται να φορούν καθημερινά το ρολόι και μετά από 2-3 μήνες να το ξαναδούν, διότι ίσως να έχει στρώσει η χρονομετρία.

Αν το δει κανείς από μια πλευρά, δεν έχει βγει τυχαία αυτή η σύσταση (το να το αφήσεις δηλαδή να στρώσει φορώντας το). Συμβαδίζει με αυτό που μου είπαν οι δικοί μου ωρολογοποιοί πιό πάνω, ότι δηλαδή και να το πιάσουν, δεν δύναται να γίνουν και πολλά.

3. Μου αναφέρθηκε ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που ρολόγια χάνουν ακόμη και πάνω από 60"/μέρα ως και 90"/μέρα. Τώρα βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, δεν ξέρουμε τί amplitude έχει ο κάθε προβληματικός (σε εισαγωγικά) μηχανισμός, κλπ. συν το ότι όπως ανέφερα έχουν βγει εκατομμύρια τέτοιοι μηχανισμοί. Αλλά η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, νομίζω.

Αυτά. Λίγα, αλλά αυτά είναι ό,τι έχω ακούσει προσωπικά.

Η σύσταση που είχα και από τους δύο ωρολογοποιούς μου είναι ουσιαστικά "...αν μπορείς να αποφύγεις να αγοράσεις ξανά Seiko με αυτούς τους μηχανισμούς τότε καλύτερα για εσένα, δεν είναι από τις καλύτερες μηχανές παρ'όλο που δεν είναι άσχημα ρολόγια συνολικά..."

Ο μηχανισμός ΝΗ35Α που έχω τώρα σε ένα Tuna style κομμάτι (Heimdallr) με εντυπωσίασε θετικά, και συμβαδίζει απόλυτα με τα γραφόμενα του πρώτου post. Έχει πραγματικά εξαιρετική χρονομετρία (+9"/μέρα πρόσφατα) για την ταπεινότητά του, για το κόστος του. Δεν τον έχω βάλει σε timegrapher αλλά ομολογουμένως τί άλλο να ζητήσει κανείς; Φαίνεται το ρολόι, την βλέπεις την κατάσταση στο πώς αποδίδει η μηχανή, τί 60 κι 90 μέρες για να στρώσει - η ζωή είναι μικρή και χάνεται.

Αν αγόραζα πάλι καινούργιο Seiko με 4R / 6R στο μέλλον θα το έκανα μόνο και μόνο επειδή μου αρέσει πάρα πολύ το όποιο συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά δεν θα είχα απολύτως καμμία απαίτηση για τη χρονομετρία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giannis deep blue

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Tangerine Dream,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2543
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Seiko 4R - NH. Είναι ο μηχανισμός του σήμερα;
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2022, 10:04:47 πμ »
εγώ που είχα seiko με 4r κ το invicta με NH έχω να πω τα εξής.
το εύρος στο αποδεκτό όριο +- που δίνει η seiko είναι απαράδεκτο για αυτό κ ολας έχει σταματήσει να το αναγράφει στο σαΐτ της.
όταν αγοράζεις ρολόι με την συγκεκριμένη καλυμπρα πρέπει να κρατάς τα @@ σου μιας κ είναι hit or miss η φάση το invicta κ ένα turtle που είχα +5 σταθερά.το invicta μάλιστα έπεσε απ τα χέρια του μικρού πριν λίγο καιρό κ δεν έχασε χτυπο.
κάτι 5kx που ειχα τρέχανε πιο γρήγορα κ απ τον κεντερη με αναβολικά,ομως αν ρυθμιστεί σωστά είναι μηχανή που δεν θα σε απογοήτευσει + ότι είναι πολύ απλό να τα ρεγουλαρεις.
ότι είχα ρεγουλαρει έμεινε εκεί με συνέπεια δίνοντας μου την εντύπωση πως είναι πολύ dependable.
το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει χαμηλό beat rate.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions