Αποστολέας Θέμα: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)  (Αναγνώστηκε 8704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:15:36 μμ »


Εισαγωγή

Πριν κάποιους μήνες έκανα μια εκκαθάριση σε παλιούς δίσκους που είχα (κρατάω backups από το 1999) και βρήκα ένα φάκελο με την ονομασία "Wrist Dreams" που είχα φτιάξει εκεί στα 14-15. Μέσα είχα αποθηκεύσει ρολόγια που με είχαν εξιτάρει, ταξιδέψει, εντυπωσιάσει. Πάνω από τα μισά ήταν διαφορετικά μοντέλα Royal Oak.

Fast forward περίπου 20 χρόνια και το κουδούνι χτύπησε ο οδηγός της Fedex που μου παρέδωσε το (εξαιρετικά καλά ασφαλισμένο) πακέτο με το δικό μου Royal Oak. Δεν θα σας κουράσω με την αντίδρασή μου ή την ψυχολογική μου κατάσταση όσο ακολουθούσα την πορεία της αποστολής από την Αθήνα έως την άλλη άκρη του κόσμου ή όσο άνοιγα το πακέτο.



Audemars Piguet



Η εταιρία που ιδρύθηκε από τους Jules Louis Audemars και Edward Auguste Piguet το 1875 είναι ίσως η μοναδική από τις παλιές, παραδοσιακές κατασκευάστριες που είναι ακόμα στα χέρια της ίδιας οικογένειας μετά από 145 χρόνια. Αρκετά από τα μέλη του Δ.Σ. είναι μέλη της οικογενείας και έχουν ακόμα το όνομα του Audemars.

Η εταιρία έχει αρκετές πρωτιές στην ιστορία της όπως το πρώτο minute-repeater, το πρώτο jumping-hour και το πρώτο skeleton ρολόι χειρός. Αυτή την εποχή παράγει περίπου 40.000 κομμάτια το χρόνο.

Royal Oak

Δεν θα γράψω πολλά για το Royal Oak, για τη σημασία του, την ιστορία σχεδιασμού του από το G.Genta το 1972 ή για τη δημιουργία μιας κατηγορίας προϊόντων που κυριαρχεί μέχρι και σήμερα (luxury sport watch) και που κατά κάποιους έσωσε του Ελβετούς από την κρίση του Quartz.



Σήμερα η συλλογή αυτή αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο της γκάμας της εταιρίας ενώ έχει εμπνεύσει δύο ακόμα οικογένειες μοντέλων με το Offshore και το Concept.

Royal Oak Chronograph 26315ST

Το εν λόγω μοντέλο λοιπόν είναι ο χρονογράφος της σειράς, σε ατσάλι, στα 38 χιλιοστά. Κατά τη γνώμη μου όλα τα RO είναι ένα εξαιρετικό παράδειγμα του γιατί πρέπει να δοκιμάζει κάποιος ένα ρολόι πριν το αγοράσει. Το βασικό μοντέλο που κάποιος σκέφτεται όταν κοιτάει τη γκάμα είναι το 15400/15500 (3-hander) ή το 26331 (χρονογράφος) στα 41 χιλιοστά. Στα χαρτιά αποτελεί το ιδανικό μέγεθος, αφού 41 χιλιοστά είναι ανάμεσα στο Submariner και το Speedmaster. Παρόλα αυτά, το σχήμα της κάσας αλλά και το ενσωματωμένο μπρασελέ το κάνουν να φοριέται πολύ μεγαλύτερο από όσο θα πίστευε κάποιος.



Τα δύο 41άρια τα είχα δοκιμάσει αρκετές φορές (πάντα σε μαγαζί με μεταχειρισμένα) και ενώ πραγματικά θαύμασα το πως δείχνει, πως είναι φτιαγμένο και το φανταστικό design, ποτέ δεν μου είχε αρέσει όπως καθόταν στο χέρι μου. Ένα ακόμα σημείο, αρκετά ιδιαίτερο με το RO είναι πόσο φωτεινό είναι. Λαμπυρίζει αρκετά (περισσότερα παρακάτω) με αποτέλεσμα το 41άρι και πολύ περισσότερο τα Offshore (42 και 44) κάνουν μπαμ από μακριά.

Κάποια στιγμή βρήκα ένα μοντέλο σε βιτρίνα και μόλις το φόρεσα αμέσως έκανε κλικ. Με έκπληξή μου κατάλαβα ότι είναι το 37άρι. Τυπικά γυναικείο μοντέλο, αποτελεί το δεύτερο μικρότερο της γκάμας. Για μένα ήταν ιδανικό στο χέρι μου, 100% RO αλλά σε πιο ανθρώπινο πακέτο.

Μερικούς μήνες μετά, στο ίδιο μαγαζί, πέρασα και είδα ένα χρονογράφο που δεν είχα δει άλλη φορά. Και λογικό ήταν αφού η παρουσίασή του έγινε αρχές του 2019, στη SIHH 2019. Αυτό ήταν το 26315, σε ασημένιο-μπλε. Παρόλο που δεν με τρέλανε το χρώμα, έπαθα πλάκα με το μέγεθος.



Εκεί λοιπόν κλείδωσε η αγορά. Το μοντέλο είναι boutique exclusive, σε όλα του τα χρώματα, αντίθετα με τα 3-handers όπου είναι διαθέσιμα σε ADs, εκτός του μπλε και χρυσού μοντέλου. Να ευχαριστήσω εδώ τα παιδιά στη μπουτίκ της Αθήνας που υπήρξαν εξαιρετικοί επαγγελματίες και άνθρωποι. Όσο ήμουν στην Ελλάδα, πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την αγορά (παραγγελία), ήταν άψογοι στην αντιμετώπιση, ενώ πέρασα αρκετές ωρίτσες συζητώντας και δοκιμάζοντας τα διαθέσιμα μοντέλα στο κατάστημα. Και πριν τονίζει κάποιος θέματα τιμής, χρημάτων, αξίας κλπ, να τονίσω ότι δεν είχα την ίδια αντιμετώπιση από άλλες μπουτίκ γνωστών (βασιλικών γκουχ γκουχ) οίκων.

Κάσα

Η κάσα λοιπόν στα χαρτιά είναι 38 χιλιοστά. Πρακτικά, lug to lug είναι 48 χιλιοστά, ενώ το μπρασελέ δεν κλείνει περισσότερο από περίπου 52 χιλιοστά. Στις φωτογραφίες που βλέπετε, το χέρι μου έχει πλάτος περίπου 57 χιλιοστά (για να πάρετε μια ιδέα του μεγέθους - banana for scale που λένε).



Κοιτώντας πέραν από το μέγεθος, η κάσα είναι αριστουργηματική (θα το δείτε πολλές φορές αυτό το επίθετο στη συνέχεια). Εναλλαγές χειροποίητου βουρτσίσματος, και γυαλισμένων επιφανειών, σε σχήμα αναγνωρίσιμο από χιλιόμετρα.

Αποτελείται από τρία τμήματα, με τη χαρακτηριστική φλάντζα ανάμεσα στο bezel και το μεσαίο κομμάτι, ενώ η παραγωγή του αποτελείται από 8 στάδια φινιρίσματος, μεγάλο κομμάτι των οποίων γίνεται ακόμα με το χέρι.



Το βασικό χαρακτηριστικό είναι βέβαια το bezel, οκταγωνικό, με τις χαρακτηριστικές εξάγωνες βίδες (από λευκόχρυσο) περιμετρικά, οι οποίες είναι γυρισμένες κυκλικά (ακούς Hublot?). Γύρω από αυτές το βούρτσισμα είναι έργο τέχνης, ιριδίζων στο φως, ενώ συνεχίζει και γύρω από το μπρασελέ. Είναι κλισέ, αλλά αν δεν το δει κάποιος από κοντά δεν μπορεί να εκτιμήσει το παιχνίδισμα που κάνει στο φως.



Πιο εγκυκλοπαιδικά, το RO ήταν το πρώτο ατσάλινο ρολόι που είχε το ίδιο φινίρισμα με τα χρυσά, ενώ χρειάστηκε να αναπτύξει και να επενδύσει σε ειδικά εργαλεία η εταιρία το 70 για να μπορέσει να ολοκληρώσει το φινίρισμα πάνω σε ατσάλι (αφού ο χρυσός είναι σημαντικά πιο μαλακός). Η ιστορία λέει ότι οι άλλοι κατασκευαστές ήταν πεπεισμένοι ότι η ΑΡ δεν θα καταφέρει να διαθέσει στην αγορά το ρολόι, ενώ τα πρωτότυπα στη Βασιλεία ήταν από λευκόχρυσο.

Μπρασελέ

Πάρα πολλά έχουν γραφτεί για το μπρασελέ του Royal Oak, το οποίο επίσης αποτελεί σήμα κατατεθέν της γκάμας, και διατηρείται από το πρώτο μοντέλο μέχρι και σήμερα.



Το βούρτσισμα συνεχίζει και εδώ, σε απόλυτη αρμονία με την κάσα, ενώ ιδιαίτερη είναι η λεπτομέρεια στην κατασκευή. Κάθε ένας από τους συνδέσμους είναι γυαλισμένος εσωτερικά και προσδίδει ένα παιχνίδισμα όπως γυρίζει το χέρι και αλλάζει ο φωτισμός.



Το κούμπωμα είναι διπλό deployant, με το λόγκο της εταιρίας εξωτερικά και το όνομα σε κάθε εσωτερική πλευρά.



Το μπρασελέ στα πρώτα μοντέλα ήταν κατασκευασμένο από τον Gay Freres (όπως και πολλά άλλα της εποχής), ενώ μετά την εξαγορά του από τη Rolex, γίνεται in-house από την ΑΡ.

Dial



Με μία λέξη το dial είναι ονειρικό. Το δικό μου είναι το μοντέλο ruthenium, το οποίο είναι ένα εξαιρετικά όμορφο γκρι-ασημί. Το Grande Tapisserie (Guilloche) dial είναι χαραγμένο με τη χρήση παντογράφου (όχι με laser ή σταμπωτό όπως στα νεότερα Offshore) ενώ το μηχάνημα που παράγει τα dials λέγεται ότι είναι πάνω από 100 ετών.



Η λεπτομέρεια στο μάκρο είναι εκπληκτική, ενώ παρόλο που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι, κάνει παιχνίδι στο φως και συμπληρώνει την εικόνα του μοντέλου άψογα.



Τα τρία subdials του χρονογράφου προσδίδουν βάθος αφού εκτός από διαφορετικό χρώμα, έχουν δύο διαφορετικά φινιρίσματα, ενώ είναι ευανάγνωστα χάριν των μαύρων δεικτών.



Τα σημεία των ωρών, καθώς και οι δείκτες, από λευκόχρυσο, έχουν αρκετό lume για να φαίνονται, αλλά εννοείται δεν είναι στο ίδιο σημείο με ένα καταδυτικό ρολόι. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, είναι κομψό, χωρίς να γίνεται υπερβολικό, και νομίζω ταιριάζει στον χαρακτήρα του ρολογιού.





Μηχανή

Το συγκεκριμένο μοντέλο χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή με το μεγαλύτερο αδελφάκι του, και αυτή είναι η 2385 της εταιρίας. Δεν είναι in-house, αλλά είναι στην ουσία η Frédéric Piguet 1185, με 40 ώρες αυτονομίας, αυτόματη, με 37 jewels και 304 κομμάτια. Το βασικό χαρακτηριστικό της μηχανής αυτής είναι το εξαιρετικά λεπτό προφίλ της, που επιτρέπει στην κάσα του ρολογιού να είναι κάτω από 11 χιλιοστά.



Δυστυχώς το καπάκι είναι κλειστό, με αποτέλεσμα να μην φαίνεται η μηχανή και ο χρυσός ρότορας.

Αρνητικά

Για να είμαστε και λίγο αντικειμενικοί, δεν είναι όλα ρόδινα με το ρολόι. Το βασικό αρνητικό για μένα είναι τα μόλις 50Μ υδατο-στεγανότητας. Παρόλο που έχει βιδωτή κορώνα και κλειστό καπάκι, η εταιρία το δίνει μόνο σαν 50άρι.



Το δεύτερο αρνητικό είναι ότι το μπρασελέ είναι πολύ κοντό. Στο 16.5-17άρη καρπό μου, κάθεται άψογα αλλά δεν αφαίρεσα κανένα link. Οπότε αν παχύνω πρέπει να παραγγείλω από την εταιρία.

Τέλος, επίσης στο μπρασελέ, δεν διαθέτει κανενός είδους σύστημα μικρο-ρύθμισης. Δεν ξέρω καν αν η εταιρία παρέχει half-links.

Επίλογος

"Ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα" θα μπορούσε να είναι και ο τίτλος και ο επίλογος του παρόντος. Παρόλο που δεν κλείνει ο κύκλος μου με τα ρολόγια, παρόλο που αντικειμενικά δεν είναι το καλύτερο ρολόι, παρόλο που επίσης αντικειμενικά ίσως δεν αξίζει τα χρήματα που ζητάει, που που που, το Royal Oak, και μάλιστα αυτό που έχει το αγαπημένο μου (μαζί με το GMT) complication είναι σταθμός, είναι κάτι που ονειρεύομαι από μικρός και αποτελεί ένα κομμάτι που (καλώς εχόντων των πραγμάτων) δεν θα φύγει ποτέ από τη συλλογή μου. Το πήρα για να το φοράω και στο απώτερο (ελπίζω) μέλλον θα πάει στο γιο μου, να το φοράει και εύχομαι να χαίρεται και να με θυμάται.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:27:56 μμ »
Δεν ήθελα να τελειώσει η δημοσίευση. Νομίζω η πιο πορωτική, η πιο ταξιδιάρικη παρουσίαση που έχω διαβάσει. Ξεπέρασε και το GS του Gnl πριν λίγες μέρες η οποία ήταν υπερυψηλού επιπέδου πληροφοριών. Εύγε!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:28:37 μμ »
Πολυ μερακι για να την γραψεις την παρουσιαση.
Ειμαι σιγουρος οτι την εγραψες πριν παραλαβεις το ρολοι , εκτος και αν ξερεις τυφλο συστημα .
Το αποκλειω να πηρες το βλεμμα σου μακρια απο το RO.

Και παλι να το χαρεις , με υγεια.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:36:15 μμ »
Scrollαροντας προς τα κάτω ήξερα ότι θα τελειώσει η παρουσίαση και ευχομουν να μην γίνει γρήγορα.

Μόνο καλές ώρες να δείχνει σε εσένα και αργότερα στον γιο σου.

Θα προτείνω το θέμα αυτό να παραμείνει κάπου και ότι φωτογραφίες ποσταρεις να το κάνεις εδώ για να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να το θαυμάσουμε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:37:13 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Συνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:40:10 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:41:50 μμ »
Μπραβο σου Χρήστο για όλα,για την αγορά, για την παρουσίαση, και για τα όνειρα σού.
Πάντα τέτοια

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:50:30 μμ »
Πολυ μερακι για να την γραψεις την παρουσιαση.
Ειμαι σιγουρος οτι την εγραψες πριν παραλαβεις το ρολοι , εκτος και αν ξερεις τυφλο συστημα .
Το αποκλειω να πηρες το βλεμμα σου μακρια απο το RO.

Και παλι να το χαρεις , με υγεια.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν τι θέλω να γράψω και πως να το γράψω πολύ καιρό τώρα. Οπότε το γράψιμο ήταν σχετικά εύκολο.

Νασαι καλά Βάιε!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:52:19 μμ »
Scrollαροντας προς τα κάτω ήξερα ότι θα τελειώσει η παρουσίαση και ευχομουν να μην γίνει γρήγορα.

Μόνο καλές ώρες να δείχνει σε εσένα και αργότερα στον γιο σου.

Θα προτείνω το θέμα αυτό να παραμείνει κάπου και ότι φωτογραφίες ποσταρεις να το κάνεις εδώ για να μπορούμε ανά πάσα στιγμή να το θαυμάσουμε.
Και πάλι σε ευχαριστώ!

Θα προσθέτω κιεδω οποτε παιρνω καμία καλή φωτογραφία
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 15:52:56 μμ »
Μπραβο σου Χρήστο για όλα,για την αγορά, για την παρουσίαση, και για τα όνειρα σού.
Πάντα τέτοια

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οεοοοοο

Αλεξ!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 16:01:21 μμ »
Χιλιάδες Μπράβο! Καλοφόρετο και πάντα καλές ώρες!
Παρουσίαση καρφίτσωμα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8343
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 16:08:57 μμ »
Χρήστο και σε αυτό το νήμα έχεις τα συγχαρητήρια μου για την επιλογή σου.Τοσο η εταιρεία όσο και το συγκεκριμένο διαχρονικό μοντέλο τους αξίζουν σεβασμό .Κοντα στη χρόνια που σχεδίαζες τις μελλοντικές σου αγορές σαν έφηβος είχα κάνει δώρο στον εαυτό μου (1997) σε μια σημαντική καμπή της επαγγελματικής σταδιοδρομίας μου το πρώτο μου AP Royal Oak με military dial αγορασμένο στο αεροδρόμιο της Γενευης...το αντάλλαξα για να συνεχίσω καπου στο 2000 με το dual time τους....και παει λέγοντας.Η εντύπωση που μου είχαν αφήσει ήταν η καταπληκτική τους ποιότητα και ο διακριτικός τρόπος με τον οποίο ξεχώριζαν από τις υπόλοιπες εταιρείας .Η μόνη μου επιφύλαξη είναι συνεχής προσοχή που απαιτούν για να τα κρατάς σε άψογη κατάσταση μιας και λόγω του πανέμορφου φινιρίσματος αλλά και του μάλλον μαλακού μετάλλου τους χαράζονται πολύ εύκολα.
Να το χαίρεσαι με υγεία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 16:30:38 μμ »
Χρήστο, από πού να αρχίσω...?!?!?!
Καταρχήν, ο γραπτός σου λόγος ανεβάζει τον πήχυ των παρουσιάσεων σε δυσθεώρητα ύψη!
Τα πρώτα συγχαρητήρια λοιπόν πάνε εδώ... ;)
Το ρολόι είναι φανταστικό και το κάνει ακόμα φανταστικότερο η αγάπη που του έχεις!!
Εύχομαι ολόψυχα να το ευχαριστηθείς, να το απολαμβάνεις και να το καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια, και το ίδιο να κάνει και ο υιός!

Καλοφόρετο λοιπόν, πάντα καλές ώρες να δείχνει και να είσαι γερός να το χαίρεσαι!!!!

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 16:41:04 μμ »
Χρήστο και σε αυτό το νήμα έχεις τα συγχαρητήρια μου για την επιλογή σου.Τοσο η εταιρεία όσο και το συγκεκριμένο διαχρονικό μοντέλο τους αξίζουν σεβασμό .Κοντα στη χρόνια που σχεδίαζες τις μελλοντικές σου αγορές σαν έφηβος είχα κάνει δώρο στον εαυτό μου (1997) σε μια σημαντική καμπή της επαγγελματικής σταδιοδρομίας μου το πρώτο μου AP Royal Oak με military dial αγορασμένο στο αεροδρόμιο της Γενευης...το αντάλλαξα για να συνεχίσω καπου στο 2000 με το dual time τους....και παει λέγοντας.Η εντύπωση που μου είχαν αφήσει ήταν η καταπληκτική τους ποιότητα και ο διακριτικός τρόπος με τον οποίο ξεχώριζαν από τις υπόλοιπες εταιρείας .Η μόνη μου επιφύλαξη είναι συνεχής προσοχή που απαιτούν για να τα κρατάς σε άψογη κατάσταση μιας και λόγω του πανέμορφου φινιρίσματος αλλά και του μάλλον μαλακού μετάλλου τους χαράζονται πολύ εύκολα.
Να το χαίρεσαι με υγεία.

Σπύρο το έχω υπόψιν μου αυτό και είναι κάτι που ταλανίζει και τα ατσάλινα και τα χρυσά Royal Oak ανεξάρτητου μοντέλου. Γρατζουνανε και να τα στραβοκοιτάξεις.

Ίσως γιαυτο η εταιρία συμπεριλαμβάνει και πλήρες γυάλισμα/brushing με κάθε service.

Σε κάθε περίπτωση, είναι κάτι που όντως χρίζει προσοχής.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Audemars Piguet Royal Oak Chrono (26315ST)
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 16:41:53 μμ »
Χρήστο, από πού να αρχίσω...?!?!?!
Καταρχήν, ο γραπτός σου λόγος ανεβάζει τον πήχυ των παρουσιάσεων σε δυσθεώρητα ύψη!
Τα πρώτα συγχαρητήρια λοιπόν πάνε εδώ... ;)
Το ρολόι είναι φανταστικό και το κάνει ακόμα φανταστικότερο η αγάπη που του έχεις!!
Εύχομαι ολόψυχα να το ευχαριστηθείς, να το απολαμβάνεις και να το καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια, και το ίδιο να κάνει και ο υιός!

Καλοφόρετο λοιπόν, πάντα καλές ώρες να δείχνει και να είσαι γερός να το χαίρεσαι!!!!

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Γιώργο μου σε χαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Μετά την παρουσίαση σου για το GS έπρεπε να φανώ αντάξιος!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions