Αποστολέας Θέμα: seiko 7009 vs 7s26  (Αναγνώστηκε 249 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FORTIS

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
seiko 7009 vs 7s26
« στις: Ιούλιος 05, 2020, 07:41:53 πμ »
Έχω 2 ολόιδια seiko 5 το ένα με την 7009 και το άλλο με την 7s26. Σε ποιο από τα 2 θα άξιζε να γίνει service? Σκεφτόμουν το 7009 επειδή είναι vintage. Δεν ξέρω όμως η 7009 αν μπορεί να ποιάσει σταθερή χρονομετρία στο +-5 sec ή θα είναι χαμένος κόπος;

Αποσυνδεδεμένος ioann

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: seiko 7009 vs 7s26
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2020, 13:20:32 μμ »
Με δεδομένα τα μεγάλα μεσοδιαστήματα για σέρβις στις 7xxx μηχανές, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινήσεις από την παλαιότερη για λόγους συντήρησης. Άριστη χρονομετρία όντως δύσκολα θα πιάσει ακόμα και με ρύθμιση και ενδεχομένως να μην την κρατήσει. Είναι εντελώς ίδια και αλλάζουν μόνο στη μηχανή; Ωραία.
“I suppose it's like the ticking crocodile, isn't it?”
 J.M. Barrie, Peter Pan

Αποσυνδεδεμένος FORTIS

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: seiko 7009 vs 7s26
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 05, 2020, 14:05:22 μμ »
Με δεδομένα τα μεγάλα μεσοδιαστήματα για σέρβις στις 7xxx μηχανές, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινήσεις από την παλαιότερη για λόγους συντήρησης. Άριστη χρονομετρία όντως δύσκολα θα πιάσει ακόμα και με ρύθμιση και ενδεχομένως να μην την κρατήσει. Είναι εντελώς ίδια και αλλάζουν μόνο στη μηχανή; Ωραία.

thanks. κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν να ξεκινήσω απ' το παλαιότερο. ναι είναι ολόιδια το μόνο που αλλάζει είναι η μηχανή και το ότι το νεότερο είναι open back. επίσης στην 7009 η ημέρα αλλάζει πιέζοντας την κορώνα προς τα μέσα. Μία ακόμη λεπτομέρεια το φόντο της ημέρας-ημερομηνίας είναι άσπρο στο νέο και ασημί στο παλαιό.