Αποστολέας Θέμα: Ενδεχομενη απωλεια πακετου  (Αναγνώστηκε 9228 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος w@tcher

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1934
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 12:51:13 μμ »
Αλήθεια, και χωρίς παρεξήγηση.
Γιατί ορισμένοι φορούν τα ρολόγια στο δεξί χέρι;
Είναι αριστερόχειρες;
Είναι θέμα ...άποψης;
ή ίσως μια επιλογή που έγινε συνήθεια;

Έκανα μόλις μια δοκιμή και το φόρεσα στο δεξί. Αισθάνομαι σα να έχω ένα τούβλο στον καρπό μου, δεμένο!
Άσε που κόντεψα να πάθω κράμπα στο σαγόνι από την προσπάθεια να δέσω το nato. :D

Μπαρδόν για το off topic!

Το ίδιο τούβλο νιώθω κι εγώ φίλε στο αριστερό μου χέρι. Ούτε να το στρίψω δεν μπορώ.

Το πρώτο μου ρολόι το φόρεσα όταν ήμουν 7χρονών, ένα ηλεκτρονικό Casio. Όταν μου το έδωσαν οι γονείς μου το πήρα και αυτομάτως ως δεξιόχειρας το έβαλα στο δεξί μου χέρι. Μου πρότειναν να το φορέσω στο αριστερό αλλά δεν το μπορούσα, προτιμουσα να μη φοράω ρολόι και δεν έδωσα χρόνο να το συνηθισω. Από τότε και για 30+ χρόνια το ρολόι φοριέται στο δεξί.

Υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν και με το αριστερό κι εμείς δεν μπορούμε ούτε να κρατήσουμε το στυλό.

Προχθές πάντως έπεσα σε παρέα σε καφέ και ακριβώς τα μισά άτομα φορούσανε τα ρολόγια στο δεξί χέρι, μάλλον είναι κατι που όσο περνάνε το χρόνια πλέον συνηθίζεται από τον καθένα οπως βολεύει.

Να πετάξω και τη μλκία της ημέρας, ότι πριν 30-40 χρόνια, το ρολόι στο δεξί χέρι σήμαινε κάτι αντίστοιχο όπως και με το σκουλαρίκι, που ήταν σήμα κατατεθέν ομοφυλοφίλων... Το άκουσα κι αυτό πρόσφατα.
 :D

Ζητώ συγνώμη για το offtopic
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Απόστολος.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 14:16:18 μμ »
Για αρκετά χρόνια είχα θέματα τενοντίτιδας στον αριστερό καρπό λόγω γυμναστηρίων (πίσω στο 2002) και αναγκαστικά το έβαζα στο δεξί μέχρι που το συνήθισα..Πλέον στο αριστερο δεν μπορώ να το βάλω..

Επίσης το έχω αναλύσει μέσα μου γιατί ένας δεξιόχειρας θα πρέπει να φοράει το ρολόι στο δεξί..
Ένας δεξιόχειρας έχει μάθει να χειρίζεται πολύ καλύτερα το δεξί του χέρι σε αντίθεση με το αριστερό..Έτσι, έχει καλύτερο έλεγχο σε όλο το φάσμα των κινήσεων του και συνεπώς ελαχιστοποιούνται οι λανθασμενες και αθέλητες/ενστικτώδεις/σπασμωδικες που ενδεχομένως να οδηγησουν σε ένα χτύπημα ενός ρολογιου..
Σίγουρα, κάποιος μπορεί να αντιτείνει το γεγονός ότι ένας δεξιόχειρας χρησιμοποιεί αναλογικά περισσότερες φορές το δεξί του χέρι απ'ό,τι το αριστερό και κατά μία έννοια θα έχει περισσότερες πιθανότητες το δεξί χέρι να κάνει την μ@λ@κι@..
Όμως, ακόμα και έτσι, ο πιο σταθερός ελεγχος του δεξιού χεριού σχεδόν εκμηδενίζει τέτοια λαθη, οπότε το αριστερό τεινει στατιστικά πιο συχνά στο λάθος..
Ο μόνος λόγος να φορέσει ένας δεξιόχειρας το ρολόι στο αριστερό και είναι μόνο όταν γράφει με το δεξι...Και στην σημερινή εποχή κατι τέτοιο σπανίζει μιας και με τον υπολογιστή πληκτρολογουμε και με τα δύο χέρια..

Άρα, εσείς οι δεξιόχειρες που το βάζετε στο αριστερο έχετε το θέμα και πρέπει να αναθεωρήσετε... 8) 8)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος theodoxos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1594
  • Ανδρέας
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 14:18:25 μμ »
Το βασικότερο για αυτούς που φοράνε το ρολόι στο δεξί χέρι και είναι δεξιόχειρες είναι ότι έχουν 500% παραπάνω πιθανότητες να το χτυπήσουν.
σόρυ για το off topic
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος theodoxos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1594
  • Ανδρέας
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 14:19:10 μμ »
με πρόλαβε ο Χάρης...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 14:28:39 μμ »
Επίσης το έχω αναλύσει μέσα μου γιατί ένας δεξιόχειρας θα πρέπει να φοράει το ρολόι στο δεξί..
Ένας δεξιόχειρας έχει μάθει να χειρίζεται πολύ καλύτερα το δεξί του χέρι σε αντίθεση με το αριστερό..Έτσι, έχει καλύτερο έλεγχο σε όλο το φάσμα των κινήσεων του και συνεπώς ελαχιστοποιούνται οι λανθασμενες και αθέλητες/ενστικτώδεις/σπασμωδικες που ενδεχομένως να οδηγησουν σε ένα χτύπημα ενός ρολογιου..
Σίγουρα, κάποιος μπορεί να αντιτείνει το γεγονός ότι ένας δεξιόχειρας χρησιμοποιεί αναλογικά περισσότερες φορές το δεξί του χέρι απ'ό,τι το αριστερό και κατά μία έννοια θα έχει περισσότερες πιθανότητες το δεξί χέρι να κάνει την μ@λ@κι@..
Όμως, ακόμα και έτσι, ο πιο σταθερός ελεγχος του δεξιού χεριού σχεδόν εκμηδενίζει τέτοια λαθη, οπότε το αριστερό τεινει στατιστικά πιο συχνά στο λάθος..
Ο μόνος λόγος να φορέσει ένας δεξιόχειρας το ρολόι στο αριστερό και είναι μόνο όταν γράφει με το δεξι...Και στην σημερινή εποχή κατι τέτοιο σπανίζει μιας και με τον υπολογιστή πληκτρολογουμε και με τα δύο χέρια..
Δε θα τη σκεφτόμουν ποτέ αυτή την ανάλυση!!!
Μπράβο Χάρη!
Όντως έχω ρίξει κάτι γερές σε τοίχους και κολωνάκια στο δρόμο με το αριστερό! Τώρα πια προσέχω περισσότερο.
Βέβαια, είναι όντως όπως συνηθίσεις. Εμένα π.χ. που το αριστερό το έχω μόνο για ομορφιά και είναι εντελώς α-δέξιο (το λέει και η λέξη!), όταν οδηγώ, με το αριστερό μόνο μπορώ να κάνει λεπτομερείς ελιγμούς, ενώ μόνο με δεξί είναι σαν να μην έχω τον έλεγχο.


Βέβαια, έχεις καταλάβει ότι η όλη κουβέντα ξεκίνησε για να σε κρατάμε απασχολημένο να μη σκέφτεσαι ότι έχουν αργήσει πολύ τα λουράκια (είπα απλά να στο θυμίσω!)  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 16:22:36 μμ »
Παιδια, αντί να γράψω ότι το πρωί το πακέτο βρέθηκε, έκατσα και έγραφα αναλύσεις για δεξιόχειρες!!  :D :D Μετά από επίσκεψη μου στο τοπικο κατάστημα ΕΛΤΑ, τους εξήγησα τι παίζει και τους είπα μην τυχόν κάπου έχει παραπεσει..Και πολύ ευγενικα έψαξε η γυναίκα για κανα 5λεπτο και όντως είχε κολλήσει πίσω από ένα ακριβως ίδιου χρώματος αλλά πολύ μεγαλύτερης διαστάσεως δέμα και δεν φαινόταν!! Ευτυχώς που δεν έτυχε να το παραλάβει ο παραλήπτης, να έπαιρνε και το δικό μου μαζι! Όλα καλά λοιπόν!
Ευχαριστώ για την συντροφιά, btw!!! :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 16:58:56 μμ »
Φωτό τα λουράκια δεν έχει;  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 17:18:44 μμ »

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 17:28:56 μμ »
Α ωραία!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 17:31:27 μμ »
Πολύ ωραία όλα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος geezerv

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 18:45:37 μμ »
Καλοφόρετα τα λουράκια Χάρη. Ευτυχώς αίσιο τέλος! Ηθικόν δίδαγμα? Tracking number να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 18:55:58 μμ »
Καλοφόρετα τα λουράκια Χάρη. Ευτυχώς αίσιο τέλος! Ηθικόν δίδαγμα? Tracking number να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο!

Ευχαριστώ!!! Ναι ναι ναι, φτου φτου,.ποτέ ξανά χωρίς tracking..α πα πα πα πα πα... ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 19:05:54 μμ »
Καλοφορετα φίλε,το πορτοκαλί είναι πολύ ωραίο

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 19:38:22 μμ »
Να σαι καλα, ευχαριστω! Εννοεις το πορτοκαλι βαφλα ραμπερ ετσι? Το πορτοκαλι νατο ειναι 22αρι και το χρησιμοποιουσα προσωρινα μεχρι να ερθουν τα 24αρια! Παντως πολυ βολικο και το 22αρι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Ενδεχομενη απωλεια πακετου
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 19:40:08 μμ »
Να σαι καλα, ευχαριστω! Εννοεις το πορτοκαλι βαφλα ραμπερ ετσι? Το πορτοκαλι νατο ειναι 22αρι και το χρησιμοποιουσα προσωρινα μεχρι να ερθουν τα 24αρια! Παντως πολυ βολικο και το 22αρι!
Ναι αυτό εννοούσα, ταιριάζει πολύ με τους δείκτες στα μάτια μου

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions