Αποστολέας Θέμα: vostok amphibia 2416b  (Αναγνώστηκε 2624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vlkr

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
vostok amphibia 2416b
« στις: Ιούνιος 26, 2019, 11:30:59 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Το πρώτο μου αυτόματο ρολόι ήρθε στα χέρια μου από φίλο που μου το χάρισε.
Το έχω συμπαθήσει πολύ και μάλλον θα μείνει μόνιμα στο καρπό μου.έχω διαβάσει αρκετά για τα αυτόματα ρολόγια και περίμενα οτί το ρολόι θα ''τρέχει'' καθώς όπως λεει και ο κατασκευαστής από 15'' ως και 60'' την ημέρα είναι απόδεκτό.
Το πρόβλημα είναι οτι το δικό μου πάει μπροστά 2 λεπτα το 24ωρο. Αυτό γίνεται αρθροιστικά,δηλαδή στις 3 μέρες θα είναι 6 λεπτά μπροστά!
Ο φίλος πριν μου το χαρίσει το είχε αγοράσει πριν ένα χρόνο,το φόρεσε 6 μήνες και τους τελευταίους 6 είναι σε ακινησία. Εγώ το έχω 10 μέρες.
1. Διαβάζοντας ανάλογα θέματα σε ξένα φόρουμ κάποιοι γράφουν οτί αν αφήσεις το ρολόι 2 μήνες περίπου ''στρώνει'' η μηχανή του και επανέρχεται στο αποδεκτό χρόνο που δίνει ο κατασκευαστής.Αυτό είναι καλό να το δοκιμάσεις πριν καταλήξεις σε τεχνικό.
2. Αλλοι γράφουν οτί πρέπει να το πας σε τεχνικό για ρύθμιση.

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας. Αν δοκιμάσω τη περίπτωση 1 θα πρέπει να διορθώνω την ώρα κάθε 1-2 μέρες ή να το αφήσω και ας πηγαίνει λάθος?
Στη περίπτωση 2 να το ανοίξω μόνος μου αποκλείεται καθώς είμαι εντελώς άσχετος!

Και κάτι τελευταίο, η συμπάθεια που απέκτησα για τα μηχανικά ρολόγια μετατρέπεται σε ασθένεια? :)είναι ανίατη? :D

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για τυχόν απαντήσεις! :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2019, 11:38:42 πμ »
Στις φτηνες μηχανες,μην περιμενεις πολλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος vlkr

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 26, 2019, 11:43:54 πμ »
Δεν περιμένω πολλά,απλά αυτο που λέει ο κατασκευαστής.Εκτός αν αυτός το γράφει ''στο περίπου'' ...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 26, 2019, 11:45:12 πμ »
Τα vostok έχουν τα θέματά τους. Ειδικά αν μείνουν σε ακινησία, μετά κάνουν τα δικά τους για λίγο καιρό.
Κάνε λίγο υπομονή και αν το φοράς σχεδόν καθημερινά είναι πολύ πιθανό να στρώσει.
Διαφορετικά, είναι μια πολύ απλή ρύθμιση που θα στην κάνει ένας τεχνίτης με ελάχιστο κόστος.
Λέω να περιμένεις λίγο και τα ξαναλέμε αν είναι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος vlkr

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2019, 12:04:44 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.θα περιμενω.εν τω μεταξύ θα διορθώνω την ώρα, φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος panos_ioannou

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 643
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 26, 2019, 22:55:56 μμ »
Εγώ θα απαντήσω για την «ασθένεια» που περιγράφεις.
Τα μηχανικά ρολόγια για μένα έχουν ψυχή. Άμα βαριούνται πανε λίγο πίσω, αντιθέτως ίσως τρέχουν . Δεν συμβαίνει με όλα βέβαια, αλλά με τα περισσότερα στην απλή κατηγορία. Προσωπικά εμένα μου αρέσει το γεγονός αυτό. Ακόμα περισσότερο όταν δεν είναι και αυτόματο που καθε βράδυ ή πρωί πρέπει να του δώσεις λίγο αγάπη με το κούρδισμα.
Για το «ανίατη», αυτό θα δείξει φίλε μου. Ίσως τελικά δεν είναι ασθένεια. Ίσως πολύ απλά έτσι πρέπει να είναι ένα πραγματικό ρολόι , ή ίσως μερικοί είμαστε πολύ ρομαντικοί και νοσταλγοί....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος vlkr

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 26, 2019, 23:48:20 μμ »
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που περιγράφεις. Μπορεί με τα ρολόγια να έχω ασχοληθεί ελάχιστα αλλά το έχω με τη μουσική, καθώς συλλέγω δίσκους βινυλίου και στο σπίτι ακούω αποκλειστικά από πικάπ. Το digital με απωθεί γενικώς.
Δεν με πειράζει να τρέχει και να το διορθώνω που και που αλλά θα ήθελα να είναι εντός των προδιαγραφών όσο γίνεται.
'Εχω απο τη γιαγιά μου ένα επιτραπέζιο,κουρδιστό ''peter'' γερμανικό από τη δεκαετία του 60.Μάλλον θα το γνωρίζετε εδώ πέρα.Φυσικά και δεν έχει κάνει ποτέ σέρβις.Είναι λοιπόν αξιοθαύμαστο οτί με ένα κούρδισμα και μετά από 36 ώρες λειτουργίας έχει πάει μπροστά μόνο 2 λεπτά. Για μένα είναι συγκινητικό οτί λειτουργεί μετα από τόσες δεκαετίες, πόσο μάλλον οτί χάνει και τόσο λίγο..
Αν βάλω ξυπνητήρι θα ξυπνήσει όλο το τετράγωνο :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 27, 2019, 06:24:44 πμ »
... Μπορεί με τα ρολόγια να έχω ασχοληθεί ελάχιστα αλλά το έχω με τη μουσική, καθώς συλλέγω δίσκους βινυλίου και στο σπίτι ακούω αποκλειστικά από πικάπ. ...
Έχουμε απ' όλα στο φόρουμ για κάθε γούστο...  :D
http://www.greekwatchforum.gr/index.php?topic=12806.0
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος vlkr

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: vostok amphibia 2416b
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 27, 2019, 07:28:12 πμ »
Βινύλιο και ρολόι!Ωραία ιδέα!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions