Αποστολέας Θέμα: The Watchbloke (Duncan Hewitt)  (Αναγνώστηκε 15991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« στις: Νοέμβριος 24, 2017, 19:41:44 μμ »
Πρόσφατα έλαβα πίσω από την Αγγλία το πιστό μου Blumo αφού έλαβε τη φροντίδα του γνωστού από τα tear down photo shoot του, Duncan Hewitt (Watchbloke) https://thewatchbloke.co.uk/

Το ρολόι είχε ατυχήσει πολλαπλώς. Είχα προμηθευτεί ένα νέο κρύσταλλο double dome ζαφείρι από Crystal times και ένα bezel insert με μικρά γράμματα από Yobokies. Στη πρώτη μου προσπάθεια να το δώσω για να τοποθετηθούν σε τοπικό μάστορα, μου ελέχθει ότι το insert ήταν εκτός προδιαγραφών από όλες τις απόψεις, πάχος ειδικά αλλά και διάμετρος ακόμα, κάτι που φαίνονταν με γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα αν πήγαινες να το τοποθετήσεις να βούλιαζε μέσα ενώ άφηνε και ένα ελάχιστο κενό από τα όρια της στεφάνης. Ενώ δεν θα υπήρχε εγγύηση ότι μετά το ρολόι θα ήταν στεγανό με το νέο κρύσταλλο. Απογοητεύτηκα και είπα απλά να γίνει ένα σερβις μιας και το ρολόι ήταν πενταετίας, αν και ελάχιστα φορεμένο. Εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Αρχικά σταμάτησε να δουλεύει το quickset date. Περιμέναμε κάποιο ανταλλακτικό από τη Seiko. Ήρθε, μπήκε, και πάνω που πήγε να κλείσει το ρολόι, έμεινε η κορώνα στο χέρι του μάστορα. Νέα αναμονή για ανταλλακτικό. Μεγάλη. Μήνες. Τελικά βρήκα εγώ (...), καθώς από ένα σημείο και μετά η εμπειρία μου στην αναζήτηση άρχισε να ανεβαίνει και να φτιάχνω δικό μου στοκ ανταλλακτικών για διάφορες χρήσεις. Μπήκε η κορώνα. Εξακουλουθούσε να μην δουλεύει το quickset ενώ και το ρολόι άρχισε να έχει πολύ κακή χρονομετρία. Πήγα αλλού. Βρέθηκε ακριβώς το πρόβλημα αλλά δεν υπήρχε ανταλλακτικό. Καμμία συνεργασία με τη τοπική Seiko.

Κάπου εκεί μετά από πολλούς μήνες απήυδησα και στράφηκα στον Duncan. Είχα δει τη δουλειά του στο blog του και είχα επικοινωνήσει για να δειρευνήσω τη πιθανότητα να σερβισάρει το Landmaster SBDX007 που έχω καθώς έχει μεν καλή χρονομετρία 8-10spd αλλά νιώθεις όταν γυρνάς τους δείκτες και χειρίζεσαι τη κορώνα ότι θέλει λίγο λάδι. Ο Duncan είναι από τους ελάχιστους που αναλαμβάνει σερβις ΜΜ300 και συναφών ρολογιών. Σκέφτηκα λοιπόν να στείλω πρώτα το Blumo και σαν τεστ αν θέλετε καθώς πραγματικά είχα ξεγράψει ότι το ρολόι θα ξαναδουλέψει 100% σωστά, πόσο μάλλον ότι θα μπουν και τα mod που ήθελα να γίνουν. Του στέλνω λοιπόν το ρολόι, κρύσταλλο και bezel insert.

O Duncan εξαρχάς ξεκαθαρίζει ότι υπάρχει μεγάλη αναμονή μέχρι να πιάσει το ρολόι στα χέρια του, αλλά έχει κάποια μεγάλα συν. Πρώτο, ξεκάθαρη τιμολόγηση όλων των εργασιών και δεύτερο, κρατάει φωτογραφικό αρχείο από ότι κάνει, οπότε ξέρεις ακριβώς τι πληρώνεις.

Το φωτογραφικό αρχείο των εργασιών στο Blumo είναι εδώ https://imgur.com/a/hxptj

Το ρολόι πήγε Μάη και τελικά ανοίχτηκε Σεπτέμβρη. Παραγγέλθηκε το ανταλλακτικό, τοποθετήθηκε, το ρολόι δοκιμάστηκε, ρυθμίστηκε και παραδόθηκε σε εμένα πριν μία εβδομάδα. Έγινε πλήρες σερβις, αντικατάσταση του ελαττωματικού τμήματος, μπήκε το νέο κρύσταλλο αλλά και το bezel insert για το οποίο χρειάστηκε να τοποθετηθεί μεταλλικό στήριγμα στη στεφάνη ώστε να έχει ακριβώς το σωστό ύψος και διάμετρο. Όλα τέλεια. Το ρολόι πλέον είναι στα χέρια μου με εγγύηση καλής λειτουργίας ενός έτους, δουλεύει (φτου φτου) καλύτερα από πριν όλα αυτά τα προβλήματα και πιστεύω ότι για καμμία δεκαετία θα είναι άψογο. Είμαι στη λίστα αναμονής και περιμένω χωρίς κάποια βιασύνη να έρθει η σειρά του SBDX για το προληπτικό του σερβις και ρύθμιση. Ο Duncan αναλαμβάνει κάθε μάρκα ρολογιών αν και έχει αρκετά μεγάλη εμπειρία και σε Seiko όλων των ηλικιών.

Cheers

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143213
  • kk
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 19:48:18 μμ »
Τιμη?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 19:50:47 μμ »
Φτου φτου ματι μην το πιασει!! Να το χαιρεσαι ψηλε!!  ;D
ΥΓ: Αυτο να βαλεις οταν σου κανονισω κατασταση με μια.. «γνωστη» μου.. ;D ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

AntonisCh

  • Επισκέπτης
The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 21:13:56 μμ »
Πολύ ωραία περιγραφή της εμπειρίας.

Κρατάω τα εξής:
- πενιχρή η συνεργασία της τοπικής μας αντιπροσωπείας
- βλάβη μετά από σέρβις
- yobokies μολονότι ακριβός όχι ακριβής

Και βέβαια, τέτοια περιστατικά μας δένουν ακόμη περισσότερο με τα ρολόγια

Και πάλι καλορίζικο!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4700
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 21:22:10 μμ »
Πολυ καλος-και ακριβος- ο Duncan αλλα ειναι εγγυηση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 22:03:40 μμ »
Καλώς το δέχτηκες!
Σημαντικό ρολόι που το θεωρούσες ξεγραμμένο να επανερχεται δριμύτερο! Ψυχολογικά αν το δεις  ;) , όσο κι αν κόστισε...χαλάλι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38051
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 22:52:43 μμ »
Πολύ καλό. Εύγε.

Μπηκα και είδα δουλειές του. Παπάδες κάνει ο άνθρωπος, όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει. Και τα σχόλιά του, καλά.  :)

Να δούνε μερικοί, τι λέει για κάποιες μάρκες / κατασκευές. Να μαθαίνουν ;)

Περίπου, πόσο πάει το μαλλί ? Ενδεικτικά !

Εννοείται ότι κάθε συντήρηση / επισκευή, είναι διαφορετική, αλλά ο άνθρωπος φτιάχνει από quartz ETA, μέχρι ΜΜ 300.

Να που δεν πάς Ιαπωνία. Πας εκεί  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 22:57:15 μμ »
Ο Duncan έχει εξαιρετική φήμη στα φορουμ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 22:58:42 μμ »
Ευχαριστώ για τις ευχές, όντως μετά από τόσο καιρό είναι σαν να παίρνεις καινούργιο ρολόι

https://thewatchbloke.co.uk/prices/
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2017, 23:00:36 μμ από georgefl74 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38051
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 23:02:30 μμ »
Ο Duncan έχει εξαιρετική φήμη στα φορουμ

Δεν τον ήξερα, αλλά είδα τις δουλειές του. Και έπαθα ! Τα έχεις δεί ?

https://thewatchbloke.co.uk/2016/07/25/rolex-16600-sea-dweller/

...και στο κάτω μέρος, κινείσαι στις άλλες εργασίες, πχ

https://thewatchbloke.co.uk/2016/05/13/seiko-6159-7001-2/

και πολλά άλλα.

Χάζεψα !  ::)




( ήμουν που ήμουν, .......απέγινα !  :'( :'( :'( )

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38051
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 23:07:58 μμ »
Ευχαριστώ για τις ευχές, όντως μετά από τόσο καιρό είναι σαν να παίρνεις καινούργιο ρολόι

https://thewatchbloke.co.uk/prices/

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. :)

Με τις τιμές που παίζουν εδώ για κάποιες φίρμες, λογικότατο ακούγεται.

Και τροχειοδεικτική είναι η τιμή εργατώρας, που λέει  Any additional work costs £35 per hour and is charged to the nearest half hour.

...και πάλι καλορίζικο, και πιστοποιημένο  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 23:14:08 μμ »
Όπως είπα ήταν και μία εισαγωγική αποστολή για μένα καθώς έχω δει ότι πολλοί ρολογάδες είναι είτε με τις μέρες τους, είτε δίνουν προσοχή ανάλογα με το τι έχουν μπροστά τους σε χρηματική αξία, είτε δεν μπαίνουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν κάτι που δεν έχουν δει ή δεν έχει άμεση λύση. Αυτός είναι π.χ ο λόγος που έμαθα εγώ ο ίδιος να ανοίγω top-loaders.

Δεν θα ήταν δύσκολο να παραγγείλω ένα καινούργιο ΝΕ15 και να κρατήσω τη παλιά μηχανή για ανταλλακτικά. Δυστυχώς πάλι χρειάζεσαι έναν καλό επαγγελματία ώστε να λαδώσει σωστά τη μηχανή, να αντικαταστήσει δείκτες/καντράν χωρίς απροσεξίες, να βάλει το μη-ΟΕΜ κρύσταλλο και βέβαια το εντελώς εκτός προδιαγραφών bezel insert. Και δεν είναι εύκολη μηχανή η 6R15. Με μία σωστή επιθεώρηση και μοντάρισμα θα είναι σκυλί και με πολύ καλή ακρίβεια αλλά όπως βγαίνει από τις δαγκάνες των ρομπότ στο εργοστάσιο...βραστα.  Και από ότι είδα ο συγκεκριμένος μπήκε στη διαδικασία να βρει λύση στα πάντα χωρίς να γκρινιάξει ή να βαρυγκομίσει, βασικά τα είχε όλα έτοιμα πλην του τελευταίου ανταλλακτικού από τη στιγμή που επικοινώνησε μαζί μου το Σεπτέμβρη πρώτη φορά αφότου πήρε μπροστά του το ρολόι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2017, 23:15:44 μμ από georgefl74 »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stavros14

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2233
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 23:24:29 μμ »
Να το χαιρεσαι,ωραια δουλεια εγινε.Ενδιαφερον θεμα ανοιχτηκε με πολλες πληροφοριες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38051
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 23:55:43 μμ »
Τελικά, τον είχα ξαναδεί, θυμήθηκα την φάτσα και την ιστορία του. :)

Αλλά, έκπληκτος από την εργασία του. Στην λεπτομέρεια ( όπως φωτογραφικά περιγράφει τουλάχιστον ).

Μου έκανε εντύπωση σε ένα σημείο που λέει, "δεν δούλευε, μετά την συναρμολόγηση, και ψάχνοντας βρήκα ότι από το εργοστάσιο, το έδρανο είχε τρυπηθεί δύο φορές,  ??? και η τρύπα της έδρασης ήταν σαν 8.  ::) Οταν το συναρμολόγησα, ο άξονας μου μπήκε στην παραδίπλα τρύπα, και σφήνωναν τα γρανάζια λόγω κλίσης. Αναγκάστηκα να βρώ, άλλη πλάκα". ( την έχει και φωτό )
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sneakysneaky

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 275
    • Προφίλ
Απ: The Watchbloke (Duncan Hewitt)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:56:33 μμ »
Aπό περιέργεια,  τι πρόβλημα είχε το σουμο όσον αφορά στην μηχανή?  Το alpinist μου πήγε πρόσφατα για ρύθμιση και τώρα άρχισε να μου κάνει κουλά (δεν κρατάει ρεζέρβα,  ισοχρονισμός βράστα).  Θέλω να το δώσω κάπου για service αλλά να γίνει σωστή δουλειά.  Στο παρελθόν το είχα πάει στην επίσημη αντιπροσωπεία και μου το έδωσαν πίσω με κόκκο σκόνης στο dial και χωρίς να λυθεί το πρόβλημα που είχε... 

Edit: μόλις είδα ότι o duncan δεν δέχεται προς το παρόν άλλες δουλειές.  Αν έχει λοιπόν κάποιος υπόψιν του έμπιστο τεχνίτη στην Αθήνα,  με πμ ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πληροφορία.  Ειδάλλως σε 2ο χρόνο θα ψάξω εξωτερικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2017, 12:59:13 μμ από sneakysneaky »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions