Αποστολέας Θέμα: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay  (Αναγνώστηκε 3279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babis1982

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« στις: Οκτώβριος 25, 2017, 23:45:53 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ. Είμαι νέος στο χόμπι και αποφασισα πρόσφατα να κάνω μια μικρή συλλογή. Ήδη έχω ένα SKX 009 και η επόμενη επιλογή μου ήταν ένα Aviator. Μετά από ψάξιμο εντόπισα αυτό εδώ https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F162692362932
Θα ήθελα αφενός τα φώτα σας κατά πόσο είναι ασφαλής η αγορά από το eBay, ειδικά σε κομμάτια που είναι και λίγο παλιότερα και αν το συγκεκριμένο αξίζει την αγορά, κατά την άποψη παλαιοτερων και πιο έμπειρων. Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143101
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 23:48:15 μμ »
ολα καλα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis1982

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 23:56:48 μμ »
ολα καλα
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μην έκανα το ποστ σε άκυρο σημείο του φόρουμ, αλλά συγχωρέστε τον newbie
Μια τελευταία ερώτηση. Επειδή είδα ότι ο πωλητής είναι στην Ουκρανία κατά πάσα πιθανότητα περνάει τελωνείο το δέμα? Όχι ότι έχει και καμιά τρομερή τιμή αλλά για να μαι έτοιμος για το καπέλο

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143101
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 00:08:57 πμ »
Πρεπει να κανεις την αγορα,δεν υπαρχει αλλη λυση
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 00:25:15 πμ »
Ειχα κανει παρορμητικα μια παρομοια αγορα ενος ρωσσικου πιλοτου απο Ουκρανια αλλα ευτυχως την ακυρωσα καθως αν και new without tags το ρολοι ηταν κατασφαγμενο στη μοντιφα και ο αλλος το πουλουσε για καινουργιο... ::) Το ποσοστο του ηταν 100% και αρχιζω ν´αμφιβαλλω ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι...
Ευτυχως ενας φιλος (georgefl74) με βοηθησε τον αδαη και πηρα τα λεφτα μου πισω και με συμβουλεψε ποτε ξανα απο Ουκρανια... :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37983
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:11:00 πμ »
Ειχα κανει παρορμητικα μια παρομοια αγορα ενος ρωσσικου πιλοτου απο Ουκρανια αλλα ευτυχως την ακυρωσα καθως αν και new without tags το ρολοι ηταν κατασφαγμενο στη μοντιφα και ο αλλος το πουλουσε για καινουργιο... ::) Το ποσοστο του ηταν 100% και αρχιζω ν´αμφιβαλλω ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι...
Ευτυχως ενας φιλος (georgefl74) με βοηθησε τον αδαη και πηρα τα λεφτα μου πισω και με συμβουλεψε ποτε ξανα απο Ουκρανια... :)

....από εκεί, "ψωνίζουμε" μόνον συγκεκριμένα αγαθά  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος babis1982

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 09:15:34 πμ »
Ειχα κανει παρορμητικα μια παρομοια αγορα ενος ρωσσικου πιλοτου απο Ουκρανια αλλα ευτυχως την ακυρωσα καθως αν και new without tags το ρολοι ηταν κατασφαγμενο στη μοντιφα και ο αλλος το πουλουσε για καινουργιο... ::) Το ποσοστο του ηταν 100% και αρχιζω ν´αμφιβαλλω ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι...
Ευτυχως ενας φιλος (georgefl74) με βοηθησε τον αδαη και πηρα τα λεφτα μου πισω και με συμβουλεψε ποτε ξανα απο Ουκρανια... :)
Χμμμ, κατάλαβα. Να πω την αλήθεια δεν συνηθίζω τις παρορμητικός αγορές. Έκανα λίγο μια έρευνα στο ιντερνετ πρώτα και αν και μέχρι στιγμής όλα φαίνονται εντάξει, έστειλα και ένα μέιλ στον επίδοξο πωλητή με μερικές αναγνωριστικές ερωτήσεις, για να ζω το κεφάλι μου ήσυχο.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:37:16 μμ »
Το θεμα ειναι οτι το ρολοι που παρηγγειλα ηταν discontinued απο παλια και οσα ειχα δει ολα ηταν τροποποιημενα χωρις να ξερω ποιο ειναι το πρωτοτυπο για να εχω σημειο αναφορας...Αν και η ερευνα ειχε γινει απεβη ακαρπη απλα ρισκαρα επαναπαυομενος στο new without tags, το οποιο απ'ό,τι καταλαβα επιδεχεται πληθος ερμηνειων...  :D Ευχομαι να πανε ολα μια μια χαρα στην αγορα σου!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος babis1982

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:50:51 μμ »
Το θεμα ειναι οτι το ρολοι που παρηγγειλα ηταν discontinued απο παλια και οσα ειχα δει ολα ηταν τροποποιημενα χωρις να ξερω ποιο ειναι το πρωτοτυπο για να εχω σημειο αναφορας...Αν και η ερευνα ειχε γινει απεβη ακαρπη απλα ρισκαρα επαναπαυομενος στο new without tags, το οποιο απ'ό,τι καταλαβα επιδεχεται πληθος ερμηνειων...  :D Ευχομαι να πανε ολα μια μια χαρα στην αγορα σου!
Παρόμοια κατάσταση ειναι και το δικό μου. Θεωρητικά η έρευνα και η ανάρτηση το δείχνει να είναι κατασκευασμένο από 1980-1999 και αν και οι φωτό του μηχανισμού επαληθεύουν ότι πρόκειται για έναν Poljot 2614 μάλλον όλα θα φανούν στην πράξη. Ευχαριστώ πολύ για το feedback πάντως

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 08:45:48 πμ »
Ειχα κανει παρορμητικα μια παρομοια αγορα ενος ρωσσικου πιλοτου απο Ουκρανια αλλα ευτυχως την ακυρωσα καθως αν και new without tags το ρολοι ηταν κατασφαγμενο στη μοντιφα και ο αλλος το πουλουσε για καινουργιο... ::) Το ποσοστο του ηταν 100% και αρχιζω ν´αμφιβαλλω ποσο αντιπροσωπευτικο ειναι...
Ευτυχως ενας φιλος (georgefl74) με βοηθησε τον αδαη και πηρα τα λεφτα μου πισω και με συμβουλεψε ποτε ξανα απο Ουκρανια... :)

Τους τελευταίους 2 μήνες έχω αγοράσει 3 φορές από Ουκρανία.
Την 1η φορά με απλό ταχυδρομείο = 0
2η φορά = τελωνείο με πράσινη αυτοκόλλητη ετικέτα (συστημμένο) = 0
3η φορά = τελωνειακός έλεγχος (συστημμένο) = 0

Βέβαια σε όλα η αναγραφόμενη αξία<20 ευρώ και όλα όχι καινούρια.

Το 98,3% δεν μου αρέσει και τόσο.
Το να έχει κάποιος 100% ή 99% έχει αξία όταν και ο αριθμός των πωλήσεων είναι 4ψήφιος.
Σίγουρα το παραπάνω δεν σημαίνει  ότι η πιθανή αγορά είναι ασφαλής πάντα.

Το 1ο που θα με απασχολούσε θα ήταν , όσο αυτό είναι δυνατόν, το κατά πόσο το ρολόι είναι αυθεντικό.
Με τον μηχανισμό αυτό μπορείς άνετα να βρεις σε χαμηλότερη τιμή.
Το "2Η" , αν θυμάμαι καλά και δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι είναι μεταγενέστερη έκδοση (και ότι έχει ένδειξη ημερομηνίας).
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Σοβιετικό Poljot Sturmanskie Aviator από Εbay
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 09:22:15 πμ »
Και κάτι άλλο:Τσέκαρε και τα υπόλοιπα ρολόγια που πουλάει.Θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions