Αποστολέας Θέμα: Seiko skx007 vs Squale 1521  (Αναγνώστηκε 22079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kkostas

  • Επισκέπτης
Seiko skx007 vs Squale 1521
« στις: Οκτώβριος 06, 2011, 15:45:30 μμ »
Δυο ρολόγια που "παίζουν" πολύ στο forum τελευταία.
Δυο ρολόγια που τα έχω ερωτευτεί.
Ένα από τα 2 δεν θα μου γλιτώσει.
Η απόφαση πραγματικά δύσκολη.
Πολλά κοινά σημεία.
παρόμοιες κάσες, σχεδόν ίδιες διαστάσεις (42mm), καταδυτικά, μαύρα dial, vintage αέρας, αξιόπιστες μηχανές.
Προτέρημα του seiko η τιμή του (σχεδόν στο 1/3 της τιμής του squale) και το jubilee μπρασελέ.
Στα μείον του η μη δυνατότητα hacking.
Προτέρημα του squale η πιο ιδιαίτερη σχεδίαση και η μεγαλύτερη υδατοστεγανότητα.
Μειονεκτήματα η τιμή του έναντι του seiko και η έλλειψη μπρασελέ.




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

SYZo

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 15:51:07 μμ »
εχω το skx007, θα πω ενα αρνητικο. η κασα εχει διαφορα απο το μπρασιλε στο φινίρισμα. για να το δεις πρεπει να το προσεξεις αρκετα. η μηχανη του ειναι σκυλι, αντεχει σχεδων τα παντα και κραταει χρονους, για το squale δεν μπορω να πω τιποτα γιατι δεν το εχω δει. ισως αν εβαζες μερικες φωτο ακομα να μπορουσαμε να πουμε μια αποψη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

kkostas

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 15:58:54 μμ »
εχω το skx007, θα πω ενα αρνητικο. η κασα εχει διαφορα απο το μπρασιλε στο φινίρισμα. για να το δεις πρεπει να το προσεξεις αρκετα. η μηχανη του ειναι σκυλι, αντεχει σχεδων τα παντα και κραταει χρονους, για το squale δεν μπορω να πω τιποτα γιατι δεν το εχω δει. ισως αν εβαζες μερικες φωτο ακομα να μπορουσαμε να πουμε μια αποψη.

Σου παραθέτω ορισμένες που έχουν ξαναποσταριστεί στο φόρουμ









friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • Co-Founder
  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1879
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:01:55 μμ »
Εχω δει και τα 2 και ειμαι ετοιμος να αγορασω και τα 2.
Το σεικο εχει εκπληκτικο φινιρισμα και εκπληκτικη στεφανη, οπως και κορωνα. Ειναι απο τα top value for money.
Πιστευω οτι η υπαρξη του στη συλλογη καποιου ειναι απαραιτητη.

Το σκουαλε εχει ενα παρελθον που αξιζει και σε κερδιζει σαν ρολογοφιλο, ομως πιστευω οτι αν το δεις με ψυχρα κριτηρια, δεν ειναι οτι καλυτερο σε φινιρισμα και ορατη ποιοτητα. Τα υλικα του γενικα δεν σε πειθουν οτι προκειται για ρολοι 550€.
Ομως συνολικα ειναι πανεμορφο και σαφως αξιολογο.

Δεν μπορω να ψηφισω.
Τα θελω και τα 2 και ελπιζω να τα παρω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

SYZo

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:04:47 μμ »
δεν ξερω αν μπορουμε να τα συγκρινουμε.. υπαρχει αρκετη διαφορα και στα χαρακτηριστικα και στην τιμη. ενα μείον για το squale ειναι οτι η κορωνα δεν πιανεται ευκολα. να το βαζαμε διπλα στο sumo? εκει θα υπηρχε ντέρμπι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

grecellin

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:06:10 μμ »
Seiko skx007 (και 009 και 011). Κλασσικό καταδυτικό ρολόι από γεννησιμιού του, εξαιρετικά ανθεκτικό και με τιμή που δεν πάει παρακάτω.
Μέσα στους επόμενους μήνες μάλλον θα αγοράσω κάποια από τα τρία και θα τα αφήσω να παλιώσουν σαν το καλό κρασί. Με φροντίδα και στοργίδα. Ίσως σε μερικά χρόνια να τα φοράει ο πιτσιρικάς με το καμάρι που φοράει ο eis το 6105.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος damokles

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1513
  • The sky is the limit...
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:09:06 μμ »
Το SKX007 το δοκίμασα το καλοκαίρι και δεν με ενθουσίασε πάνω στο χέρι μου. Ειδικά το μπρασελέ του δεν μου άρεσε σαν αίσθηση. Άρα squale που έχει και μεγαλύτερη στεγανότητα και σαν σύνολο μου φαίνεται καλύτερο. Ίσως η τιμή του να έπρεπε να είναι 150+ευρ λιγότερο όμως.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return" Leonardo da Vinci

kkostas

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:13:06 μμ »
Seiko skx007 (και 009 και 011). Κλασσικό καταδυτικό ρολόι από γεννησιμιού του, εξαιρετικά ανθεκτικό και με τιμή που δεν πάει παρακάτω.
Μέσα στους επόμενους μήνες μάλλον θα αγοράσω κάποια από τα τρία και θα τα αφήσω να παλιώσουν σαν το καλό κρασί. Με φροντίδα και στοργίδα. Ίσως σε μερικά χρόνια να τα φοράει ο πιτσιρικάς με το καμάρι που φοράει ο eis το 6105.

ΕΕΕΕΤΤΣΣΣΙΙΙΙ!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

kkostas

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:14:49 μμ »
δεν ξερω αν μπορουμε να τα συγκρινουμε.. υπαρχει αρκετη διαφορα και στα χαρακτηριστικα και στην τιμη. ενα μείον για το squale ειναι οτι η κορωνα δεν πιανεται ευκολα. να το βαζαμε διπλα στο sumo? εκει θα υπηρχε ντέρμπι

Ντερμπι εχουμε τωρα.
Διπλα στο sumo δεν εχει καμια τυχη το squale...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:15:31 μμ »
η διαφορά τιμής τα κάνει μη συγκρίσιμα
ποιοτικά δε μπορώ να τα συγκρίνω διότι δε γνωρίζω το squale
το 007 (ή 009) πιστεύω ότι θα μπει στη συλλογή μου αργά ή γρήγορα,
το squale όμως το βρίσκω πιο ιδιαίτερο, επομένως χωρίς χρηματικού τιμήματος θα ήταν κ η επιλογή μου
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Βost

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12468
  • Και τα όνειρα μια μέρα θα πάρουν εκδίκηση...!!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:16:26 μμ »
 Squale και απο εμένα...γιατι πιστεύω ειναι ενα κλικ πανω απο το seiko....( off topic.... εγω που θα παρω μεσα στην εβδομαδα ενα για να ειναι οοολη μερα στο νερο και ειιμαι αναμεσα στο seiko skx007 & το citizen ny0040??????? ....προς το citizen παω ομως γιατι εχει αριστερα την κορόνα και ειναι και hand winding....τι να πω......)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Be with the people who bring out the best in you...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • Co-Founder
  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1879
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:17:06 μμ »
Seiko skx007 (και 009 και 011). Κλασσικό καταδυτικό ρολόι από γεννησιμιού του, εξαιρετικά ανθεκτικό και με τιμή που δεν πάει παρακάτω.
Μέσα στους επόμενους μήνες μάλλον θα αγοράσω κάποια από τα τρία και θα τα αφήσω να παλιώσουν σαν το καλό κρασί. Με φροντίδα και στοργίδα. Ίσως σε μερικά χρόνια να τα φοράει ο πιτσιρικάς με το καμάρι που φοράει ο eis το 6105.

+1
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

SYZo

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:17:58 μμ »
δεν ξερω αν μπορουμε να τα συγκρινουμε.. υπαρχει αρκετη διαφορα και στα χαρακτηριστικα και στην τιμη. ενα μείον για το squale ειναι οτι η κορωνα δεν πιανεται ευκολα. να το βαζαμε διπλα στο sumo? εκει θα υπηρχε ντέρμπι

Ντερμπι εχουμε τωρα.
Διπλα στο sumo δεν εχει καμια τυχη το squale...
υπο αυτη την αποψη skx με χιλια. και αν θες να εισαι και μερακλης χτυπα την japan εκδοση
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

kkostas

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:21:11 μμ »
δεν ξερω αν μπορουμε να τα συγκρινουμε.. υπαρχει αρκετη διαφορα και στα χαρακτηριστικα και στην τιμη. ενα μείον για το squale ειναι οτι η κορωνα δεν πιανεται ευκολα. να το βαζαμε διπλα στο sumo? εκει θα υπηρχε ντέρμπι

Ντερμπι εχουμε τωρα.
Διπλα στο sumo δεν εχει καμια τυχη το squale...
υπο αυτη την αποψη skx με χιλια. και αν θες να εισαι και μερακλης χτυπα την japan εκδοση

εννοείται...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4472
    • Προφίλ
Απ: Seiko skx007 vs Squale 1521
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 16:25:31 μμ »
Squale και απο εμένα...γιατι πιστεύω ειναι ενα κλικ πανω απο το seiko....( off topic.... εγω που θα παρω μεσα στην εβδομαδα ενα για να ειναι οοολη μερα στο νερο και ειιμαι αναμεσα στο seiko skx007 & το citizen ny0040??????? ....προς το citizen παω ομως γιατι εχει αριστερα την κορόνα και ειναι και hand winding....τι να πω......) (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

φτιάξε ένα καινούριο VS με αυτά τα 2 ρολόγια, νομίζω θα είναι πολύ ενδιαφέρον, μου θυμίζει κόντρα Golf vs Astra!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions