Αποστολέας Θέμα: Ticino pilot 44 vintage handwind  (Αναγνώστηκε 7238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Ticino pilot 44 vintage handwind
« στις: Μάιος 31, 2017, 18:22:53 μμ »
Ticino pilot 44 vintage handwind

Aπο τον κατασκευαστη

http://www.ticinowatches.com/product/pilot-watch-44mm-vintage-hand-wind-6497-mov-ss/

    Case: 44mm. All brushed 316L stainless steel
    Water Resistance: 10ATM
    Crystal: Genuine domed inner AR coated sapphire (scratch proof)
    Hands : Blue (Swiss C1 Superluminova)
    Dial: Black (Swiss C1 Superluminova)
    Movement: Asian Cotes De Geneve 6497. 21,600 bph.
    Strap: Black with steel deployment buckle
    Glass: Mineral crystal. See-through glass caseback


https://youtu.be/6pH4qpq1VUA

To συγκεκριμενο το πηρα σε πιο καλη τιμη κατοπιν συμφωνιας με τον πωλητη αφου ειχε μεινει σε stock display (φαινεται απο το λουρακι απο πισω στη φωτο προς το τελος) απο το sizzlin watches και χωρις χαρτια (το ζητησα εγω) λογο φοβου για πιθανο φορο στο τελωνειο (αν εβλεπαν αποδειξη και χαρτια)
Δεν υπαρχει πλεον προς πωληση το συγκεκριμενο μοντελο στο συγκεκριμενο μαγαζι, μονο στο επισημο web κατασκευαστη
http://www.sizzlinwatches.com/shop/
Το ταχυδρομιο παρα πολυ γρηγορο απο Florida USA στην Κερκυρα (βαλε αλλη μια μερα ταχυδρομιο να το φερουν απο τα κεντρικα ταχυδρομια ελτα, εδω στο χωριο) συνολο μολις σε 6 μερες με τα ελτα
Credits στο μαγαζι

Θα ελεγα οτι μοιαζει πιο πολυ σε steinhart μιας και αυτο εχει το ιδιο περιπου στυλ στο μερτητη δευτερολεπτων δεξια εκει στο 9 νουμερο
Δεν ειμαι ο πιο ειδικος σε ρολογια, οποτε οι παρακτω αναφορες (πιστευω λιγο αναλυτικα για πιλοτο) ειναι σε οτι μου κινησε την περιεργεια
Η ticino στα συγκεκριμενα type a/b δεν εχει λογοτυπο επειδη υποτιθεται το θελουν να ειναι πιο αυθεντικο

Οι φωτο ειναι απο ενα nokia N8 που ειχα μαζι μου, γιατι δεν περιμενα 24-48 ωρες για το review (θα ξανα ανανεωσω μετα για την χρονομετρια μερας, luminova, και μετα απο βουτια στη θαλασσα αν εχει επιζησει αφου ειναι rated στις 10 ατμ, και επισης θορυβος μηχανης το βραδυ και αυτονομια)



To συγκεριμενο μαυρο λουρι με το clasp που ερχεται με το ρολοι δεν μπορουσα να το κουμανταρω στη φορεσια και εβαλα ενα παλιο καφε προσωρινα (ξερω ισως να χαλαει λιγο το ρολοι) μεχρι να δω τι αλλο θα παρω
Η διαμετρος σε πλατος λουριου ειναι στα 20mm, για εμενα ειναι λιγο καλυτερα γιατι το κανει να φαινεται πιο στρογγυλο η πιο μεγαλο (να ταιριαζει καλυτερα αυτη η λεξη) σε σχεση με την διαμετρο 22,24mm

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι anti reflective (μαλλον οχι) αλλα σε δοκιμη που εκανα με ενα casio protrek 55mm (πυξιδα, βαρομετρικο και δεν συμμαζευεται) το ticino δεν ανταναλκα το φως απενταντι στο τοιχο, το casio σε στραβωνει (καναμε στα νιατα μας τετοια κολπα) o πιλοτος ιχνος απο αντανακλαση σε φως ηλιου σε τετοια δοκιμη
Βεβαια τωρα μεσημερι που το φορουσα εκανε μια μικρη αντανακλαση στο ματι οπως θα ειδατε και στο video (αν και ηταν σε σκιερο μερος, αλλα εξω) απο το υψος του χεριου, αλλα σε εμενα δεν με πειραξε / ενοχλησε στο ματι καθολου, ομως σε μερικες περιπτωσεις κατω απο τον ηλιο καταμεσημερο, ηθελε λιγο δεξια αριστερα για να δω την ωρα αν επεφτε ο ηλιος καρφωτος επανω του
Τα καινουρια μοντελα τους (πιο ακριβα) με την miyota 9015 εχει double saphire ir coating που δεν κανει αυτο το προβλημα, αλλα η τιμη τιμη...

Το hot μπλε που εχει γυρω απο την ωρα και λεπτα στους δεικτες κανει ΜΠΑΜ  :-*
Το ματι αμεσως τραβαει την προσοχη, και ειδικα σε αντανακλαση ηλιου, αμεσως καταλαβαινω την ωρα πριν συγκεντρωθω στο ασπρο των δεικτων

Η μηχανη seagull, μαλλον η st36 ... δεν θα ελεγα κλονος, γιατι βαζουν δικα τους υλικα που εχουν μια μικρη διαφορα, παρομοια με τις Ελβετικες unitas 6497
Eχω δει mix reviews, αλλοι να λενε οτι η χρονομετρια ειναι πολυ καλη, αλλοι να λενε οτι η seagull δεν τα λαδωνει για καποιο λογο, αλλα στο συνολο αρκετοι δεν εχουν παραπονα με το συγκεκριμενο μηχανικο μηχανισμο της seagull και δουλευει αρκετα καλα απο αναφορες (πιθανον για οσο καιρο εχει ζωη)
Αλλα πριν μπουμε στο θεμα μηχανισμου και κλονου, εσεις ξερετε καλυτερα οτι ολα αυτα θελουν μια συντηρηση καθε 3-5 χρονια, για καλη λειτουργια
Μεχρι τωρα στις 5 ωρες παει μπροστα στα 3 δευτερα (καλυτερα παρα να πηγαινει πισω, αλλα το ρολοι ειναι σε θεση σχεδον καθετη αναμεσα απο το 9-12 ... αυτο με την ιδια θεση το κανει και το seiko με την 4r36a οπως εχω το χερι γυρισμενο ειδκα οταν καθομαι ... θα σας πω σε αλλο post στο συνολο 24ωρων γιατι εγω δεν το βγαζω το βραδυ απο χερι
Ισως να θελει και κανα μηνα στρωσιμο στο μηχανισμο για την τελικη ακριβια

Δεν κανει τελικα τοσο θορυβο ο μηχανισμος οπως ακουγεται οτι κανουν τα seagull, αλλα απο βραδυ που θα πεσει απολυτη ησυχια θα ξερω καλυτερα

Η λουνινοβα φαινεται καλη, ομως το ρολοι πρεπει να εχει μεινει παρα πολυ καιρο σε stock και ο δεικτης της ωρας και των λεπτων (που ειναι πιο βασικο) εχει πιο αδυνατη luminova
Eπισης ειναι λιγο πιο ασπροι (δεικτες ωρα - λεπτο) απο τα νουμερα
Σε αλλο post θα ενημερωσω ποσο περιπου κραταει το βραδυ το φως του
Απο εμπειρια σε ενα adidas με domed class επιρεαζεται πολυ ευκολα ο φωτισμος στους δεικτες, παρα στις ακρες που ειναι τα νουμερα επειδη το γυαλι αντακλα στις γωνιες λιγοτερο φως



Το πρωτο τρακαρισμα ηδη εγινε στο σιδερενιο πορτονι της αυλης (αναμεσα στα καγκελα) στο τζαμι επειδη ειναι σχετικα λιγο μεγαλο το ρολοι (και εχει να φαει ακομα σμπαρα) αλλα δεν ειδα γρατσουνια μεχρι τωρα στο ζαφειρι, ελπιζω να κρατησει γερα και για αυτο πηγα σε ζαφειρι

Το κουρδισμα πηρε στις 30 στροφες μεχρι να αρχισει να φερνει τα πρωτα ζορια στα γραναζια και δεν νομιζω να με ενοχλει το καθημερινο κουρδισμα, πιστευω οτι ετσι μας φερνει πιο κοντα στο ρολοι η καθμερηνη επαφη (εκτος το κοιταγμα)
Ο κατασκευαστης δινει 40 ωρες αυτονομια, αλλα εχω δει να αναφερουν και 48, θα ενημερωσω σε αλλο post, αλλα με την αυτονομια μπορει να αργησω

Γενικα για την τιμη και την προσφορα και το γρηγορο ταχυδρομιο στο συγκεκρμενο πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα, ο χρονος θα δειξει την αντοχη / ανοχη του μιας και τα κινεζικα ειναι ρισκα καποιες φορες, αλλα εδω που τα λεμε και seiko που μου ετυχε δεν πανε πισω, οποτε η δουλεια με τα αυτοματα σε τετοια τιμη ειναι και λαχειο καποιες φορες

Αν ξεχασα κατι ή θελετε να ρωτησετε, ευχαριστως
Φωτο πιο κατω






friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stavros14

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2233
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2017, 18:31:55 μμ »
Καλορίζικο,να το χαρείς με υγεία

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2605
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2017, 18:48:29 μμ »
Καλώς το δέχθηκες. Με υγεία. Τελικά ήταν τόσο όμορφο όσο στις φωτό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omitzi

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2017, 19:11:17 μμ »
Καλορίζικο , παντα να σου δειχνει καλες ωρες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2017, 21:31:23 μμ »
Σου καθεται τελεια στον καρπο, συμπαθητικο ρολοι, να το χαιρεσαι!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2017, 22:28:53 μμ »
Μπράβο για την παρουσίαση,καλορίζικο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2017, 23:14:00 μμ »
Καλοφόρετο, ωραία παρουσίαση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2017, 23:16:08 μμ »
+1
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2017, 23:41:19 μμ »
Να μην γραφω σε ενα εναν .. ευχαριστω ολους
Και στα δικα σας καλες αγορες (οταν ερθει η σειρα σας)

Καποιο ελλατωμα αρνητικο μη διστασετε να το πειτε, ισως να το δικαιολογησω στην τιμη του, αλλα ετσι ειναι αυτα, να βλεπουν και οι αλλοι και τα θετικα και τα αρνητικα
Μου εκατσε τωρα αυτο με την miyota 9015 τυπου Β (οχι απο θεμα κουρδισματος σε αυτο που ηδη εχω) θα δουμε στο μελλον αν παλι πιλοτος
Θα αναενεωσω συντομα με το φωτισμο και χρονομετρια

Παντως μεχρι τωρα αρχιζει να πηγαινει μπροστα γυρω στο 1 δευτερολεπτο την ωρα (οποτε λογικα για μια μερα, θα ειναι 24 δευτερα) ελπιζω να μην χρειαστει να το ανοιξω για regulation

και μια φωτο με το δικο του λουρι ετσι να μην φαινεται οπως μας δινει η ticino τις δικες της φωτο (αν και τελικα δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη διαφορα) δεν ειναι βεβαια οπως τα λουρια των 50-100 ευρω, αλλα ειναι οντως δερμα με ωραιο στυλακι

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2017, 02:31:16 πμ »
Ωραίο είναι. Το φόραγα άνετα. Καλορίζικο  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2017, 20:12:26 μμ »
Καλορίζικο, να το χαρείς!

Μπράβο για την παρουσίαση!!! 
 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 03, 2017, 21:46:36 μμ »
Ευχαριστω...
Βιαστηκα να κανω την παρουσιαση, επρεπε να περιμενω μερικες μερες, αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω ... οποτε

UPDATE 2

Λοιπον η λουμινοβα στα νουμερα παει πολυ καλα ... με 4 ωρες που δοκιμασα σε πληρη σκοταδι, δειχνει οτι θα παει ολo το βραδυ, φωτιζει και την κουβερτα
Ομως στο δικο μου, η λουμινοβα στο δεικτη λεπτου και της ωρας, ειναι πιο αδυνατη μετα απο 2 ωρες εχει πεσει η αποδοση και χρειαζεται τελειως σκοταδι και με το ματι προσαμρμοσμενο για να φανει, εγω κοιταξα μετα απο 4 ωρες και φαινονταν ακομα αν το ρολοι ηταν κοντα στο ματι ... ακομα διακρινα την ωρα στους δεικτες με ζορι ... ενταξει καλυπτει την προσωπικη προσδοκια μου
Υποψην το πειραμα εγινε με ενα απλο μικρο 1 led φακο, 12 lume μονο (δεν φωτιζει εξω πανω απο 20 μετρα) και για 20 δευτερολεπτα σε φωτισμο στο προσωπο του ρολογιου
Με πιο δυνατο φωτισμο σιγουρα θα παει λιγο καλυτερα, πρεπει να εχει superluminova οπως λενε, ασχετα αν μου ετυχε πιο μικρη στρωση στους δεικτες

Δυστυχως σε αυτα το μοντελα Κινας ειναι ρισκο, κοιταξα ιδιο θεμα με πιλοτο απο την tisell (ιδιο με το ticino) σε γνωστο Αμερικανικο φορουμ, και σε αυτο μερικοι χρηστες ειχαν ιδιο θεμα , σε αλλους η λουμινοβα πηγαινε ολο το βραδυ, σε αλλους οχι, αλλοι τα νουμερα πιο αχνα και αλλοι οι δεικτες

Τωρα το μηχανικο κομματι ειναι ΦΟΒΕΡΟ ... θα του κανω μια αναφορα γιατι πλεον τα μηχανικα ειναι παλια και μη συνηθισμενα στην εποχη μας

Στο πρωτο κουρδισμα,  δεν το πηρα τερμα full wind (αφου ειχε να δουλευτει χρονια, παλιο στοκ) ηταν σφιχτο

μολις αρχιζε να ζοριζεται η κορωνα στο κουρδισμα σταματησα (ισως να ηθελε αλλες 5-10 κουρδισιες) ... μου πηγε 39 ωρες αυτονομια, σιγουρα παει και πιο πανω
Διαβαζω σε αυτον τον μηχανισμο (Κινεζικο) εχουν πετυχει και 57 ωρες αυτονομια (μαλλον ποσοτητα απο λαδωμα που εχουν μεσα, γιατι διαβαζω στα κινεζικα ειναι λαχειο και το λαδωμα τους) επλιζω να ειμαι τυχερος να παει κοντα στις 50 ωρες οταν το ρολοι ξαμολαρει

Η χρονομετρια ειναι φοβερη στις 3 μερες παει απο +24 ως 26 δευτερα ΜΟΝΙΜΑ (τη μερα .. 1 δευτερο στη καθε ωρα πιο γρηγορα , ακριβως λες και ειναι quartz)

Τα αυτοματα seiko & citizen που εχω, εχουν το εξης ιδιομα
Ας πω ενα χοντρο παραδειγμα, ας πουμε οτι κλαδευω καποιες ωρες με το χερι ψηλα ή καθαριζω με το χερι ψηλα, πανε καποια δευτερα πισω / μπροστα ... και στο τελος της μερας αναλογα την εργασια πανε απο απο -7 ως +15 δεν εχουν σταθερη χρονομετρια (γνωστο αυτο)

Με αυτο το μηχανικο, 3 μερες τωρα οτι και να κανω και οση ωρα, ειναι μονιμα σταθερα στο +24 +26

Το πηρα στο μαστορα και το ζηλεψε, μου ειπε για το regulation να μην το πειραξω πριν περασει μηνας γιατι θα μου γεμισει τα μουτρα γροθιες  :D  :D  :D
Επειδη μαλλον εχει μεινει στην ακρη χρονια θελει να δουλεψει λιγο καιρο (το οσο λαδι εχουν οι κινεζοι σε αυτο)
Μου λεει οτι ισως να φτιαξει και η χρονομετρια του οταν ξε-στιφαρει
In fact μου ειπε οτι οσο δουλευει καλα, ουτε καν να διανοηθω να το ανοιξω και να το αφησω να κερσιζει 24 δευτερα (αφου δεν χανει)
Κανονικα μονο οταν χαλασει μου ειπε να του το παρω

ΑΝ (το σκεφτομαι να το πειραξω) το καταφερω να το φερω στο 0 απο χρονομετρια, θα ειναι μονιμο ετσι 0 με +2 (οσο ειναι τωρα μονιμα παιζει απο 24-26 δευτερα ... το εχουν κανει πολλοι με αυτο το κινεζικο να ειναι στο 0 με +4 στους συγκεκριμενους μηχανισμους

Εχει δικιο για το λαδι την πρωτη μερα ηταν σφικτο στην κορωνα που πηγα να το βαλω στην ωρα ο δεικτης ωρας και λεπτου ηταν σφιχτοι και δεν γυριζαν ευκολα να μεπι στην ωρα ... τωρα παει ενταξει εχουν ξεπαρει και γυρνανε πολυ πιο αερατα, μου ειπε θα παρουν και αλλον αερα, να αναμενω μεχρι μηνα τα λαδια του να δουλεψουν


Εω το μεταξυ στο ticino δερματινο λουρακι εκανα πατεντα, πολυ προσεκτικα του εκανα τρυπα για να μπει η χουμπια της μπαρετας
Εγινε Q&Q  :D (δεν ειχα αλλη χουμπια)


Ειλικρινα το διασκεδαζω με το μηχανικο, δεν νομιζω να βαρεθω να το κουρδιζω, κοιταω ποτε να περασει η ωρα να του ξανα δωσω μερικες κουρδισιες και να το περιεργαστω

Θα ανανεωσω με τον καιρο τι εγινε με την χρονομετρια, παντως σε αυτο ειναι απο τα σταθερα σε μηχανικα ρολογια που ειχα ποτε (ασχετα αν ετυχε σε εμενα να παει 24 δευτερα μπροστα)

Προς παρεξηγηση προς την εταιρια, δεν ειναι ολα τα ρολογια τους ετσι (εχουν miyota 9015) αυτο που διαλεξα, ειναι πολύ παλιο μοντελο, παλιο stock

Οταν περασει ο μηνας θα σας ξανα πω τι εγινε με αυτο που ειναι παλιο stock
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2017, 21:50:43 μμ από babis3g »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142818
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 03, 2017, 22:00:29 μμ »
Η χρονομετρια ειναι φοβερη στις 3 μερες παει απο +24 ως 26 δευτερα ΜΟΝΙΜΑ (τη μερα .. 1 δευτερο στη καθε ωρα πιο γρηγορα , ακριβως λες και ειναι quartz)


μαλλον κατι εχεις μπερδεψει,κανενα quartz δεν μπορει να εχει τετοια χρονομετρια...+50 sec  το μηνα ισως,αλλα και παλι εχει να κανει με τη μηχανη
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος babis3g

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Tικ-Τακ
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2017, 22:31:45 μμ »
Η χρονομετρια ειναι φοβερη στις 3 μερες παει απο +24 ως 26 δευτερα ΜΟΝΙΜΑ (τη μερα .. 1 δευτερο στη καθε ωρα πιο γρηγορα , ακριβως λες και ειναι quartz)


μαλλον κατι εχεις μπερδεψει,κανενα quartz δεν μπορει να εχει τετοια χρονομετρια...+50 sec  το μηνα ισως,αλλα και παλι εχει να κανει με τη μηχανη
ΝΑΙ το παρα ειπα χρησιμοποιωντας την εκφραση quartz ... αλλα δεν εννουσα την διαφορα στα 24 δευτερα, εννουσα σταθερα 1 δευτερο ανα ωρα ... οτι και να κανω οπως και να γυρισω το ρολοι μενει στην ιδια χρονομετρια και εκει ειχα στο μυαλο μου σαν να ειναι quartz  , σταθερο δηλαδη ... συγμωνη λαθος εκφραση
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 37921
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Ticino pilot 44 vintage handwind
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 03, 2017, 23:39:43 μμ »

.................. επλιζω να ειμαι τυχερος να παει κοντα στις 50 ωρες οταν το ρολοι ξαμολαρει

...................τιαξει και η χρονομετρια του οταν ξε-στιφαρει

...................ιχτοι και δεν γυριζαν ευκολα να μεπι στην ωρα ... τωρα παει ενταξει εχουν ξεπαρει και γυρνανε πολυ πιο αερατα, μου ειπε θα παρουν και αλλον αερα, να αναμενω μεχρι μηνα τα λαδια του να δουλεψουν


.......................ολυ προσεκτικα του εκανα τρυπα για να μπει η χουμπια της μπαρετας Εγινε Q&Q  :D (δεν ειχα αλλη χουμπια)


Αντώνηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη, λεξιλόγιο  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.