Αποστολέας Θέμα: Seiko  (Αναγνώστηκε 1523034 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5351
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17745 στις: Ιούλιος 27, 2022, 17:55:27 μμ »
Άρα και τα steinhart είναι ρεπλικες?
O ορισμός
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
harolagoha,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17746 στις: Ιούλιος 27, 2022, 17:56:35 μμ »
Βασικά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ μόνο η ίδια η εταιρία έχει δικαίωμα να βγάζει hommage σε δικά της ρολόγια αφού hommage θα πει φόρος τιμής,Όλες οι άλλες έχουν βρει τη καραμέλα του hommage για να βαφτίζουν έτσι τις ρέπλικες.Ένας έξυπνος τρόπος είναι για να βγάζουν νόμιμες ρέπλικες.Επειδή εμένα δε με απασχολούν τα παράνομα ή νόμιμα σαν ωρολογοφιλος στέκομαι στο ότι είναι ρέπλικες όλα αυτά τα και καλά hommage.
Τώρα αυτό βέβαια που αναφέρω είναι άλλο θέμα με αυτό που συζητάτε απλά κάποιες σκέψεις.  :)
Βασίλη η ορολογία δε με απασχολεί ούτε με ενοχλεί! Αυτό που ήθελα να καταδείξω είναι ότι κατά τη γνώμη μου η εταιρεία μπορεί και έχει βέβαια κάθε δικαίωμα να επανεκδίδει ΔΙΚΑ της σχέδια με ή χωρίς τροποποίηση ενώ οι υπόλοιποι απλά εκμεταλλεύονται τα σχέδια για να κάνουν μεροκάματο. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να μην εξισώνουμε ανόμοια πράγματα. Δε μπορούμε δηλαδή να λέμε hommage τα ρολόγια της Seiko και hommage τα ρολόγια του κάθε άλλου παραγωγού που "δανείζεται" σχέδια άλλων ... Είναι κατά τη γνώμη μου άδικο!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Argo982001,
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5351
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17747 στις: Ιούλιος 27, 2022, 17:59:53 μμ »
Νίκο συμφωνώ απόλυτα! Στην ουσια αυτό είπα.Οι άλλοι βαφτίζουν σα hommage σχέδια άλλων για να βγάζουν ρέπλικες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17748 στις: Ιούλιος 27, 2022, 18:32:21 μμ »
Το X δεν παλευεται!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jb

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1061
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17749 στις: Ιούλιος 27, 2022, 20:45:57 μμ »
κατά τη γνώμη μου, άλλο είναι που δεν παλεύεται: το λούμε ντοτ που βάζει δίπλα από το 3, κόβοντας το ντιαλ ρινγκ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giannis deep blue

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17750 στις: Ιούλιος 27, 2022, 21:17:06 μμ »
Η πιο καλη επανεκδοση της Seiko εδω και ΧΡΟΝΙΑ- ετσι πιστευω.
Απο τις αγαπημενες μου κασες.....
Μπελαδες οσφριζομαι.....😆😜
Οταν χωνεψω αυτο το X στο νταιαλ, θα εκταμιευσω ΣΙΓΟΥΡΑ- μεχρι τοτενες ομως, προσπαθω φιλοτιμα να μου αρεσει....

Και εγώ οσφριζομαι σε κάνα μήνα να ανοίγω θέμα στις νέες αφίξεις  ;D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17751 στις: Ιούλιος 28, 2022, 02:42:20 πμ »
Βασικά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ μόνο η ίδια η εταιρία έχει δικαίωμα να βγάζει hommage σε δικά της ρολόγια αφού hommage θα πει φόρος τιμής,Όλες οι άλλες έχουν βρει τη καραμέλα του hommage για να βαφτίζουν έτσι τις ρέπλικες.Ένας έξυπνος τρόπος είναι για να βγάζουν νόμιμες ρέπλικες.Επειδή εμένα δε με απασχολούν τα παράνομα ή νόμιμα σαν ωρολογοφιλος στέκομαι στο ότι είναι ρέπλικες όλα αυτά τα και καλά hommage.
Τώρα αυτό βέβαια που αναφέρω είναι άλλο θέμα με αυτό που συζητάτε απλά κάποιες σκέψεις.  :)

Πως βγαζει η σεικο homage στον εαυτο της; Εξ ορισμου, homage ειναι κατι σαν αποδοση φορου τιμης, σε καποιον αλλον. Κανεις δηλαδη δε μπορει να το κανει στον εαυτο του.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5351
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17752 στις: Ιούλιος 28, 2022, 06:21:36 πμ »
Πως βγαζει η σεικο homage στον εαυτο της; Εξ ορισμου, homage ειναι κατι σαν αποδοση φορου τιμης, σε καποιον αλλον. Κανεις δηλαδη δε μπορει να το κανει στον εαυτο του.
Το σε κάποιον άλλον από που προκύπτει;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17753 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:40:42 πμ »
Αναλωνόμαστε σε ορολογία και νομικά θέματα που δεν βλέπω γιατί μας απασχολούν.

1. Η Seiko κατά το ένδοξο παρελθόν της παρουσίασε κάποια πολύ όμορφα μοντέλα , που τα αναπολούσε ο λαός. Η Seiko κώφευε .

2. Το WUS αποφάσισε με την MWW να κατασκευάσει ένα σύγχρονο 62MAS. Εντυπωσίασε. Έσπευσαν οι κινέζοι και παρουσίασαν σύγχρονα  62MAS,willard, skx modded, MM , όλα με ΝΗ35 και τρελάθηκαν στις πωλήσεις.

3. Η Seiko , που λόγω μεγέθους, λειτουργεί σαν το δημόσιο, είδε πωλήσεις να διαφεύγουν και επιτέλους ξύπνησε και παρουσίασε και εκείνη σύγχρονα ρολόγια με το παλιό σχεδιασμό της, καλύτερη ποιότητα και μηχανισμούς από τους κινέζους και , φυσικά, πολλαπλάσια τιμή.

Δεν κατηγορώ κανέναν για τη χρήση των παλιών σχεδίων, όπως δεν κατηγορώ τις sellita, stp, seagull κλπ που θησαυρίζουν πουλώντας (βελτιωμένα;) αντίγραφα ΕΤΑ, από τη στιγμή που έληξαν οι πατέντες.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
paschos76,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143304
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17754 στις: Ιούλιος 28, 2022, 07:42:54 πμ »
Υπάρχει χώρος και ο κόσμος το ζητάει
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
nikonian,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17755 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:35:06 πμ »
Το σε κάποιον άλλον από που προκύπτει;

What does homage mean?
show of respect or honour
noun. a public show of respect or honour towards someone or something (esp in the phrases pay or do homage to) (in feudal society) the act of respect and allegiance made by a vassal to his lordSee also fealty. something done in acknowledgment of vassalage.

https://www.dictionary.com/browse/homage
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pumba

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 456
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17756 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:40:05 πμ »
Αναλωνόμαστε σε ορολογία και νομικά θέματα που δεν βλέπω γιατί μας απασχολούν.

1. Η Seiko κατά το ένδοξο παρελθόν της παρουσίασε κάποια πολύ όμορφα μοντέλα , που τα αναπολούσε ο λαός. Η Seiko κώφευε .

2. Το WUS αποφάσισε με την MWW να κατασκευάσει ένα σύγχρονο 62MAS. Εντυπωσίασε. Έσπευσαν οι κινέζοι και παρουσίασαν σύγχρονα  62MAS,willard, skx modded, MM , όλα με ΝΗ35 και τρελάθηκαν στις πωλήσεις.

3. Η Seiko , που λόγω μεγέθους, λειτουργεί σαν το δημόσιο, είδε πωλήσεις να διαφεύγουν και επιτέλους ξύπνησε και παρουσίασε και εκείνη σύγχρονα ρολόγια με το παλιό σχεδιασμό της, καλύτερη ποιότητα και μηχανισμούς από τους κινέζους και , φυσικά, πολλαπλάσια τιμή.

Δεν κατηγορώ κανέναν για τη χρήση των παλιών σχεδίων, όπως δεν κατηγορώ τις sellita, stp, seagull κλπ που θησαυρίζουν πουλώντας (βελτιωμένα;) αντίγραφα ΕΤΑ, από τη στιγμή που έληξαν οι πατέντες.

Δεν ειμαι σιγουρος για το τι μεριδα απο την πιτα της αγορας πηρε απο τους κινεζους η σεικο. Απευθυνεται ξεκαθαρα σε αλλο κοινο. Οι κινεζοι προσφερουν οτι προσφερε η σεικο στο παρελθον, δηλαδη ομορφα αξιοπιστα toolwatches που μπορει κανεις να αποκτησει ευκολα, ενω η σεικο τωρα δινει κατι που δεν ξερει ουτε η ιδια τι ειναι. Ειναι συλλεκτικο, δεν ειναι, τι ειναι οεο? Οσο για την ποιοτητα, θα ελεγα οτι οι κινεζοι του πανω ραφιου κοιτανε στα ματια τα νεοτερα σεικο.
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
nikonian,Argo982001,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143304
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17757 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:44:01 πμ »
Ωραίο ποστ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17758 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:30:48 πμ »
Είναι προφανές και συμφωνούμε νομίζω όλοι ότι η Seiko έμμεσα έδωσε "ψωμί" σε πολλούς και διαφόρους. Η μόνη μου ένσταση είναι η εξίσωση των αντιγράφων με τα αυθεντικά που παράγει η εταιρεία που τα δημιούργησε δηλαδή η Seiko.
Ξαναλέω ότι είναι σαν να εξισώνουμε ρεπλικες με αυθεντικά! Υπάρχουν ίσως διάφορα αντίγραφα που έχουν ποιότητα αλλά δεν παύουν να είναι αντίγραφα! Φαντάζομαι ξέρετε τις ιστορίες για τα Rolex réplicas που ακόμη κι αν τα ανοίξει κάποιος και ελέγξει τη μηχανή δυσκολεύεται να τα ξεχωρίσει από τα γνήσια...
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Giannis deep blue,
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Seiko
« Απάντηση #17759 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:34:59 πμ »


Δεν ειμαι σιγουρος για το τι μεριδα απο την πιτα της αγορας πηρε απο τους κινεζους η σεικο. Απευθυνεται ξεκαθαρα σε αλλο κοινο. Οι κινεζοι προσφερουν οτι προσφερε η σεικο στο παρελθον, δηλαδη ομορφα αξιοπιστα toolwatches που μπορει κανεις να αποκτησει ευκολα, ενω η σεικο τωρα δινει κατι που δεν ξερει ουτε η ιδια τι ειναι. Ειναι συλλεκτικο, δεν ειναι, τι ειναι οεο? Οσο για την ποιοτητα, θα ελεγα οτι οι κινεζοι του πανω ραφιου κοιτανε στα ματια τα νεοτερα σεικο.

Η Seiko δίνει πάντως ρολόγια με σχέδια που της ανήκουν και με ποιότητα και αξιοπιστία που έχει δοκιμαστεί στο χρόνο. Προφανώς επίσης κακώς λέμε ότι οι Κινέζοι προσφέρουν ότι και η Seiko στο παρελθόν γιατί οι Κινέζοι αντιγράφουν! Δεν έχουν δικά τους σχέδια προς το παρόν όπως είχε η Seiko! Καλά είπαμε μπορεί να είναι και τα αντίγραφα αλλά καλό είναι να λέμε τι είναι και όχι να εξισώνουμε με τις εταιρείες στις οποίες ανήκουν τα σχέδια που αναπαράγουν!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Giannis deep blue,
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!