Αποστολέας Θέμα: Μίκης Θεοδωράκης  (Αναγνώστηκε 2439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3810
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 01:01:11 πμ »
Ο Μικης ήταν ένας πολύ μεγάλος καλλιτέχνης και ένας σημαντικός αγωνιστής που αφιέρωσε την τέχνη και την ζωή του στον αγώνα για τον εκδημοκρατισμό και την ελευθερία αυτού του τόπου.
Άφησε τεράστια καλλιτεχνική κληρονομιά, έβαλε στα χείλη των Ελλήνων τους στίχους των σημαντικότερων ποιητών, συγκίνησε, ενέπνευσε και ξεσήκωσε έναν ολόκληρο λαό με τις μελωδίες του, γνώρισε τι σημαίνει δίωξη, παρακράτος, παρανομία και αντίσταση και βοήθησε να γίνουν οι αγώνες των Ελλήνων γνωστοί σε όλον τον κόσμο. Δεν υπάρχει φιλέλληνας που να μην γνωρίζει το καλλιτεχνικό και πολιτικό έργο του Μίκη. Βέβαια υπάρχουν πολλοί Έλληνες που δεν γνωρίζουν το έργο του, κυρίως νέοι άνθρωποι οι οποίοι γενικά δεν γνωρίζουν την νεότερη ιστορία. Πως θα μπορούσαν άλλωστε αφού είναι μία ιστορία πολύ πρόσφατη, με κάποιες μεγαλειώδεις στιγμές αλλά ταυτόχρονα πολύ πονεμένη, γεμάτη από εμφύλιες διαμάχες και πολιτικούς διχασμούς…μια ιστορία που ακόμα και στις ημέρες μας διχάζει, δυστυχώς. Καλώς ή κακώς, μόνο όσοι ασχοληθούν και διαβάσουν θα μπορέσουν να μάθουν την πραγματική ιστορία του τόπου μας και κάπου εκεί θα συναντήσουν και θα γνωρίσουν τον Μικη ο οποίος είναι πλέον ένα κομμάτι αυτής της ιστορίας.
Το αποτύπωμα που αφήνει είναι βαθύ και δεν πρόκειται ποτέ να σβήσει ενώ το καλλιτεχνικό του έργο είναι τόσο σημαντικό που θα το διδάσκονται, θα το ακούν και θα το τραγουδούν πολλές ακόμα γενεές.
Νιώθω τυχερός που τον είδα στην σκηνή και τον ευχαριστώ για όλα όσα πρόσφερε σε εμένα και στον τόπο μου.




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 275
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 06:06:13 πμ »
Δεν έχει καμία απήχηση, και είναι λογικό εδώ που τα λέμε, εξαιτίας της ηλικίας από την οποία όλοι περάσαμε και δεν αντιλαμβανόμασταν και οι ίδιοι το ποιόν του ανδρός. Θα έχει όμως όταν ωριμάσουν οι συνθήκες και πίστεψέ με ωριμάζουν και ο Μίκης θα είναι εκεί και θα τον εκτιμήσουν. Έτσι γίνεται πάντα. Ας μην μεμφόμαστε τις νέες γενεές σε καθετί.
Δεν μέμφομαι κανέναν. Αμφιβάλλω για τα νοήματα στα τραγούδια του Θεοδωράκη ότι μπορούν να εμπνεύσουν όπως πριν 50 χρόνια. Και αμφιβάλλω ότι ακούει ο κόσμος Θεοδωράκη
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 08:59:43 πμ »
Ο κόσμος ακούει Θεοδωράκη χωρίς να ξέρει ότι ακούει Θεοδωράκη, τέτοιο ήταν το καλλιτεχνικό του εύρος. Ο dimitris_real τα είπε όπως είναι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 12:00:07 μμ »
Τη νεότερη ιστορία αρκετοί τη γνωρίζουμε...το θέμα είναι από πού την διαβάζουμε.....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 13:51:39 μμ »
Δεν μέμφομαι κανέναν. Αμφιβάλλω για τα νοήματα στα τραγούδια του Θεοδωράκη ότι μπορούν να εμπνεύσουν όπως πριν 50 χρόνια. Και αμφιβάλλω ότι ακούει ο κόσμος Θεοδωράκη
Τα τραγούδια του ίσως όχι. Τα νοήματα?! Είναι διαχρονικά. Η παιδεία? Άλλη κουβέντα.
ΟικοΝικο ένας άνθρωπος με κοντά 100 χρόνια ιστορία, μπορεί να κάνει και λάθη. Δεν αναιρεί αυτό την αξία του. Και τουλάχιστον ας είσαι λίγο πιο ξεκάθαρος σε αυτά που σε ενοχλούν. Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 14:15:14 μμ »
Ο Μίκης της παγκόσμιας ελευθερίας: Όταν έπαιζε στην απελευθέρωση της Καμπούλ και στον αγώνα των Κούρδων




https://www.news247.gr/history/o-mikis-tis-pagkosmias-eleytherias-otan-epaize-stin-apeleytherosi-tis-kampoyl-kai-ston-agona-ton-koyrdon.9341581.html

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 14:32:22 μμ »
Τα τραγούδια του ίσως όχι. Τα νοήματα?! Είναι διαχρονικά. Η παιδεία? Άλλη κουβέντα.
ΟικοΝικο ένας άνθρωπος με κοντά 100 χρόνια ιστορία, μπορεί να κάνει και λάθη. Δεν αναιρεί αυτό την αξία του. Και τουλάχιστον ας είσαι λίγο πιο ξεκάθαρος σε αυτά που σε ενοχλούν. Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Τα νοήματα του είναι διαχρονικά.
Συζήτηση κάνω δε με ενοχλεί κάτι.
Η άποψη μου είναι όπως είπα και προχτές: ως καλλιτέχνης είναι παγκόσμιο σύμβολο. Ως χαρακτήρας όχι και τόσο.
Γνώμη μου ίσως να είμαι και λάθος.
Από σεβασμό και μόνο όμως υποκλίνομαι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 14:46:26 μμ »
Γενικοτερα πιστεύω ότι οι καλλιτέχνες πρέπει να κρίνονται μόνο για το έργο τους που πολύ συχνά έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την προσωπικότητα και την ζωή τους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 05, 2021, 14:54:58 μμ »
Ε όχι. Εγώ Σφακιανάκη δεν ακούω πλέον. Όχι από άποψη, δεν μου κάνει αίσθηση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 13:47:39 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 06, 2021, 14:42:45 μμ »
Ανατριχιαστική ερμηνεία για ένα διαχρονικό κομμάτι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Μίκης Θεοδωράκης
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 20:43:20 μμ »
Για να καταλάβουμε όλοι μας τι σημαίνει Μίκης Θεοδωράκης, ειδικά τα χρόνια της δόξας του.


In.gr

 Αλ Πατσίνο μιλά αποκλειστικά στο δελτίο ειδήσεων του MEGA και στον δημοσιογράφο Γιάννη Μούτσο, για την απώλεια του Μίκη Θεοδωράκη. Ο μεγάλος ηθοποιός συνδέθηκε με τον μεγάλο συνθέτη μέσα από την κλασσική πλέον ταινία «Σέρπικο».
«Θυμάμαι την πρώτη φορά που άκουσα τη μουσική για το Σέρπικο. Ήταν στο γραφείο του παραγωγού στο Μανχάταν, στον 16ο όροφο που είχαμε θέα τον ορίζοντα, και τότε έπαιξε το σάουντρακ. Φυσικά κατευθείαν όταν έμαθα για τον θάνατό του, αυτή η σκηνή ήρθε στο μυαλό μου. Ήξερα από την πρώτη στιγμή  ότι ακούγοντας τη μουσική εκείνο το βράδυ, «αυτό ήταν, το έχει, έχει την ταινία, έχει συλλάβει το νόημά της». Αυτή είναι η ανάμνησή μου!
Φυσικά θυμάμαι τον Ζορμπά και τα υπόλοιπα έργα της καριέρας του. Τι τεράστιο δώρο! Θα μας λείψει και θα τον θυμόμαστε».

Ο σκηνοθέτης του «Σέρπικο», Σίντνεϊ Λιούμετ είχε δηλώσει για τον Μίκη Θεοδωράκη:

«Το “Σέρπικο” δεν θα έπρεπε να έχει μουσική, αλλά στο τέλος προσέθεσα 14 λεπτά σε στρατηγικά σημεία για να προστατέψω την ταινία και εμένα τον ίδιο.

Ευτυχώς, την τελευταία στιγμή διάβασα στις εφημερίδες για την αποφυλάκιση του Μίκη Θεοδωράκη, του σπουδαίου αυτού Έλληνα συνθέτη -μόλις είχε βγει από τη φυλακή.

Ήξερα ότι εκείνα τα χρόνια οι αριστεροί στην Ελλάδα βρίσκονταν υπό διωγμό από το ακροδεξιό καθεστώς της χούντας. Δεν είχα άλλη επιλογή: αμέσως έτρεξα στο Παρίσι να τον βρω».

Εκείνη την περίοδο, ο Θεοδωράκης επρόκειτο να ξεκινήσει περιοδεία στις ΗΠΑ, κι έτσι είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει ένα rough cut του «Σέρπικο».

Στο τέλος της προβολής, ο Θεοδωράκης συμφώνησε με τον Λιούμετ:
«Η ταινία είναι… υπέροχη, αλλά δεν της χρειάζεται η μουσική -δεν υπάρχει χώρος γι’ αυτήν!», αναφώνησε.

Όμως αυτή τη φορά ήταν ο Λιούμετ που έδειξε επιμονή:

«Μίκη μου, σε παρακαλώ, σκέψου τη θέση μου! Ο Ντίνο θα ξετρελαθεί αν ένας συνθέτης του δικού σου βεληνεκούς βάλει την υπογραφή του στο σάουντρακ και τότε ίσως μπορέσουμε να τη “γλιτώσουμε” με ένα μίνιμουμ μουσικής περίπου δέκα λεπτών».

Τότε, ο Μίκης έβγαλε μια κασέτα από την τσέπη του και τον ρώτησε:

«Πριν από κάποια χρόνια έγραψα αυτό το χαριτωμένο τραγουδάκι [πρόκειται για το τραγούδι «Δρόμοι παλιοί» σε στίχους του Μανώλη Αναγνωστάκη]. Πιστεύεις ότι θα μπορούσα να ζητήσω -ξέρω ‘γώ… -75.000 δολάρια για αυτό;».

Ό,τι κι αν πίστευε ο Λιούμετ, ο Θεοδωράκης έλαβε πράγματι την αμοιβή του. Και η υπέροχη μελωδία έκτοτε συνδέθηκε για πάντα με τον Φρανκ Σέρπικο.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions