Αποστολέας Θέμα: Tissot  (Αναγνώστηκε 174783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #735 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:32:21 μμ »
Σε καμια περιπτωση δεν διεκδικω το ακριβες της αποψης μου.
Κατεθεσα μια εμπειρια , απο ενα ρολοι που δεν προλαβα να το φορεσω παρα ελαχιστα , σε διαστημα 2 χρονων , οταν και χαλασε.
Δεν το χτυπησα , δεν το εβαλα σε νερο και ηταν σε εναλλαγη με αλλα 7 που ειχα οταν το αγορασα πριν καμια δεκαρια χρονια .

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #736 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:37:43 μμ »
1. Εγώ δεν θέλω power reserve πάνω από 24 ώρες. Δεν θέλω κάθε που βγάζω ένα ρολόι, αυτό να δουλεύει και να φθείρεται μέσα στο συρτάρι για 3 μέρες. Πόσο δε μάλλον αν γι' αυτό το power reserve έχω θυσιάσει ένα ταχύπαλμο μηχανισμό.
2. Η ΕΤΑ την προηγούμενη 10ετία με απογοήτευσε. Όχι μόνο με την υποβάθμιση της 2824-2, αλλά και με τις G10 κλπ. Όλες αυτές οι μηχανές που φορούν οι σύγχρονοι Quartz χρονογράφοι της είναι ΜΗ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΕΣ.
3. Λίγο πριν εγκαταλείψει η ΕΤΑ την 2824-2, εμφανίστηκε η ΜΙΥΟΤΑ 9105, η οποία για πολλούς είναι μια καλύτερη ταχύπαλμη μηχανή, με το μισό κόστος.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #737 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:41:05 μμ »
Κακως τα λεω ολα αυτα , βεβαια.
Θα επρεπε να το βαλω αγγελια και οχι να φανερωνω τα οικογενειακα μου

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Tissot
« Απάντηση #738 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:45:40 μμ »
Για να αγοράσεις π.χ seiko με 80 ώρες power reserve πρέπει ν πληρώσεις μερικές χιλιάδες ευρώ.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω γράψει και σε άλλο νήμα, πως το αυξημένο power reserve δεν είναι τίποτε άλλο παρά marketing...
Και συνήθως στις "οικονομικές" υλοποιήσεις, η αύξηση του γίνεται σε βάρος άλλων ποιοτικών χαρακτηριστικών του μηχανισμού.
(Χρονομετρία, συνέπεια και αξιοπιστία)

Γι'αυτό και δεν το θεωρώ -προσωπικα- επίτευγμα. Εγώ τις μηχανές τις "βλέπω" και τις αξιολογώ με την ιδιότητα του μηχανικού, και όχι του fashion victim...
...Για περισσότερα, σας παραπέμπω στο νήμα : https://www.greekwatchforum.gr/index.php?topic=14950.msg632707#msg632707
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Tissot
« Απάντηση #739 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:46:50 μμ »
1. Εγώ δεν θέλω power reserve πάνω από 24 ώρες. Δεν θέλω κάθε που βγάζω ένα ρολόι, αυτό να δουλεύει και να φθείρεται μέσα στο συρτάρι για 3 μέρες. Πόσο δε μάλλον αν γι' αυτό το power reserve έχω θυσιάσει ένα ταχύπαλμο μηχανισμό.
2. Η ΕΤΑ την προηγούμενη 10ετία με απογοήτευσε. Όχι μόνο με την υποβάθμιση της 2824-2, αλλά και με τις G10 κλπ. Όλες αυτές οι μηχανές που φορούν οι σύγχρονοι Quartz χρονογράφοι της είναι ΜΗ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΕΣ.
3. Λίγο πριν εγκαταλείψει η ΕΤΑ την 2824-2, εμφανίστηκε η ΜΙΥΟΤΑ 9105, η οποία για πολλούς είναι μια καλύτερη ταχύπαλμη μηχανή, με το μισό κόστος.

+1000
Και για την Miyota, +100000000!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Tissot
« Απάντηση #740 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:47:57 μμ »
Mε ουτε 400 ευρώ αγοράζεις, σαν παράδειγμα ένα τέτοιο ρολογακι μωρέ,με λίγο σιλικόνη μέσα μωρε,και με 80 ώρες power reserve
Και άμα θες να το παίξεις μπρουκλης δίνεις 100 ευρώ παραπάνω για να δείξεις diveras
Όποιος ξέρει καλύτερα παραδείγματα, με καλύτερους μηχανισμούς, πιο οικονομικά...

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Tissot
« Απάντηση #741 στις: Μάρτιος 18, 2021, 18:49:35 μμ »
Εγω επίτευγμα θεωρώ, να βγάζω το ρολόι από το χέρι και μετά από 3μιση ημέρες να λειτουργεί, το αυτόματο μου ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #742 στις: Μάρτιος 18, 2021, 19:06:35 μμ »
Εγω επίτευγμα θεωρώ, να βγάζω το ρολόι από το χέρι και μετά από 3μιση ημέρες να λειτουργεί, το αυτόματο μου ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν σε πειράζει το ότι θα έχεις φορέσει αυτό το ρολόι 1 χρόνο, ενώ αυτό θα έχει λειτουργήσει 4,5 χρόνια και θα θέλει σέρβις;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Tissot
« Απάντηση #743 στις: Μάρτιος 18, 2021, 19:14:46 μμ »
Δεν σε πειράζει το ότι θα έχεις φορέσει αυτό το ρολόι 1 χρόνο, ενώ αυτό θα έχει λειτουργήσει 4,5 χρόνια και θα θέλει σέρβις;
Να με πειράξει για πιο λόγο;
Όσο και αν δουλέψει, είτε καθόλου, είτε συνεχόμενα, που η δουλειά του είναι να δουλευει συνεχόμενα, θα θέλει σέρβις έτσι και αλλιώς σε μια 5ετια.
Θα θέλει σέρβις είτε γιατί κάθεται άρα έχει στεγνώσει ή θα θέλει σέρβις επειδή έχει δουλέψει.
Ας θέλει επειδή δούλεψε.


Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2608
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #744 στις: Μάρτιος 18, 2021, 19:21:01 μμ »
Έχω διαφορετική εικόνα. Ρολόγια που τα φοράω 1 φορά το μήνα, δεν τα πηγαίνω για σέρβις στα 5 χρόνια.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Tissot
« Απάντηση #745 στις: Μάρτιος 18, 2021, 22:17:35 μμ »
Τραβάς κορώνα και είσαι οκ


Παιδιά είναι εξαιρετικά καλές οι μηχανές και το κόστος αντικατάστασης είναι πολύ χαμηλός (από επίσημα στην swatch )

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αρέσει η powermatic


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kloze

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1493
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #746 στις: Μάρτιος 18, 2021, 22:45:38 μμ »
Mε ουτε 400 ευρώ αγοράζεις, σαν παράδειγμα ένα τέτοιο ρολογακι μωρέ,με λίγο σιλικόνη μέσα μωρε,και με 80 ώρες power reserve
Και άμα θες να το παίξεις μπρουκλης δίνεις 100 ευρώ παραπάνω για να δείξεις diveras
Όποιος ξέρει καλύτερα παραδείγματα, με καλύτερους μηχανισμούς, πιο οικονομικά...(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχει αγοράσει κανένας από τα παιδιά εδώ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Νίκος   ‘ Η έπαρση είναι αμαρτία `

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #747 στις: Μάρτιος 18, 2021, 23:39:09 μμ »
Στο mido του αδερφού μου πάντως βλέπω εξαιρετική χρονομετρία. Έχει C07.621. Έχει δηλαδή και αυτή πλαστικά μέρη; Ας μην ήταν 80 ώρες αυτονομία, έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα το φοράει και το ευχαριστιέται.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2811
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #748 στις: Μάρτιος 19, 2021, 00:18:43 πμ »
Επισης, καλο ειναι να μη συγχεεται η Powermatic με τη Swissmatic, που συμβαινει συχνα. Η 2η ειναι που χε καποια θεματακια και ειχε μερη κι απο sistem κυριως αν θυμαμαι.
Και λογικο αν ψαξεις να βρεις αναφορες σε προβληματα, αφου αυτα ειναι που θα μπει καποιος να ποσταρει συνηθως , οταν ολα βαινουν καλως, συχνα τα θεωρουμε δεδομενα.
Πχ (χωρις να εχω συγκεκριμενο παραδειγμα στο μυαλο μου) απο τις γενικες επιμορφωτικες αναζητησεις μου στα φορα, απο ολες τις κοινες μηχανες, θυμαμαι γιοα την 9χχχ της citizen να εχω σχηματισει την εικονα των περισσοτερων παραπονων. Αλλα δεδομενης της αγαπης κι εκτιμησης που χω στη μαρκα, σιγουρα αν υπηρχε κατι που να με πηγαινε ταμειο, δε θα το απερριπτα. Θα εκανα την ερευνα μου και μετα.

Αλλωστε,  σιγουρα καθενας εχει τις προτιμησεις του (ελβετοι vs γιαπωνεζοι), καποιοι ειναι λιγο πιο ...πορωμενοι οπως ειπε ο Αλεξανδρος, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε.

Η 2824 ειναι απ τις πιο ιστορικες πια μηχανες, και σαν αξιοπιστια και σα χρονομετρια κτλ . Δεν ειναι τυχαιο οτι ΑΥΤΗΝ και τις λοιπες μηχανες (2892, 7750 κτλ) τις αντεγραψαν οι περισσοτεροι για να κανουν τις δικες τους. Το οτι ειχαν ληξει πατεντες κι αρα ειχαν το δικαιωμα, δεν αναιρει οτι με αυτη την κινηση παραδεχονταν την ποιοτητα και την κατασκευαστικη ανωτεροτητα του γκρουπ. Τωρα αν εβαλαν κι ενα jewel παραπανω για ξεκαρφωμα, κλαιν. Σημασια εχει οτι δεν εστρωσαν πωπο να βγαλουν μια δικια τους μηχανη, το εριξαν στο... "ομαζ"  ::)

Επισης, για καποιον που εχει μεγαλο rotation ρολογιων, οπως εμεις οι χομπιστες, να ναι αδιαφορο γιατι τι σε 2 τι σε 3 μερες θα ξεφορτισει, αλλα ας μην ξεχναμε οτι το 90 % του αγοραστικου κοινου, δεν εχει μπαουλα με ρολογια -η εστω 3 μαγικα που αυγατιζουν, οποτε τον ενδιαφερει το power reserve ΠΑΡΑ πολυ. Και το 4-->3 hz για χαρην του power reserve, ειναι λογικο και προτιμιταιο κατ εμε. Ειναι απειρες οι ρολογαρες που ναι και 3 και 2,5 hz.

Eπισης, το οτι καποιους ισως να μην τους καιει το μεγαλο power reserve, δε σημαινει οτι ειναι και κακο. Καταλαβαινω το επιχειρημα του nikonian, αλλα ειναι σα να λες προτιμω το φιατ απ τη φεραρι γιατι μου καιει λιγοτερο. Οντως μπορει να μην ταιριαζει στις δικες σου/ μου απαιτησεις, αλλα δεν παυει να ναι ενα επιτευγμα και να ειναι ενας στοχος κι αυτη η τεχνολογικη προοδος.
Επισης, εχει πλαστικα και πλαστικα. Αλλο να βαλεις κατι για να κοψεις κοστος, κι αλλο να βαζεις μερη ωστε να ελαττωσεις τριβη, αρα φθορα, αναγκη λιπανσης κτλ. Οποτε (δε μιλαω για τη συγκεκριμενη, γενικα) εχει σημασια τι "πλαστικο" ειναι (εχει απειρα) και για τι χρησιμοποιειται.

Θεωρω πολυ καλη τη μηχανη και νομιζω οτα νβγει το prx με την αυτοματη, θα το χτυπησω!

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143279
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Tissot
« Απάντηση #749 στις: Μάρτιος 19, 2021, 06:41:55 πμ »
Παρα πολυ ωραια, η ερώτηση είναι αν η έκδοση silicium έχει αντικαταστήσει τα πλαστικά μέρη?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions