Αποστολέας Θέμα: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)  (Αναγνώστηκε 48630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2439
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 14:12:40 μμ »
Φιλε μου εαν και δεν σε ξερω προσωπικα θα ηθελα να σου πω οτι παρα πολυ ωραιο το θεμα σου και αυτα που γραφεις..Θα διαφωνησω ομως στο εξης-εκει που λες εαν δεν παρεις rolex submariner μην αγοραζεις υποκαταστατα.Ενταξει ολοι ξερουμε οτι ενα rolex πλεον κοστιζει μια περιουσια.το σχεδιο του διαχρονικο,αλλα θα ηθελα να σου αναφερω οτι υπαρχουν πολυ ποιοτικα homage που εξισου κανεις καλα τη δουλεια σου χωρις να ξοδεψεις μια περιουσια.
 Σε ευχαριστω και παι για το ωραιο θεμα σου!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 15:14:40 μμ »
Βαγγέλη τα συγκρίνω σα beater όπου beater στο μυαλό μου έχω το καθημερινο all around ρολόι,μπορεί να κανω και λαθος στην ερμηνεία του όρου..Τα συγκρίνω μονο έχοντας αυτό σα κριτήριο ..Σεβαστό ποιο σου αρεσει περισσότερο και τι προτιμάς και εννοειται πως μπορεις να φοράς μια ζωη το moon χωρίς κανενα προβλημα αλλά συγκρίνοντας τις αρετές τους σα beater ,το οτι πήγε στο φεγγάρι δεν προσθέτει τιποτα..Η ιστορία δε σου προσφέρει απολύτως τιποτα στην καθημερινή χρήση.Είναι ένα ρολόι χωρίς ενα βασικό complication..την ημερομηνια,έχει ενα άχρηστο complication..τον χρονογράφο,πολύ μικρη στεγανοποίηση για καθημερινή χρήση,κουρδιστό και με κρύσταλλο που αν δε το προσέξεις θα σου γεμίσει γρατζουνιές..Πραγματικά δε βλεπω να εχει καμια αρετή για beater όπως εχω τα beater στο μυαλό μου...
Μπορεί να μην έχει αυτά που λες,είναι αλήθεια.
Έχει όμως μία αρετή που είναι πολύ βασική για beater.
Δεν χορταίνεις να το κοιτάς,και δεν το βαριέσαι ποτέ...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:12:00 μμ »
Πέτρο καλή χρονια!
Μας έλειψες αλλά θεωρώ ότι πάντα ήσουν εδώ!
Καλή χρονιά και σε σένα Αντώνη.
έτσι όπως το έγραψες,προς στιγμήν νόμισα ότι τα χω τινάξει και δεν το ξέρω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:13:21 μμ »
Πέτρο καλή χρονια!
Μας έλειψες αλλά θεωρώ ότι πάντα ήσουν εδώ!
Καλή χρονιά και σε σένα Αντώνη.
έτσι όπως το έγραψες,προς στιγμήν νόμισα ότι τα χω τινάξει και δεν το ξέρω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:14:12 μμ »
Πέτρο καλή χρονια!
Μας έλειψες αλλά θεωρώ ότι πάντα ήσουν εδώ!
Καλή χρονιά και σε σένα Αντώνη.
έτσι όπως το έγραψες,προς στιγμήν νόμισα ότι τα χω τινάξει και δεν το ξέρω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:21:32 μμ »
Πάρα πολύ ωραίο θέμα !!! 

Στο 1ο σκλοράρισμα από το κιν, βλέπω τη φωτο του Πανεράι και λέω "κάποιο θέμα μας έχει μεταφράσει ο Πετράν".
Με τις πρώτες λέξεις όμως κατάλαβα ότι είναι οι προσωπικές απόψεις σου, εμπλουτισμένες από τη σοφία που σου έχω διοχετεύσει
μετά από τόσες συναντήσεις  8)


Είναι απίστευτο το πόσο συμφωνούν , σχεδόν όλες σου οι επιλογές με αυτό που έχω αναφέρει πολλάκις , ότι
αυτό που χρειάζεται ο καθένας μας είναι:

-1 Rolex (εννοώντας τουλάχιστον 1, ανάλογα πόσα μπορεί να αντέξει η τσέπη του και υποεννοώντας ότι πρώτο πάει το sub nd)
-1 moon
-1 Panerai base
+
μερικά seiko και το citizen nighthawk


Aπό τις προδιαγραφές που έθεσες στην αρχή, συμφωνώ με όλες εκτός από την προϋπόθεση του in-house που είναι ένας αστάθμητος παράγοντας (μπορεί να είναι τρομερό προσόν , μπορεί να είναι και ένα κακό σπυρί στον πισινό)
Εξάλλου ούτε εσύ τήρησες αυτήν την προϋπόθεση , διαλέγοντας το Panerai base.


  • Όσο πιο πολύ ασχολείται κανείς με τα ρολόγια και ενημερώνεται, τόσο καταλαβαίνει ότι οι καλύτερες επιλογές είναι αυτές που ξέρει και ο αδαής, αυτές που επικράτησαν, όχι τυχαία τελικά.
  • Αν ένα ρολόι δεν μπορεί να φορεθεί ως beater , με την έννοια να γράψει απρόσκοπτα ώρες στον καρπό στις περισσότερες στιγμές
    της ζωής του καθενός, τότε δεν αξίζειι και να αγοραστεί.
  • Μεταξύ ενός κουρδιστού και ενός αυτόματου ρολογιού, που θέλει κάποιος να το φορέσει 3 μέρες μέσα σε 1 εβδομάδα και όχι αναγκαστικά συνεχόμενες, πολύ μεγαλύτερη είναι η ευκολία που προσφέρει το κούρδισμα , στο να μείνει το ρολόι σεταρισμένο.
  • Ικανός ανασταλτικός παράγοντας από το να φορέσεις ένα σταματημένο αυτόματο ρολόι, μπορεί να αποτελέσει η ρύθμιση της ημερομηνίας. Πέραν από το γεγονός της υπερτιμημένης χρησιμότητας της (ποιος χρειάζεται την ημερομηνία να του την πει ένα ρολόι, και πόσες φορές την ημέρα θα την χρειαστεί? ) αφαιρεί πόντους από την αρμονία του ρολογιού και την συνολική του εμφάνιση.
    Πόσα ρολόγια δεν έχουν αλλοιωμένη όψη λόγω της τρύπας της ημερομηνίας σε δυσαρμονική θέση?

    Φαντάζεστε την τελειότητα του moon με μια τρύπα στο dial?  :o

Πολύ ωραίος ο μεστός τρόπος με τον οποιόν ανέπτυξες όλα τα κειμενάκια!
Σωστές παρατηρήσεις και εύστοχα τα σχόλια, τα θετικά και τα αρνητικά!

Τέλος , να προσθέσω ότι εάν κανείς στην low cost κατηγορία μπορεί να παρεκλίνει και να πάει σε εναλλακτικές επιλογές χωρίς να του κοστίσει,
στην high cost κατηγορία είναι σαν να αγοράζει ψάρι χωρίς ποδήλατο


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2017, 17:25:21 μμ από nicolasg »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:33:37 μμ »


- Όσο πιο πολύ ασχολείται κανείς με τα ρολόγια και ενημερώνεται, τόσο καταλαβαίνει ότι οι καλύτερες επιλογές είναι αυτές που ξέρει και ο αδαής, αυτές που επικράτησαν, όχι τυχαία τελικά.

- Αν ένα ρολόι δεν μπορεί να φορεθεί ως beater , με την έννοια να γράψει απρόσκοπτα ώρες στον καρπό στις περισσότερες στιγμές της ζωής του καθενός, τότε δεν αξίζειι και να αγοραστεί.

-Μεταξύ ενός κουρδιστού και ενός αυτόματου ρολογιού, που θέλει κάποιος να το φορέσει 3 μέρες μέσα σε 1 εβδομάδα και όχι αναγκαστικά συνεχόμενες, πολύ μεγαλύτερη είναι η ευκολία που προσφέρει το κούρδισμα , στο να μείνει το ρολόι σεταρισμένο.

Ικανός ανασταλτικός παράγοντας από το να φορέσεις ένα σταματημένο αυτόματο ρολόι, μπορεί να αποτελέσει η ρύθμιση της ημερομηνίας. Πέραν από το γεγονός της υπερτιμημένης χρησιμότητας της (ποιος χρειάζεται την ημερομηνία να του την πει ένα ρολόι, και πόσες φορές την ημέρα θα την χρειαστεί? ) αφαιρεί πόντους από την αρμονία του ρολογιού και την συνολική του εμφάνιση.
Πόσα ρολόγια δεν έχουν αλλοιωμένη όψη λόγω της τρύπας της ημερομηνίας σε δυσαρμονική θέση?

Πολυ καλο!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 17:34:33 μμ »
Για το panerai έχεις δίκιο,απλά το in house δεν  το θέτω απαραίτητα ως προυπόθεση,απλά εντόπισα κάποια κοινά στοιχεία που
έχουν τα ρολόγια που προτείνω,όλως τυχαίως ...(?)
έχεις δίκιο είναι και μεγάλο πρόβλημα...μακάρι όλα τα μηχανικά να φορούσαν ετα και να ξεμπερδεύαμε με τα πανακριβα σερβις.

Τώρα κατα τ άλλα,περίμενα ότι θα ακουστούν διαφορετικές απόψεις από πολλούς πάνω στο θέμα,αλλά οκ αναμενόμενο.
Πάντως σε γενικές γραμμές καταλαβαινόμαστε...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Svl

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4629
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 18:40:58 μμ »
Πάρα πολύ ωραίο θέμα !!!  (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


Πολύ ωραίος ο μεστός τρόπος με τον οποιόν ανέπτυξες όλα τα κειμενάκια!
Σωστές παρατηρήσεις και εύστοχα τα σχόλια, τα θετικά και τα αρνητικά!
...
Επίσης πολύ εύστοχα και καλογραμμένα και τα δικά σου, Νικόλα!



Μία σκέψη που κάνω είναι, κατά πόσο θα άλλαζε η λίστα αν έπρεπε να αφορά αποκλειστικά σε τρέχοντα μοντέλα;

Αποκλείονται τα τελευταία subs;
Το moon (ευτυχώς) συνεχίζει να παράγεται σχεδόν αναλλοίωτο.
Τα base pams, όμως;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
-"Και δηλαδή εσύ εκείνα τα χρόνια τι έκανες ρε παππού;"
-"Χάζευα ρολόγια".



Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 18:45:10 μμ »
Μία σκέψη που κάνω είναι, κατά πόσο θα άλλαζε η λίστα αν έπρεπε να αφορά αποκλειστικά σε τρέχοντα μοντέλα;

Αποκλείονται τα τελευταία subs;
Το moon (ευτυχώς) συνεχίζει να παράγεται σχεδόν αναλλοίωτο.
Τα base pams, όμως;
-Τα τελευταία subs φυσικά δεν αποκλείονται,απλά εδώ έβαλα την υποκειμενική μου άποψη.
-Το moon ok θα παράγεται στους αιώνες των αιώνων,αμήν.
-Τα πανέρια έχουν πληθώρα μοντέλων παρόμοιων μεταξύ τους,οπότε υπάρχουν λύσεις.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Svl

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4629
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 19:15:11 μμ »




Αφού δεν αποκλείονται, να μία εκδοχή beater, "8 σε 1":







Σε (πολύ) τσουχτερή τιμή, δεν το βλέπει κανείς εύκολα.


Μάλλον, το απόλυτο beater.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
-"Και δηλαδή εσύ εκείνα τα χρόνια τι έκανες ρε παππού;"
-"Χάζευα ρολόγια".



Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 19:16:48 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 19:17:42 μμ »
Εννοείται Σπύρο ότι το σκέφτηκα το SD ,κι εμένα θα ήταν η επιλογή μου έναντι του sub...και μάλιστα είχα δίλημμα πιο απ τα 2 να βάλω
Είπα όμως να ακολουθήσω την πεπατημένη,οπότε sub ΝD που είναι και κάπως πιο προσιτό...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 19:31:58 μμ »
Βαγγέλη τα συγκρίνω σα beater όπου beater στο μυαλό μου έχω το καθημερινο all around ρολόι,μπορεί να κανω και λαθος στην ερμηνεία του όρου..Τα συγκρίνω μονο έχοντας αυτό σα κριτήριο ..Σεβαστό ποιο σου αρεσει περισσότερο και τι προτιμάς και εννοειται πως μπορεις να φοράς μια ζωη το moon χωρίς κανενα προβλημα αλλά συγκρίνοντας τις αρετές τους σα beater ,το οτι πήγε στο φεγγάρι δεν προσθέτει τιποτα..Η ιστορία δε σου προσφέρει απολύτως τιποτα στην καθημερινή χρήση.Είναι ένα ρολόι χωρίς ενα βασικό complication..την ημερομηνια,έχει ενα άχρηστο complication..τον χρονογράφο,πολύ μικρη στεγανοποίηση για καθημερινή χρήση,κουρδιστό και με κρύσταλλο που αν δε το προσέξεις θα σου γεμίσει γρατζουνιές..Πραγματικά δε βλεπω να εχει καμια αρετή για beater όπως εχω τα beater στο μυαλό μου...
Σε όλα τα μειονεκτήματα που έγραψες για το moon συμφωνώ απόλυτα!
Έχω όμως ένα (καθαρά υποκειμενικό) πλεονέκτημα, σε σχέση με άλλα αντίστοιχης τιμής ρολόγια, που δεν μπορώ να παραβλέψω με τίποτα:
Είναι  πανέμορφο το άτιμο!!!  :D

Τώρα:

χωρίς ενα βασικό complication..την ημερομηνια
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σε ένα καθημερινό ρολόι, ναι είναι χρήσιμη, αλλά όχι απαραίτητη...

ενα άχρηστο complication..τον χρονογράφο
Στη σημερινή εποχή που κουβαλάμε πάνω μας καθημερινά, τουλάχιστον ένα, κινητό, laptop ή/και tablet ακόμα και να λέει την ώρα άχρηστο complication ειναι... :D

κρύσταλλο που αν δε το προσέξεις θα σου γεμίσει γρατζουνιές
Και με μια αλοιφούλα θα το κάνεις καινούργιο ή θα το αλλάξεις με 50€. Επίσης έχει μεγάλη ελαστικότητα και αν χτυπηθεί δε θα σπάσει (όπως το hardlex και το ζαφειρι) με κίνδυνο να σου γδάρει το καντράν αλλά απλά θα γρατζουνιστεί...

πολύ μικρη στεγανοποίηση για καθημερινή χρήση
Το μοναδικό, ίσως, σοβαρό του μειονέκτημα αν και στην καθημερινότητα δε βουτάμε πάνω από 30 μέτρα...

Ξαναλέω καθαρά δικές μου απόψεις, σούπερ υποκειμενικές. Θα πω ότι ενώ αλλάζω γνωμη για τα ρολόγια κάθε 3-4 μήνες, το moon είναι το μόνο για το οποίο δεν έχω αλλάξει ποτέ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Svl

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4629
    • Προφίλ
Απ: Τα 8 καλύτερα beater (ας γυρίσουμε πίσω στα βασικά...)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 19:37:03 μμ »
Πέτρο, θα συμφωνήσω με τον Βασίλη που προηγουμένως είπε ότι το καθημερινό θα πρέπει να έχει ημερομηνία.
Παρά το κινητό και όλες τις άλλες πηγές, προσωπικά συχνά βρίσκομαι σε θέση πάνω στη βιασύνη να χρειάζομαι την ημερομηνία στο ρολόι.

Μία ιδεώδη παράμετρο που θα προσέθετα σε ένα beater (αυτόματο ή κουρδιστό) είναι το μεγάλο power reserve.
Βέβαια, ανοίγει θέμα με την συντήρηση γιατί ένα τέτοιο ρολόι θα έχει κάπως πιο "εξωτική" μηχανή και ίσως είναι μπελάς.

Όμως όταν θέλει κανείς να αλλάζει συχνά ρολόγια σε rotation είναι πολύ πρακτικό να μη χρειάζεται να ρυθμίζει ώρα κλπ ακόμα και αν το έχει αφήσει στην άκρη για 2 ή 3 μέρες.

Φαίνεται, πολλές εταιρείες έχουν πιάσει το νόημα (από tissot των 80 ωρών, μέχρι Tudor ΒΒ, Ω και Πανεράι).
Οι 48h pr που μέχρι πρότινος ήταν κανόνας, ευτυχώς επεκτείνονται.

Προσωπικά, βρίσκω σοβαρό λόγο να μην πολυχρησιμοποιώ ένα ρολόι που σταματάει γρήγορα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
-"Και δηλαδή εσύ εκείνα τα χρόνια τι έκανες ρε παππού;"
-"Χάζευα ρολόγια".