Αποστολέας Θέμα: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη  (Αναγνώστηκε 103011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1005 στις: Απρίλιος 02, 2017, 20:57:25 μμ »
Βαγγελη εδω και 2 χρονια σχεδον.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ζωάρα. Ρολογάρες, γάμους- γλέντια. 800 το μήνα βρέξει χιονίσει. Άλλα τόσα η γυναίκα.
Γιατί γκρινιάζεις δεν καταλαβαίνω...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1006 στις: Απρίλιος 02, 2017, 20:59:27 μμ »
Ελα ντε.Με ενδιαφερει το μελλον μαλλον.Που ειναι αβεβαιο.Για την γυναικα μου χειροτερα(φιλολογος) με το ντουφεκι.Δεν φτιαχνεις οικογενεια ετσι...Αλλα αφου δεν εχω τα balls να φυγω εξω ελπιζω....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1007 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:02:54 μμ »
Οπως βλεπεις μονο βολεμενοι δεν ειμαστε...Αλλα εξακολουθω να θελω αλλαγες για την χωρα μου.Για το καλο ολων μας

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1008 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:14:12 μμ »

Τοσο καιρό που σου κόψανε και κόψανε από όλους, δώσανε κάτι πίσω;
Πιστεύεις ότι θα τα δεχτεί η τρόικα αυτά που ζητάς, αγαπητέ Γιώργο;


Απαντώ, και στον Πέτρο ταυτόχρονα, που λέει  "Αυτό σημαίνει μνημόνια...Και στα κόβω,και σε χρεώνω."

Μνημόνιο είναι έκθεση με ειδική αναφορά σε συγκεκριμένη υπόθεση, Memorandum of understanding στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Οτι, κατανοούμε ΟΛΟΙ, τις απαραίτητες ενέργειες. Δεν είναι ΕΝΤΟΛΗ, κάντε αυτό !

Η τρόϊκα, οι θεσμοί, οι .....πές τα όπως θες, απλώς ζητούν την διαμόρφωση του κράτους, σε συνθήκες, που να μπορεί να ελεγχθεί, η χορήγηση πλούτου από τις άλλες χώρες προς την Ελλάδα, αλλά να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ το αποτέλεσμα.

Ζητείται κάποιο αποτέλεσμα, και επαφίεται στην κυβέρνηση να αποφασίσει τους τρόπους.

Ταυτόχρονα ζητούν κάποιους συντελεστές, indices ( δείκτες ), που ΔΙΕΘΝΩΣ χρησιμοποιούνται για την παρακολούθηση / έλεγχο, κάποιων επιχειρήσεων / έργων, κλπ.

Επειδή μπήκαμε σε μία οργάνωση ( ΕΕ ), με συγκεκριμένες λειτουργίες, ΠΡΕΠΕΙ και εμείς, να έχουμε την αυτή οργάνωση.

Μας έχουν χορηγήσει τεράστια λεφτά, για να αναμορφώσουμε το κράτος, από το 1980, αλλά εμείς,............στον δρόμο μας.

Πλέον, ζητούν συγκεκριμένα πράγματα, αλλά οι δικοί μας, ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ, και προσπαθούν, με παγαποντιές, να τους ξεγελάσουν.

Ζητούν οργάνωση και μείωση του δημόσιου τομέα, απελευθέρωση επαγγελμάτων, ανάπτυξη του ανταγωνισμού, "σπάσιμο" της εξάρτησης από τον βουλευτή, ταχεία απονομή δικαιοσύνης, για να πώ κάποια βασικά.

Αντι αυτών, εμείς αυξάνουμε τους φόρους, μειώνουμε τις συντάξεις, δεν πληρώνουμε τις κρατικές υποχρεώσεις, για να δείξουμε πλεόνασμα, μπάς και ξεφύγουμε από τις απαιτήσεις.

Απαιτήσεις, που απλώς, για όσους ξέρουν απο management, είναι ΒΑΣΙΚΕΣ, για την επιβίωση. Και θα γίνουν, θέλουμε δεν θέλουμε, σήμερα ή "αύριο". Απλώς, εάν γίνονταν σήμερα, το κοστος θα ήταν μικρότερο.

Αν ακολουθούσαν τις συμβουλές / υποδείξεις, όπως έκαναν οι άλλες χώρες, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΔΩ !

Μικρό παράδειγμα.

Η φορο-αποφυγή και η φορο-διαφυγή, είναι ένα βασικό στοιχείο. Τι έκαναν ΟΛΟΙ ? ΤΙΠΟΤΑ ! Και όλοι αυτοί που ανέφερα πρίν, και πολλοί άλλοι, κομμωτές, συνεργειάδες, φροντιστήρια, ηλεκτρολόγοι υδραυλικοί, δικηγόροι, γιατροί, κλπ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να μήν φορολογούνται, και προκειμένου να μαζέψουν αυτά που απαιτούνται, αυξάνουν τον φόρο των ..........συνήθων υπόπτων.

Δεύτερο παράδειγμα.

Εχω νομική υπόθεση. Ο δικηγόρος, ΑΡΝΕΙΤΑΙ να δεχθεί αμοιβή διατραπεζικά, γιατί θα πρέπει να δηλώσει εισόδημα. Δέχεται μόνον μετρητά !


Τρίτο παράδειγμα.

Επισκεύασα αυτοκίνητο, ολικά 800+ Ε, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ παραστατικό. 15 ημέρες στο συνεργείο, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πέρασε ? δεν είδε ? δεν ρώτησε ?

Να συνεχίσω ?

Μνημόνιο δεν είναι η καταδικαστική εντολή. Ειναι η αναγνώριση των αναγκών που συμφωνούνται. Ο τρόπος είναι που μετράει. Και η εκτέλεση.

Οταν λένε " Υπογράφω, Κλαίω, και ΔΕΝ θα εφαρμόσω", εμείς τι κανουμε ?

Χειροκροτάμε τον ΗΡΩΑ που αντιστέκεται αλλά εισπράττει 15.000 τον μήνα, ενώ εμάς μας ξεκλέβουν το οξυγόνο ?

Δεν είναι το ΜΝΗΜΟΝΙΟ η κατάρα. Ειναι όλοι αυτοί, που θα τα "ξεσκιζαν", αλλά............υπογράφουν χωρίς να εφαρμόζουν.

Και υποδουλώνουν τις επόμενες γενεές.

Τώρα, θα δούμε με την ΔΕΗ. Πως θα αντιμετωπίσουν τους εργατοπατέρες ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1009 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:16:56 μμ »
Γιωργο τα ειπες ολα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1010 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:19:50 μμ »
Τελικά, η κάθαρση και εξυγείανση πρέπει να αρχίσει από την αλλαγή συμπεριφοράς και τρόπο σκέψης  των δημοσίων - ιδιωτικών υπαλλήλων , ελεύθερων επαγγελματιών , συνταξιούχων;  Ή από τους εκάστοτε κυβερνούντες;
Τελικά, αξίζει η παραμονή στην Ε.Ε. ή είναι προτιμώτερο η έξοδος από αυτή προς όφελος του Ελληνικού λαού;
Τι μας προσφέρει η παραμονή στην Ε.Ε.;
Έχουμε την δυνατότητα- προυποθέσεις να πορευτεί η Ελλάδα ανεξάρτητη απότην Ε.Ε.;

Ιεραρχικά από που πρέπει να ξεκινήσει η προσπάθεια σωτηρίας του Ελληνικού λαού;

Συνήθως λέμε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, στην περίπτωση όμως της Ελλάδος, θεωρώ ότι το ψάρι είναι μολυσμένο πρώτα από την ουρά.Και ουρά εννοώ τον απλό κόσμο που παλεύει να επιβιώσει.Και έχουν καταφέρει , οι εκάστοτε κυβερνώντες , κατόπιν της συνδρομής τρίτων, τον λαό να τον διχάσουν εντέχνως.Τα συμφέροντα του δημόσιου υπαλλήλου συγκρούονται με του ιδιωτικού, των συνταξιούχων με τους μισθωτούς και πάει λέγοντας...

Έχουμε έδαφος πλούσιο σε κάθε λογής ορυκτά, πετρέλαια, έχουμε χώμα που φτήνεις και φυτρώνει δέντρο, έχουμε θάλασσες που πετάς 50ράκι και το βρίσκεις, έχουμε ήλιο, έχουμε μνημεία, επιχειρηματικό πνεύμα, μυαλά πρωτοπόρα σε διάφορες επιστήμες....
Δεν μπορούμε όλα τα παραπάνω να τα αξιοποιήσουμε μόνοι μας;Ή έστω να προετοιμάσουμε το έδαφος, να δημιουργήσουμε τις υποδομές για την μελλοντική , μικροπρόθεσμα, αξιοποίηση;
Χρειαζόμαστε τρίτους να μας υποδείξουν τον τρόπο με το αντίστοιχο , υπερεκτιμένο πάντα, αντίτιμο;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1011 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:21:04 μμ »
Φιλε leon  δεν εχεις δικιο καθολου.Ψαξτο λιγο ακομα.Μην ακους σειρηνες λαικιστων.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1012 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:25:01 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι ο Χάρης που παίρνει ένα μισθό που είναι και IMHO ελάχιστος για να διακινδυνεύει τη σωματική του ακεραιότητα για πάρτη μας. Το πρόβλημα είναι οι Δ.Υ του συστήματος που μπήκαν από το παράθυρο και είναι είτε σπίτια τους ή σε απόσπαση όπου βολεύονται με τον μισθό να πέφτει. Όσοι δεν τιμωρήθηκαν πότε ή εισέπραξαν μία επίπληξη και μια στέρηση μισθού για 10 μερες για τα όργια που έκαναν. Το πρόβλημα δεν είναι η σύνταξη του Γιώργου αλλά οι άγαμες κορασίδες, οι 45αρες συνταξιούχες Θεολογίας της ΔΕΗ των τραπεζών και του ΟΤΕ. Εκεί προτίμησαν οι πολιτικοί να κόψουν από όλους αντί να κόψουν από αυτούς που δεν τα άξιζαν.

Και βέβαια η ατιμωρησία. Γιώργο, ευχαριστώ να λες που σε ανάγκασαν να πληρώνεις ασφάλεια στο Δημόσιο. Ειδάλλως μπορεί να έκλαιγες τα λεφτά σου στις μετοχές επι Σημίτη, στην Ασπίς, στα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου, ξανά στις μετοχές των τραπεζών που μηδενισαν πέρσι. Κρατήστε με νύχια και με δόντια εισφορά στο Δημόσιο,τα υπόλοιπα, όποιος μπορεί, λίρες και στο πιθάρι. Είστε στη πατρίδα του κλεπτοκρατικού καπιταλοσοσιαλισμού.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1013 στις: Απρίλιος 02, 2017, 21:31:55 μμ »

Τοσο καιρό που σου κόψανε και κόψανε από όλους, δώσανε κάτι πίσω;
Πιστεύεις ότι θα τα δεχτεί η τρόικα αυτά που ζητάς, αγαπητέ Γιώργο;





Η φορο-αποφυγή και η φορο-διαφυγή, είναι ένα βασικό στοιχείο. Τι έκαναν ΟΛΟΙ ? ΤΙΠΟΤΑ ! Και όλοι αυτοί που ανέφερα πρίν, και πολλοί άλλοι, κομμωτές, συνεργειάδες, φροντιστήρια, ηλεκτρολόγοι υδραυλικοί, δικηγόροι, γιατροί, κλπ. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να μήν φορολογούνται, και προκειμένου να μαζέψουν αυτά που απαιτούνται, αυξάνουν τον φόρο των ..........συνήθων υπόπτων.

Επισκεύασα αυτοκίνητο, ολικά 800+ Ε, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ παραστατικό.
15 ημέρες στο συνεργείο, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πέρασε ? δεν είδε ? δεν ρώτησε ?

Να συνεχίσω ?

Μνημόνιο δεν είναι η καταδικαστική εντολή. Ειναι η αναγνώριση των αναγκών που συμφωνούνται. Ο τρόπος είναι που μετράει. Και η εκτέλεση.

Το έγραψες και πριν λίγο καιρό... ::)
Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω. Από τη μία λες δε θέλω/ ζητάω απόδειξη για να κερδίσω κάνα φράγκο και απότην άλλη καταριέσαι αυτούς που φοροδιαφεύγουν... και βέβαια έχει (έχουμε κι εγώ το κάνω) τη δικαιολογία "τι να κάνω ρε φίλε δε με παίρνει να δώσω ακόμα 150€ αφού μου κόψανε τη σύνταξη γιατί κάποιοι δε φορολογούνται και άρα δε ζητάω απόδειξη κτλ κτλ.

Φαύλος κύκλος κύριοι... ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1014 στις: Απρίλιος 02, 2017, 22:16:36 μμ »
 :)

Ωραία και ελπιδοφόρα προοπτική Leon.

...επειδή εδώ εκτιμάται το moon, θα σου δώσω ένα παράδειγμα.

Οι αστροναύτες, ενεργούν Extravehicular activity (EVA), δηλαδή, δραστηριότητες, εκτός διαστημοπλοίου / διαστημικού σταθμού. Αλλά συνδέονται μαζί του, με κάποιον "ομφάλιο" λώρο. Για να επιβιώνουν.

ή κινούνται άνευ λώρου ( αυτόνομα ), αλλά για ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ χρονικό διάστημα. Φυσικά, θα μπορούσαν να μείνουν για ΠΑΝΤΑ αυτόνομοι, άν
είχαν
  • οξυγόνο
  • τροφή
  • κατάλυμα

Και προφανώς θα μπορούσαν να τα οργανώσουν όλα, ( αν είχαν τα υλικά ) , ώστε να αποκτήσουν τα απαραίτητα για την επιβίωση. Αρκεί, να έχουν ΧΡΟΝΟ !

Ετσι και η χώρα μας. Μπορεί να έχει πλουτοπαραγωγικές πηγές, αλλά είναι σε λανθάνουσα κατάσταση, και ΜΕΧΡΙ να οργανωθούν, ( ....και όχι από Καρανίκες  :'( :'( :'( ), θα περάσουν κάποια χρόνια, κατ' ελάχιστον 2-3 για την μικρότερη δυνατή επένδυση ( εδώ κλέινουμε αυτές που έχουμε   :'( :'( :'( ), και ως τότε, θα επέλθει ΟΛΙΚΗ ασφυξία.

Αυτά ζητάει το μνημόνιο. Αναδιοργάνωση και ΜΕΙΩΣΗ της κρατικής παρεμβολής στην λειτουργία του κράτους, σε όλους τους τομείς, με όλα τα αρνητικά του. Το κράτος θέτει τους όρους λειτουργίας, ΔΕΝ λειτουργεί. Ορίζει και ελέγχει.


Αλλά πές στους συνδικαλιστάδες που κατεβάζουν διακόπτες και πάνε εκδρομές με τα δημόσια λεφτά, ότι πλέον θα δουλέψουν, θα ιδρώσουν, θα αγωνιστούν.

Γίνεται ? Δεν γίνεται !!

Και αν τα παλληκάρια, δεν μας δούλευαν, αλλά το εννοούσαν το "Go back Mrs Merkel", και το "θα σκίσουν τα μνημόνια, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ  της ανάληψης της εξουσίας,  θα έπνεε άνεμος δημιουργίας, ξανακτισίματος των εργοταξίων, των μαρινών, των ναυπηγείων, της ξενοδοχειακής υποδομής, της αγροτικής παραγωγής, του τουρισμού, των επενδύσεων στον τομέα των ανανεωσίμων πηγών ενέργειας, της έρευνας στα πανεπιστήμια, στα Depot μεταφορτώσεων στα λιμάνια, τις διευκολύνσεις στις επενδύσεις, κλπ, κλπ, με λίγα λόγια, για την ανεξαρτητοποίηση μέρους της Ελληνικης οικονομίας από την ξένη εξάρτηση, εισροή συναλλάγματος, ανάπτυξη της στρατηγικά γεωγραφικής μας θέσης στις διεθνείς μεταφορές, συσσώρευση και ανάπτυξη πλούτου γνώσης, που σε 2-3-5 χρόνια θα απέδιδε για τις νέες γενεές, κλπ, κλπ.

Εγώ δεν είδα τίποτα τέτοιο. Ειδες εσύ ?

Το αντίθετο είδα. Ζητιανιά είδα, να μας χαρίσουν το χρέος, που και να μας το χαρίσουν ( ....οπότε ξαναπάμε σε εκλογές σαν ήρωες  :D :D :D), την άλλη μέρα, πάλι με χρέος θα είμασταν, αν δεν παράγουμε το μεγαλύτερο μέρος των αναγκών μας, τουλάχιστον στα τρόφιμα.

Με τεμπελιά, θεωρίες και προσλήψεις στο δημόσιο, δεν γίνεσαι παραγωγικός σαν κράτος!

Εδώ, τα μπρόκολα, τα λεμόνια, τις ντομάτες, τις εισάγουμε. Εχεις δει τα ταμπελάκια και τις τιμές στα S/M ? Πιο φθηνά και από την λαϊκή. Και δουλέυουν στα μποστάνια Πακιστανοί. Δεν δουλεύουν Ελβετοί. Και ένα φορτίο , μπορέι να κοστίζει από 500 έως και 1000 + Ε μεταφορικά από Τουρκία, τα διπλά από Ισπανία που έρχονται κάποια προϊόντα.

Ο ΦΠΑ στο πετρέλαιο φταίει ?

Χωρίς τον ομφάλιο λώρο της ΕΕ πλέον, δεν ζεί η χώρα ούτε για αστείο.

Και χάθηκαν και 2 χρόνια, πρώτης φοράς αριστεράς, και της ευκαιρίας να διορθώσει αυτά που οι προηγούμενοι άχρηστοι κατέστρεψαν.

Και δεν βλέπω να οργανώνει το κράτος την τοπική παραγωγή ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ !

Το αντίθετο. Οδηγεί το παραγωγικό εργατικό δυναμικό και όποιες επιχειρήσεις ακόμα τολμούν, στο εξωτερικό.

Και κάτι εξαγωγικές, ιχθυοκαλλιέργιες πχ , που να τρέχω τα ψάρια στην Βουλγαρία, να τις δυσκολέψουν προσπαθούν.

Αλλά, σε λίγο, θα δείς μερικές, να πηγαίνουν Αλβανία μεριά, που τα νερά από την δυτική Ελλάδα, δεν έχουν και τεράστια διαφορά. Και υπάρχει ήδη εργατικό δυναμικό, όλα αυτά τα χρόνια, Αλβανοί δούλευαν στα "δίχτυα".

Και θα λέει, produced by Greek company Corfu, και με μικρά, στο κλουβί Αγ. Σαράντα !

...και από όλες τις άλλες, οσες μπορούν, μεταφέρονται στην Βουλγαρία, για να έχουν
  • ελεύθερη χρήση πόρων Capital Contols
  • μειωμένη φορολογία
  • ιδρυση σε λίγα 24-ΩΡΑ
  • αποφυγή γραφειοκρατείας / συνδικαλιστών / απεργιών
  • κρατική υποστήριξη

Εσύ, σαν επενδυτής,/ επιχειρηματίας, που θα πήγαινες ?

Ακόμα πιστεύεις ότι ΕΚΤΟΣ Ευρώπης, χωρίς την προετοιμασία, θα επιζήσουμε ?
   
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1015 στις: Απρίλιος 02, 2017, 22:34:52 μμ »

Το έγραψες και πριν λίγο καιρό... ::)
Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω. Από τη μία λες δε θέλω/ ζητάω απόδειξη για να κερδίσω κάνα φράγκο και απότην άλλη καταριέσαι αυτούς που φοροδιαφεύγουν... και βέβαια έχει (έχουμε κι εγώ το κάνω) τη δικαιολογία "τι να κάνω ρε φίλε δε με παίρνει να δώσω ακόμα 150€ αφού μου κόψανε τη σύνταξη γιατί κάποιοι δε φορολογούνται και άρα δε ζητάω απόδειξη κτλ κτλ.

Φαύλος κύκλος κύριοι... ;)

Ευκολο είναι. Αμα μου εκπίπτει απο το εισόδημα το κόστος όλων αυτών, θα ζητήσω απόδειξη. Δεν μπορώ, με τα εισοδήματα που μου άφησαν, να πληρώνω ΚΑΙ φόρο εισοδήματος, ΚΑΙ ΦΠΑ, που τελικά ο "έτσι" παρακρατεί εις βάρος μου.

Αμα στην δήλωση λέω πχ, μείον ηλεκτρολόγος, μείον δικηγόρος, μείον συντήρηση λέβητα, με τα ΑΦΜ τους, και μου εκπίπτει από το φορολογητέο, γιατί χρηματοδότησα την αγορά, τότε ναι, θα πληρώνω με απόδειξη.

Τώρα, 220 + 1000 + 80 = 1300 Χ 24 % --> 312.

312 χαμένα για εμένα, σύν ότι τα έχω ΗΔΗ φορολογηθεί.

Και με τα 312, πληρώνω λίγο το φροντιστήριο ( άλλα μαύρα ) ή το φαγητό των παιδιών, με άλλο 24 % στα περισσότερα είδη.

Αρα λειτουργώ, ΑΝΕΥ αποδείξεων, και το κράτος και οι πολλοί πολίτες ζημιώνονται. Και κάποιοι την βγάζουν ζάχαρη !

Και μην μου πέις ότι είμαι μόνος "έξυπνος" στην Ελλάδα που αντιλαμβάνομαι αυτήν την διαδικασία με αυτήν την λογική.  ;)

Και κε δικηγόρε, έχεις εισόδημα 12.000 τον χρόνο. Μα τόσα είναι τα νοίκια σου ! Και πως ζείς ? Πως ταϊζεις τα παιδιά ? Και πως έχεις αυτοκίνητο ? Κινητό ? Κουστούμι ? ΔΕΗ-ΟΤΕ ? Ρε, μπάς και μας δουλεύεις ?

Ειναι δυνατόν, τις μεγαλύτερες δηλώσεις να τις κάνουν οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι ?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


leon

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1016 στις: Απρίλιος 02, 2017, 22:38:00 μμ »
Θα συμφωνήσω εν μέρει.
Ο ομφαλιος λώρος απλά σε διατηρεί στην ζωή, δεν σου επιτρέπει να ζήσεις την ζωή που εσύ επιθυμείς.
Έχει τα  ηνία,τα χαλινάρια με τα οποία είτε σε αφήνει λάσκα είτε τα τραβάει.Και συνήθως τα χαλινάρια είναι πάντα τραβηγμένα...

Σίγουρα αυτή την στιγμή δεν έχουμε την δυνατότητα ανεξαρτητοποίησης.Πρέπει όμως να δημιουργήσουμε , προετοιμάσουμε άμεσα το έδαφος για να γίνει αυτή.
Και ναι, προτιμώ να πεινάσω για κάποιο διάστημα αλλά να ξέρω ότι κάποια στιγμή θα φάω, προτιμώ να σπείρω και να περιμένω να γίνει ο καρπός για να τραφώ, παρά να τρώω κάθε μέρα για χρόνια τα αποφάγια της κάθε Ε.Ε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1017 στις: Απρίλιος 02, 2017, 22:48:44 μμ »
Θα συμφωνήσω εν μέρει.
Ο ομφαλιος λώρος απλά σε διατηρεί στην ζωή, δεν σου επιτρέπει να ζήσεις την ζωή που εσύ επιθυμείς.
Έχει τα  ηνία,τα χαλινάρια με τα οποία είτε σε αφήνει λάσκα είτε τα τραβάει.Και συνήθως τα χαλινάρια είναι πάντα τραβηγμένα...

Σίγουρα αυτή την στιγμή δεν έχουμε την δυνατότητα ανεξαρτητοποίησης.Πρέπει όμως να δημιουργήσουμε , προετοιμάσουμε άμεσα το έδαφος για να γίνει αυτή.
Και ναι, προτιμώ να πεινάσω για κάποιο διάστημα αλλά να ξέρω ότι κάποια στιγμή θα φάω, προτιμώ να σπείρω και να περιμένω να γίνει ο καρπός για να τραφώ, παρά να τρώω κάθε μέρα για χρόνια τα αποφάγια της κάθε Ε.Ε.

Θα είχαμε ζήσει τον πρώτο χρόνο εις βάρος τους, και αν υπήρχε θέληση και προγραμματισμός, τώρα θα "θερίζαμε" τις πρώτες σπορές.

Σε πολλούς τομείς.

Δεν θα ηθελα να ξανα-αναφερθώ αναλυτικά. Δεν είναι δυνατόν να περάσουν τέτοιες έννοιες ( σημασίες ) με γραπτά, σε ένα φόρουμ ρολογιών.

Αλλά, πιστεύω, ότι αυτά που αναφέρθηκαν, δίνουν όχι απλά τροφή για σκέψεις, αλλά και δείκτες, για να γίνεται κατανοητό, αν αυτά που γίνονται είναι στην σωστή κατεύθυνση ή όχι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1018 στις: Απρίλιος 02, 2017, 23:13:20 μμ »
Giorgos_I δηλωνω οπαδος σου στον τροπο σκεψης!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #1019 στις: Απρίλιος 02, 2017, 23:15:10 μμ »
Άρα συμφωνούμε ότι έχουμε άχρηστους πολιτικούς και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα!  :)
68 σελίδες για αυτό;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions