Αποστολέας Θέμα: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?  (Αναγνώστηκε 10913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 19, 2017, 03:21:16 πμ »
Πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παράγουν μοντέλα που για λόγους κυρίως αισθητικής δεν είναι αρεστά.
Δεν αναφέρομαι στον μηχανισμό αλλά μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.Και η εξωτερική εμφάνιση είναι που πρώτα σε προσελκύει σε ένα ρολόι.Τιμή - ποιότητα - μηχανισμός έπονται.

Μπορεί να μην το θεωρείτε λογικό, να χρειάζεται ψυχανάλυση ???,αλλά κριτήριο στο να μην αγοράσω ρολόι μιας εταιρείας παίζει και το όνομα αυτής.
Π.χ. δεν θα αγόραζα μοντέλο εταιρείας που θα λεγόταν π.χ. "τσίκα μπουμ".

Το κόστος συντήρησης παίζει επίσης ρόλο.

Τέλος με επηρεάζει αρνητικά στην αγορά ενός ρολογιού η υπερβολική διαφήμιση , άμεση ή έμμεση, που γίνεται σ' αυτό, η διαπίστωση ότι τα ρολόγια της εταιρείας αγοράζονται για λόγους άλλους από το ίδιο το ρολόι , κύρος κλπ , καθώς και ότι η δυνατότητα υποστήριξης του ρολογιού :-[. Δεν μπορώ να φορώ ρολόι κάποιων χιλιάδων ευρώ και ταυτόχρονα να είμαι μέλος ενός συνόλου που παλεύει για την επιβίωση... .

Παρ' όλο λοιπόν που η ρολεξ έχει ρολόγια με τρομερούς μηχανισμούς και υλικά, παρ'όλο που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη , για όλους τους παραπάνω λόγους , χωρίς να γράφω μεγάλες κουβέντες, δεν θα αγόραζα και μάλλον κατά 99% δεν πρόκειται  να αγοράσω.


Υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία μπορώ να είμαι σίγουρος 100%, ένα από αυτά είναι πως ποτέ δε θα αγόραζα Rolex

Κυρίως γιατί δε  βλέπω το ρολόι σα προέκταση των γεννητικών μου οργάνων (φθάνει όσο έχω)

Να κάνω την διευκρινίσω πως για την άποψη μου αυτήν δε φταίει το ίδιο το ρολόι αλλά κάποιοι εκ των ιδιοκτητών τους. Σέβομαι το brand name, μπορώ (νομίζω) να εκτιμήσω το επίπεδο ποιότητας και την ιστορία τους. Το θέμα είναι πως και το ένα και το άλλο και το παρά άλλο, μπορώ ευτυχώς να τα βρω σε άλλες εταιρείες ανάλογης σχέσης τιμής/ποιότητας χωρίς το κληροδότημα του "ψωνισμένου" αυτών των "κάποιων". Επίσης να πω πως όταν αγοράζω ρολόι δεν σκέφτομαι εμπορικά, επενδυτικά οπότε βγαίνει και αυτό από την εξίσωση. Σε αυτή τη ζωή, σε αυτόν τον πλανήτη ακόμη και όταν σου περισσεύουν τα χρήματα... δεν υπάρχει must που να μπορούν να σου επιβάλλουν οι "άλλοι".
Ευτυχώς κάποιοι από εσάς είτε είστε ιδιοκτήτες (είτε ενδεχομένως θα θέλατε να είστε) βρήκατε τους δρόμους αυτούς που επέτρεψαν τη σκέψη σας να ξεπεράσει αυτά τα νοητικά εμπόδια. Εγώ ανήκω στη μερίδα των δυστυχισμένων που μπορούν να ευτυχήσουν π.χ., ως κάτοχοι ενός Grand Seiko (πρέπει να μου άλω πιπέρι το στο στόμα το ξέρω) ή ένος Zenith ή ακόμη και με ένα Omega, αλλά σίγουρα όχι με ένα Rolex.
 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 19, 2017, 08:34:53 πμ »

...Κυρίως γιατί δε  βλέπω το ρολόι σα προέκταση των γεννητικών μου οργάνων (φθάνει όσο έχω) (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Να κάνω την διευκρινίσω πως για την άποψη μου αυτήν δε φταίει το ίδιο το ρολόι αλλά κάποιοι εκ των ιδιοκτητών τους. Σέβομαι το brand name, μπορώ (νομίζω) να εκτιμήσω το επίπεδο ποιότητας και την ιστορία τους. Το θέμα είναι πως και το ένα και το άλλο και το παρά άλλο, μπορώ ευτυχώς να τα βρω σε άλλες εταιρείες ανάλογης σχέσης τιμής/ποιότητας χωρίς το κληροδότημα του "ψωνισμένου" αυτών των "κάποιων". Επίσης να πω πως όταν αγοράζω ρολόι δεν σκέφτομαι εμπορικά, επενδυτικά οπότε βγαίνει και αυτό από την εξίσωση. Σε αυτή τη ζωή, σε αυτόν τον πλανήτη ακόμη και όταν σου περισσεύουν τα χρήματα... δεν υπάρχει must που να μπορούν να σου επιβάλλουν οι "άλλοι".
Ευτυχώς κάποιοι από εσάς είτε είστε ιδιοκτήτες (είτε ενδεχομένως θα θέλατε να είστε) βρήκατε τους δρόμους αυτούς που επέτρεψαν τη σκέψη σας να ξεπεράσει αυτά τα νοητικά εμπόδια. Εγώ ανήκω στη μερίδα των δυστυχισμένων που μπορούν να ευτυχήσουν π.χ., ως κάτοχοι ενός Grand Seiko (πρέπει να μου άλω πιπέρι το στο στόμα το ξέρω) ή ένος Zenith ή ακόμη και με ένα Omega, αλλά σίγουρα όχι με ένα Rolex.

Συμφωνώ 100%
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 19, 2017, 16:53:17 μμ »
Πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παράγουν μοντέλα που για λόγους κυρίως αισθητικής δεν είναι αρεστά.
Δεν αναφέρομαι στον μηχανισμό αλλά μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.Και η εξωτερική εμφάνιση είναι που πρώτα σε προσελκύει σε ένα ρολόι.Τιμή - ποιότητα - μηχανισμός έπονται.

Μπορεί να μην το θεωρείτε λογικό, να χρειάζεται ψυχανάλυση ???,αλλά κριτήριο στο να μην αγοράσω ρολόι μιας εταιρείας παίζει και το όνομα αυτής.
Π.χ. δεν θα αγόραζα μοντέλο εταιρείας που θα λεγόταν π.χ. "τσίκα μπουμ".

Το κόστος συντήρησης παίζει επίσης ρόλο.

Τέλος με επηρεάζει αρνητικά στην αγορά ενός ρολογιού η υπερβολική διαφήμιση , άμεση ή έμμεση, που γίνεται σ' αυτό, η διαπίστωση ότι τα ρολόγια της εταιρείας αγοράζονται για λόγους άλλους από το ίδιο το ρολόι , κύρος κλπ , καθώς και ότι η δυνατότητα υποστήριξης του ρολογιού :-[. Δεν μπορώ να φορώ ρολόι κάποιων χιλιάδων ευρώ και ταυτόχρονα να είμαι μέλος ενός συνόλου που παλεύει για την επιβίωση... .

Παρ' όλο λοιπόν που η ρολεξ έχει ρολόγια με τρομερούς μηχανισμούς και υλικά, παρ'όλο που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη , για όλους τους παραπάνω λόγους , χωρίς να γράφω μεγάλες κουβέντες, δεν θα αγόραζα και μάλλον κατά 99% δεν πρόκειται  να αγοράσω.


Υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία μπορώ να είμαι σίγουρος 100%, ένα από αυτά είναι πως ποτέ δε θα αγόραζα Rolex (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Κυρίως γιατί δε  βλέπω το ρολόι σα προέκταση των γεννητικών μου οργάνων (φθάνει όσο έχω) (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Να κάνω την διευκρινίσω πως για την άποψη μου αυτήν δε φταίει το ίδιο το ρολόι αλλά κάποιοι εκ των ιδιοκτητών τους. Σέβομαι το brand name, μπορώ (νομίζω) να εκτιμήσω το επίπεδο ποιότητας και την ιστορία τους. Το θέμα είναι πως και το ένα και το άλλο και το παρά άλλο, μπορώ ευτυχώς να τα βρω σε άλλες εταιρείες ανάλογης σχέσης τιμής/ποιότητας χωρίς το κληροδότημα του "ψωνισμένου" αυτών των "κάποιων". Επίσης να πω πως όταν αγοράζω ρολόι δεν σκέφτομαι εμπορικά, επενδυτικά οπότε βγαίνει και αυτό από την εξίσωση. Σε αυτή τη ζωή, σε αυτόν τον πλανήτη ακόμη και όταν σου περισσεύουν τα χρήματα... δεν υπάρχει must που να μπορούν να σου επιβάλλουν οι "άλλοι".
Ευτυχώς κάποιοι από εσάς είτε είστε ιδιοκτήτες (είτε ενδεχομένως θα θέλατε να είστε) βρήκατε τους δρόμους αυτούς που επέτρεψαν τη σκέψη σας να ξεπεράσει αυτά τα νοητικά εμπόδια. Εγώ ανήκω στη μερίδα των δυστυχισμένων που μπορούν να ευτυχήσουν π.χ., ως κάτοχοι ενός Grand Seiko (πρέπει να μου άλω πιπέρι το στο στόμα το ξέρω) ή ένος Zenith ή ακόμη και με ένα Omega, αλλά σίγουρα όχι με ένα Rolex.





φίλε στέφανε ... χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση .. και διαμάχη ....

τα γραφόμενα σου ειναι ελαφρός παρεξηγήσιμα ...


οπότε νιώθω και την ανάγκη να δηλώσω ότι το πουλί μου ειναι μια χαρά μέγεθος και δεν χρειάζεται καμία προέκταση .... (μιλάω ως κάτοχος rolex ρολογιού )

επίσης όση χαρά μου δίνει το ρολεξ μου όταν το φοράω την μια μέρα ... την ίδια χαρά μου δίνει και το σεικο 5 που εχω και φοράω την επομένη ήμερα ....


για να αποκτήσω το ρολεξ έδωσα 5 ρολόγια απο την προσωπική μου συλλογή ... γιατί άπλα έτσι μου την βάρεσε .... και με την ίδια ευκολία και λογική όταν μου την ξανάβαρέσει ... θα πουλήσω το ρόλεξ μου για να πάρω κάτι άλλο που θα γουστάρω εκείνη την περίοδο .... δεν ήταν αυτοσκοπός για έμενα ...ούτε επίδειξη status και απόδειξη επιτυχίας ....!!!!

επίσης θεωρώ την μικρή συλλογή που κατέχω από τις πιο ισορροπημένες ...  είμαι φαν των ρολογιών και όχι φαν και οπαδός συγκεκριμένων εταιριών ... μου αρέσουν όλα τα ρολόγια απο όπου και αν προέρχονται  ... εξαιρώ την σεικο που της εχω μια μικρή αδυναμία .... ;) ;) ;) ;) ;) :) :) :) :) :)


με εντελώς φιλική διάθεση .... ;D ;D ;D ;D


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2017, 16:57:55 μμ από capt-dim »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2017, 17:23:37 μμ »

...........επίσης όση χαρά μου δίνει το ρολεξ μου όταν το φοράω την μια μέρα ... την ίδια χαρά μου δίνει και το σεικο 5 που εχω και φοράω την επομένη ήμερα ....


Συμφωνώ  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 19, 2017, 17:26:24 μμ »

 ... μου αρέσουν όλα τα ρολόγια απο όπου και αν προέρχονται  ...




friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 19, 2017, 20:21:52 μμ »
Πιστεύω ότι όλες οι εταιρείες παράγουν μοντέλα που για λόγους κυρίως αισθητικής δεν είναι αρεστά.
Δεν αναφέρομαι στον μηχανισμό αλλά μόνο στην εξωτερική εμφάνιση.Και η εξωτερική εμφάνιση είναι που πρώτα σε προσελκύει σε ένα ρολόι.Τιμή - ποιότητα - μηχανισμός έπονται.

Μπορεί να μην το θεωρείτε λογικό, να χρειάζεται ψυχανάλυση ???,αλλά κριτήριο στο να μην αγοράσω ρολόι μιας εταιρείας παίζει και το όνομα αυτής.
Π.χ. δεν θα αγόραζα μοντέλο εταιρείας που θα λεγόταν π.χ. "τσίκα μπουμ".

Το κόστος συντήρησης παίζει επίσης ρόλο.

Τέλος με επηρεάζει αρνητικά στην αγορά ενός ρολογιού η υπερβολική διαφήμιση , άμεση ή έμμεση, που γίνεται σ' αυτό, η διαπίστωση ότι τα ρολόγια της εταιρείας αγοράζονται για λόγους άλλους από το ίδιο το ρολόι , κύρος κλπ , καθώς και ότι η δυνατότητα υποστήριξης του ρολογιού :-[. Δεν μπορώ να φορώ ρολόι κάποιων χιλιάδων ευρώ και ταυτόχρονα να είμαι μέλος ενός συνόλου που παλεύει για την επιβίωση... .

Παρ' όλο λοιπόν που η ρολεξ έχει ρολόγια με τρομερούς μηχανισμούς και υλικά, παρ'όλο που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη , για όλους τους παραπάνω λόγους , χωρίς να γράφω μεγάλες κουβέντες, δεν θα αγόραζα και μάλλον κατά 99% δεν πρόκειται  να αγοράσω.


Υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία μπορώ να είμαι σίγουρος 100%, ένα από αυτά είναι πως ποτέ δε θα αγόραζα Rolex (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Κυρίως γιατί δε  βλέπω το ρολόι σα προέκταση των γεννητικών μου οργάνων (φθάνει όσο έχω) (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Να κάνω την διευκρινίσω πως για την άποψη μου αυτήν δε φταίει το ίδιο το ρολόι αλλά κάποιοι εκ των ιδιοκτητών τους. Σέβομαι το brand name, μπορώ (νομίζω) να εκτιμήσω το επίπεδο ποιότητας και την ιστορία τους. Το θέμα είναι πως και το ένα και το άλλο και το παρά άλλο, μπορώ ευτυχώς να τα βρω σε άλλες εταιρείες ανάλογης σχέσης τιμής/ποιότητας χωρίς το κληροδότημα του "ψωνισμένου" αυτών των "κάποιων". Επίσης να πω πως όταν αγοράζω ρολόι δεν σκέφτομαι εμπορικά, επενδυτικά οπότε βγαίνει και αυτό από την εξίσωση. Σε αυτή τη ζωή, σε αυτόν τον πλανήτη ακόμη και όταν σου περισσεύουν τα χρήματα... δεν υπάρχει must που να μπορούν να σου επιβάλλουν οι "άλλοι".
Ευτυχώς κάποιοι από εσάς είτε είστε ιδιοκτήτες (είτε ενδεχομένως θα θέλατε να είστε) βρήκατε τους δρόμους αυτούς που επέτρεψαν τη σκέψη σας να ξεπεράσει αυτά τα νοητικά εμπόδια. Εγώ ανήκω στη μερίδα των δυστυχισμένων που μπορούν να ευτυχήσουν π.χ., ως κάτοχοι ενός Grand Seiko (πρέπει να μου άλω πιπέρι το στο στόμα το ξέρω) ή ένος Zenith ή ακόμη και με ένα Omega, αλλά σίγουρα όχι με ένα Rolex.





φίλε στέφανε ... χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση .. και διαμάχη ....

τα γραφόμενα σου ειναι ελαφρός παρεξηγήσιμα ...


οπότε νιώθω και την ανάγκη να δηλώσω ότι το πουλί μου ειναι μια χαρά μέγεθος και δεν χρειάζεται καμία προέκταση .... (μιλάω ως κάτοχος rolex ρολογιού )

επίσης όση χαρά μου δίνει το ρολεξ μου όταν το φοράω την μια μέρα ... την ίδια χαρά μου δίνει και το σεικο 5 που εχω και φοράω την επομένη ήμερα ....


για να αποκτήσω το ρολεξ έδωσα 5 ρολόγια απο την προσωπική μου συλλογή ... γιατί άπλα έτσι μου την βάρεσε .... και με την ίδια ευκολία και λογική όταν μου την ξανάβαρέσει ... θα πουλήσω το ρόλεξ μου για να πάρω κάτι άλλο που θα γουστάρω εκείνη την περίοδο .... δεν ήταν αυτοσκοπός για έμενα ...ούτε επίδειξη status και απόδειξη επιτυχίας ....!!!!

επίσης θεωρώ την μικρή συλλογή που κατέχω από τις πιο ισορροπημένες ...  είμαι φαν των ρολογιών και όχι φαν και οπαδός συγκεκριμένων εταιριών ... μου αρέσουν όλα τα ρολόγια απο όπου και αν προέρχονται  ... εξαιρώ την σεικο που της εχω μια μικρή αδυναμία .... ;) ;) ;) ;) ;) :) :) :) :) :)


με εντελώς φιλική διάθεση ....(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.) ;D ;D ;D ;D

Αγαπητέ Δημήτρη, τα γραπτά μου σχεδόν ποτέ δεν είναι παρεξηγίσημα, αντιθέτως είναι πάντοτε πολύ προσεκτικά διατυπωμένα και για αυτό δίνω πολύ μεγάλη σημασία στα σημεία στίξης. Και όταν προβώ σε ατόπημα ξέρω να ζητάω συγνώμη έστω και αν προκύψει κάτι από παρεξήγηση! Άρα και μόνο το γεγονός ότι βλέπεις ένα τέτοιο κείμενο από εμένα, θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις.

Μα νομίζεις πως δε γνωρίζω πως και γιατί εσύ ή ο Γιώργος Ι. ή και κάποια άλλα παιδιά έχετε Rolex; Πραγματικά νομίζεις πως αναφέρομαι συλλήβδην σε όλους σε ότι αφορά την κατοχή Rolex; Ή μήπως αισθάνεσαι ότι ανήκεις στη μερίδα των "κάποιων" που αναφέρομαι εγώ; Σου λέω ξεκάθαρα πως εγώ δεν σε βλέπω έτσι.

Δε μπορώ όμως να μη γράψω πως βλέπω -πολύ καθαρά- κάποιους άλλους πάσχοντες από ανίατη ασθένεια (δεν χρειάζεται να πω αν αυτοί βρίσκονται εντός ή εκτός του forum). Αυτοί οι "κάποιοι" λοιπόν ενοχλούν σε τέτοιο βαθμό εμένα τον αδύναμο χαρακτήρα ώστε μια εταιρεία σαν τη Rolex να μην βρίσκει θέση στη καρδιά μου. Απλό είναι το πράγμα.

Και θα ήθελα όταν γίνονται υποτιμητικές αναφορές σε άλλες ρολογό εταιρείες να καταθέτουμε την ίδια ευθιξία, ιδιαίτερα όταν αυτό γίνεται παραπάνω από μια φορά στο παρόν θέμα (για ρολόγια που εγώ ΔΕΝ έχω, παρ' όλα αυτά εντοπίζω το άκομψο του πράγματος). Λοιπόν και γράφω προσεκτικά και διαβάζω προσεκτικά και σίγουρα ξέρω που και πότε δίνω απαντήσεις για να τις λαμβάνουν αυτοί που "πρέπει" να τις λαμβάνουν. Εσύ φίλε Δημήτρη μαζί με κάποιους άλλους -με τους οποίους δεν συναναστρέφομαι για τυχαίους λόγους- δε θα έπρεπε καν να σκεφτείς να απαντήσεις (γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το εύρος του γούστου σου).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2017, 20:25:13 μμ από STF »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 19, 2017, 22:08:48 μμ »
Επειδή συμφώνησα με τα γραφόμενα που θεωρείς ελαφρώς παρεξηγήσιμα, θεωρώ ότι πρέπει να διευκρινήσω ορισμένα πράγματα πάντα βέβαια κόσμια και χωρίς καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις.

Την αξία της μάρκας δεν μπορεί να την αμφισβητήσει κανένας.Την ποιότητα,την χρονομετρία και οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με το ρολόι αυτό καθ' αυτό.
Από κει και πέρα, εντέχνως,η συγκεκριμένη μάρκα έχει ταυτισθεί και με άλλα χαρακτηριστικά που σίγουρα δεν έχουν καμιά σχέση με το ρολόι ως  αντικείμενο.
Έτσι λοιπόν κάποιοι αγοράζουν το ρολόι για την ποιότητα κλπ που αυτό προσφέρει , ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ, και κάποιοι το αγοράζουν πιστεύοντας ότι ταυτόχρονα με το ρολόι "αγοράζουν" και τα χαρακτηριστικά που όπως προανέφερα, εντέχνως έχουν ταυτισθεί με αυτό.

Η 2η κατηγορία από τις παραπάνω είναι αυτή που με "οδηγεί" στο να μην θέλω να αγοράσω την συγκεκριμένη μάρκα.Με την συμπεριφορά που βλέπω από αυτούς τους αγοραστές, την κακή διαφημιση που κάνουν, το υποτιθέμενο κύρος που προσπαθούν να περάσουν, την και καλά οικονομική άνεση, πρεστίζ και ότι άλλο άσχετο με το ρολόι, με απωθούν από την αγορά της συγκεκριμένης μάρκας.

Και να ξέρεις , η 2η κατηγορία απαριθμεί πολύ περισσότερους απ' ότι η 1η.

Θεωρώ ότι ανήκεις όπως και άλλα μέλη, στην κατηγορία που αγοράζουν ρολόι και όχι "απωθημένα "
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 19, 2017, 22:28:24 μμ »
Α ρε Rolex...!!! Διαίρει και βασίλευε! ♛
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 19, 2017, 22:30:55 μμ »
Στέφανε εννοείτε οτι σου απαντησα στο ποστ .... Γιατι τυγχάνει να γνωριζόμαστε προσωπικά .... Και σε γνωρίζω το τύπος ανθρώπου εισαι ....

Εννοείτε γνωρίζω οτι δεν αναφεροσουν σ εμένα .... !!!!


Επισης σύμφωνω απόλυτα οτι υφίσταται η ασθένεια που αναφέρεις στο ποστ σου ....!!!!


Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν φταίει η ρόλεξ γιατι μερικοί αφελείς πιστεύουν οτι θα γ@μησουν με το ρολόι τους .....!!!!

Υπάρχουν ορισμένα στερεότυπα και κλισέ ..... Που καταδικάζουν και χαρακτηρίζουν ορισμένα ρολόγια ...!!!

κρεμάμε ταμπέλες σε ανθρωπους, ρολόγια, εταιρείες ...... μεσα στα φορά τα οποία ειναι ασχημα και εκτός πραγματικότητας .


Ύπαρχουν καί τα διαβάζουμε αρκετά συχνά .... Δυστυχως ,...!!!!


Ενα παράδειγμα ειναι το εξεις .... Διαβάζω συχνά απο ορισμένους που λένε οτι δεν δίνουν πανω απο 500 ευρώ για σεικο γιατι δεν αξίζουν κ ειναι πεταμένα λεφτά .... Και οτι ειναι καλά τα σεικο άντε μεχρι κανένα diver των 300 ευρώ ....!!!!

Επίσης  Για το Tudor ΒΒ μου εχω διαβάσει τα απίστευτα ....

Οπως και για τα ρόλεξ και αφρούς που τα φοράνε ....!!!!

Όμως και στην μια περίπτωση των σεικο ειμαι απο αυτα τα ελάχιστα " κορόιδα " που έδωσαν 2000 δολ και αγόρασαν σεικο ....

Καθώς και το ΒΒ δεν το πηρα ως υποκατάστατο και γιατι δεν μπορουσα να πάρω ρόλεξ ....αλλα γιατι μου αρεσει σαν ρολόι ....

Το ρόλεξ μου δεν το εχω θαμένω σε κάποια θυρίδα ... Αλλα το φοράω καθημερινά παντού και παντα και σε περιβάλλον απίστευτα εχθρικό για ρολόγια σε βαθμό που δεν φαντάζεσαι .....


Τελειώνω λέγοντας οτι δεν φταίνε τα ρολόγια γιατι ορισμένοι έχουν της αδυναμίες τους σαν χαρακτηρες και τα κόμπλεξ τους ως προσωπικότητες .....!!!

Και φιλικά σε συμβουλεύω Στέφανε  ποτε μην λες ποτε στην ζωη ....

Μπορει να βρεθείς καμία ημερα με κανένα ρόλεξ στο χέρι και τότε ..... Καταλαβαίνεις το τι εχει να γίνει εδω μεσα ....!!!

Στο λεω γιατι έχουν γίνει στο παρελθόν παρόμοιες δηλώσεις ....  Και οι κόλοτούμπες που ακολούθησαν τις ζήλεψε μεχρι και ο ολυμπιονίκης μας Ι. Μελισσανίδης ....... ;) :D :D :D


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ohyes

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 19, 2017, 23:13:42 μμ »
Ποιών εταιρειών ρολόγια δεν θα αγόραζα ποτέ:

Oozoo
Diesel
Maserati
Jaguar
Skagen
Daniel Wellington
Burberry
Uboat
Cosmopolitan
DKNY
Emporio Armani
Ellesse
Fila
Flik Flak
Guess
Guy Laroche
Lacoste
Lotus
Nixon
Roberto Cavali
TW Steel
Trussardi
Versace
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 19, 2017, 23:43:45 μμ »
Visetti?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος nostradamus

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1633
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 19, 2017, 23:45:23 μμ »
Invicta μάλλον ποτέ.   :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 20, 2017, 00:13:26 πμ »
Invicta μάλλον ποτέ.   :)
??? ??? ???

Μα...Γιατίίίίίί;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 20, 2017, 00:50:08 πμ »

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν φταίει η ρόλεξ γιατι μερικοί αφελείς πιστεύουν οτι θα γ@μησουν με το ρολόι τους .....!!!!


Μπορώ να τους διαβεβαιώσω, ότι αυτό δεν ισχύει.  ;)



Το ρόλεξ μου δεν το εχω θαμένω σε κάποια θυρίδα ... Αλλα το φοράω καθημερινά παντού και παντα και σε περιβάλλον απίστευτα εχθρικό για ρολόγια σε βαθμό που δεν φαντάζεσαι .....

...και σε νόμιζα για φίλο  :'(

Και φιλικά σε συμβουλεύω Στέφανε  ποτε μην λες ποτε στην ζωη ....

Μπορει να βρεθείς καμία ημερα με κανένα ρόλεξ στο χέρι και τότε ..... Καταλαβαίνεις το τι εχει να γίνει εδω μεσα ....!!!

Στο λεω γιατι έχουν γίνει στο παρελθόν παρόμοιες δηλώσεις ....  Και οι κόλοτούμπες που ακολούθησαν τις ζήλεψε μεχρι και ο ολυμπιονίκης μας Ι. Μελισσανίδης ....... ;) :D :D :D

Θα γράφει πλέον μονον στα Rolex-forums  8)

Και σοβαρά τώρα. Ο καθένας αγοράζει αυτό που του αρέσει ή "εξαγοράζει" φαντασίωση.

Και το "χρησιμοποιεί" ανάλογα με τα προσωπικά του κριτήρια. Ο επιδειξίας ή ψωροφαντασμένος φαίνεται από την συμπεριφορά του.

Μιλάει συνεχώς για την μάρκα που "πιστεύει", μονίμως βρίσκει ελαττώματα στις άλλες μάρκες, και εντέχνως "πλασάρει" την φαντασίωσή του παντί τρόπω.

Ειναι κλασσικός ισχυρογνώμων, θεωρεί εαυτόν υπεράνω όλων, και εννοείται, δεν επιδέχεται καμιά συζήτηση / άποψη, που δεν την έχει προωθήσει / παρουσιάσει / υποστηρίξει εξ αρχής εκείνος / η.

Εδώ, δεν έχουμε τέτοια κρούσματα στα ρολόγια , ( .........εκτός Rolex φυσικά   :D :D :D )

Παρατηρούνται μόνον στα αθλητικά, και ειδικά στην καλαθοσφαίριση, και στα ....χμ, πως να το πώ, στα πολιτειακά  ;)

Οπότε, μπορεί, κάποια στιγμή, δεδομένων κάποιων συνθηκών, ο οιοσδήποτε να προσδέσει στον καρπό του κατασκευή, που πρίν κάποιο καιρό φάνταζε αδιανόητο. ???

Αν ο έρωτας της ζωής σου,  ;) σου χαρίσει ένα ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ, που έχεις δηλώσει ότι δεν θα αγόραζες, θα έχεις το κουράγιο να αρνηθείς ?

Θα πείς " Ρε μάγκες, δεν θα αγόραζα είχαμε πεί, όχι ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΑΓΑ".  :-*

 
 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: ποιας εταιρίας ρολόι δεν θα αγοράζατε ποτέ?
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 20, 2017, 00:59:09 πμ »

Μιλάει συνεχώς για την μάρκα που "πιστεύει", μονίμως βρίσκει ελαττώματα στις άλλες μάρκες, και εντέχνως "πλασάρει" την φαντασίωσή του παντί τρόπω.

Service Omega... ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions