Αποστολέας Θέμα: Αυτοκίνηση  (Αναγνώστηκε 426538 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Legend
  • ...τυχερός του 2021 !
    • Προφίλ
Απ: Αυτοκίνηση
« Απάντηση #5040 στις: Μάιος 05, 2022, 14:47:38 μμ »
New project starts: Restoration of Honda Super cub from 1981:

Ζούλεψες ? Και θες να μου φας την δόξα ? Από το 2CV Club from 1981  :o
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

• Members+
  • VIP Member
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
« Απάντηση #5041 στις: Μάιος 05, 2022, 15:07:34 μμ »
Ανακάλυψα το παπί του μακαρίτη του πεθερού μου, παρατημένο σε μια καλύβα από το σόι... Με συνοπτικές διαδικασίες θα μεταφερθεί σε γνωστό μου - guru της Honda- για να αποκατασταθεί πλήρως. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη του project εν καιρώ..... ;) ;) ;) ;)

......."The Power of dreams".....
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Spyoly,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

• Legend
  • ...τυχερός του 2021 !
    • Προφίλ
« Απάντηση #5042 στις: Μάιος 06, 2022, 16:23:28 μμ »
Ανακάλυψα το παπί του μακαρίτη του πεθερού μου, παρατημένο σε μια καλύβα από το σόι... Με συνοπτικές διαδικασίες θα μεταφερθεί σε γνωστό μου - guru της Honda- για να αποκατασταθεί πλήρως. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη του project εν καιρώ..... ;) ;) ;) ;)

......."The Power of dreams".....

Α, δεν έχει αξία έτσι. Να το σάξεις μόνος σου.  :P :P :P
friendly
1
funny
0
like
1
wow
0
Members reacted friendly:
micraSport,
No reactions
Members reacted like:
micraSport,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.

Αποσυνδεδεμένος pugman

• Sr. Member
  • Στο μεθαύριο ! ! !
    • Προφίλ
« Απάντηση #5043 στις: Ιούνιος 22, 2022, 21:43:13 μμ »
Πώς οι αυτοκινητοβιομηχανίες φτιάχνουν λιγότερα αυτοκίνητα και κερδίζουν περισσότερα;

https://www.gocar.gr/news/feed/40006,aytokinhtoviomhxanies_ligotera_aytokinht.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=more&utm_content=article&utm_campaign=newsletter-2022-06-14
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
"buy a Rolex to impress others, the Grand Seiko to impress yourself"
"Time you enjoy wasting, was not wasted." – John Lennon

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5044 στις: Ιούνιος 22, 2022, 23:02:15 μμ »
Ενα παραδειγμα, πχ το VW golf GTI  Το πεντε (5) ξεκινουσε απο 28-29 χιλιαδες αν θυμαμαι καλα. Το σημερινο GTI ξεκιναει απο 41 χιλιαδες.

Γνωμη μου,
Γενικα τα αυτοκινητα (οπως και ολα τα προιοντα) εχουν παρει μια αυξηση που τουλαχιστων για εμας στην ελλαδα αναλογικα ειναι μεγαλη.
Σαν χωρα περασαμε προσφατα ισως τα ποιο δυσκολα χρονια για χωρα της ευρωπης με μνημονια και οικονομικη κριση. Καταστραφηκαν οικογενειες, εταιρεις, ανθρωποι, αξιοπρεπιες.  Αυτο σημερα μπορει να το εχουμε <καπως> ξεχασει αλλα φαινεται σε σχεση με τις αλλες χωρες της ευρωπης. Στη χωρα μας, ο καθε ανθρωπος για να <κρατηθει> χαλασε τα οικονομικα αποθεματα. Σαν λαος ειχαμε μαθει να σπαταλαμε παραπανω απο αυτα που μπορουσαμε, δανεια, πιστωτικες καρτες, διακοποδανεια κλπ λ7 στον ανεμιστηρα.....

Αυτο το "πλουτισμο"  και την "αναπτυξη" τον ειδα και στη βουλγαρια. Το χ ετος που πηγα ηταν "μαζεμενα" και μετα απο 4-5 που πηγα παλι ηταν ολοι με πανακριβα αυτοκινητα ακριβα ρολογια, φουλ χρυσο (κοσμηματα), φουλ πιστωτικες καρτες. Μακαρι να μην γινει η βουλγαρια η επομενη "ελλαδα".
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
pugman,
No reactions
Θανάσης

Alexandros00

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5045 στις: Ιούνιος 22, 2022, 23:22:50 μμ »
Να γίνω λίγο κακός, για άλλη μια φορά.
Τα χρόνια της κρίσης, όπως τα ονομάζουμε, και βέβαια καλά να πάθουμε, εμείς τα δημιουργησαμε σαν λαός.
Το 1ο βήμα που πρέπει να κάνεις για να διορθώσεις το λάθος σου και να το ξεπεράσεις, είναι να το αναγνωρίσεις.
Σαν λαός ακόμα δεν έχουμε αναγνωρίσει τα λάθη μας,και η συνέπεια είναι ότι θα τα ξανακάνουμε. Ακούω οοοοολο το κόσμο να βρίζει τους πολιτικούς  να κατηγορεί δεξιά, αριστερά,όπου βρει,εκτός από τον άτομο του βέβαια.
Καταστράφηκε οικογένειες και άτομα,οικονομικά, μεταξύ αυτών και εγώ,γιατί είχαμε μάθει σαν Ελ.επαγγελματιες στο κλέψιμο του κράτους, ασύστολα.
Να μην μιλήσω για δημόσιο, για συμφέροντα,σιχαμενες καταστάσεις.

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Karthan7,sea_dweller,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5046 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:07:51 μμ »
Αλεξανδρε, αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη ειχες γραψει οτι το προηγουμενο επαγγελμα σου ειχε σχεση με αυτοκινητα. Αν ισχυει θα ηθελα να διαβασω την αποψη σου σχετικα με της τοτε τιμες και τις σημερινες τιμες  :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μιας και το αρθρο γραφει για ελλειψη ημιαγωγων θα με ενδιεφερε η αποψη απο ανθωπους που ασχολουνται ή ειναι το επαγγελμα τους σχετικο με τη τεχνολογια και τις τρελες τιμες που εφτασαν να πωλουνται εξαρτηματα υπολογιστων.

Επισης, η αποψη απο φιλους που ασχολουνται με κρυπτονομισματα θα εχει ενδιαφερον. Τη χρονιά που μας περασε πουληθηκαν απο καταστηματα μεχρι νεφρα για να παρουν τα λ7 και να τα κανουν εξοπλισμο εξοριξης κρυπτονομισματων.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #5047 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:14:30 μμ »
Τη χρονιά που μας περασε πουληθηκαν απο καταστηματα μεχρι νεφρα για να παρουν τα λ7 και να τα κανουν εξοπλισμο εξοριξης κρυπτονομισματων.

Δηλαδή?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5048 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:41:14 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει κάποια βαρύτητα η άποψη μού όσο αφορά τα αυτοκίνητα.
Ήμουν από το 1999 μέχρι το 2009. Ξεκίνησα από πωλήσεις αυτοκινήτων,υπ.επαγγελματικων οχημάτων Αττικής,υπεύθυνος σε μτχε, μέχρι διεύθυνση συγκροτήματος, Toyota Hellas,Audi παζαροπουλος, VW Audi Φιλοσιδης, Hyundai Δαβαρης, BMW Σφακιανάκης, Spicar στην Αλίμου,σίγουρα ξεχνάω και μερικούς.
Άλλες εποχές τότε,στην Toyota για να καταλάβεις, στη σάλα ειμασταν 6 !!! Πωλητές και κάτω από 35 αυτοκίνητα, μόνο εγώ, το μήνα, δεν έπεφτα ποτέ.
Τα νούμερα γενικά σε πανευρωπαϊκό επίπεδο ήταν τρομακτικά.
Οι τιμές πάντα αυξάνονταν. Ετοιμοπαραδοτα ακόμα και τότε, δεν υπήρχαν.Π.χ ,εκείνα τα χρόνια για να σου έρθει ένα Rav4,κατω από 3 μήνες, έπρεπε να έχεις βύσμα τον πρόεδρο της Toyota Japan.
Ολα αυτά που περιγράφω δεν ισχύουν σήμερα από άποψη καταναλωτή και κατασκευαστή.
Ο covid, έσπρωξε την ανθρωπότητα πιο γρήγορα στο μέλλον, με βίαιο τρόπο, με αποτέλεσμα οι εταιρίες να μην μπορούν να επιβάλουν το θέλω τους στον καταναλωτή  ,κάτι πολύ πολύ σπάνιο, και ακόμα τρέχουν να προσαρμοστουν στα νέα δεδομένα.
Πλέον δεν επικρατεί η λογική, πουλάω άρα κονομαω, επικρατεί η λογική πουλάω λίγο και βγάζω πάρα πολλά.
Οι πιο δύσκολες δουλειές πλέον,είναι αυτές που έχουν επαφή με άνθρωπο. Πρέπει να ανεχτείς τη ζωώδη ανατροφή του οποιοδήποτε για να πουλήσεις.
Ευτυχώς, εδώ και αρκετά χρόνια, τα έχω παρατήσει.  Ακόμα και σήμερα, παρά την οικονομική μου επιτυχία σε αυτό το τομέα, την θεωρώ την πιο χυδαία δουλειά που έχω κάνει.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5049 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:41:51 μμ »
Υπάρχουν όμως εδώ στο φόρουμ, άτομα με πιο επίκαιρη άποψη.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wagner669

• Members+
  • Hero Member
  • Αλέξανδρος 😎
    • Προφίλ
    • Instagram
« Απάντηση #5050 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:43:16 μμ »
Τη χρονιά που μας περασε πουληθηκαν απο καταστηματα μεχρι νεφρα για να παρουν τα λ7 και να τα κανουν εξοπλισμο εξοριξης κρυπτονομισματων.

Δηλαδή?

Είχαν πάει στο θεό οι τιμές για τις κάρτες γραφικών.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Karthan7,
No reactions

Η Cartier βγάζει έργα τέχνης που έχουν ως δεύτερη ιδιότητα την χρονομετρία.
Όλοι οι άλλοι είναι Υ.Ω. που προσπαθούν να γίνουν τέχνη

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5051 στις: Ιούνιος 23, 2022, 21:59:04 μμ »
Εξοπλισμος με μεγαλο κοστος.
Μεγαλη καταναλωση ενεργειας ρευματος.
Μεγαλες θερμοκρασιες που χρειαζονται ψηξη

Για να παρεις μια ιδεα. Δεν γνωριζω ακριβως να σου πω αν τα γραφει σωστα ή λαθος. Παρακολουθω απο <αποσταση> τα κρυπτονομισματα και την "εξοριξη" μονο και μονο για να βλεπω φωτογραφιες και βιντεο με εξοπλισμο.
https://kriptomat.io/gr/genikos/eksoryksi-kryptonomismatwn/

Σκεψου οτι υπαρχουν ολοκληρα δωματια με εξοπλισμο, αυτο απο κατω μπορει να εχει και πανω απο 10κ. 
https://www.asicminervalue.com/miners/bitmain/antminer-l7-9-5gh

Καλυτερα να γραψει σχετικα οποιος γνωριζει γιατι εγω δεν.... :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Θανάσης

Αποσυνδεδεμένος Karthan7

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5052 στις: Ιούνιος 23, 2022, 22:04:09 μμ »
Αλεξανδρε σε ευχαριστω για το ποστ σου  :)
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Dante80,
No reactions
Θανάσης

Alexandros00

• Επισκέπτης
« Απάντηση #5053 στις: Ιούνιος 23, 2022, 22:12:24 μμ »
Αλεξανδρε σε ευχαριστω για το ποστ σου  :)
Εγω σε ευχαριστώ που υπολογίζεις την άποψή μού

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Karthan7,Dante80,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Saega

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5054 στις: Ιούνιος 24, 2022, 02:42:12 πμ »
Η εξόρυξη κρυπτονομισμάτων είναι ένα αρκετά δύσκολο θέμα. Σκεφτείτε το σαν ένα κανονικό ορυχείο. Στην αρχή το μετάλλευμα είναι στην επιφάνεια και βγαίνει σχετικά εύκολα. Όσο περνάει ο καιρός, η εξόρυξη γίνεται όλο και πιο δύσκολη. Όσο πιο βαθιά σκάβεις, τόσο πιο πολλά και δυνατά μέσα χρειάζεσαι και τόσο πιο δύσκολα βρίσκεις μετάλλευμα.
Έτσι και τα κρυπτονομίσματα τύπου proof of work. Τι εννοώ. Ένα κρυπτο έχει συγκεκριμένο αριθμό κομματιών. Πχ 1000000. Στην αρχή για να βγάλεις 1 τεμάχιο πρέπει να κάνεις μια απλή πράξη τύπου 1+1=2. Η επόμενη πράξη θα είναι πιο δύσκολη τύπου 2x2+1=5. Όσο μειώνονται τα αποθέματα στην πισίνα (pool) τόσο πιο δύσκολες γίνονται οι πράξεις. Έχουμε φτάσει σε τέτοιο βαθμό δυσκολίας που πλέον χρειάζονται υπερσύγχρονες κάρτες γραφικών (μιας και έχουν πααααααρα πολλούς πυρήνες, άρα και επεξεργαστική ισχύ) που σε συνδυασμό με τον τρόπο που δουλεύουν (όχι όπως οι κλασικοί επεξεργαστές) και σε μεγάλες συστοιχίες, για να βγάλουν δεκαδικά μιας μονάδας bitcoin ή etherium. Αυτό από μόνο του δίνει τεράστια αξία στο ίδιο το κρυπτονόμισμα. Οι υψηλές τιμές σε συνδυασμό με τη ζήτηση, οδήγησαν πολλούς στο να ψαχτούν και να επενδύσουν στην εξόρυξη και όχι στην αγορά και στο trading κρυπτονομισμάτων. Αυτό με τη σειρά του και ταυτόχρονα με την έλλειψη ημιαγωγών λόγων κορονοϊού, πήγε τις τιμές των καρτών στο υπερπέραν, με αποτέλεσμα απλός κόσμος που ασχολείται λογικά με τους υπολογιστές και κάνει τη δουλειά τού ή gamers να μην μπορούν να βρουν κάρτες ή να μην μπορούν να πληρώσουν αυτά τα ποσά. Κάτι που μέχρι πριν λίγα χρόνια έκανε 500-600-700-800 ευρώ, τώρα να κάνει 1000-1200-1500-2000. Κάτι σαν τα ρολεξ ένα πράγμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like: