Αποστολέας Θέμα: Omega  (Αναγνώστηκε 840767 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4451
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6510 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:14:49 μμ »
Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την κορώνα.
Ξέρει κανεις αν υπάρχει 100άρι χωρίς βιδωτη κορώνα;

Υπαρχουν 200αρια χωρις βιδωτη κορωνα.
Ειδικα παλιοτερα κομματια στα 20 atmos ηταν μονο κουμπωτα.
Αλλο αν τωρα δεν τα βουταμε, στα χρονια τους αυτο ηταν.
Πιο συγχρονα, ακομα και το Fortis flieger, 200m με κουμπωτη κορωνα ειναι.
Απλα εχει ενισχυμενο συστημα με " φλαντζες"
Οσον αφορα στο Speedmaster, δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος ( ισως ειναι ευπαθη τα πουσουαρ, δεν ξερω)
Αλλα συγχωρεστε με, γελαω καθε φορα που ακουω οτι καποιος ΔΕ θα αγορασει το ρολοι αυτο λογω των 30 m υδατοστεγανοτητας
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6511 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:20:20 μμ »
Thank you sir. Και τον Γιώργο.

Αν τα είχε κάνει 100αρια τα Moonwatch θα είχε κλείσει σπίτια πάντως.
Το είχα παλιά καο εγώ στο μυαλό μου αλλά όχι πλέον
Γιατί ; Θα το έβαζε κανεις στη θάλασσα ;
Νομίζω πως τα 50 είναι οκ εφόσον (λογικά) δεν θα μπει στο νερό


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6512 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:21:47 μμ »
Το ότι δεν έχουν κατεβάσει τη σελίδα από το site δεν σημαίνει ότι υπάρχει και προς αγορά. Είναι αρκετές οι αναφορές ότι από το καλοκαίρι ακόμα έχει στερέψει η αγορά και ήθελε να βρεις μαγαζί με υπάρχον στοκ καθώς η μαμά εταιρία δύσκολα έστελνε από τα κεντρικά.
Ναι απλά δεν το αναφέρει ως discontinued . Επίσης από πέρυσι τον Μάριο ήταν δύσκολο να βρεις ( το έγραφα σε διαφορά ποστ όταν το έψαχνα )


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4451
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6513 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:42:00 μμ »
Ναι απλά δεν το αναφέρει ως discontinued . Επίσης από πέρυσι τον Μάριο ήταν δύσκολο να βρεις ( το έγραφα σε διαφορά ποστ όταν το έψαχνα )


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μεχρι και το Σεπτεμβρη, μια χαρα υπηρχαν, απλα δυο τρεις περιπτωσεις απο φιλους που το " ηθελαν" , αποφασισαν να μη διαθεσουν 4Κ με την εκπτωση, για να το αποκτησουν.
Οποτε με  αυτη τη λογικη, δε βλεπω για ποιο λογο το κοινο ( εμεις ειμαστε το κοινο) θα διαθεσει 5500-6000+ για να παρει το καινουργιο.
Αρα, κουβεντα να γινεται.....
Μακαρι οσοι το θελουν να το αποκτησουν, προσωπικες αποψεις και εκτιμησεις παραθετω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6514 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:48:57 μμ »
Μεχρι και το Σεπτεμβρη, μια χαρα υπηρχαν, απλα δυο τρεις περιπτωσεις απο φιλους που το " ηθελαν" , αποφασισαν να μη διαθεσουν 4Κ με την εκπτωση, για να το αποκτησουν.
Οποτε με  αυτη τη λογικη, δε βλεπω για ποιο λογο το κοινο ( εμεις ειμαστε το κοινο) θα διαθεσει 5500-6000+ για να παρει το καινουργιο.
Αρα, κουβεντα να γινεται.....
Μακαρι οσοι το θελουν να το αποκτησουν, προσωπικες αποψεις και εκτιμησεις παραθετω
Θεωρώ ότι το κοινό δεν ήθελε να πάρει με 4Κ κάτι που μέχρι πριν κάποια χρόνια έπαιρνε με 2.5, απλά με λογά φρου-φρου παραπάνω (κουτί, λουριά, λούπα κλπ). Τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είναι καινούριο ρολόι, αναβαθμισμένο σε όλα του (εκτός συσκευασίας απ'οτι φαίνεται), υπερσύγχρονο.

Και πιστεύω ότι θα παίζει έκπτωση κανονικά. Ίσως στις αρχές να μην έχουν στοκ λόγω "μπούγιου" αλλά αυτό φαίνεται να είναι το Moonwatch για τα επόμενα αρκετά χρόνια.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6515 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 15:51:47 μμ »
Υπαρχουν 200αρια χωρις βιδωτη κορωνα.
Ειδικα παλιοτερα κομματια στα 20 atmos ηταν μονο κουμπωτα.
Αλλο αν τωρα δεν τα βουταμε, στα χρονια τους αυτο ηταν.
Πιο συγχρονα, ακομα και το Fortis flieger, 200m με κουμπωτη κορωνα ειναι.
Απλα εχει ενισχυμενο συστημα με " φλαντζες"
Οσον αφορα στο Speedmaster, δεν ξερω ποιος ειναι ο λογος ( ισως ειναι ευπαθη τα πουσουαρ, δεν ξερω)
Αλλα συγχωρεστε με, γελαω καθε φορα που ακουω οτι καποιος ΔΕ θα αγορασει το ρολοι αυτο λογω των 30 m υδατοστεγανοτητας
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τις κρατάω με ενδιαφέρον (έπεσε και μια βόλτα από eBay και λοιπά σοκάκια).

Έχει συζητηθεί πολλάκις, δεν είναι ότι θα ήθελε κάποιος να το βουτήξει ντε και σώνει, απλά άλλες αντοχές, στιβαρότητα, ανοχή σε κακουχίες έχει ένα 30, άλλο ένα 50 ( τόσα έχει το Moonwatch), άλλο είναι 100, άλλο ένα 1000.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6516 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 22:05:16 μμ »
Θεωρώ ότι το κοινό δεν ήθελε να πάρει με 4Κ κάτι που μέχρι πριν κάποια χρόνια έπαιρνε με 2.5, απλά με λογά φρου-φρου παραπάνω (κουτί, λουριά, λούπα κλπ). Τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είναι καινούριο ρολόι, αναβαθμισμένο σε όλα του (εκτός συσκευασίας απ'οτι φαίνεται), υπερσύγχρονο.

Και πιστεύω ότι θα παίζει έκπτωση κανονικά. Ίσως στις αρχές να μην έχουν στοκ λόγω "μπούγιου" αλλά αυτό φαίνεται να είναι το Moonwatch για τα επόμενα αρκετά χρόνια.
3500 - 3600 πάντως έπαιζε . Τώρα η τιμή είναι πάντα σχετική ... Όσο πουλάει ... ανεβαίνει

Το νέο πάντως είναι εξαιρετικό . Φυσικά θα ήθελα να έχει όσο το προηγούμενο και το προηγούμενο λιγότερο , αλλά δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8238
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6517 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 22:08:37 μμ »
3500 - 3600 πάντως έπαιζε . Τώρα η τιμή είναι πάντα σχετική ... Όσο πουλάει ... ανεβαίνει

Το νέο πάντως είναι εξαιρετικό . Φυσικά θα ήθελα να έχει όσο το προηγούμενο και το προηγούμενο λιγότερο , αλλά δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Για μένα έχει, γιατί κι εγώ το ίδιο θα ήθελα!!!
Και μπορώ να σου πω και παααααάρα πολλοί άλλοι!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6518 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 22:13:48 μμ »
Θεωρώ ότι το κοινό δεν ήθελε να πάρει με 4Κ κάτι που μέχρι πριν κάποια χρόνια έπαιρνε με 2.5, απλά με λογά φρου-φρου παραπάνω (κουτί, λουριά, λούπα κλπ). Τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είναι καινούριο ρολόι, αναβαθμισμένο σε όλα του (εκτός συσκευασίας απ'οτι φαίνεται), υπερσύγχρονο.

Και πιστεύω ότι θα παίζει έκπτωση κανονικά. Ίσως στις αρχές να μην έχουν στοκ λόγω "μπούγιου" αλλά αυτό φαίνεται να είναι το Moonwatch για τα επόμενα αρκετά χρόνια.
3500 - 3600 πάντως έπαιζε . Τώρα η τιμή είναι πάντα σχετική ... Όσο πουλάει ... ανεβαίνει

Το νέο πάντως είναι εξαιρετικό . Φυσικά θα ήθελα να έχει όσο το προηγούμενο και το προηγούμενο λιγότερο , αλλά δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8238
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6519 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 22:19:27 μμ »
Από όσα έχω δει μέχρι στιγμής είναι πραγματικά βελτιωμένο σε αισθητικά και λειτουργικά σημεία.
Νέος μηχανισμός, METAS.
Νέο μπρασελέ.
Και όλες οι υπόλοιπες μικροαλλαγές οι οποίες είναι όλες προς τη σωστή κατεύθυνση.
Κερασάκι στην τούρτα το dot over 90!

Κάποιος βέβαια με ένα σκεπτικό διαφορετικό θα μπορούσε να πει ότι η Omega δεν δείχνει να σέβεται τους πελάτες ή τους υποψήφιους αγοραστές της και δεν προχωράει σε πραγματικά ουσιώδεις αυξομειώσεις των lugs, πιο απομακρυσμένα, πιο κοντά, πιο παχιά, πιο λεπτά, πιο τετράγωνα, πιο γαμψά κλπ κλπ.
(Το τελευταίο έχει αυξημένη δόση ειρωνείας)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος koyfos

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 678
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6520 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 22:24:46 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τις κρατάω με ενδιαφέρον (έπεσε και μια βόλτα από eBay και λοιπά σοκάκια).

Έχει συζητηθεί πολλάκις, δεν είναι ότι θα ήθελε κάποιος να το βουτήξει ντε και σώνει, απλά άλλες αντοχές, στιβαρότητα, ανοχή σε κακουχίες έχει ένα 30, άλλο ένα 50 ( τόσα έχει το Moonwatch), άλλο είναι 100, άλλο ένα 1000.
Απλά να αναφέρω πως η υδατοστεγανοτητα είναι περισσότερο ψυχολογικά συνδεδεμένη με την αντοχή στις κακουχίες παρά ουσιώδης .
Είχα αντίστοιχη εντύπωση αλλά η NASA (ισως και η  ΜΑΣΑ) και η διερεύνηση των δοκιμών του ρολογιού με διέψευσαν .


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Speedster356

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1015
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6521 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 23:06:15 μμ »
Θα ήθελα να είναι χαμηλότερη η τιμή του νέου μοντέλου.
Θα ήθελα να είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο όταν η τιμή του ήταν ελκυστικότερη από τη σημερινή.
Από την άλλη δε με ενοχλεί ιδιαίτερα το ότι η θεωρητική αξία της συλλογής μου έχει ανέλθει σε επίπεδα που θυμίζουν επένδυση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6522 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 23:10:38 μμ »
Θα ήθελα να είναι χαμηλότερη η τιμή του νέου μοντέλου.
Θα ήθελα να είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο όταν η τιμή του ήταν ελκυστικότερη από τη σημερινή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

+100000
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3796
    • Προφίλ
Απ: Omega
« Απάντηση #6523 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 23:19:14 μμ »
Νομίζω ότι έχουμε να κάνουμε με μία πολύ μεγάλη επιτυχία της Ω.

Έκανε μία διακριτική και ταυτόχρονα ουσιαστική αναβάθμιση στο πιο θρυλικό της ρολόι, ίσως το πιο θρυλικό ρολόι στην ιστορία γενικά.
Ανυπομονώ να δω και reviews γιατί πέρα από τον νέο μηχανισμό και τις αισθητικές παρεμβάσεις, έχει μεγαλώσει λίγο και το crown ώστε να κουρδίζεται πιο εύκολα. Εάν και το μπρασελέ είναι άνετο και εργονομικό, που μάλλον θα είναι, το Speedmaster θα είναι πλέον ένα πολύ φιλικό στον χρήστη ρολόι.
Στην περίπτωση που όλες οι αλλαγές και αναβαθμίσεις έχουν θετικό πρόσημο, σαφώς και η αύξηση στην τιμή του είναι λογική.

Η Ω είναι εξαιρετική εταιρεία, επενδύει στην ποιοτική και τεχνολογική εξέλιξη, έχει άριστο ποιοτικό έλεγχο, συγκρατημένη τιμολογιακή πολιτική (value for money), κλασσικό (Olympics - James Bond) αλλά και μοντέρνο marketing με έντονη προώθηση και παρουσίαση των προιοντων της στα social media και...ακούει τις επιθυμίες των πελατών της. Το μερίδιό της στην αγορά αυξάνεται συνέχεια και είναι απολύτως λογικό. Ένα τίμιο και αξιόπιστο προιόν στο οποίο έχει πρόσβαση όλος ο κόσμος και όχι μόνο ο κολλητός του Dealer. Όταν κάποιος που δεν ξέρει από ρολόγια με ρωτάει τι ρολόι έχω να του προτείνω, η απάντηση είναι Ω.

Όλα τα παραπάνω είναι αυτά που δεν έχει, ή ίσως δεν έχει στον ίδιο βαθμό η Rolex. Ίσως και να μην τα χρειάζεται αλλά σίγουρα υπάρχει μία ολοένα αυξανόμενη δυσαρέσκεια από την πλευρά των ρολογόφιλων. Όλο αυτό το παιχνίδι - παζάρι που παίζεται από τους έμπορους και τους εμποράκους, με τις τιμές στο ζενίθ και την διαθεσιμότητα στο ναδίρ, έχει αρχίσει να κουράζει ακόμη και αυτούς που είναι φρέσκοι στον χώρο...και είναι πολλοί αυτοί. Ο κόσμος έχει αρχίσει να μαθαίνει, να γνωρίζει και να αγαπάει τα ρολόγια. Αλλάζουν τα πράγματα και μάλιστα αλλάζουν γρήγορα. Έχουν αρχίσει να γίνονται γνωστές κι άλλες εταιρείες που προσφέρουν πολύ καλά προιόντα σε πολύ καλές τιμές. Πρώτη από όλες αυτές τις εταιρείες η Ω.

Έχω την αίσθηση (όχι πεποίθηση) ότι κάτι ξεχωριστό συμβαίνει, ότι το νέο Speedmaster μπορεί και να γίνει best seller. Και όταν λέω best seller δεν εννοώ πολλές πωλήσεις, εννοώ πολλές πωλήσεις χωρίς έκπτωση. Όταν δούμε το πρώτο Ω παραγωγής να πωλείται χωρίς έκπτωση, μπορείτε να φανταστείτε τα επακόλουθα;

Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε την πορεία του νέου μοντέλου αλλά και να το αγοράσουμε. Έχω το ακρυλικό αλλά η νέα έκδοση με ζαφείρι φαίνεται πολύ καλή περίπτωση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Omega
« Απάντηση #6524 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 00:25:43 πμ »
Όσο το σκέφτομαι, τόσο καταλήγω στην άποψη, ότι χωρίς έγκριση NASA, έπαψε να είναι moonwatch, και είναι πλέον ένα Speedmaster

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions