Προτάσεις αγοράς ρολογιών > Προτάσεις αγοράς ρολογιών

Ρολόι Εργασίας

(1/3) > >>

paschos76:


Τα τελευταία 17 χρόνια, το ρολόι που συντροφεύει τον καρπό μου στη εργασία, είναι το σεμνό, ταπεινό & ικανό G-Shock G-300.
Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσες φορές έχω αλλάξει μπαταρία & λουράκι.
Μπορώ να πω όμως ότι παρόλες τις κακουχίες & τα χτυπήματα, την έκθεση σε νερό (καθημερινό πλύσιμο με σαπούνι) & ήλιο (η οποία γερνάει τα πλαστικά), το ρολόι παραμένει εμφανισιακά & λειτουργικά σε άψογη κατάσταση.
Το κρύσταλλο διατηρείται άθικτο, τα κουμπιά πιέζονται & επανέρχονται σαν καινούρια, η lcd οθόνη & ο φωτισμός δουλεύουν απροβλημάτιστα.
Μόνο το bezel με την πάροδο των ετών έχει λειανθεί κάπως & έχουν στρογγυλεύει οι οποίες ακμές (το G-300 ήταν πάντα ηπίων τόνων, δεν έχει σχέση με την αγριωπή αίσθηση των GA-100).

Νομίζω ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες, δεν θα υπάρξει πρόβλημα & θα συνεχίσει να μου κάνει παρέα μέχρι τη συνταξιοδότηση (αν φυσικά φτάσω μέχρι εκεί).
15 ακόμη χρονιά δεν είναι τπτ για το συγκεκριμένο τερατάκι.
Γιατί λοιπόν να θέλω να το αντικαταστήσω?

Ο κυριότερος λόγος είναι η αντικατάσταση όσων ρολογιών δεν με τραβάνε να τα φορέσω & κάπου αλλού, να τα πιάσω δλδ από το κουτί & να πάω πχ για καφέ ή στο σούπερ μάρκετ.
Το G-300 από την αρχή δεν μπόρεσε να παίξει το ρόλο του all-around ρολογιού, κάτι που επίσης συνέβη & με το Gulfman G-9100, το οποίο έχει ήδη αντικατασταθεί.

Βέβαια το 2ο έχει μόλις 1.5 χρόνο στην πλάτη, ενώ το 1ο βρίσκεται κοντά μου σχεδόν στο 1/3 της ζωής μου.
Δεν πρέπει όμως να αφήνουμε το συναίσθημα να μας κυριεύει (ειδικά σε υλικά αντικείμενα), οπότε περνάμε στους υποψήφιους αντικαταστάτες.
Ο ένας απτός & υπαρκτός, ο άλλος πρέπει να αγοραστεί.



#1
Citizen Promaster Tough BN0211.
Αποκτήθηκε πριν 2 μήνες περίπου από μέλος του forum.
Όπως λέει & το όνομα του, είναι φτιαγμένο για ξυλοεπαφές 3ου τύπου, με αντιχαρακτική επίστρωση, ζαφείρι, μονομπλόκ κάσα, βιδωτή κορώνα & 200m αδιαβροχοποίηση.
Ηλιακό, για να μη χρειάζεται σχεδόν ποτέ αλλαγή μπαταρίας & μόνο ανησυχητικό, τι θα συμβεί όταν αυτή η αλλαγή χρειαστεί να γίνει.



#2
Casio(ak) G-Shock GA-B2100.
Αν & εφόσον φύγει το G-300, μένω ουσιαστικά με 2 (τουλάχιστον ασυνήθιστα) Casio, το Giez GS-1001 & το Pro Trek PRG-600.
Δυστυχώς το bluetooth, σαν τεχνολογία επικοινωνίας των ρολογιών με τα κινητά, μου φέρνει μια κάποια δυσφορία, εντούτοις το ηλιακό CasiOak δεν παύει να είναι η απάντηση στις προσευχές πολλών φίλων της εταιρίας, λόγω του μεγέθους, αλλά & της ανθεκτικότερης κάσας.
& όλα αυτά μαζι, με λιγότερα από €130.

Ποιο από τα 3 βλέπετε για ρολόι δουλειάς?

sea_dweller:
Είναι καθαρά θέμα προτίμησης δικής σου, τι σε βολεύει, τι σου αρέσει να βλέπεις πιό πολύ. Το g-shock είναι για hardcore καταστάσεις ενώ το άλλο περισσότερο all-round. Προσωπικά και λόγω ηλικίας (50+) θα επέλεγα το citizen.
Δεν βλέπω το λόγο να μην αφήνουμε το αίσθημα να κυριαρχεί από τη στιγμή που οι στιγμές - μαζί του (g-300) είναι ανεκτίμητες. Έχετε μεγάλη ιστορία οι 2 σας...

Beastaras:
Που εργάζεσαι;

pablo:
Αν η δουλειά σου είναι πολύ απαιτητική χειρωνακτικά θα σου πρότεινα να πας σε G. Εννοείται ότι το tough αντέχει αλλά η επίστρωση duratect έχει διάφορες διαβαθμίσεις αντοχής και σε ένα ρολόι μέσης κατηγορίας τιμής είναι επιρρεπές στα σημάδια  (από ότι λένε στα ξένα forum ) . Είναι κρίμα γιατί το tough είναι πολύ όμορφο και θα μπορούσες να το φοράς και σε casual περιστάσεις. Από την άλλη βέβαια είναι φτιαγμένο για δουλειά και θα αντέξει όλες τις καταπονήσεις αρκεί να είσαι εσύ προετοιμασμένος να το δεις με σημάδια. It's up to you που λέμε στο χωριό

paschos76:

--- Παράθεση από: Beastaras στις Ιούλιος 20, 2022, 10:22:07 πμ ---Που εργάζεσαι;

--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Απάντηση

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση