Αποστολέας Θέμα: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.  (Αναγνώστηκε 2639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1992
    • Προφίλ
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 13, 2022, 12:13:22 μμ »
Είναι μια εξήγηση αυτό οπωσδήποτε. Πάντως δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει σε ΕΤΑ που έχω πάρα πολλές. Βέβαια εγώ είμαι ερασιτέχνης και σε καμμία περίπτωση δεν έχω δει τόσα πολλά περιστατικά όσα ένας επαγγελματίας. Αν και ασχολούμαι αρκετά χρόνια, δεν ασχολούμαι καθημερινά και η πείρα μου και οι γνώσεις μου, είναι σαφέστατα λιγότερες.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
teomad,
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος teomad

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 13, 2022, 12:31:11 μμ »
Ούτε εγώ το ήξερα αυτό βέβαια δεν μου έχει τύχει ένα τέτοιο ρολόι.Διαβαζω με πολύ ενδιαφέρον !! Τα hairspring τα πλένω με μεγάλη προσοχή διότι είμαι σε πάρα πολύ παλαιά ρολόγια !! Σκουριές διάβρωση στις μηχανές σκόνη. Ευχαριστώ τον φίλο Revilles για τις πολύτιμες γνώσεις του.. :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Watch Lover

Αποσυνδεδεμένος Revilles

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/watch.services.mavridis
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 13, 2022, 13:02:20 μμ »
Επειδή είπα πολλά αρνητικά για την seiko κ ο gnl θα με φαει θα πω και κάτι διαφορετικό.οταν ένα ελβετικό ρολόι ξεκινάει να ζητάει service σταματάει σχεδόν μαχαίρι .αντίθετα με τα seiko που κουτσο δουλεύουν και έχουν μεγάλες τριβές.αυτο σημαίνει πως μια ελβετική μηχανή θα κάνει παραπάνω  service από ότι ένα seiko.φανταζομαι δεν είναι τυχαία η ατάκα <seiko είναι δεν χρειάζεται service >
Όταν μου έρχεται μια 7009 μετά από 10 χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ service μπορείτε να φανταστείτε τι έχουν περάσει τα μέταλλα της μηχανής από τις τριβές χωρίς γράσο η λάδι.

Gnl το διόρθωσα καθόλου ?

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 13, 2022, 16:29:33 μμ »
Επειδή είπα πολλά αρνητικά για την seiko κ ο gnl θα με φαει θα πω και κάτι διαφορετικό.οταν ένα ελβετικό ρολόι ξεκινάει να ζητάει service σταματάει σχεδόν μαχαίρι .αντίθετα με τα seiko που κουτσο δουλεύουν και έχουν μεγάλες τριβές.αυτο σημαίνει πως μια ελβετική μηχανή θα κάνει παραπάνω  service από ότι ένα seiko.φανταζομαι δεν είναι τυχαία η ατάκα <seiko είναι δεν χρειάζεται service >
Όταν μου έρχεται μια 7009 μετά από 10 χρόνια χωρίς να έχει γίνει ποτέ service μπορείτε να φανταστείτε τι έχουν περάσει τα μέταλλα της μηχανής από τις τριβές χωρίς γράσο η λάδι.

Gnl το διόρθωσα καθόλου ?

Στάλθηκε από το Mi Note 10 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

😂😂😂😂😂

Καλά το πας.... ;D ;D ;D
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Revilles,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 13, 2022, 16:48:57 μμ »
Μπορεί να "πατάει" πάνω στην 7S η σειρά 4R, αλλά τα χάλια της 7αρας δεν τα έχει...
Έχω πετάξει 3 ρολόγια με 7S λόγω του "ταμπεραμέντου" της, ενώ αντίθετα πολύ περισσότερα που είχα και έχω με 4R δεν έχουν κάνει κιχ....

Προσοχή, δεν λέω ότι είναι άριστη μηχανή η 4R, είναι καλύτερη από την πρόγονο της....
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1992
    • Προφίλ
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 13, 2022, 21:57:57 μμ »
Μπορεί να "πατάει" πάνω στην 7S η σειρά 4R, αλλά τα χάλια της 7αρας δεν τα έχει...
Έχω πετάξει 3 ρολόγια με 7S λόγω του "ταμπεραμέντου" της, ενώ αντίθετα πολύ περισσότερα που είχα και έχω με 4R δεν έχουν κάνει κιχ....

Προσοχή, δεν λέω ότι είναι άριστη μηχανή η 4R, είναι καλύτερη από την πρόγονο της....


Φίλε μου επειδή κατάλαβα ότι είσαι λάτρης των SEIKO (και εμένα αρκετά μοντέλα της μου αρέσουν πολύ και παρόλο τα προβληματάκια της 7S26 που την έχω τρεις φορές, δεν πρόκειται να τα απαρνηθώ τα ρολόγια που την φοράνε), θέλω να σε ρωτήσω κάτι για να μάθω, γιατί κατάλαβα ότι θα το ξέρεις και θέλω να έχω αυτήν την γνώση για μελλοντικές αγορές. Ποια μηχανή της SEIKO είναι εφάμιλλη με την κλασσική ETA 2824, ποια είναι εφάμιλλη με την ETA 2892 και ποια είναι ανώτερη και από αυτές. Φυσικά μπορεί να απαντήσει και οποιοσδήποτε φίλος έχει την γνώση αυτή. Και επειδή στον γραπτό λόγο οι παρεξηγήσεις είναι εύκολες, μη νομίσει κάποιος ότι θεωρώ ότι η SEIKO δεν έχει αντίστοιχες ή και καλύτερες μηχανές απ' αυτές της ETA που ανάφερα. Απλά εγώ δεν γνωρίζω και θέλω να μάθω. Για κάποιον γνώστη σίγουρα είναι εύκολη η απάντηση.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 13, 2022, 22:56:53 μμ »
Εν συντομία: 4S, 6L, 8L
friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,Dante80,Μανώλης,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1992
    • Προφίλ
Απ: 7s26 , τρέχει σαν παλαβό και μετά πέφτει ξερό.
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 14, 2022, 12:35:55 μμ »
Εν συντομία: 4S, 6L, 8L

Φίλε μου ευχαριστώ!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Gnl1977,
No reactions
Μιχάλης