Αποστολέας Θέμα: SwatchXOmega moon watch  (Αναγνώστηκε 13059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Voodooman

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: SwatchXOmega moon watch
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:38:02 πμ »
Είμαστε τόσο σίγουροι ότι η εταιρία θα τρελαθεί στο χρήμα;
Στα τέλη '80s αρχές '90s η Swatch "έσωσε την ελβετική ωρολογοποιϊα" γιατί 6 στους 10 συνομηλίκους μου είχαν από τουλάχιστον ένα Swatch, οι 2 "περίεργοι" είχαν Benetton και εμείς η πλέμπα ό,τι βρίσκαμε.

(Swatch δεν είχα γιατί δεν μου άρεζαν, αλλά ακόμη και αν μου άρεζαν δεν θα μου έπαιρνε κάποιος, την έβγαζα με  ψηφιακά με 7 μελωδίες ξυπνητήρι των 1500 δραχμών, όταν τα Swatch ξεκινούσαν από τα 10 χιλιάρικα νομίζω. Όταν αργότερα μπορούσα να αγοράσω ρολόγια και βγήκαν κάποια irony που τα βρήκα συμπαθητικά, είχα ήδη κολλήσει το μικρόβιο και δεν τα κοιτούσα καν)

Σήμερα πόσα Moonswatch θα πουληθούν; Αναμφίβολα πολύ περισσότερα από κάθε  ρολόι σε αυτήν την τιμή (δεν τολμάω φυσικά να μετρήσω τα smartwatches), αλλά πράγματι θα είναι τόσα πολλά;
Όταν το είδα για πρώτη φορά, ενθουσιάστηκα για τα πρώτα πέντε λεπτά. Μετά άρχισα να σκέφτομαι διάφορα πράγματα, πόση σκέψη έπεσε πίσω από αυτό το εγχείρημα και άρχισα να ξενερώνω. Θα μου πεις "είσαι εναντίον της σκέψης;" Όχι, αλλά όταν η τόση πολλή σκέψη έχει σκοπό το κέρδος, τότε εκνευρίζομαι. Και θα μου πεις μετά "είσαι εναντίον του κέρδους;" Πάλι όχι, αλλά όταν τόση πολλή σκέψη δαπανάται με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος, τότε ξενερώνω, γιατί χάνεται η μαγεία στην οποία θέλω να πιστεύω.
Το όλο εγχείρημα μου μοιάζει σατανικό. Γιατί δεν διάλεξαν το Seamaster για αυτό το project; Μα το Moonwatch έχει να κάνει με τον ουρανό και το διάστημα που είναι πηγή έμπνευσης για πολύ περισσότερο κόσμο και επιπλέον παίρνει και πολλή περαμετροποίηση σε χρώμα, αν ανακατέψουμε μέσα και τους πλανήτες. Πόσο να το βάλουμε; Αν το βάλουμε €500, θα πουλήσει ελάχιστα. Βαλ'το στην τιμή που δίνουμε και τους άλλους χρονογράφους μας (τους μεταλλικούς βέβαια) και με δεδομένο το υπέροχο σχήμα κάσας και τα λογότυπα Ω o κόσμος θα το προτιμήσει σε σχέση με τα υπόλοιπα. Αλλά κοιτάξτε, να γράψουμε και Swatch, για να μη θίξουμε τους πλούσιους ή τους ονειροπόλους πελάτες μας, να φαίνεται ότι δεν είναι το ίδιο με τα άλλα, τα ακριβά.  Γράψτε και Speedmaster (για να μην αφήνουμε αμφιβολίες για το ποιο μοντέλο είναι), αλλά από την άλλη γράψτε και κάτι παιγνιδιάρικο, α, MoonSwatch, τέλειο λογοπαίγνιο.
Το ψειρίζω υπερβολικά; Είμαι σίγουρος ότι δεν το ψειρίζω ούτε στο ένα εκατοστό από όσο το ψείρισαν οι ιθύνοντες. Η Swatch μας αποδεικνύει κάτι που το ξέρουμε, αλλά δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε ιδίως εμείς οι ωρολογόφιλοι, αλλά και άλλα fashion victims. Το προϊόν και η απτή, καθαρή του αξία δεν έχει καμία απολύτως σημασία, αρκεί να έχει το σωστό brand επάνω και μια καλή ιστορία από πίσω.
friendly
0
funny
0
like
5
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
SAn,Gnl1977,Spyoly,WhiteLionR,GeorgeOnWheels,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:49:59 πμ »
Ξέχνα τη χώρα μας,η τιμή είναι καλή για τις μεγάλες αγορές,ένα ωραίο μοδατο ρολόι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος SAn

• Full Member
  • **
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:57:23 πμ »
Συμφωνώ σε όσα λες, βέβαια το seamaster δεν το διάλεξαν και επειδή το speed είναι πιο αναγνωρίσιμο και επειδή πλαστικό seamaster με 3bar δεν γίνεται.

Κατά τα άλλα και εγώ ενθουσιάστηκα στην αρχή και μετά σκέφτηκα, πόσα άλλα ρολόγια ή χρήσιμα πράγματα μπορώ να πάρω για 250 ευρώ, αντί να πληρώνω ένα brand name.
Προφανώς για κάποιον που τα 250 είναι γαριδάκια η λογική αυτή δεν έχει καμία σημασία.
 Όσο για την απτή αξία σε σχέση με το brand η τρομακτική αύξηση των τιμών της omega (και άλλων εταιριών) στα ίδια προϊόντα που αγοράζαμε στη μισή τιμή πριν 2-3 χρόνια δεν δικαιολογούνται(παρά μόνο εν μέρει) το αποδεικνύουν.

friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Voodooman,Spyoly,
No reactions
Seiko, κάθε πέρυσι και καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:00:36 μμ »
Σωστά τα λες,με 250 ευρώ θα αγοράσουν κομμάτι του θρύλου  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Voodooman

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:09:15 μμ »
Ανεξάρτητα από το μέγεθος της Ελλάδας ως αγοράς, δεν μπορεί να μη δείχνει τάσεις, είναι ένα καλό δημοψήφισμα με τα παγκόσμια δεδομένα. Ό,τι συμβαίνει εδώ, συμβαίνει και σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο, σε άλλα νούμερα φυσικά.
Το ερώτημά μου παραμένει, θα πλησιάσουν οι πωλήσεις του αυτές του χ-ψ xiaomi miband 5,6,7, για να μην αναφέρω τα Garmin ή-πολύ χειρότερα-το applewatch;
Το Swatch αυτά ανταγωνίζεται, όχι τόσο από θέμα τιμής, όσο από άποψη ντυσίματος και περίστασης στην οποία θα φορεθεί. Ας πούμε ότι κάποιος καταφέρνει και βγάζει από το χέρι του το smartwatch και πάει για καφέ, μπορεί και να φορέσει το swatch. Αν πάει στα μπουζούκια ή στο πανηγύρι ή στο κλαμπ, θα το φορέσει πάλι ή θα προτιμήσει κάτι πιο λαμπερό;
Βέβαια, τo γκρουπ ποσώς το ενδιαφέρει για το αν και πόσο θα το φορέσει κάποιος, αυτοί θέλουν να το πουλήσουν. Και, κακά τα ψέματα, σε αυτήν την τιμή, με αυτήν την εμφάνιση και το Ω επάνω, ακόμη και στην Ελλάδα, μπορεί να καταστεί ακόμη και ημι-παρορμητική αγορά, να το αγοράσεις επειδή σου γυάλισε και ας μην το φορέσεις μετά.
Για αυτό το λέω σατανικό project, γιατί ακόμη και εγώ με αυτές τις πεποιθήσεις, ακόμη και μετά από τόσες ημέρες ακόμη με αυτό ασχολούμαι και το κοιτάω!..
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
SAn,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:10:43 μμ »
Δεν νομίζω,άλλες εποχές
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Makis2020

• Sr. Member
  • 2020 ξεκίνησα το χόμπυ
    • Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:38:46 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τον ντόρο ::)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος watchman

• VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 25, 2022, 12:40:49 μμ »
Swatch = από τις κορυφαίες εταιρίες στο μάρκετινγκ οπότε αναμενόμενο ένα τέτοιο εγχείρημα,εδώ όμως γεννιέται το εξής   ερώτημα,σε ποια κατηγορία ανθρώπων απευθύνεται;
Έχει χαρακτήρα;ΟΧΙ
Έχει μηχανή; ΌΧΙ
Έχει κάτι ξεχωριστό; ΌΧΙ
Έχει τιμή ελκυστική; ΝΑΙ
Προφανώς απευθύνεται σε συγκεκριμένες μερίδες ανθρώπων που επιζητούν ένα moonSwatch,σε αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν ένα moon πριν την αγορά ενός κανονικού Ωmoon αντί για fake.
Σε κάποιους που απλά θέλουν ένα ωραίο φανταζί Swatch που δεν έχουν εικόνα από ρολόγια.
Σε κάποιους που δεν τους ενδιαφέρει να δώσουν ένα 250άρι για να ικανοποιήσουν μία προσωρινή επιθυμία.
Σε κάποιους που ίσως το δουν επενδυτικά μετά από χρόνια..(υπάρχουν και αυτοί)

Πάντως στο γκρουπ πιστεύω ότι ήταν στοχευμένη κίνηση και μόνο καλό θα κάνει κάτι που εμείς από την δική μας πλευρά σαν αγοραστές το βλέπουμε τελείως διαφορετικά, επίσης πριν την υλοποίηση θα υπήρξε μελέτη σε όλες τις "what if" παραμέτρους απωλειών χρημάτων ή σίγουρα απόδοσης κέρδους!
Είδωμεν..

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Spyoly,
No reactions

Συνδεδεμένος Dimitris Real

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 25, 2022, 13:43:26 μμ »
Τα δικά μου μάτια δεν βλέπουν κάτι να βεβηλώνεται.
Κατανοητή η δυσφορία κάποιων (παγκοσμίως) που πιστεύουν ότι ένα πολύ κλασικό μοντέλο δεν πρέπει να ανακατεύεται με άλλα concepts.

Όμως δεν έγινε και κανένα έγκλημα. Απεναντίας, το Speedmaster Professional Moonwatch γίνεται ακόμη πιό κλασικό. Δίνει τη χάρη του σε άλλη μία, εντελώς διαφορετική και καινοτόμα παραλλαγή. Μία παραλλαγή που σε τίποτε δεν μειώνει την 'κανονική' σειρά των Moonwatch από ατσάλι ή πολύτιμο μέταλλο. Από την πλευρά της Ω δεν το βλέπω αυτό ως πρόχειρα σχεδιασμένο ή στημένο (το αντίθετο θα έλεγα).

Ως καταναλωτής, τώρα με την κίνηση της Ω (και με δεδομένο ότι μου αρέσουν και τα quartz) θεωρώ ιδανική την ευκαιρία να δοκιμάσω την αίσθηση αυτού του τόσο κλασικού μοντέλου. Αν μου αρέσει στο χέρι, αυτό θα με φέρει πολύ πιό κοντά στο ατσάλινο Speedmaster. Αυτή είναι η δική μου οπτική γωνία.

To MoonSwatch είναι ιδιαίτερα προσεγμένο, σε χρώματα, σχεδιαστικούς συνδυασμούς, στο λουρί που του έβαλαν, στο υλικό και στις διαστάσεις της κάσας, στις επιλογές των συμβόλων (δηλαδή των αστέρων και πλανητών που επιλέχθησαν), όπως φυσικά και στην τιμή.

Η διαφορετικότητα και η πολυποικιλότητα είναι το αλατοπίπερο της ζωής. Δεν νομίζω ότι εδώ 'κάνουμε πλάκα' με χρώματα και πλανήτες πάνω σε κάτι 'ιερό'. Είναι κλασική ιδέα Hayek, που επιτέλους φέρνει ένα νέο φρέσκο αέρα στο χώρο. Όπως βλέπουμε τον Bill Gates να το παίζει Silicon Valley cool και να φορά μονίμως Casio των €60, έτσι θα τον δούμε ίσως στο μέλλον να φορά MoonSwatch. Μιά χαρά. Αδιάβροχο, γερό, ακριβές, χρωματικά διαφορετικό, προσιτό αλλά και ταυτόχρονα ιστορικά κλασικό. Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς;

Εννοείται πως η εταιρεία θα τρελαθεί στο χρήμα με τη συγκεκριμένη κίνηση, αλλά κι αυτό είναι θετικό μιας και η πρωτοκαθεδρία της Rolex έχει καταντήσει βαρετή σε κάποια συγκεκριμένα επίπεδα (τζίροι, χρώματα dials, διαθεσιμότητα, κλπ.) Να γεμίσουν τα ταμεία ώστε πιό πολύ χρήμα να πάει σε έρευνα & εξέλιξη, που θα οδηγήσει στο να μας έλθουν πιό γνήσια σχεδιαστικά μοντέλα - όχι εν έτει 2022 να μας έρχεται πάλι 38-άρι Aqua Terra με μπρασελέ president και dials με χρώματα Rolex Oyster...

Αυτό!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Tangerine Dream,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

• VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 25, 2022, 16:34:52 μμ »
friendly
0
funny
2
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
sub50,Makis2020,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sphinxgr

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 25, 2022, 16:50:21 μμ »
Προσωπικά έχω ένα Seamaster και κάμποσα Swatch. Μια χαρά χαρούμενο και ευτυχισμένο με κάνουν τα Swatch μου για κάθε μέρα με τα χρωματάκια τους.

Οπότε το μόνο μου ερώτημα θα ήταν, ποιο σας αρέσει καλύτερα απ ολα? Εμένα περισσότερο μου αρέσουν τα ακόλουθα 3 χρώματα στο τέλος. Αν δεν τα δοκιμάσω όμως δεν ξερω αν κάθονται και καλά στο χέρι μου.

friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
oikonikos,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 25, 2022, 17:25:18 μμ »
Εύθυμα χρώματα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Συνδεδεμένος Dimitris Real

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 25, 2022, 17:29:34 μμ »
Αυτό που μου αρέσει σε αυτά τα ρολόγια είναι το χρωματικό παιχνίδι και ο χαβαλές … η σειρά προτεραιότητας στα δικά μου μάτια είναι γαλάζιο, κόκκινο, κίτρινο, μπλε.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Argo982001,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος neyromantis

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 25, 2022, 18:27:19 μμ »
Άντε με το καλό και τα Omega X Swatch scuba 007 missions !!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

• VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 25, 2022, 18:28:58 μμ »
Αυτό που μου αρέσει σε αυτά τα ρολόγια είναι το χρωματικό παιχνίδι και ο χαβαλές … η σειρά προτεραιότητας στα δικά μου μάτια είναι γαλάζιο, κόκκινο, κίτρινο, μπλε.
Θα συμφωνήσω !
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions