Αποστολέας Θέμα: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic  (Αναγνώστηκε 909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • ert
    • Προφίλ
    • Premier Сasual Dating - Authentic Ladies
formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« στις: Ιανουάριος 05, 2021, 15:11:39 μμ »
Αφορμη γι αυτο το review σταθηκε μια φωτο του ρολογιου οπου καποιοι ζητησαν να μαθουν περισσοτερα...ε λοιπον ηρθε η ωρα να τιμωρηθειτε...

Μια φορα κ εναν καιρο ιδρυεται το 1999 στην ελβετια η formex....Η ονομασια προερχεται απο το γαλλικο forme και extreme δηλ extreme shape...τα ρολογια τους ειναι εμπνευσμενα απο την τεχνολογια των αγωνων αυτοκινητων και μηχανων...η συγκεκριμενη εταιρεια εχει πατενταρει ενα συστημα που το ονομαζει Case Suspension System...ουσιαστικα ειναι κατι σαν αναρτησει στην κασα ωστε να απορροφα τυχον κραδασμους σε δυσκολες συνθηκες...
Στην ταμπακιερα τωρα...το ρολοι μπορει να χαρακτηριστει με λεξεις οπως εργαλειο,σκυλι ,θηριο κλπ...δεν ειναι τοσο η διαμετρος του,που ειναι 45mm οκ εχουμε δει και χειροτερα,αλλα σε συνδυασμο με το παχος του 17mm,κανουν το ρολοι ογκωδες...εχει βιδωτη κορωνα στο πανω μερος και περιστρεφομενη στεφανη...στη καρδια του ρολογιου βρισκεται μια συνηθισμενη και αξιοπιστη ETA 2893-2 με περιπου 42ωρες αυτονομια και μπορειτε να τη χαζευετε απο πισω καθως ειναι open back...ολη η κασα και το μπρασελε ειναι απο τιτανιο γι αυτο ειναι και ΣΧΕΤΙΚΑ ελαφρυ...το μπρασελε ειναι απο τα μεγαλυτερα κ στιβαροτερα που εχω δει...ειναι gmt,300m αδιαβροχο,ημερομηνια στο κατω μερος και ικανοποιητικη luminova...
Η τιμη που το ειχε παρει ο πρωτος ιδιοκτητης ηταν λιγο πανω απο 2900ε,ειδα την αποδειξη!
Στη πραξη ειναι ενα ρολοι γι αυτους που δε θελουν να το βγαζουν ποτε και να μην σκεφτονται να μη χτυπηθει,μη βραχει κλπ....εγω κυριολεκτικα του εχω πιει το αιμα και εχει πολυ λιγοτερα σημαδια απο αυτα που θα επρεπε να εχει...εχω παθει σοκ με το καντραν,οπου εχουν υπαρξει χτυπηματα που λεω "ωχ εσπασε" κ αυτο δεν εχει κανει γρατζουνια...ερχεται με μια εντυπωσιακη θηκη που εχει μεσα εργαλεια για το μπρασελε,αλλεν,λουρακια κ διαφορα αλλα....δεν εχω φωτο γι αυτο κ εχω ανεβασει απο το ιντερνετ...αυτα απο μενα και καλη σας νυχτα!!!






Σ αυτη προσπαθησα να το σηκωσω λιγο για να δειτε το συστημα με την αναρτηση


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 15:47:58 μμ »
Ερπυστριοφορο.
Να το χαιρεσαι

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 15:54:52 μμ »
Ωραία παρουσίαση..
Είναι τόσο ακριβά ε?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12096
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 16:02:31 μμ »
Φαίνεται ενισχυμένο σασί και γενικά σκληροτράχηλο ρολόι...
Στα μάτια μου εκεί που το χάνει είναι στο dial.. Logo ανεμπνευστο ακουστικά και ερασιτεχνικο σχεδιαστικα, κάτι που δείχνει πως δεν δόθηκε η δέουσα βαρύτητα στις λεπτομερειες της εικόνας του ρολογιού..
Πέρα απ' την ρολεξ, η άτυχης κατάληξη "-ex" που την χρησιμοποιούν πολλά προϊόντα με παραπέμπει στο σατυρικο "κου-βα-δεξ" που έλεγε ο αείμνηστος Σ. Μουστάκας (μην παρεξηγηθω δεν το συνδέσω με το ρολόι απλά για το "πολυφορεμενο" του πραματος ).
Για τα λοιπά specs του σίγουρα θα παίζει σε καλό επίπεδο και δεν βρίσκω κάτι μεμπτό στο αισθητικό κομμάτι καθότι είναι ξεκάθαρος ο προσανατολισμός του..Αν τύχαινε ρολόι άλλης ελβετικής εταιρείας σίγουρα θα είχε μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα..
Να το χαιρεσαι με υγεία! :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • ert
    • Προφίλ
    • Premier Сasual Dating - Authentic Ladies
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 16:09:16 μμ »
Φαίνεται ενισχυμένο σασί και γενικά σκληροτράχηλο ρολόι...(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Στα μάτια μου εκεί που το χάνει είναι στο dial.. Logo ανεμπνευστο ακουστικά και ερασιτεχνικο σχεδιαστικα, κάτι που δείχνει πως δεν δόθηκε η δέουσα βαρύτητα στις λεπτομερειες της εικόνας του ρολογιού..

Συμφωνω 100%,προφανως δεν ηταν αυτος κ ο σκοπος του...για το formex-rolex ισως να ειναι ετσι οπως τα γραφεις,αν κ δεν νομιζω να θελουν να παραπεμψουν εκει μιας και δεν υπαρχει καμια αλλη αναφορα στο ρολοι που να παραπεμπει εκει....τεσπα αυτη εχουν δωσει μια εξηγηση για την ονομασια!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 16:19:38 μμ »
Είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι.

Εμένα μου αρέσει όπως το βλέπω.

Τελευταία η formex έχει βγάλει κάποια πολύ ξεχωριστά σχέδια. Δυστυχώς για τον Έλληνα θέλει θάρρος για να αγοράσει ρολόι από microbrand και να δώσει πάνω από 300-400€.

Νίκο (oikonikos) τα formex δεν έχουν τόσο ψηλές τιμές. Απλά το συγκεκριμένο επειδή είναι φτιαγμένο για ανταλλακτικό σε σφυρί (!!!) έχει τόσο ψηλή τιμή. Αν δε κάνω λάθος παίζουν κοντά στο 1,5 χιλιάρικο συνήθως.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • ert
    • Προφίλ
    • Premier Сasual Dating - Authentic Ladies
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 16:22:52 μμ »
Είναι πολύ ιδιαίτερο κομμάτι.

Εμένα μου αρέσει όπως το βλέπω.

Τελευταία η formex έχει βγάλει κάποια πολύ ξεχωριστά σχέδια. Δυστυχώς για τον Έλληνα θέλει θάρρος για να αγοράσει ρολόι από microbrand και να δώσει πάνω από 300-400€.

Νίκο (oikonikos) τα formex δεν έχουν τόσο ψηλές τιμές. Απλά το συγκεκριμένο επειδή είναι φτιαγμένο για ανταλλακτικό σε σφυρί (!!!) έχει τόσο ψηλή τιμή. Αν δε κάνω λάθος παίζουν κοντά στο 1,5 χιλιάρικο συνήθως.
Οπως επισης βρισκονται και σε πολυ καλες τιμες ως μτχ...βεβαια μην πετυχετε καποιο σαν το δικο μου!!! :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 134
  • ert
    • Προφίλ
    • Premier Сasual Dating - Authentic Ladies
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 16:55:58 μμ »
ψηθηκατε ε?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος jo.sa

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1053
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2021, 23:51:41 μμ »
https://www.seriouswatches.com/collections/formex

για όποιον ενδιαφέρεται...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: formex 4 speed ds 2000 gmt automatic
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2021, 09:32:47 πμ »
Οι τιμουλες πονάνε λίγο αλλά πιστεύω ότι παίρνεις σαν αντάλλαγμα την ιδιετσιριτητα της κασας .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions