Αποστολέας Θέμα: Νέοι Αλπινιστές SPB-155, -157, -159  (Αναγνώστηκε 769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
Απ: Νέοι Αλπινιστές SPB-155, -157, -159
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 16:54:08 μμ »
Εντυπώσεις:

Τα θετικά
- Ξανάνιωσα που έβαλα 39-άρι στον καρπό μου. Lug-to-lug: 45mm.
- Το sapphire crystal.
- Tο updated movement 6R35 με 70hrs PR.
- Οι πολύ όμορφοι δείκτες που επίσης φαίνονται καθαρά.
- Το σχετικά λιτό dial.
- H κάσα και το smooth bezel (στεφάνη) που δίνουν την αίσθηση ότι φοράς Rolex DJ 36mm.
- To λογικό κόστος κτήσης, για αυτά που προσφέρει το ρολόι.
- Το κουτί, που είναι ταιριαστό και καλοσχεδιασμένο για ρολόι αυτής της κατηγορίας τιμής.
- Εξαιρετικά versatile κομμάτι, φοριέται πάρα πολύ εύκολα και ταιριαστά στην πλειοψηφία των καταστάσεων που θα συναντήσει κανείς (γραφείο, έξοδος, εργασία σε χώρο που έχει κατασκευές/επισκευές, κλπ.)
- Γενικά περνά και το νιώθεις ο ίδιος σχετικά απαρατήρητο στον καρπό. Δεν έχω τη ζυγαριά έξω, οπότε δεν το έχω ζυγίσει ακόμη.

Τα αρνητικά
- Το μπρασελέ θα μπορούσε να είναι καλύτερο σε ποιότητα (συγκριτικά πάντα, αλλά όλα είναι σχετικά).
- Το μπρασελέ θα έπρεπε να έχει πολύ καλύτερη δυνατότητα micro-adjustment.
- Το lume είναι ισχνό. Οι ωρο-, λεπτο-δείκτες, όπως και τα lume dots στα όρια του dial ανά κάθε hour marker φαίνονται από μέτρια ως καλά μετά από καλή φόρτιση (π.χ. οδήγηση και το χέρι στο παράθυρο). To lume στο υπόλοιπο dial είναι ανύπαρκτο.
- Το dial είναι σχετικά σκοτεινό, εκ πρώτης όψεως. Στις περισσότερες καταστάσεις όμως που θα συναντήσει κανείς κατά τη διάρκεια της ημέρας, δείχνει την ομορφιά του, την υφή του.
- Χρονομετρία ως τώρα στο συγκεκριμένο copy είναι +20"/day. Θα προτιμούσα κάτι καλύτερο αλλά ήδη συνήθισα.

Τα ουδέτερα
- Πάχος κάσας 13.3mm, καλύτερο ακόμη αν ήταν κάπου στα 12.5mm, αλλά μην είμαστε και αχάριστοι.
- Το συνολικό legibility είναι ικανοποιητικό/καλό, είμαι σίγουρος όμως πως στο άλλο μοντέλο (βλέπε κρεμ dial) ότι εκεί η κατάσταση είναι πιθανότατα καλύτερη.

Άλλα στοιχεία:
- Καρπός 7"-7 1/4", κι έχω αφαιρέσει 2 links.
- Δεν έχω καμμία εμπειρία από το Alpinist προηγούμενης γενιάς.
- Δεν το έχω δοκιμάσει με λουρί, ίσως κάνω 1-2 custom σύντομα, αποκλειστικά για αυτό το ρολόι.

Συνδεδεμένος oikonikos

• Administrator
  • Legend
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι Αλπινιστές SPB-155, -157, -159
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 20:24:03 μμ »
Αψογος

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ