Αποστολέας Θέμα: Απορίες για το νημα Δημοπρασία.  (Αναγνώστηκε 2782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος sub50

• Members+
  • Hero Member
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για το νημα Δημοπρασία.
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 06:14:42 πμ »
Καλημέρα σε όλους.

Το νήμα που άνοιξα για τη χρονομετρία ανοίχτηκε μόνο για να γίνει τεχνική συζήτηση και δεν έχει σχέση με το θέμα δημοπρασία.
Γι αυτό και ανοίχτηκε στην ανάλογη κατηγορία.
Φόρουμ για ρολόγια είμαστε και νομίζω έχει θέση ένα τεχνικό νήμα που αφορά σε ένα ρολόι με μη συνηθισμένη συμπεριφορά.
Προσωπικά κέρδισα  από τη συζήτηση πληροφορίες που δε γνώριζα και που ίσως δε θα έπαιρνα καν αν είχα πάει σε έναν τεχνίτη και απλά μου επέστρεφε το ρολόι φτιαγμένο.

Ο nikonian, ακόμα και αν η αφορμή ήταν το νήμα μου, έκανε κάποια γενικά προσωπικά σχόλια για τις δημοπρασίες και δεν έκανε καμία άμεση ή έμμεση αναφορά στην περίπτωση μου.
Συνεπώς, θεωρώ ότι δεν χρειαζόταν να πάει εκεί το θέμα.

Νομίζω ότι αυτό που ήθελε να επισημάνει ο nikonian είναι ότι σε μια δημοπρασία έχεις την ηθική υποχρέωση στο τέλος να πάρεις το ρολόι γιατί το έχεις κερδίσει από τον προηγούμενο πλειοδότη. Διαφορετικά χαλάς όλη τη δημοπρασία. Αυτή είναι και μια βασική διαφορά από την πώληση που ίσως τελευταία στιγμή να μπορείς να υπαναχωρήσεις, χωρίς να έχεις χαλάσει την αγγελία.

Θα πρότεινα λοιπόν να μη συνεχίσει η συζήτηση για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Όσο για το εάν και τι θα συνεννοηθούμε με τον Αλέξανδρο θα είναι καθαρά μεταξύ μας.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος kooface

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 22:46:29 μμ »
Βασίλη η αντιμετώπισή σου από τον Αλέξανδρο δεν νομίζω ότι είναι δικό σας θέμα γιατί πιστεύω ότι έχει να κάνει με τη λογική του Αλέξανδρου ως πωλητή - δημοπράτη και πως αντιμετωπίζει τυχόν αστοχίες στα ρολόγια που διαθέτει.
Είναι μια κίνηση που δείχνει το ποιόν του Αλεξάνδρου που έχω την εντύπωση ότι δεν επιρρεαζεται από την προσωπική σας σχέση αλλά από το χαρακτήρα του και μόνο.
Ως εκ τούτου είναι ένα είδος feedback και καλώς σχολιάζεται-αναφέρεται.
ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΕ ΘΕΕ ΜΟΥ

Συνδεδεμένος sub50

• Members+
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 09:29:34 πμ »
Βασίλη η αντιμετώπισή σου από τον Αλέξανδρο δεν νομίζω ότι είναι δικό σας θέμα...

Καλημέρα

Από τη στιγμή που ακριβώς παραπάνω ο ίδιος ο Αλέξανδρος έγραψε ακριβώς ποια ήταν η αντιμετώπισή του προς εμένα, δε νομίζω ότι έχει νόημα το συγκεκριμένο σχόλιο, εκτός εάν δεν κατάλαβα εγώ κάτι...

...
Εγώ από την μεριά μου σαν Αλέξανδρος του πρότεινα ,για να τον κάνω να νιώσει πιο άνετα και όχι δυσαρεστημένος, επειδή έτσι οφείλω να κάνω,τις εξής λύσεις.
Να του δωσω τα λεφτά του πίσω και να μου επιστρέψει το ρολόι αν δεν το θέλει.
Να πάω το ρολόι στον τεχνικό μου και να του το φέρω πίσω διορθωμένο και με στεγανοποίηση.
...

Τώρα, αν ήταν γενικό το σχόλιο για το αν πρέπει να έχουν feedback οι δημοπρασίες, υπάρχει η συγκεκριμένη κατηγορία στις αγγελίες και φαντάζομαι ότι όποιος θέλει μπορεί να μπει να γράψει εκεί.

Όπως είχα πει και πιο πάνω στο νήμα την όλη διαδικασία με τις δημοπρασίες τη βλέπω σαν μια παρεΐστικη φάση και προσωπικά δεν θεωρώ ότι χρειαζόμαστε πολλούς όρους και κανόνες.

Για την ιστορία πάντως, το ρολόι βρήσκεται ήδη στο δρόμο για να πάει πίσω στον Αλέξανδρο, ο οποίος είχε κάθε πρόθεση να ασχοληθεί ο ίδιος με τα περαιτέρω.