Αποστολέας Θέμα: Θρυλικά ρολογια β παγκόσμιου πολέμου.  (Αναγνώστηκε 9088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

• Sr. Member
    • Προφίλ
Απ: Θρυλικά ρολογια β παγκόσμιου πολέμου.
« Απάντηση #480 στις: Ιούλιος 28, 2020, 21:47:57 μμ »

Από το 1995 ασχολούμαι. Έχω χαλάσει πολλά ρολόγια εγώ, φυσικά μόνον δικά μου. Στην αρχή ξεκίνησα να συλλέγω vintage ρολόγια. Παιδιά τότε το πεδίο ήταν απόλυτα παρθένο. Φανταστείτε έχω ρολόγια zenith new old stock, που τα είχα αγοράσει 5000 δραχμές το ένα!!! Δηλαδή περίπου 15 Ευρώ!!! Μετά πλάκωσαν οι Ιταλοί στην Κρήτη και οι χρυσοχόοι πονηρεύτηκαν. Μέχρι τότε τα ρολόγια που δεν είχαν πουλήσει, τα έβλεπαν σαν εμπόρευμα που τους έμεινε, όχι σαν ρολόγια με συλλεκτική αξία και τα έπαιρνες πολύ φτηνά. Κάποια στιγμή όμως κατάλαβα ότι περισσότερο από την συλλογή, μου άρεσε το μαστόρεμα. Το πρώτο ρολόι που έλυσα το άνοιξα με τα οδοντιατρικά μου εργαλεία, χα χα χα, καταλαβαίνετε το αποτέλεσμα! Χάλασα πολλά ρολόγια παιδιά, ευτυχώς κάτι γαλλικά, όχι ελβετικά, διάβασα, είχα γίνει κολλητός με τους δύο παλιούς ωρολογοποιούς των Χανίων και έφθασα στο σημείο απλά να μπορώ να κάνω service στα ρολόγια μου μόνος μου και να μην περιμένω μήνες. Αγόρασα δε τότε, όλο το stock ανταλλακτικών ενός παλιού ρολογά, για 30 Ευρώ!!! Μου έχουν χαρίσει απίστευτες στιγμές χαράς τα ρολόγια! Πάντως τώρα που σας γράφω, έχω πιει κάτι τσικουδιές και ανοίχτηκα, γιατί στην πραγματικότητα είμαι μοναχικός. Παρακολουθώ καθημερινά αυτά που γράφετε, με κάνετε και χαμογελώ, αλλά δεν συμμετέχω συχνά.

Μπράβο φίλε. Να πίνεις πιο συχνά να σε απολαμβάνουμε  :)

Αποσυνδεδεμένος micraSport

• Full Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #481 στις: Ιούλιος 28, 2020, 22:01:45 μμ »
Σωστός!

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Συνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Legend
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #482 στις: Ιούλιος 28, 2020, 22:12:34 μμ »

:D

Αποσυνδεδεμένος Wagner669

• Members+
  • Sr. Member
  • Αλέξανδρος
    • Προφίλ
    • My Citizen board on Pinterest
« Απάντηση #483 στις: Ιούλιος 28, 2020, 22:50:41 μμ »

Από το 1995 ασχολούμαι. Έχω χαλάσει πολλά ρολόγια εγώ, φυσικά μόνον δικά μου. Στην αρχή ξεκίνησα να συλλέγω vintage ρολόγια. Παιδιά τότε το πεδίο ήταν απόλυτα παρθένο. Φανταστείτε έχω ρολόγια zenith new old stock, που τα είχα αγοράσει 5000 δραχμές το ένα!!! Δηλαδή περίπου 15 Ευρώ!!! Μετά πλάκωσαν οι Ιταλοί στην Κρήτη και οι χρυσοχόοι πονηρεύτηκαν. Μέχρι τότε τα ρολόγια που δεν είχαν πουλήσει, τα έβλεπαν σαν εμπόρευμα που τους έμεινε, όχι σαν ρολόγια με συλλεκτική αξία και τα έπαιρνες πολύ φτηνά. Κάποια στιγμή όμως κατάλαβα ότι περισσότερο από την συλλογή, μου άρεσε το μαστόρεμα. Το πρώτο ρολόι που έλυσα το άνοιξα με τα οδοντιατρικά μου εργαλεία, χα χα χα, καταλαβαίνετε το αποτέλεσμα! Χάλασα πολλά ρολόγια παιδιά, ευτυχώς κάτι γαλλικά, όχι ελβετικά, διάβασα, είχα γίνει κολλητός με τους δύο παλιούς ωρολογοποιούς των Χανίων και έφθασα στο σημείο απλά να μπορώ να κάνω service στα ρολόγια μου μόνος μου και να μην περιμένω μήνες. Αγόρασα δε τότε, όλο το stock ανταλλακτικών ενός παλιού ρολογά, για 30 Ευρώ!!! Μου έχουν χαρίσει απίστευτες στιγμές χαράς τα ρολόγια! Πάντως τώρα που σας γράφω, έχω πιει κάτι τσικουδιές και ανοίχτηκα, γιατί στην πραγματικότητα είμαι μοναχικός. Παρακολουθώ καθημερινά αυτά που γράφετε, με κάνετε και χαμογελώ, αλλά δεν συμμετέχω συχνά.

τσικουδιές ακουω....
σπιτικές;;;;

Να συμμετέχεις πιο συχνά!

XL 2619 ◌ AV0030-60A ◌ JY0005-50E ◌ BN0190-82E
BN0180-51E ◌ MDV-106 ◌ GW-M5610 ◌ MDV-106Β

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #484 στις: Ιούλιος 28, 2020, 22:57:58 μμ »

Κάνε αυτό που σ' αρέσει!

Φοβάμαι βέβαια μετά από μερικές ρακές μήπως και πιάσεις κανένα εργαλείο για αφαίρεση bezel και πας για απονεύρωση.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος mic

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #485 στις: Ιούλιος 28, 2020, 23:32:29 μμ »
Άσχημο πράγμα η ειρωνία, σκληρό πολύ. Σε βάζει πίσω στην θέση σου. Σα να σου λέει, καλά τώρα εσύ πως τόλμησες να έρθεις εδώ μαζί μας;  Ο.Κ. το πιασα.....

Συνδεδεμένος oikonikos

• Admin
  • Legend
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
« Απάντηση #486 στις: Ιούλιος 28, 2020, 23:34:17 μμ »
Άσχημο πράγμα η ειρωνία, σκληρό πολύ. Σε βάζει πίσω στην θέση σου. Σα να σου λέει, καλά τώρα εσύ πως τόλμησες να έρθεις εδώ μαζί μας;  Ο.Κ. το πιασα.....
Δεν ειρωνεύεται κανένας. Σε διαβεβαιώνω 1000%
Ίσα ίσα όλοι θέλουμε να δούμε δουλειά από το μεράκι σου  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

• Moderators
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #487 στις: Ιούλιος 28, 2020, 23:41:04 μμ »
O PIT ειναι φιλος  ,φοβερός χαρακτήρας και κυρίως καλος άνθρωπος . Το χιούμορ είναι εξειδικευμένο μεν,χιούμορ δε.  Μην θίγεσαι, σε εμενα για παράδειγμα λεει χειρότερα.

Στάλθηκε από το SM-G988B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kontinos

• Jr. Member
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #488 στις: Ιούλιος 29, 2020, 00:03:02 πμ »
Ακομα κι αν, τι? Που τιποτα, ειδικα απο αυτους που τα διαβασα, δεν εχει ειρωνια ή ασχημη διαθεση, αντιθετως. Αλλα και παλι, ακομα κι αν, τι?
Σαμπως δεν ξερεις τη θεση σου και περιμενεις αλλους να σε τοποθετησουν?!
Ωραια τα ειπες, μας ευχαριστησες πολυ με τα λογια σου, οποτε στασου!

Αποσυνδεδεμένος Wagner669

• Members+
  • Sr. Member
  • Αλέξανδρος
    • Προφίλ
    • My Citizen board on Pinterest
« Απάντηση #489 στις: Ιούλιος 29, 2020, 00:17:53 πμ »

Σύντεκνε, μη τον παρεξηγεις!
Ο P.I.T. είναι ΣαΛΛονικιος και πολύ απλά εκανε χουμορ σχετικά με αυτο που εγραψες για τα εργαλεία οδοντιατρικής και τις πρώτες απόπειρες που έκανες.
Με τον καιρο θα συνηθίσεις το κρυο χουμορ του

:D :D :D :D

πιες μια και στην υγεια μας

XL 2619 ◌ AV0030-60A ◌ JY0005-50E ◌ BN0190-82E
BN0180-51E ◌ MDV-106 ◌ GW-M5610 ◌ MDV-106Β

Αποσυνδεδεμένος george_

• Administrator
  • GWF
  • kk
    • Προφίλ
« Απάντηση #490 στις: Ιούλιος 29, 2020, 01:27:40 πμ »
Μην ασχολείσαι καν, εμείς είμαστε εδώ

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

• Members+
  • VIP Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #491 στις: Ιούλιος 29, 2020, 02:41:57 πμ »
Ωραίος ο mic...!  🎤 🎙  Αν γίνει όμως και λίγο πιο ενεργός.. αφού από ότι φαίνεται έχει να δώσει πράγματα στο forum...  θα είναι ακόμα πιο ωραίος...!!   ;)

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #492 στις: Ιούλιος 29, 2020, 09:21:20 πμ »

Φίλε μου σε διαβεβαιώνω ότι ΟΥΔΕΙΣ σε ειρωνεύτηκε.

Μακάρι να ξαναδιαβάσουμε ποστ σου   :)

Συνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

• Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #493 στις: Αύγουστος 01, 2020, 12:05:36 μμ »
best free image hosting

Νομίζω είναι το πιο ωραίο μέχρι τώρα

Συνδεδεμένος Taylor 1981

• Members+
  • VIP Member
  • CasioTron
    • Προφίλ
« Απάντηση #494 στις: Σήμερα στις 17:38:48 »
Καλησπέρα!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk