Αποστολέας Θέμα: AQUADIVE POSEIDON GMT  (Αναγνώστηκε 10113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:05:02 μμ »
Οι εταιριες δεν κανουν σπαταλες,καποιες μηχανες ειναι παλιες και εχουν βελτιωσεις ,δεν αλλαζει το αρχικο σχεδιο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:05:36 μμ »
The c.321 is based on a design development project titled "27 CHRO C12" (27 mm diameter, chronograph, with extra 12-hour register) took place in the 1940's by Albert Piguet and Jaques Reymond as a joint developement project between Omega and Lemania.  Launched in 1942, the 27 CHRO C12 later became known as the Lemania 2310, or Omega c.321).


Δες αυτο απο το site  του Maddox
Το αποθηκευσα για να το δω σπίτι το βράδυ,θα μου φανεί χρήσιμο σε ένα καινούργιο θέμα που φτιάχνω,αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τα σημεία που στέκομαι εγώ .
Ειδικά ΕΤΑ με σελιτα. Της λείπει η εξέλιξη ακόμα και αυτό την κάνει αυτό που είναι. Μια καινούργια εταιρία με πολύ καλές προοπτικές.
Δεν είναι όμως ΕΤΑ.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:09:45 μμ »
Ώπα παιδιά, χτυπήσατε ευαίσθητη χορδή μου.
Με βάλατε να κατέβω στην αποθήκη...
 








Σα ρολόγια, τα πρωτογνώρισα πριν 15 χρόνια περίπου. Αλλά η τιμές των quartz ήταν κοντά στα citizen και δεν τα αντιμετωπίσαμε σοβαρά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:10:01 μμ »
The c.321 is based on a design development project titled "27 CHRO C12" (27 mm diameter, chronograph, with extra 12-hour register) took place in the 1940's by Albert Piguet and Jaques Reymond as a joint developement project between Omega and Lemania.  Launched in 1942, the 27 CHRO C12 later became known as the Lemania 2310, or Omega c.321).


Δες αυτο απο το site  του Maddox
Το αποθηκευσα για να το δω σπίτι το βράδυ,θα μου φανεί χρήσιμο σε ένα καινούργιο θέμα που φτιάχνω,αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις τα σημεία που στέκομαι εγώ .
Ειδικά ΕΤΑ με σελιτα. Της λείπει η εξέλιξη ακόμα και αυτό την κάνει αυτό που είναι. Μια καινούργια εταιρία με πολύ καλές προοπτικές.
Δεν είναι όμως ΕΤΑ.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ένα άλλο παράδειγμα που μπορώ να δώσω Γιώργο και που εσύ με διορθωσες ήταν στο superocean και στο Tudor που είναι οι ίδιοι κινητήρες με διάφορα το αντιμαγνητικο έλασμα από πυρίτιο που δεν το διβειυ η Tudor. Αυτή η μία και μοναδική διαφορά, στα μάτια μου, δημιουργεί έναν άλλο κινητήρα, καλύτερο,πιο εξελιγμένο και πιο ανθεκτικό. Αυτή η μία και μοναδική διαφορά τα κάνει από ίδια,τελείως διαφορετικά.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος actus

  • Members+
  • Full Member
  • ****
  • Μηνύματα: 667
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:15:06 μμ »
Παράθεση
The Omega 861 (and similar Cal. 863) differ from the Lemania base mainly in decoration. They used 17 jewels through 1992 before being reissued and updated with 18 jewels in 1993. Cal. 1861 and 1863 are rhodium plated. Cal. 863 and 1863 differ in decoration as well: They feature more elaborate finishing for use in watches with display casebacks.

Omega 861

Η ίδια μηχανή είναι η Omega 861 (και 1861, 863, 1863) με τη Lemania 1873. Δεν είναι άλλος ο μηχανισμός αν προστεθεί ένα ρουμπίνι, αν γίνει rhodium plating, ή αν αλλάξει το hairspring ή τα shock absorbers. Άλλος μηχανισμός σημαίνει άλλη αρχιτεκτονική, σχεδιασμός από την αρχή.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 142810
  • kk
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:19:22 μμ »
+1000
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:19:44 μμ »
Παράθεση
The Omega 861 (and similar Cal. 863) differ from the Lemania base mainly in decoration. They used 17 jewels through 1992 before being reissued and updated with 18 jewels in 1993. Cal. 1861 and 1863 are rhodium plated. Cal. 863 and 1863 differ in decoration as well: They feature more elaborate finishing for use in watches with display casebacks.

Omega 861

Η ίδια μηχανή είναι η Omega 861 (και 1861, 863, 1863) με τη Lemania 1873. Δεν είναι άλλος ο μηχανισμός αν προστεθεί ένα ρουμπίνι, αν γίνει rhodium plating, ή αν αλλάξει το hairspring ή τα shock absorbers. Άλλος μηχανισμός σημαίνει άλλη αρχιτεκτονική, σχεδιασμός από την αρχή.
Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε φίλε μου, όταν το παραμικρό εξάρτημα μπορει να δημιουργήσει τεράστιες διαφορές η και μικρές λεπτομέρειες στο τρόπο λειτουργίας.
Αυτό σημαίνει εξέλιξη. Αυτό σημαίνει καινούργιο,λίγο έως ελάχιστα πιο καλό και πιο πρωτοποριακό.
Οι συνταρακτικές καινοτομίες και οι ριζικές αλλαγές στο κόσμο της ωρολογοποιίας σπανίζουν.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:25:30 μμ »
Παράθεση
The Omega 861 (and similar Cal. 863) differ from the Lemania base mainly in decoration. They used 17 jewels through 1992 before being reissued and updated with 18 jewels in 1993. Cal. 1861 and 1863 are rhodium plated. Cal. 863 and 1863 differ in decoration as well: They feature more elaborate finishing for use in watches with display casebacks.

Omega 861

Η ίδια μηχανή είναι η Omega 861 (και 1861, 863, 1863) με τη Lemania 1873. Δεν είναι άλλος ο μηχανισμός αν προστεθεί ένα ρουμπίνι, αν γίνει rhodium plating, ή αν αλλάξει το hairspring ή τα shock absorbers. Άλλος μηχανισμός σημαίνει άλλη αρχιτεκτονική, σχεδιασμός από την αρχή.
Μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε φίλε μου, όταν το παραμικρό εξάρτημα μπορει να δημιουργήσει τεράστιες διαφορές η και μικρές λεπτομέρειες στο τρόπο λειτουργίας.
Αυτό σημαίνει εξέλιξη. Αυτό σημαίνει καινούργιο,λίγο έως ελάχιστα πιο καλό και πιο πρωτοποριακό.
Οι συνταρακτικές καινοτομίες και οι ριζικές αλλαγές στο κόσμο της ωρολογοποιίας σπανίζουν.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο κόσμο της αυτόματης μηχανικής ωρολογοποιίας,πιο σωστά, σπανίζουν.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10721
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:26:36 μμ »
Valjoux 7750,εξαιρετικη μηχανη για την εποχη της και οχι μονο ,μιλαμε για το 1974 αν θυμαμαι καλα.Τα ρολογια την eποχη εκεινη ειχαν πιο μικρες κασες και ολα καλα,σημερα σε μια XL κασα υπηρχε η αναγκη για πιο μεγαλες μηχανες!Ετσι λοιπον πηραν την 7750 και εφτιαξαν την σειρα Valgranges,η μηχανη θα ειναι παντα η 7750,ακομα και εαν βαλουν ενα column wheel
Δεν αντιλέγω με ότι γράφεις πιο πάνω,αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ΕΤΑ είναι καλύτερη εταιρία με καλύτερες μηχανές και in house πολυτέλεια που η σελιτα απλά δεν την έχει.Διαφωνώ λίγο ως προς την εξέλιξη της μηχανής. Από ένα σημείο και μετά παύει να είναι αυτό που ήταν. Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω, έμπρακτο, είναι στο Ωμέγα που έχω,έχει το caliber 1861 based on Lemania 1863.
Δεν σημαίνει ότι έχω Lemania μηχανάκι μεσα στο ρολόι μου .
Όλα έχουν τη φυσιολογική εξέλιξη τούς.
Και η σελιτα κάποια στιγμή ανά έχει την εξευπου ήδη έχει θα έχει on house μηχανές.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγγνώμη για τα γραφικά μου λάθη,αλλά γράφω και συγχρόνως πουλάω και τα ψιλοκανω σαλάτα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πουλα ρε τρελαμενε και άσε τα γραψίματα μη κάνεις κάνα λάθος στα ρέστα...!!   :D   :D   
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:31:19 μμ »
Valjoux 7750,εξαιρετικη μηχανη για την εποχη της και οχι μονο ,μιλαμε για το 1974 αν θυμαμαι καλα.Τα ρολογια την eποχη εκεινη ειχαν πιο μικρες κασες και ολα καλα,σημερα σε μια XL κασα υπηρχε η αναγκη για πιο μεγαλες μηχανες!Ετσι λοιπον πηραν την 7750 και εφτιαξαν την σειρα Valgranges,η μηχανη θα ειναι παντα η 7750,ακομα και εαν βαλουν ενα column wheel
Δεν αντιλέγω με ότι γράφεις πιο πάνω,αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ΕΤΑ είναι καλύτερη εταιρία με καλύτερες μηχανές και in house πολυτέλεια που η σελιτα απλά δεν την έχει.Διαφωνώ λίγο ως προς την εξέλιξη της μηχανής. Από ένα σημείο και μετά παύει να είναι αυτό που ήταν. Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω, έμπρακτο, είναι στο Ωμέγα που έχω,έχει το caliber 1861 based on Lemania 1863.
Δεν σημαίνει ότι έχω Lemania μηχανάκι μεσα στο ρολόι μου .
Όλα έχουν τη φυσιολογική εξέλιξη τούς.
Και η σελιτα κάποια στιγμή ανά έχει την εξευπου ήδη έχει θα έχει on house μηχανές.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγγνώμη για τα γραφικά μου λάθη,αλλά γράφω και συγχρόνως πουλάω και τα ψιλοκανω σαλάτα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πουλα ρε τρελαμενε και άσε τα γραψίματα μη κάνεις κάνα λάθος στα ρέστα...!!   :D   :D
Χαχαχαχαχα, δεν μπορώ ρε σύ να σταματήσω, ευχαριστιεμαι τόσο πολύ το διάλογο,που στο ένα χέρι έχω το κινητό,μια μου μιλάνε προσπαθώ να συνενοηθω, και μια προσπαθώ να δώσω ρέστα. Ένας μου ζήτησε  marlboro και εγώ του έδωσε κατά λάθος χαρτομάντιλα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος watchman

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3851
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:34:34 μμ »
Η aquadive προφανώς δεν επέλεξε τυχαία το logo της Poseidon μιας και θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες παγκοσμίως (μετά την scubapro )σε καταδυτικό εξοπλισμό (bcd's, κλείστρα,στολές κλπ)από Σουηδία μεριά..
Άρα λογικό να ξεφεύγει λίγο παραπάνω η τιμή μιας και έχει και eta αλλά και περιορισμένη διαθεσιμότητα (serial number)
Ωραίο καθαρόαιμο καταδυτικό

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:37:43 μμ »
Η aquadive προφανώς δεν επέλεξε τυχαία το logo της Poseidon μιας και θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες παγκοσμίως (μετά την scubapro )σε καταδυτικό εξοπλισμό (bcd's, κλείστρα,στολές κλπ)από Σουηδία μεριά..
Άρα λογικό να ξεφεύγει λίγο παραπάνω η τιμή μιας και έχει και eta αλλά και περιορισμένη διαθεσιμότητα (serial number)
Ωραίο καθαρόαιμο καταδυτικό

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βλέπω δεν θα σε χαλαγε καθόλου να το πάρεις το ρολόι...όντως ευαίσθητη φλέβα ακούμπησαν

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9703
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:46:17 μμ »
Η aquadive προφανώς δεν επέλεξε τυχαία το logo της Poseidon μιας και θεωρείται από τις καλύτερες εταιρείες παγκοσμίως (μετά την scubapro )
Όχι φίλε, δε μας τα λες καλά. Άκου μετά τη scubapro (σιγά την ποζεριά  :D :D :D).
Εξάλλου η Poseidon εξειδικεύεται περισσότερο στην τεχνική. Τουλάχιστον παλιά που τα παρακολουθούσα.

Αλέξανδρε, δικιά μου ευαίσθητη χορδή χτύπησε. Όχι του Άλκη όπως κατάλαβες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44025
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:54:13 μμ »
Valjoux 7750,εξαιρετικη μηχανη για την εποχη της και οχι μονο ,μιλαμε για το 1974 αν θυμαμαι καλα.Τα ρολογια την eποχη εκεινη ειχαν πιο μικρες κασες και ολα καλα,σημερα σε μια XL κασα υπηρχε η αναγκη για πιο μεγαλες μηχανες!Ετσι λοιπον πηραν την 7750 και εφτιαξαν την σειρα Valgranges,η μηχανη θα ειναι παντα η 7750,ακομα και εαν βαλουν ενα column wheel
Δεν αντιλέγω με ότι γράφεις πιο πάνω,αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ΕΤΑ είναι καλύτερη εταιρία με καλύτερες μηχανές και in house πολυτέλεια που η σελιτα απλά δεν την έχει.Διαφωνώ λίγο ως προς την εξέλιξη της μηχανής. Από ένα σημείο και μετά παύει να είναι αυτό που ήταν. Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω, έμπρακτο, είναι στο Ωμέγα που έχω,έχει το caliber 1861 based on Lemania 1863.
Δεν σημαίνει ότι έχω Lemania μηχανάκι μεσα στο ρολόι μου .
Όλα έχουν τη φυσιολογική εξέλιξη τούς.
Και η σελιτα κάποια στιγμή ανά έχει την εξευπου ήδη έχει θα έχει on house μηχανές.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγγνώμη για τα γραφικά μου λάθη,αλλά γράφω και συγχρόνως πουλάω και τα ψιλοκανω σαλάτα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα ρέστα να προσέχεις χαχαχαχαχ
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: AQUADIVE POSEIDON GMT
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 17:55:24 μμ »
Valjoux 7750,εξαιρετικη μηχανη για την εποχη της και οχι μονο ,μιλαμε για το 1974 αν θυμαμαι καλα.Τα ρολογια την eποχη εκεινη ειχαν πιο μικρες κασες και ολα καλα,σημερα σε μια XL κασα υπηρχε η αναγκη για πιο μεγαλες μηχανες!Ετσι λοιπον πηραν την 7750 και εφτιαξαν την σειρα Valgranges,η μηχανη θα ειναι παντα η 7750,ακομα και εαν βαλουν ενα column wheel
Δεν αντιλέγω με ότι γράφεις πιο πάνω,αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι η ΕΤΑ είναι καλύτερη εταιρία με καλύτερες μηχανές και in house πολυτέλεια που η σελιτα απλά δεν την έχει.Διαφωνώ λίγο ως προς την εξέλιξη της μηχανής. Από ένα σημείο και μετά παύει να είναι αυτό που ήταν. Ένα παράδειγμα που μπορώ να δώσω, έμπρακτο, είναι στο Ωμέγα που έχω,έχει το caliber 1861 based on Lemania 1863.
Δεν σημαίνει ότι έχω Lemania μηχανάκι μεσα στο ρολόι μου .
Όλα έχουν τη φυσιολογική εξέλιξη τούς.
Και η σελιτα κάποια στιγμή ανά έχει την εξευπου ήδη έχει θα έχει on house μηχανές.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγγνώμη για τα γραφικά μου λάθη,αλλά γράφω και συγχρόνως πουλάω και τα ψιλοκανω σαλάτα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα ρέστα να προσέχεις χαχαχαχαχ
Χαχαχαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions