Αποστολέας Θέμα: Cyma Swiss 1912  (Αναγνώστηκε 5467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 16:46:38 μμ »
Και σκεφτόμουν από χθες κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει... Η Cyma είναι μια από τις dirty dozen  εταιρείες του β π.π. Οπότε το ανάλογο αφιέρωμα υπάρχει

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 02:36:01 πμ »
The luminous paint used on the dials and numerals of the "luminous watches" was powered by radium salts so that it glowed strongly all the time and didn't rely on being exposed to sunlight to charge up the luminous effect. If you find a watch with the original radium based paint like this you will find that it no longer glows in the dark, because the fluorescent material has long since worn out, it had a lifespan of three or four years from new. However, the radium in the paint is still radioactive and needs to be treated with caution.

Η ιστορία του ραδίου στα ρολόγια είναι ενδιαφέρουσα (για αρνητικούς λόγους). Αρχικά, ο εφευρέτης της βαφής ραδίου που χρησιμοποιήθηκε για τα dials πέθανε από τη ραδιενέργεια (Dr. Sabin A. Von Sochocky, 1928).
Επίσης ο όρος Radium Girls περιγράφει τις γυναίκες που δούλευαν στα τρία εργοστάσια ανά τις ΗΠΑ που στέλνανε τα dials για να περάσουν τη βαφή ραδίου. Πολλές από αυτές αρρώστησαν από τη ραδιενέργεια γιατί οι επίσημες οδηγίες ήταν να γλύφουν το πινέλο πριν βάψουν το dial για να γίνεται πιο μυτερή η άκρη του. Λέγεται επίσης ότι πολλές έβαφαν και τα νύχια τους με τη φωσφορίζουσα μπογιά αφού κανείς δεν τους ενημέρωνε για το τι ακριβώς περιέχει η μπογιά και πόσο επικίνδυνο ήταν αυτό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10751
    • Προφίλ
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 03:40:06 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον....!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος jiorg

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4453
    • Προφίλ
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 10:24:39 πμ »
https://www.buzzfeed.com/authorkatemoore/the-light-that-does-not-lie

Ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο για το παραπανω ζητημα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος vc222

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 02:15:15 πμ »
Και εγώ δεν την ξέρω την εταιρεία,αλλά το μπρασελέ είναι έργο τέχνης.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από τις κλασσικότερες ελβετικές Εταιρείες και brand name. Στην Ελλάδα μαλλον περισσότερο γνωστή για τα ρολόγια 'τσέπης'. Και αργότερα για τα ξυπνητήρια της. Τα χειρός στην Ελλάδα μάλλον σπάνια. Το στρατιωτικό της μοντέλο επίσης άγνωστο αν όχι ανύπαρκτο.

Επίσης συγγενής με την Tavannes.

Το φοβερό είναι ότι είχε πάρα πολλές in-house μηχανές (καλίμπρες) όλων των διαμετρημάτων! Μέχρι και bumper έβγαλε....

Σήμερα 'ανύπαρκτη' σε αναγνωρισιμότητα και πωλήσεις.  :'(    οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι χαμηλές (περί που στο 1/3 της OMEGA και στο 1/2 της Longines) όπως και άλλες κλασσικές αλλά ξεχασμένες  Εταιρείες  (Record, Doxa, Cortébert, Gruen, Movado κοκ)....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Alexandros00

  • Επισκέπτης
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 02:23:20 πμ »
Και εγώ δεν την ξέρω την εταιρεία,αλλά το μπρασελέ είναι έργο τέχνης.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από τις κλασσικότερες ελβετικές Εταιρείες και brand name. Στην Ελλάδα μαλλον περισσότερο γνωστή για τα ρολόγια 'τσέπης'. Και αργότερα για τα ξυπνητήρια της. Τα χειρός στην Ελλάδα μάλλον σπάνια. Το στρατιωτικό της μοντέλο επίσης άγνωστο αν όχι ανύπαρκτο.

Επίσης συγγενής με την Tavannes.

Το φοβερό είναι ότι είχε πάρα πολλές in-house μηχανές (καλίμπρες) όλων των διαμετρημάτων! Μέχρι και bumper έβγαλε....

Σήμερα 'ανύπαρκτη' σε αναγνωρισιμότητα και πωλήσεις.  :'(    οι τιμές στα μεταχειρισμένα είναι χαμηλές (περί που στο 1/3 της OMEGA και στο 1/2 της Longines) όπως και άλλες κλασσικές αλλά ξεχασμένες  Εταιρείες  (Record, Doxa, Cortébert, Gruen, Movado κοκ)....
Πολύ ωραίες πληροφορίες

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Cyma Swiss 1912
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 06:57:52 πμ »
Τώρα που το ξαναείδα, το dial είναι φτυστό με dial από Ω τσέπης.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions