Αποστολέας Θέμα: Datejust or Explorer II??  (Αναγνώστηκε 9215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 16:00:18 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσει το seiko sun017 gmt και οχι το explorer ii... ::)

Είν' ωραία τα  seiko sun017 gmt, αν και είναι λιγο περισσότερο σπορτ απ' όσο ψάχνω. Το Seiko gmt που ψάχνω εδώ και καιρό όμως φαίνεται αδύνατον να το βρω για την ώρα είν' το alpinist perpetual calendar SBCJ031.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 16:09:44 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσει το seiko sun017 gmt και οχι το explorer ii... ::)

Είν' ωραία τα  seiko sun017 gmt, αν και είναι λιγο περισσότερο σπορτ απ' όσο ψάχνω. Το Seiko gmt που ψάχνω εδώ και καιρό όμως φαίνεται αδύνατον να το βρω για την ώρα είν' το alpinist perpetual calendar SBCJ031.
Αυτό;



Εντάξει, το δύσκολο είναι να το βρεις mint. Κάνα 400αρι βγαίνει συνήθως
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 16:18:31 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσει το seiko sun017 gmt και οχι το explorer ii... ::)

Είν' ωραία τα  seiko sun017 gmt, αν και είναι λιγο περισσότερο σπορτ απ' όσο ψάχνω. Το Seiko gmt που ψάχνω εδώ και καιρό όμως φαίνεται αδύνατον να το βρω για την ώρα είν' το alpinist perpetual calendar SBCJ031.
Αυτό;

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Εντάξει, το δύσκολο είναι να το βρεις mint. Κάνα 400αρι βγαίνει συνήθως


αυτό λέω, ναι. μάλλον πρέπει να πάω στην Ιαπωνία μια βόλτα. αυτό το buyee δεν το είχα υπ'όψιν.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 17:21:37 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσει το seiko sun017 gmt και οχι το explorer ii... ::)

Συγνωμη εννοουσα το λευκο sun025...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 17:37:17 μμ »
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου αρεσει το seiko sun017 gmt και οχι το explorer ii... ::)

Συγνωμη εννοουσα το λευκο sun025...

δεν είν' κακό, σίγουρα είναι μια πιο οικονομική λύση. μ'αλλον όμως έχω αρχίσει να κλίνω προς Explorer II.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

capt-dim

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 23:44:25 μμ »
... μην βιαστείς .... να πας και να τα δοκιμάσεις και τα δυο πριν πάρεις την απόφαση ....

εγώ σου ξαναλέω μετά το speedmaster ... χρειάζεσαι κάτι τέτοιο ... για να κάνεις ένα τέλειο και ολοκληρωμένο ζευγάρι ....!!!!


... προσωπικά ... αρχίζουν και με κουράζουν τα ρολόγια με τις αριθμημένες στεφάνες ..... οι οποίες είναι και άχρηστες στους περισσότερους ....


το datejust είναι το τέλειο ρολόι για αυτό που ψάχνεις  ... είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...


είναι το τέλειο ρολόι ....














friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 00:00:57 πμ »
είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...
Συμφωνώ.
Αν θέλει κάποιος να αποκτήσει ντε και καλά ένα Ρόλεξ,
δεν υπάρχει σωστότερη επιλογή.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος charislet

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 00:14:52 πμ »
... μην βιαστείς .... να πας και να τα δοκιμάσεις και τα δυο πριν πάρεις την απόφαση ....

εγώ σου ξαναλέω μετά το speedmaster ... χρειάζεσαι κάτι τέτοιο ... για να κάνεις ένα τέλειο και ολοκληρωμένο ζευγάρι ....!!!!


... προσωπικά ... αρχίζουν και με κουράζουν τα ρολόγια με τις αριθμημένες στεφάνες ..... οι οποίες είναι και άχρηστες στους περισσότερους ....


το datejust είναι το τέλειο ρολόι για αυτό που ψάχνεις  ... είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...


είναι το τέλειο ρολόι ....

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

datejust και από εμένα.Με κάλυψε απόλυτα ο Captain.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 00:23:19 πμ »
Βασικα δεν του χα δωσει ιδιαιτερη σημασια του date just γιατι το ειδα στα πεταχτα και το γειωσα, θα ελεγα, αδικα...Στις φωτο που το βλεπω μου κανει για ενα κλασικο ρολοι που το τονωσανε με αναβολικες ενεσεις εκσυγχρονισμου..Ομολογω πως μου αρεσει..Για εναν νεο 40αρη με συντηρητικη στυλιστικη αποψη..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

Petros1

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 00:25:54 πμ »
Κλασική και διαχρονική επιλογή.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Stelios.T

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1614
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:19:18 πμ »
Παιδια για αυτο το explorer δεν συζηταμε?



Σαν κατοχος Conquest νομιζω ειναι προφανης ο λογος που μου αρεσει το συγκεκριμενο.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:21:14 πμ από Stelios.T »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:33:38 πμ »
Το Explorer είναι το πιο όμορφο Rolex. Δεν κραυγαζει, δεν είναι παπουδιστικο, είναι απλό και διαχρονικό. Μακάρι να μπορούσα να πάρω ένα αλλά έφτασε στο Θεό κι αυτό.  :'(
Το dj, έτσι όπως το κάνανε, είναι η προσπάθεια να προσεγγισουν νεανικό κοινό σε ένα κατ εξοχήν ρολόι για μεγάλες ηλικίες...  Το έχω δει σε καρπό γνωστού και έδειχνε πολύ άσχημο και τεράστιο...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stavros14

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2233
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 13:39:53 μμ »
Το Explorer είναι το πιο όμορφο Rolex. Δεν κραυγαζει, δεν είναι παπουδιστικο, είναι απλό και διαχρονικό. Μακάρι να μπορούσα να πάρω ένα αλλά έφτασε στο Θεό κι αυτό.  :'(
Το dj, έτσι όπως το κάνανε, είναι η προσπάθεια να προσεγγισουν νεανικό κοινό σε ένα κατ εξοχήν ρολόι για μεγάλες ηλικίες...  Το έχω δει σε καρπό γνωστού και έδειχνε πολύ άσχημο και τεράστιο...
+1

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 14:16:47 μμ »
... μην βιαστείς .... να πας και να τα δοκιμάσεις και τα δυο πριν πάρεις την απόφαση ....

εγώ σου ξαναλέω μετά το speedmaster ... χρειάζεσαι κάτι τέτοιο ... για να κάνεις ένα τέλειο και ολοκληρωμένο ζευγάρι ....!!!!


... προσωπικά ... αρχίζουν και με κουράζουν τα ρολόγια με τις αριθμημένες στεφάνες ..... οι οποίες είναι και άχρηστες στους περισσότερους ....


το datejust είναι το τέλειο ρολόι για αυτό που ψάχνεις  ... είναι Rolex αλλά όχι submariner που το φοράνε οι πάντες ... είναι iconic είναι κλασικο .. είναι διαχρονικό ...είναι αρκετά επίσημο ... αλλά σύγχρονος και αρκετά σπορ/καζουαλ ...


είναι το τέλειο ρολόι ....

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


πολύ δυνατές φωτογραφίες!! αυτό το datejust λέω, στα 36mm!

η αλήθεια είναι πως δεν θέλω submariner επειδή όπως λες είναι πολύ κοινό (ίσως εξαίρεση το kermit-μαύρο ντάιαλ πράσινο μπέζελ ή κάποιο  no-date ίσως).

Μ'αρέσει όμως το gmt-function επειδή λόγο οικογένειας πρέπει να ταξιδεύω μεταξύ Κίνας κι Ευρώπης συχνά. Επίσης από τα Rolex-gmt μ'αρέσει μόνο αυτό με το pepsi dial όμως κοστίζει πάνω από 20Κ κι αν ήθελα να ξοδέψω αυτά τα λεφτά σήμερα θα αγόραζα ένα Patek Nautilus νομίζω (προφανώς και δεν διαθέτω τόσα λεφτά σήμερα για ρολόι) - μ'αρέσει ο Gerard Genta σαν σχεδιαστής.

Το datejust δεν θα 'ηταν καλύτερο σε ατσάλι-χρυσό? Πάντα το είχα έτσι συνηφασμένο στο μυαλό μου και γι'αυτό νομίζω άρχισα να κλίνω προς το Explorer II.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way

Αποσυνδεδεμένος Evangelos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1315
    • Προφίλ
Απ: Datejust or Explorer II??
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 14:19:41 μμ »
Παιδια για αυτο το explorer δεν συζηταμε?

(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)

Σαν κατοχος Conquest νομιζω ειναι προφανης ο λογος που μου αρεσει το συγκεκριμενο.  :)

Στέλιο αυτό είν' το Explorer I, εγώ εννοώ το προ-2011 Explorer II με κωδικό το 16570.

'Ομορφο το Conquest αλλά προσωπικά έχω μια προκατάληψη με τα ΕΤΑ calibers.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
The impediment to action advances action. What stands in the way becomes the way