Αποστολέας Θέμα: Ρολογότσαρκες  (Αναγνώστηκε 378896 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5353
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4620 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 16:20:38 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το ποια μοντέλα έχουν χάσει αξία και ποια όχι. Έχω μια εικόνα μέσα από συζητήσεις αλλά όχι ιδιαίτερα καθαρή αφού πρέπει να συνυπολογίσουμε πάρα πολλούς παράγοντες (σπανιότητα, συλλεκτικοτητα, απήχηση, υποστήριξη, target group, hype κτλ.) για να βγάλουμε συμπεράσματα.  Μια γενική παρατήρησα έκανα και σίγουρα υπάρχουν πιο ειδικοί από εμένα στις εκτιμήσεις των αξιών.
Ναι.Για να ανακεφαλαιώσω. Από τα ρολόγια που αγοραζεις στη retail ή με κάποια έκπτωση μικρή ή μεγάλη τα κλασικά speedy είναι από αυτά που κρατάνε τιμές μπορεί και καλύτερα από όλα.
Από εκεί και πέρα όλα τα ρολόγια που μέχρι πρόσφατα πουλιούνταν με καπέλα 2 και 3 φορές η retail υπάρχει πτώση.Patek,Rolex,Ap κτλπ κτλπ ….όπως και τα αντίστοιχα speedy (όχι όλα) που είχαν καβαλήσει αυτό το άρμα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4621 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 16:21:13 μμ »
Επισης, συμφωνώ σε αυτό που λέτε,ότι δεν σας.αρεσει αυτή,σκέψη ότι αγοράζεις κάτι για το τι θα πιάσεις στο μέλλον

Παρολα αυτά,όλοι σας η σχεδον ολοι έχετε από ενα η δύο Ρολεξ ,είναι λίγο οξύμωρο και  επισης δεν έχω δει  κανέναν σας  να παίρνει ρολόγια άγνωστα η παλτα....
Παλι λίγο οξύμωρο.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5353
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4622 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 16:24:12 μμ »
Επισης, συμφωνώ σε αυτό που λέτε,ότι δεν σας.αρεσει αυτή,σκέψη ότι αγοράζεις κάτι για το τι θα πιάσεις στο μέλλον

Παρολα αυτά,όλοι σας η σχεδον ολοι έχετε από ενα η δύο Ρολεξ ,είναι λίγο οξύμωρο και  επισης δεν έχω δει  κανέναν σας  να παίρνει ρολόγια άγνωστα η παλτα....
Παλι λίγο οξύμωρο.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τώρα που λες για ρόλεξ και όσους έχουν ρόλεξ κτλπ κτλπ . Να πω για μένα.Το δικο μου το πηρα πριν 10 χρόνια,όταν ήταν διαθεσιμα τότε όλα τα ρόλεξ,μαζί και το hulk κτλπ κτλπ,με έκπτωση.Και πηρα το πιο άγνωστο,λιγότερο ποθητό και με μη μεταπώληση,για τα δεδομένα εκείνης της εποχης,ρόλεξ. Ανήκω στην κατηγορία του οξύμωρου που περιέγραψες μόλις;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4623 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 16:30:09 μμ »
Τώρα που λες για ρόλεξ και όσους έχουν ρόλεξ κτλπ κτλπ . Να πω για μένα.Το δικο μου το πηρα πριν 10 χρόνια,όταν ήταν διαθεσιμα τότε όλα τα ρόλεξ,μαζί και το hulk κτλπ κτλπ,με έκπτωση.Και πηρα το πιο άγνωστο,λιγότερο ποθητό και με μη μεταπώληση,για τα δεδομένα εκείνης της εποχης,ρόλεξ. Ανήκω στην κατηγορία του οξύμωρου που περιέγραψες μόλις;
Οχι βέβαια,είναι αυτονόητο αυτό,αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά που έλεγες ότι το το μοντέλο σαν το δικό σου είναι το επόμενο ρολόι που θα ανέβει στη ρολεξ από άποψη τιμής και,όπως όλοι μας αν είμαστε  στη θεση σου,χαιρόσουν με αυτό.
??


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Georgefosk

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4624 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:10:22 μμ »
Λοιπόν, σε αυτό το ρολόι τελικά πάνε τα πάντα,ακόμα και το κίτρινο πλακάκι


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
5
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
george_,dkon,Wolf-,jo.sa,pugman,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3810
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4625 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:14:28 μμ »
Επισης, συμφωνώ σε αυτό που λέτε,ότι δεν σας.αρεσει αυτή,σκέψη ότι αγοράζεις κάτι για το τι θα πιάσεις στο μέλλον

Παρολα αυτά,όλοι σας η σχεδον ολοι έχετε από ενα η δύο Ρολεξ ,είναι λίγο οξύμωρο και  επισης δεν έχω δει  κανέναν σας  να παίρνει ρολόγια άγνωστα η παλτα....
Παλι λίγο οξύμωρο.

Δεν λέω, κάποτε μπήκα στο τριπάκι της "επένδυσης" ακόμα και με το moonswatch με αποτέλεσμα να καταλήξω σε αυστηρή αυτοκριτική για να πάρω τα ίσια μου. Όμως, η κτήση ρόλεξ δεν σημαίνει οπωσδήποτε επένδυση ή κερδοσκοπία. Όταν έχω τέσσερα από δαύτα σε μια συλλογή 40 περίπου κομματιών, δεν βλέπω το οξύμωρο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4626 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:16:22 μμ »
Λοιπόν, σε αυτό το ρολόι τελικά πάνε τα πάντα,ακόμα και το κίτρινο πλακάκι(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και όπως είπε ο Ναΐτης ιππότης στον Indiana Jones "You chose wisely".
Καλοφόρετο!

Edit:
Επέλεξες το ρολόι που μπορεί να φορεθεί με οποιοδήποτε λουρί. Από μαύρο γυαλιστερό κροκό μέχρι rubber (με τα rubbers της Ω ή άλλα ανάλογα από το ali). Οπότε όρεξη να έχεις να ψωνίζεις λουριά.
Όσο για το κούρδισμα, γιατί οι υπόλοιποι δεν κουρδίζουμε τα αυτόματα; Αν έχεις ένα κάρο ρολόγια και το rotation είναι "πολύ απλωμένο" νομίζω επιβάλλεται μια φορά την εβδομάδα το πλήρες κούρδισμα και στο αυτόματο.
Μια χαρά σωστή η επιλογή σου κατά την πολύ πολύ ταπεινή μου άποψη.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Georgefosk,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4627 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:19:52 μμ »
Δεν λέω, κάποτε μπήκα στο τριπάκι της "επένδυσης" ακόμα και με το moonswatch με αποτέλεσμα να καταλήξω σε αυστηρή αυτοκριτική για να πάρω τα ίσια μου. Όμως, η κτήση ρόλεξ δεν σημαίνει οπωσδήποτε επένδυση ή κερδοσκοπία. Όταν έχω τέσσερα από δαύτα σε μια συλλογή 40 περίπου κομματιών, δεν βλέπω το οξύμωρο.

Δημήτρης συγγνώμη που ρωτάω, αλλά ένα OP, το explorer το έδωσες και το submariner το σκυλάδικο το έχεις... Ποια άλλα δύο έχεις;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος elbetakias

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1158
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4628 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:33:18 μμ »
Λοιπόν, σε αυτό το ρολόι τελικά πάνε τα πάντα,ακόμα και το κίτρινο πλακάκι(Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλοριζικο !! :)
Εκανες φοβερη επιλογη ,δε θα μετανιωσεις στιγμη..
Να δειχνει παντα καλες ωρες !!
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Georgefosk,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3810
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4629 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:38:47 μμ »
Δημήτρης συγγνώμη που ρωτάω, αλλά ένα OP, το explorer το έδωσες και το submariner το σκυλάδικο το έχεις... Ποια άλλα δύο έχεις;

Datejust 41 το πρώτο μου ρόλεξ, Bluesy Swiss Only σκυλάδικο, Rootbeer φετινό και αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα, το ΟΡ 39
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
P.I.T.,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4630 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:43:08 μμ »
Datejust 41 το πρώτο μου ρόλεξ, Bluesy Swiss Only σκυλάδικο, Rootbeer φετινό και αυτό που μου αρέσει περισσότερο από όλα, το ΟΡ 39

Σωστά!!!!
Πώς το ξέχασα το root beer... Για τιμωρία μου, πάω να σετάρω ημερομηνία σε vostok.
friendly
0
funny
2
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
sub50,criskalts,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3810
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4631 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 17:43:38 μμ »
Σωστά!!!!
Πώς το ξέχασα το root beer... Για τιμωρία μου, πάω να σετάρω ημερομηνία σε vostok.

Καλό κουράγιο
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5353
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4632 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 18:53:27 μμ »
Οχι βέβαια,είναι αυτονόητο αυτό,αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά που έλεγες ότι το το μοντέλο σαν το δικό σου είναι το επόμενο ρολόι που θα ανέβει στη ρολεξ από άποψη τιμής και,όπως όλοι μας αν είμαστε  στη θεση σου,χαιρόσουν με αυτό.
??


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αλέξανδρε,πραγματικά πάρα πολύ καλοπροαίρετα,παρά πολύ όμως θα δεχτώ αυτό που είχες πει τις προάλλες ότι διαβάζεις ενώ ταυτόχρονα έχεις και πολύ δουλειά και γι αυτο δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είπα κάτι τέτοιο,που είναι τελείως ξένο από μένα και  θεωρώ πως αναφέρεσαι σε αυτό εδώ το ποστ μου που έχει γίνει σε άλλο φόρουμ και που προφανώς ήταν τρολαρισμα.Με έβαλες σε διαδικασία να ψάχνω τα ποστ (μου κατεστρεψες το απόγευμα  :D) μου και κάτι πιο σχετικό από αυτό δε βρήκα… όποτε μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι.

Αν αναφέρεσαι σε κάποιο άλλο ποστ μου θα σε παρακαλούσα να μου το δείξεις,γιατί αποκλείεται να έχω κάνει και πρόβλεψη για τo next big thing της rolex για το explorer II , και θα σε παρακαλούσα να μη παρερμηνευεις αυτά που λέω,όπως έκανες πρόσφατα και στο θεμα με το navitimer. Σοβαρά δείξε μου ακριβώς τι έχω πει για να δούμε και στη τελική και με ποιο ύφος το είπα ,τι ακριβώς εννοούσα ΑΝ το είπα και σε ποια συζήτηση. Αν και ξέρω πως δεν εχω πει τίποτα σχετικό,αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις θα ήθελα να μου δείξεις συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι και αν είναι κάτι που μου διέφυγε όσο έψαχνα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5353
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4633 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 18:59:25 μμ »
.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Alexandros00

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12786
    • Προφίλ
Απ: Ρολογότσαρκες
« Απάντηση #4634 στις: Δεκέμβριος 09, 2022, 19:13:26 μμ »
Αλέξανδρε,πραγματικά πάρα πολύ καλοπροαίρετα,παρά πολύ όμως θα δεχτώ αυτό που είχες πει τις προάλλες ότι διαβάζεις ενώ ταυτόχρονα έχεις και πολύ δουλειά και γι αυτο δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είπα κάτι τέτοιο,που είναι τελείως ξένο από μένα και  θεωρώ πως αναφέρεσαι σε αυτό εδώ το ποστ μου που έχει γίνει σε άλλο φόρουμ και που προφανώς ήταν τρολαρισμα.Με έβαλες σε διαδικασία να ψάχνω τα ποστ (μου κατεστρεψες το απόγευμα  :D) μου και κάτι πιο σχετικό από αυτό δε βρήκα… όποτε μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι.

Αν αναφέρεσαι σε κάποιο άλλο ποστ μου θα σε παρακαλούσα να μου το δείξεις,γιατί αποκλείεται να έχω κάνει και πρόβλεψη για τo next big thing της rolex για το explorer II , και θα σε παρακαλούσα να μη παρερμηνευεις αυτά που λέω,όπως έκανες πρόσφατα και στο θεμα με το navitimer. Σοβαρά δείξε μου ακριβώς τι έχω πει για να δούμε και στη τελική και με ποιο ύφος το είπα ,τι ακριβώς εννοούσα ΑΝ το είπα και σε ποια συζήτηση. Αν και ξέρω πως δεν εχω πει τίποτα σχετικό,αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις θα ήθελα να μου δείξεις συγκεκριμένα σε τι αναφέρεσαι και αν είναι κάτι που μου διέφυγε όσο έψαχνα.
Οπως έψαξες στο ιντυ, που,δεν καταλαβαίνω το λόγο που έκανες παράθεση, μπορείς κάλλιστα να ψάξεις και εδώ στην ενότητα σήμερα φόρεσα, που είναι εκατομμύρια αναρτήσεις, να δεις αν ισχύει αυτό που λέω.
Εγω δουλεύω και δεν μπορώ να εξυπηρετησω την εμμονικοτητα σού να βγαίνεις σε όλα σωστός, η ότι θεωρείς σωστός.
Και μιας και το έφερε η κουβέντα θα σε παρακαλέσω να ανακαλέσεις ότι η IWC ήταν η πρώτη που " έφτιαξε " ρολόι φουλ τιτάνιο και μπρασελε.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions