Αποστολέας Θέμα: Σήμερα φόρεσα.....  (Αναγνώστηκε 11815164 φορές)

0 μέλη και 35 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2587
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139695 στις: Απρίλιος 26, 2024, 19:32:36 μμ »
Ναι. Αυτό έγινε ολική επισκευή αναπαλαίωση από εμένα. Ευτυχώς έχω αρκετά ανταλλακτικά που τα είχα αγοράσει από την κόρη παλιού ρολογά. Είχε σπασμένο ελατήριο μπαριλιέ, βρήκα, του έκανα service και του

έβαλα και δείχτες, γιατί είχε μόνον του δευτερολέπτου. Οι δείχτες πάντως είναι original omega, από παλιά καρτέλα που είχα, αλλά χρειάστηκαν κόντεμα γιατί ήταν μεν γι αυτήν την μηχανή, αλλά για άλλο μοντέλο

που έπαιρνε πιο μεγάλους.

Δεν έχω ξαναδεί calatrava με τέτοιους δείκτες κ επειδή φαίνονται βιντατζ είπα μήπως έβγαινε κ με τέτοιους.
Του πάνε πολύ πάντως κ φυσικά είναι ρολογάρα...
friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
mic,
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139696 στις: Απρίλιος 26, 2024, 19:34:19 μμ »
Βασικά αυτό λέγεται αποκρύπτω εισοδήματα κ μετά πάω σαν βλακας κ κάνω αγορές χωρίς προηγουμένως να έχω κάνει ξέπλυμα...

Πουλιούνται ρολόγια καινούργια με μετρητά; Προφανώς θα αγόρασε μεταχειρισμένα. Πως τον βρήκαν όμως; Θα τα ανέβαζε στα social?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139697 στις: Απρίλιος 26, 2024, 19:34:40 μμ »
Πρόσφατα είχαμε περιστατικό ξεπλύματος με ρολόγια και εδώ....

https://www.tanea.gr/2024/04/01/greece/ofthalmiatros-apekrypte-forologitea-yli-agorazontas-panakriva-rologia/

Ο οφθαλμίατρος, είδε το φως το αληθινόν  :D :D :D :D
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
mic,
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139698 στις: Απρίλιος 26, 2024, 19:35:53 μμ »
Ναι. Αυτό έγινε ολική επισκευή αναπαλαίωση από εμένα. Ευτυχώς έχω αρκετά ανταλλακτικά που τα είχα αγοράσει από την κόρη παλιού ρολογά. Είχε σπασμένο ελατήριο μπαριλιέ, βρήκα, του έκανα service και του

έβαλα και δείχτες, γιατί είχε μόνον του δευτερολέπτου. Οι δείχτες πάντως είναι original omega, από παλιά καρτέλα που είχα, αλλά χρειάστηκαν κόντεμα γιατί ήταν μεν γι αυτήν την μηχανή, αλλά για άλλο μοντέλο

που έπαιρνε πιο μεγάλους.

friendly
1
funny
0
like
0
wow
0
Members reacted friendly:
mic,
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2587
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139699 στις: Απρίλιος 26, 2024, 19:41:48 μμ »
Πουλιούνται ρολόγια καινούργια με μετρητά; Προφανώς θα αγόρασε μεταχειρισμένα. Πως τον βρήκαν όμως; Θα τα ανέβαζε στα social?

Αυτός μαλλον έκανε τα μετρητά σιγά σιγά κατάθεση σε λογαριασμό κ μέτα αγόραζε ρολόγια...
Τώρα αν τα έπαιρνε μεταχειρισμένα πάλι από ιδιώτες η αν είχε κανέναν πολύ γνωστό ντίλερ γιατί κ αυτοί αν δεν σε ξέρουν δύσκολο τόσο ακριβά ρολόγια...

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139700 στις: Απρίλιος 26, 2024, 20:34:02 μμ »
Ετσι έπιαναν παλαιότερα τους ληστές.

Παρακολουθούσαν στα μπουζούκια ποιοί χάλαγαν πολλά, ρωτάγαν τι δουλειά κάνουν, και έπιαναν τους ψιλικατζήδες που σπαταλούσαν μεγάλα ποσά.

Ετσι και εδώ. Τσάκωσαν την σπατάλη.

Στα ερωτικά εγκλήματα, ψάχνεις την μοιραία, στα άλλα, απλώς ακολουθείς το χρήμα.

Αυτοί συνήθως ζουν με το easy come, easy go !
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143451
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139701 στις: Απρίλιος 26, 2024, 20:51:14 μμ »
Μάλλον,στο τέλος και αυτοί διασκέδαζαν
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139702 στις: Απρίλιος 26, 2024, 21:07:41 μμ »
Πάντως αν σε βάλει στο μάτι η εφορία, μπορεί όχι μόνον να ανοίγει θυρίδες, αλλά να μπαίνει και σε σπίτια και να ψάχνει και τα άπλυτα ακόμα... ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139703 στις: Απρίλιος 26, 2024, 21:19:40 μμ »
Ο οφθαλμίατρος, είδε το φως το αληθινόν  :D :D :D :D

Μάλλον η εφορία του πέταξε τα μάτια έξω του οφθαλμίατρου...  ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139704 στις: Απρίλιος 27, 2024, 01:46:14 πμ »
Πάντως αν σε βάλει στο μάτι η εφορία, μπορεί όχι μόνον να ανοίγει θυρίδες, αλλά να μπαίνει και σε σπίτια και να ψάχνει και τα άπλυτα ακόμα... ;D

...αν είναι να τα πλύνουν στο χέρι σε σκάφη, ας έρθουν ! Καίει πολύ ρεύμα το πλυντήριο.  ;D

Η εφορία, ο συνεταίρος κάθε πολίτη, αν δούλευε σωστά, θα μπορούσε να εφαρμόζει και λίιιιιιιιιγη δικαιοσύνη. Αλλά, οι εντολές από τους εκάστοτε "υπουργούς" κατευθύνουν σε άλλες εφαρμογές.

Ενα φορολογικό πλαίσιο που ο πολίτης αισθάνεται ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, το υποστηρίζει. Οταν όμως νοιώθει αδικία, το "παλεύει" με όποιον τρόπο νομίζει κατα την άποψή του πάντα, που προφανώς δεν είναι πάντα σωστή.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139705 στις: Απρίλιος 27, 2024, 01:55:31 πμ »
...αν είναι να τα πλύνουν στο χέρι σε σκάφη, ας έρθουν ! Καίει πολύ ρεύμα το πλυντήριο.  ;D

Η εφορία, ο συνεταίρος κάθε πολίτη, αν δούλευε σωστά, θα μπορούσε να εφαρμόζει και λίιιιιιιιιγη δικαιοσύνη. Αλλά, οι εντολές από τους εκάστοτε "υπουργούς" κατευθύνουν σε άλλες εφαρμογές.

Ενα φορολογικό πλαίσιο που ο πολίτης αισθάνεται ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, το υποστηρίζει. Οταν όμως νοιώθει αδικία, το "παλεύει" με όποιον τρόπο νομίζει κατα την άποψή του πάντα, που προφανώς δεν είναι πάντα σωστή.

Κάποια στιγμή, κάποιος που δεν έχει κάνει δα και καμιά σπουδαία παρασπονδία, θα αντιδράσει απέναντι σε έναν αγενή και αυταρχικό εφοριακό ή κλητήρα. Και τότε θα φυτευτεί ο σπόρος του φόβου για τους

υπόλοιπους.  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139706 στις: Απρίλιος 27, 2024, 02:51:30 πμ »
Δεν εννοώ αυτό. Αναφέρομαι πχ στο ότι η έκδοση απόδειξης για υπηρεσία ηλεκτρολόγου- υδραυλικου - κομμωτή - συνεργείου αυτοκινήτου - ιατρού κλπ, δεν εκπίπτει από το εισόδημα, πριν φορολογηθεί.

Εισόδημα, μείον δαπάνες ( ως άνω ) -----> νέο φορολογητέο. Ετσι μειώνεται ο φόρος μου μεν, αλλά προσδιορίζεται η φορολογητέα ύλη στον εκάστοτε παρέχοντα υπηρεσίες, και γίνεται ένας προσδιορισμός μέσου όρου του κλάδου. Τους συμφέρει σαν εφορία, για να μην δηλώνουν όλοι αυτοί ότι κερδίζουν 1000 Ε τον χρόνο  ;D και οι φόροι εισοδήματος προέρχονται σχεδόν στο σύνολο από μισθωτούς και συνταξιούχους. Και πλέον, επιδιώκω την απόκτηση απόδειξης, γιατί συμφέρει και εμένα.

Συνεπως, αφού μου φορολογεί το εισόδημα στην πηγή, χωρίς να λαμβάνει υπ όψιν τέτοιου είδους δαπάνες, γιατί από εναπομείναν να ξαναπληρώσω το ΦΠΑ των ανωτέρω, αύξηση εξόδου μου κατα 24 % όταν δεν ωφελούμαι ? Αντίθετα, με υπηρεσία χωρίς απόδειξη, ωφελούμαι το 13 - 24 ή ότι άλλο %.

Ειναι σαν βιβλιο εσόδων - εξόδων. Τίμια πράγματα. Και τότε, θα το σεβαστώ. Και θα ζητήσω και από τον ελαιοχρωματιστή απόδειξη, και από τον κουρέα, που τζιράρει ημερησίως, ένα κούρεμα ανα 15 λεπτά, σε 8 ώρες, 32 κουρέματα και έσοδο 480 ημερησίως, και λίγα λέω. Και δεν βρίσκεις ραντεβού. Δύσκολη δουλειά, ορθοστασία, αλλά το έσοδο , είναι προκλητικό.

Βάλε 25 ημέρες, Χ 480 = ? ? ?  Νατο μειώσω σε 7- ωρο ?  28 Χ 25 Χ 15 = 10.500 ? Μιλάμε για κουρείο γειτονιάς. Αυτά, δεν τα ξέρουν ?




friendly
0
funny
0
like
2
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
mic,kostasios,
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος mic

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2098
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139707 στις: Απρίλιος 27, 2024, 03:27:22 πμ »
Έχεις δίκιο Γιώργο, αλλά νομίζω υπάρχει και βαθύτερο νόημα. Ο πολίτης πρέπει να αποκτήσει φορολογική συνείδηση. Δεν μπορεί όμως απέναντι σε ένα αδηφάγο και ανάλγητο κράτος που δεν του προσφέρει,

αλλά μόνον απαιτεί. Ο πολίτης χρειάζεται υγειονομική περίθαλψη, ασφάλεια, δικαιοσύνη, παιδεία. Τα έχει αυτά;  Είχα ενοχλήσεις με το στομάχι μου. Ήξερα ότι στο νοσοκομείο υπήρχε μία, επαναλαμβάνω μία,

πολύ καλή γαστρεντερολόγος. Πήγα να κλείσω ραντεβού. Ο υπάλληλος μετά που του μίλησα, με κοίταξε για κάποια αρκετά δευτερόλεπτα αδρανής. Και μετά άρχισε να γελάει! Γέλιο αυθόρμητο που δεν

μπορούσε να το σταματήσει. Λες και του είπα: Παρακαλώ πολύ, μπορείτε να μου κλείσετε ένα ραντεβού με τον Πρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών, τον κύριο Μπάιντεν; Κάποια στιγμή σοβαρεύτηκε και μου είπε:

Κύριε υπάρχουν 700 άτομα πριν από εσάς! Δεν είπα τίποτα, τι σημασία είχε άλλωστε, τον ευχαρίστησα και έφυγα. Θα μπορούσα με ένα τηλεφώνημα, σαν υγειονομικός,

να έκλεινα ραντεβού την επόμενη ημέρα. Το θεώρησα πρόστυχο και άδικο για τους άλλους ασθενείς και δεν το έκανα. Γιατί να είμαι συνεπής λοιπόν στα φορολογικά μου, μετά απ' αυτό;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Μιχάλης

Αποσυνδεδεμένος Badass Gentleman

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2587
  • BILLY
    • Προφίλ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139708 στις: Απρίλιος 27, 2024, 08:47:37 πμ »
Έχεις δίκιο Γιώργο, αλλά νομίζω υπάρχει και βαθύτερο νόημα. Ο πολίτης πρέπει να αποκτήσει φορολογική συνείδηση. Δεν μπορεί όμως απέναντι σε ένα αδηφάγο και ανάλγητο κράτος που δεν του προσφέρει,

αλλά μόνον απαιτεί. Ο πολίτης χρειάζεται υγειονομική περίθαλψη, ασφάλεια, δικαιοσύνη, παιδεία. Τα έχει αυτά;  Είχα ενοχλήσεις με το στομάχι μου. Ήξερα ότι στο νοσοκομείο υπήρχε μία, επαναλαμβάνω μία,

πολύ καλή γαστρεντερολόγος. Πήγα να κλείσω ραντεβού. Ο υπάλληλος μετά που του μίλησα, με κοίταξε για κάποια αρκετά δευτερόλεπτα αδρανής. Και μετά άρχισε να γελάει! Γέλιο αυθόρμητο που δεν

μπορούσε να το σταματήσει. Λες και του είπα: Παρακαλώ πολύ, μπορείτε να μου κλείσετε ένα ραντεβού με τον Πρόεδρο των Ηνωμένων Πολιτειών, τον κύριο Μπάιντεν; Κάποια στιγμή σοβαρεύτηκε και μου είπε:

Κύριε υπάρχουν 700 άτομα πριν από εσάς! Δεν είπα τίποτα, τι σημασία είχε άλλωστε, τον ευχαρίστησα και έφυγα. Θα μπορούσα με ένα τηλεφώνημα, σαν υγειονομικός,

να έκλεινα ραντεβού την επόμενη ημέρα. Το θεώρησα πρόστυχο και άδικο για τους άλλους ασθενείς και δεν το έκανα. Γιατί να είμαι συνεπής λοιπόν στα φορολογικά μου, μετά απ' αυτό;

Ψάχνω να βρω ένα βίντεο που πήρε ο άλλος τηλέφωνο on air σε εκπομπή για ραντεβου σε οφθαλμίατρο κ του κλείσανε σε 3 μήνες...
Αλητεία...
Έχουμε βάλει το κράτος συνέταιρο στις επιχειρήσεις μας αλλά από παροχές 0...
Μέτα το ατύχημα που είχα με μετέφεραν στο τζανειο όπου κ με κράτησαν 4 ώρες για εξετάσεις κτλ και στο τέλος μου είπαν ότι δεν υπάρχει γιατρός εκεί για την περίπτωση μου κ θα πρέπει να μεταφερθώ στο κατ.
Δεν ειχαν ασθενοφόρο κ για να βγάλουν κίνηση ήθελαν λέει 3 ώρες...
Δεν με άφησαν να φύγω με τον πατέρα μου που είχε έρθει στο νοσοκομείο παρόλο που υπέγραψα χαρτί γιατί είχα χάσει πολύ αίμα,στο τέλος πλήρωσα ασθενοφόρο από την τσέπη μου που ήρθε σε 15 λεπτά...
Τουλάχιστον στις ασφαλιστικές εισφορές ας μας αφήνει το κράτος να επιλέξουμε αν θα δίνουμε περισσότερα λεφτά στον ιδιωτικό τομέα αλλά θα έχουμε παροχές η αν θα δίνουμε λιγότερα αλλά θα το παίζουμε στα ζάρια κάθε φορά...
Θα υπήρχε κ αποσυμφόρηση έτσι...
Τώρα έχουμε καταλήξει να πληρώνουμε κ τα 2...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 1706
    • Προφίλ
    • Η ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Απ: Σήμερα φόρεσα.....
« Απάντηση #139709 στις: Απρίλιος 27, 2024, 11:09:01 πμ »
Η Ελλάδα ειναι η ντροπή της ευρώπης σε επίπεδο παροσχής υπηρεσιών
Ολοι εχουμε μια η πολύ περισσοτερες ιστορίες κρατικής τρελας να διηγηθουμε για εμας η την οικογενεια μας
Το κράτος είναι ανάλγητο και εχθρικό απέναντι στον πολίτη , αλλά έχει την απάιτηση ο πολίτης να είναι έντιμος και συνεπής
Μωρέ τι μας λέτε
Δωστε φορολογικά κίνητρα να απαιτησω απόδειξη από τον οδοντίατρο , τον δικηγορο, τον ηλεκτρολόγο
Αλλιώς αν ειναι να μου κόψει 20-30% καμιά φορά να μην δώσει
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Γιώργος - ΦΛΩΡΙΝΑ