Αποστολέας Θέμα: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M  (Αναγνώστηκε 26157 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Dante80

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3355
  • (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 12:07:07 μμ »
Μόνο εγώ είμαι παράξενος ή υπάρχουν κι άλλοι που πιστεύουν ότι το wave dial - ειδικά σε αυτό το ρολόι - είναι πανάσχημο?

Προσωπικά δεν με ελκύει το συγκεκριμένο ρολόι. Λίγο το dial, λίγο το σπυρί, λίγο το μπρασελέ, βρίσκω το τελικό αποτέλεσμα ως μέτριο αισθητικά - σε σχέση με το Seamaster 300 ας πούμε που μου τρέχουν τα σάλια.

Αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αυτά είναι βίτσια και το Diver 300 είναι βεβαιωμένα ρολογάρα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 12:26:54 μμ »
Μόνο εγώ είμαι παράξενος ή υπάρχουν κι άλλοι που πιστεύουν ότι το wave dial - ειδικά σε αυτό το ρολόι - είναι πανάσχημο?

Χρήστο, το wave dial θα έλεγα ότι είναι σήμα κατατεθέν του Seamaster. Όπως η βαλβίδα He (σπυρί στο 10) όπως το μπρασελέ.
Σε κάποιους λειτουργεί ως deal breaker, άλλοι το επιθυμούν ακριβώς για αυτό, άλλοι δεν δίνουν πολλή σημασία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος stefen

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 12:38:34 μμ »
Εδώ άλλοι για να το πάρουν σώνει και καλά το παίρνουν σε λευκό χρώμα για να χάνεται αυτό το wave.
Βέβαια και αυτοί οι σκέλετον δείκτες έχουν ένα θέμα αλλά τέσπα...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2448
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 13:05:41 μμ »
Όταν πληρώνεις 5000 ευρώ για αυτό το ρολόι και σε λίγο καιρό μπορεί να έχεις γρατσουνιές στο κρύσταλλο εξαιτίας της επίστρωσης με τρελαίνει! Τελικά μόνο η ρολεξ βάζει από μέσα και καλά κάνει!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 13:43:05 μμ »
@stefen
Άλλο να πεις ότι δεν με ελκύει ή δεν μου αρέσει κάτι και άλλο ένα τόσο εμβληματικό καταδυτικό να το λες πανάσχημο.

Εντάξει προσωπική άποψη και γούστα είναι αυτά αλλά σκέψου να χαρακτήριζε κάποιος πχ έτσι ένα Seiko τι θα του απαντούσες.  ::)

Δεν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου Ω, ούτε είμαι ambassador της απλά θυμήθηκα την ευαισθησία σου όταν κάποιος είπε κάτι για Seiko.

Το ίδιο θα έλεγα αν κάποιος χαρακτήριζε πανάσχημο ένα Tudor (εξαίρεση ένα τελευταίο που έβγαλε και δεν θυμάμαι ποιο είναι  :D) , Rolex κλπ.

Δεν νομίζω ότι στις κατηγορίες αυτές υπάρχουν πανασχημα ρολόγια. Υπάρχουν ρολόγια που μας αρέσουν ή δεν μας αρέσουν.

Στα δικά μου μάτια έχει μια διαφορά αυτό.


@k.pafis
Δεν έχουν αντιανακλαστική επιστρωση από έξω μόνο. Έχουν και μέσα και έξω.
Και η Breitling έχει διπλή επίστρωση όπως και άλλες μεγάλες εταιρίες.
Έχεις δει ποτέ τέτοιο κρύσταλλο που νομίζεις ότι θα πιάσεις τους δείκτες αν το ακουμπήσεις?
Τέτοιο είναι και του sm300 και του PΟ και του δικού μου superocean επίσης.

Καθόλου δεν με πειράζει εμένα προσωπικά ο κίνδυνος να το γρατζουνισω μιας που δεν είναι τόσο ευαίσθητο.

Αλλά να λέμε ότι ζηλεύουμε το αντιανακλαστικό της ρολεξ, η οποία απορώ πως για τόσα χρόνια ζητούσε τόσα πολλά λεφτά και δεν είχε καθόλου antireflective τζάμια, είναι λίγο αστείο.  :D

Υ/Γ και δεν πληρώνεις 5Κ, το ξέρεις αλλά αρκετά κάτω από 4 κάτι που είναι όντως τρελή ευκαιρία για το ρολόι αυτό αλλά άλλο θέμα αυτό.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4361
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 13:57:32 μμ »
Συμφωνώ σε όλα με τον προλαλήσαντα και θέλω να σταθώ σε δυο σημεία: α) Στα 5,5 χρόνια που έχω το 300Μ Diver, γρατζουνιά στο γυαλί δεν έχω δει ακόμα, απορώ πως το καταφέρνουν κάποιοι. β) Το ρολοι και με την σημερινή τιμή 5400 retail το βρίσκεις άνετα κάτω από 4000, φανταστείτε  πόσο έβρισκες το δικό μου που είχε το 2015 retail 3800.

Υ.γ. και ναι υπάρχουν άτομα που γουστάρουν να φοράνε άσχημα ρολόγια..;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2448
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:02:43 μμ »
@stefen
Άλλο να πεις ότι δεν με ελκύει ή δεν μου αρέσει κάτι και άλλο ένα τόσο εμβληματικό καταδυτικό να το λες πανάσχημο.

Εντάξει προσωπική άποψη και γούστα είναι αυτά αλλά σκέψου να χαρακτήριζε κάποιος πχ έτσι ένα Seiko τι θα του απαντούσες.  ::)

Δεν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου Ω, ούτε είμαι ambassador της απλά θυμήθηκα την ευαισθησία σου όταν κάποιος είπε κάτι για Seiko.

Το ίδιο θα έλεγα αν κάποιος χαρακτήριζε πανάσχημο ένα Tudor (εξαίρεση ένα τελευταίο που έβγαλε και δεν θυμάμαι ποιο είναι  :D) , Rolex κλπ.

Δεν νομίζω ότι στις κατηγορίες αυτές υπάρχουν πανασχημα ρολόγια. Υπάρχουν ρολόγια που μας αρέσουν ή δεν μας αρέσουν.

Στα δικά μου μάτια έχει μια διαφορά αυτό.


@k.pafis
Δεν έχουν αντιανακλαστική επιστρωση από έξω μόνο. Έχουν και μέσα και έξω.
Και η Breitling έχει διπλή επίστρωση όπως και άλλες μεγάλες εταιρίες.
Έχεις δει ποτέ τέτοιο κρύσταλλο που νομίζεις ότι θα πιάσεις τους δείκτες αν το ακουμπήσεις?
Τέτοιο είναι και του sm300 και του PΟ και του δικού μου superocean επίσης.

Καθόλου δεν με πειράζει εμένα προσωπικά ο κίνδυνος να το γρατζουνισω μιας που δεν είναι τόσο ευαίσθητο.

Αλλά να λέμε ότι ζηλεύουμε το αντιανακλαστικό της ρολεξ, η οποία απορώ πως για τόσα χρόνια ζητούσε τόσα πολλά λεφτά και δεν είχε καθόλου antireflective τζάμια, είναι λίγο αστείο.  :D

Υ/Γ και δεν πληρώνεις 5Κ, το ξέρεις αλλά αρκετά κάτω από 4 κάτι που είναι όντως τρελή ευκαιρία για το ρολόι αυτό αλλά άλλο θέμα αυτό.


Φίλε μου πολύ σωστά όλα αυτά που λες αλλά εάν διαβάσεις γενικά για τα προβλήματα της επίστρωσης στο προηγούμενο μοντελο της omega μιλάω για το seamaster ceramic 41mm τότε θα καταλάβεις...το είχα στη κατοχή μου και ειλικρινά δεν ήταν ωραίο να βλέπεις γρατσουνιές στην επίστρωση ..πολύ άσχημο...και ειδικά όταν το έχεις χρυσοπληρωσει....
Τώρα για το καινούργιο seamaster γύρω στα 4000 ευρώ πιστεύω το βρίσκεις....όχι πιο κάτω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4361
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:12:13 μμ »

Φίλε μου πολύ σωστά όλα αυτά που λες αλλά εάν διαβάσεις γενικά για τα προβλήματα της επίστρωσης στο προηγούμενο μοντελο της omega μιλάω για το seamaster ceramic 41mm τότε θα καταλάβεις...το είχα στη κατοχή μου και ειλικρινά δεν ήταν ωραίο να βλέπεις γρατσουνιές στην επίστρωση ..πολύ άσχημο...και ειδικά όταν το έχεις χρυσοπληρωσει....
Τώρα για το καινούργιο seamaster γύρω στα 4000 ευρώ πιστεύω το βρίσκεις....όχι πιο κάτω

Όπως προείπα επειδή τυχαίνει να έχω το συγκεκριμένο seamaster, μετά 5,5 χρόνια χρήσης δεν έχω παρατηρήσει κάποια γρατζουνιά στην επίστρωση. Όσο για το καινούργιο, είναι τσεκαρισμένο ότι το βρίσκεις κάτω από 4000 ευρώ, εκτός αν άλλαξε κάτι τελευταία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143346
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:13:30 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2448
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:16:18 μμ »
Ωραία απάντηση george ..σε ευχαριστώ ..με πρόλαβες να ανεβάσω εγώ εικόνα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4361
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:16:38 μμ »


Αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε ρολοι. Δεν νομιζω ομως να αποκτιεται αυτο με μια λογικη χρηση. Αν τον τριβω σε σαγρε τοιχο, σιγουρα θα γινει.. ;D :D :P ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2448
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:16:59 μμ »
Όπως προείπα επειδή τυχαίνει να έχω το συγκεκριμένο seamaster, μετά 5,5 χρόνια χρήσης δεν έχω παρατηρήσει κάποια γρατζουνιά στην επίστρωση. Όσο για το καινούργιο, είναι τσεκαρισμένο ότι το βρίσκεις κάτω από 4000 ευρώ, εκτός αν άλλαξε κάτι τελευταία.

Περιμενω μήνυμα σου να μου πεις από πού εάν γίνεται....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος k.pafis

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2448
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:17:57 μμ »
Αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε ρολοι. Δεν νομιζω ομως να αποκτιεται αυτο με μια λογικη χρηση. Αν τον τριβω σε σαγρε τοιχο, σιγουρα θα γινει.. ;D :D :P ???


Φίλε μου δεν είναι έτσι...απλά η επίστρωση είναι πολύ ευαίσθητη...
Η ρολεξ δεν είναι χαζή που δεν τη βάζει!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4361
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:28:16 μμ »

Φίλε μου δεν είναι έτσι...απλά η επίστρωση είναι πολύ ευαίσθητη...
Η ρολεξ δεν είναι χαζή που δεν τη βάζει!

Επιμενω οτι δεν φταει η επιστρωση αλλα η χρηση. Επισης, η Rolex δεν ειναι η αρχη των παντων!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4303
    • Προφίλ
Απ: Περί αγοράς Omega Seamaster Diver 300 M
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 14:28:52 μμ »


Ξέρω και ένα που το πάτησε κλαρκ και η μαλακια έσπασε.

Αν είναι δυνατόν  ::)

Λες και έδωσαν εγγύηση αθραυστου ρολογιού.

Και εφόσον ποσταρουμε φωτό ρολογιών που δεν ξέρουμε πως έγιναν ας βάλω και εγώ μια.



Και για να σοβαρευτώ, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι το ζαφείρι δεν χαράσσεται αν γρατζουνιστει με δύναμη?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions