Αποστολέας Θέμα: Vostok Amphibia  (Αναγνώστηκε 192733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 23:18:31 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους, παιδιά. Να χαίρεστε τις ρολογάρες σας.

Υπέροχο Κοσμά!
Που τα βρίσκεις αυτά τα parts, ειδικά τα dials!!!
Μήπως μα ανοίγαμε ένα νήμα να συγκεντρώνει όλα τα αξιόπιστα  μαγαζιά που μπορεί να παραγγείλει κάποιος vostok, ρολόγια και parts?

Συμφωνώ.
Ενδιαφέρονται παααρα πολλοί

Φοβερός...! Αν μπορείς κάποια στιγμή άνοιξε ένα θέμα και βάλε όλη την συλλογή σου να θαυμάσουμε.

@sub50 επειδή την είχα κάνει αυτή τη δουλειά και μάλιστα πολύ σχολαστικά, δηλαδή, εδώ και 4 χρόνια έχω φτιάξει θρεντ (κάπου αλλού) όπου είχα βάλει ό,τι πληροφορίες είχα συλλέξει για τα Vostok, τύπους από κάσες, πωλητές Vostok, πωλητές Parts + δεκάδες δικά μου mods με όλα τα links των parts, κάπου θεωρώ άκομψο να το μεταφέρω κι εδώ, άσχετα αν έχουν "εξαφανιστεί" οι περισσότερες εικόνες εξαιτίας της αλλαγής διεύθυνσης του Postmgr. Από τότε έχουν προστεθεί πολλοί κατασκευαστές/μεταπωλητές, γι αυτό μπορώ να βοηθήσω να φτιαχτεί μια database για πωλητές για όσους ενδιαφέρονται, εφόσον έχω ψωνίσει σχεδόν απ' όλους.

@Dimi μπορείς να δεις τα περισσότερα κομμάτια της συλλογής μου στο instagram, στη διεύθυνση που φαίνεται κάτω από τα ποσταρίσματά μου. Υπάρχουν βέβαια και κάμποσα άλλα που δεν έχω αξιωθεί να τα ολοκληρώσω/φωτογραφήσω.

Αυτό που έχω να πω πάντως στους ενδιαφερόμενους είναι ότι το "άθλημα" είναι πολύ εθιστικό, ωστόσο, με έχει ανταμείψει με αμέτρητες ώρες χαλαρωτικής ενασχόλησης τόσο κατά την έρευνα όσο και κατά τη συναρμολόγηση/φωτογράφηση κ.λπ. που σε καμία περίπτωση δεν θα μου έδινε η αγορά ενός ρολογιού με το αντίστοιχο budget (μιλάμε για Rolex και πάνω!). Το μόνο που με "χαλάει", ας πούμε, είναι το ότι δεν τα χαίρομαι όλα φορεμένα, καθώς προσπαθώ να τα διατηρώ σε κατάσταση καινούργιου για φωτογραφήσεις!



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimi

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2286
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 23:24:25 μμ »
Εντάξει Κοσμά , οι φωτογραφίες σου στο ΙG δεν  υπάρχουν! Ότι και να πω είναι λίγο, το έχεις φτάσει που μακριά, μπράβο σου!
Ποια είναι η κάσα που προτιμάς περισσότερο?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 23:46:37 μμ »
Εντάξει Κοσμά , οι φωτογραφίες σου στο ΙG δεν  υπάρχουν! Ότι και να πω είναι λίγο, το έχεις φτάσει που μακριά, μπράβο σου!
Ποια είναι η κάσα που προτιμάς περισσότερο?

Σε ευχαριστώ! Αυτό που ρώτησες θέλει μεγάλη ανάλυση, θα σου απαντήσω αργότερα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 02:06:03 πμ »
Ποια είναι η κάσα που προτιμάς περισσότερο?

Λοιπόν, η καθεμιά έχει τα μειονεκτήματά της, γι αυτό θα σου πω ότι καμία δεν με καλύπτει απόλυτα. Το γενικότερο πρόβλημα με τις σύγχρονες κάσες Vostok, όμως, ξεκινάει από το μέγεθος του... dial! Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ. Οι σχεδιαστές της Vostok, πηγαίνοντας με το πνεύμα της εποχής, προσπάθησαν να σχεδιάσουν μεγαλύτερες κάσες έχοντας ωστόσο έναν περιορισμό: να κρατήσουν την ίδια διάμετρο στο καντράν, για ευνόητους λόγους. Το αποτέλεσμα ήταν να επιτύχουν μεν ένα καλύτερο "wrist presence", αλλά οι κάσες να μη δείχνουν αρμονικές σε συνδυασμό με το καντράν και το μπέζελ. Ωστόσο, όλες μπορούν να δείξουν καλύτερες εάν τις συνδυάσεις με το κατάλληλο μπέζελ. Ας πάρουμε για παράδειγμα το Doxa. Είναι πανέμορφο κι ας έχει πολύ μικρό dial σε φαρδιά κάσα. Όλη την αρμονία τη δίνει το καλοσχεδιασμένο bezel και η τολμηρή απόσταση από το τελείωμα της κάσας:



Αυτή είναι μια παράμετρος που δείχνει να μην απασχολεί τον Ρώσο κατασκευαστή, αφού επιμένει να βγάζει μοντέλα με κάσα π.χ. 090 με κάτι λεπτά μπεζελάκια που δείχνουν μίζερα ή το αντίστροφο, κάσες 650 τις συνδυάζει με κάτι μπέζελ-γκουμούτσες που πνίγουν το ρολόι. Μήπως όμως αυτοί οι άκομψοι συνδυασμοί γίνονται εσκεμμένως για να διατηρηθεί ο ιδιαίτερος/εκκεντρικός χαρακτήρας της εταιρείας; Δεν μπορώ να ξέρω.

Κάποιες από τις παλαιότερες κάσες είναι ασφαλώς πιο καλοσχεδιασμένες, με τις 470 και 119 κορυφαίες για τα γούστα μου, απλώς είναι όλες πολύ μικρές για τον δικό μου καρπό. Από τις σύγχρονες θα ξεχώριζα για την προσωπικότητά της την 090, καθώς βασίζεται στην 119, και την 710 για την πρωτοτυπία της (από την τελευταία δεν έχω κρατήσει ούτε μία για δικό μου ρολόι, επειδή έχει μικρό L2L). Καλύτερες σχεδιαστικά είναι η 020 και η 650/670. Η 150 έχει πολύ κακή σχεδίαση στις άκρες και δείχνει άκομψη στο τελείωμά της, εξέχει το μπέζελ, ενώ έχει κι αυτή οριακό L2L. Όλες δείχνουν καλύτερες άμα φορέσουν μπρασελέ με end links.

Σκεπτόμενος όλα τα παραπάνω, είχα μπει σε διαδικασία να σχεδιάσω μόνος μου μια κάσα με το δικό της μπέζελ, αλλά για προσωπικούς λόγους δεν προχώρησα στην τελειοποίηση του σχεδίου και την κατασκευή. Δεν το έχω βγάλει εντελώς από το μυαλό μου όμως.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Dimi

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2286
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #454 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 08:36:25 πμ »
Ευχαριστώ,  κατατοπιστικοτατος...πάντως εγώ τελευταία έχω κολλήσει με την 110 και την 100.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #455 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 13:54:42 μμ »
Κοσμά είσαι κατατοπιστικοτατος !!!!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #456 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 14:57:00 μμ »
Καμιά φορά, όσο και να βλέπεις κάτι, δεν μπορείς να αντιληφθείς κάποια πράγματα αν δε στα εξηγήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί σε βάθος.
Με την ανάλυση του Κοσμά μπόρεσα να καταλάβω τι παίζει οπτικά με τα μεγέθη στις κάσες και τα bezel και επίσης καταλαβαίνω γιατί βρίσκω πιο ισορροπημένες σαν κάσες τις παλιές και τις αγαπώ πιο πολύ...


friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #457 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 16:53:29 μμ »
Καμιά φορά, όσο και να βλέπεις κάτι, δεν μπορείς να αντιληφθείς κάποια πράγματα αν δε στα εξηγήσει κάποιος που έχει ασχοληθεί σε βάθος.
Με την ανάλυση του Κοσμά μπόρεσα να καταλάβω τι παίζει οπτικά με τα μεγέθη στις κάσες και τα bezel και επίσης καταλαβαίνω γιατί βρίσκω πιο ισορροπημένες σαν κάσες τις παλιές και τις αγαπώ πιο πολύ...



Βασίλη, είδες πόσο πιο αρμονικός είναι ο συνδυασμός case - bezel - dial; Όταν, λοιπόν, μεγαλώσει η κάσα και τα άλλα δυο παραμείνουν ίδια, είναι φυσικό επακόλουθο να υπάρξει δυσαρμονία.
Δες την εικόνα: είναι η 670 (στα komandirskie την ίδια κάσα την ονομάζουν 650), η οποία αποτελεί εξέλιξη της δικιάς σου 470.



Αυτό που έχουν κάνει είναι να μεγαλώσουν σχετικά όλες τις διαστάσεις. Έχει μεγαλώσει η διάμετρος, τα lugs έχουν γίνει 20mm από 18, ενώ μπορεί να υποδεχτεί μεγαλύτερο bezel. Το αποτέλεσμα όμως δεν είναι τέλειο, γιατί τα lugs, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, δείχνουν κοντά και αιχμηρά, όπως και οι ακμές, συγκριτικά με την 470. Κι αυτή είναι από τις πιο καλοσχεδιασμένες σχετικά νέες κάσες (δες τι ωραία που έρχεται το after market μπέζελ ακριβώς στο τελείωμα της κάσας). Αντίθετα η 150, έχει πολύ χοντρά και άκομψα lugs (όταν τη συνδυάζει κανείς με λεπτό μπέζελ αυτό γίνεται κατά πολύ εμφανέστερο), ενώ όλα τα μπέζελ εξέχουν κατά πολύ από αυτή. Αυτό συμβαίνει επειδή η κάσα δε σχεδιάστηκε εξαρχής, αλλά προέκυψε από την αφαίρεση της κάτω καμπύλης της 090, γι αυτό και δείχνει σαν την "έκλεισαν" υποχρεωτικά στα 45 mm, επειδή δεν υπήρχε άλλο μέταλλο στη μήτρα. Αυτά βέβαια είναι προσωπικές εκτιμήσεις, καθώς ούτε σχεδιαστής ρολογιών είμαι, ούτε μπορώ να γνωρίζω τα εκ των έσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #458 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 19:49:28 μμ »
Πολύ ωραία τα αναλύεις Κοσμά.
Η 470 μου αρέσει και για συναισθηματικούς λόγους ;D
Η 670 επίσης, πολύ αγαπημένη κάσα για τους λόγους που αναφέρεις.

Με την ευκαιρία, ορίστε και αυτό που με είχες βοηθήσει να φτιάξουμε με παλιά κουρδιστή 2409 μηχανή.

how to be a stronger person mentally and emotionally
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Wagner669

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7504
  • Αλέξανδρος 😎
    • Προφίλ
    • Instagram
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions


Η Cartier βγάζει έργα τέχνης που έχουν ως δεύτερη ιδιότητα την χρονομετρία.
Όλοι οι άλλοι είναι Υ.Ω. που προσπαθούν να γίνουν τέχνη

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #460 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 22:47:14 μμ »
Πολύ ωραία τα αναλύεις Κοσμά.
Η 470 μου αρέσει και για συναισθηματικούς λόγους ;D
Η 670 επίσης, πολύ αγαπημένη κάσα για τους λόγους που αναφέρεις.

Με την ευκαιρία, ορίστε και αυτό που με είχες βοηθήσει να φτιάξουμε με παλιά κουρδιστή 2409 μηχανή.

how to be a stronger person mentally and emotionally

Πολύ ωραία φωτό, Βασίλη. Ένα "τσικ" πιο φαρδύ μπέζελ ήθελε και βουρτισμένη κάσα για να αγγίξει την τελειότητα!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #461 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 23:26:03 μμ »
Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή η αναζήτηση σωστού Bezel + insert. Εγώ έχω αρχίσει να έχω 2ες σκέψεις για το bezel που παρήγγειλα. Έχω σταμπάρει 3 inserts στο dagaz που με ένα ωραίο bezel μάλλον θα ήταν πιο καλή επιλογή από αυτό που παρήγγειλα, από την άλλη είναι μαύρου χρώματος αυτά ενώ έχει μπλε dial το ρολόι, μήπως δεν πάει ο συνδιασμος?
Στο τέλος θα βλέπω μπεζελς στον ύπνο μου  ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 23:44:20 μμ »
Μεγάλη ταλαιπωρία αυτή η αναζήτηση σωστού Bezel + insert. Εγώ έχω αρχίσει να έχω 2ες σκέψεις για το bezel που παρήγγειλα. Έχω σταμπάρει 3 inserts στο dagaz που με ένα ωραίο bezel μάλλον θα ήταν πιο καλή επιλογή από αυτό που παρήγγειλα, από την άλλη είναι μαύρου χρώματος αυτά ενώ έχει μπλε dial το ρολόι, μήπως δεν πάει ο συνδιασμος?
Στο τέλος θα βλέπω μπεζελς στον ύπνο μου  ???

Welcome to the addiction!

Περιττό να σου πω ότι έχω περισσότερα από 20 μπέζελ περισσευούμενα. Το μπέζελ που παρήγγειλες από Meranom είναι από τα καλύτερα που έχουν πέσει στα χέρια μου, τόσο σε σχέδιο και φινίρισμα όσο και σε μέγεθος (είναι ψιλοαντιγραφή από Sinn). Ταιριάζει με τα πάντα!

(Μαύρο μπέζελ με σκούρο μπλε καντράν δεν μου έχει ταιριάξει ποτέ, οπότε μπορείς να ηρεμήσεις).
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3570
    • Προφίλ
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 00:05:04 πμ »
Welcome to the addiction!

Περιττό να σου πω ότι έχω περισσότερα από 20 μπέζελ περισσευούμενα. Το μπέζελ που παρήγγειλες από Meranom είναι από τα καλύτερα που έχουν πέσει στα χέρια μου, τόσο σε σχέδιο και φινίρισμα όσο και σε μέγεθος (είναι ψιλοαντιγραφή από Sinn). Ταιριάζει με τα πάντα!

(Μαύρο μπέζελ με σκούρο μπλε καντράν δεν μου έχει ταιριάξει ποτέ, οπότε μπορείς να ηρεμήσεις).

Ευχαριστώ αλλά τώρα πρέπει να ψάξω μήπως υπάρχει τίποτα σαν το ultra-mer ή το whitebread από dagaz σε άλλο χρώμα!   :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

arvac

  • Επισκέπτης
Απ: Vostok Amphibia
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 01, 2020, 00:26:40 πμ »
Να εδώ μπλε καντράν με μαύρο μπέζελ:

https://www.sinn.de/en/Modell/104_St_Sa_I_B.htm

https://gr.pinterest.com/pin/581245895641187143/
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions