Αποστολέας Θέμα: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη  (Αναγνώστηκε 103008 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

AntonisCh

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #585 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 21:26:47 μμ »
Άμα γίνουν και οι χιπισσες.. εντάξει...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #586 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 21:52:37 μμ »
Άμα γίνουν και οι χιπισσες.. εντάξει...

....να το ζήσετε και εσείς οι νεώτεροι  :D :D :D :D :D

Εγώ, πρόλαβα κάτι ουρές  ;)  :-*  :P  8)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #587 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 22:05:44 μμ »
Ειπες μια λεξη.Εμφυλιος.Οταν σιγα σιγα οι υπολοιπες χωρες αρχισαν να μαζευουν τα κομματια τους εμεις κυνηγιομασταν και σφαζομασταν στα βουνα γιατι μερικοι ηθελαν να προσχωρησουμε στη μαμα Ρωσια και κατεληξε η Ελλαδα διαλυμενη.Εισαι σιγουρος οτι σαν λαος δεν θα φαγωθουμε μεταξυ μας αν τυχον και παθουμε μια αναλογη καταστροφη?(οικονονικη κυριως).Εδω ενα μεγαλο ποσοστο των Ελληνων δεν εχει καταλαβει και δεν αποδεχεται οτι μονο  μεσα στην Ευρωπη εχουμε περιθωρια για ανακαμψη και πιστευουν οτι στην Βενεζουελα περνανε καλα.Ειναι παγκοσμιο βεβαια της επικρατησης του ηλιθιο-λαικισμου αλλα τουλαχιστον σε καποιες ποιο ανεπτυγμενες χωρες εχουν τις υποδομες για να αντιμετωπισουν μια κριση.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στέφανε, επίτρεψε μου μια υπόθεση στο όνομα της μικρής μας γνωριμίας: νομίζω πως η κρίση δεν έχει αλλάξει καθόλου το τρόπο σκέψης σου (δεν μιλάω για τα πολιτικά σου πιστεύω αλλά για την φανατισμένη σου πολιτική σκέψη). Από ότι σου έγραψα συγκράτησες τη λέξη "εμφύλιος" για τον οποίο φταίνε τα "κομούνια", ενώ ταυτοχρόνως τα κείμενα σου συχνά-πυκνά είναι γεμάτα από προσβολές σε ανθρώπους που πιστεύουν σε μια διαφορετική ιδεολογία από τη δική σου. Ξέρεις, και αυτό είναι εμφύλιος.
Ευτυχώς όπως έγραψα έχω πάψει να πιστεύω στους πολιτικούς γιατί αλλιώς σίγουρα θα αισθανόμουν προσβεβλημένος από τον επιθετικό γραπτό σου λόγο (εύχομαι να καταλαβαίνεις πως τα γραπτά σου αγγίζουν πρωτίστως συνανθρώπους και δευτερευόντως ιδεολογικά αντιπάλους).
Προσπαθώ να σου πω πως τη λύση για να βελτιωθεί ο κόσμος μας, ο τόπος μας, η γειτονιά μας, ακόμη και η οικογένεια μας, βρίσκεται ανάμεσα μας. Η λύση βρίσκεται ανάμεσα σε εσένα και σε εμένα και σε καμία περίπτωση στον Τζήμερο.

Στο τρόπο σκέψης μου ο εμφύλιος που βλέπω εγώ να υπάρχει είναι άλλος και θέλω πάση θυσία να νικήσει η πλευρά μου.


VS 

VS

VS

VS

VS

VS

VS

VS

VS

VS
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2017, 22:07:45 μμ από STF »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #588 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 22:10:47 μμ »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #589 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 22:16:53 μμ »
.Ας συμφωνησουνε οτι διαφωνουμε.Αυτο εχω πει πολλες φορες.Οτι εμεις ειμαστε υπευθυνοι και μονο γιατι εμεις ψηφιζουμε και μεσω της ψηφου μας μπορουμε να εχουμε ανθρωπους που θα αλλαξουν την ελλαδα.Οσο για αυτους τους μεγαλους ελληνες που εβαλες φωτο,δεν ασκουν αυτοι πολιτικη και δεν αποφασιζουν αυτοι για την μοιρα μας(δεν ειναι και αυτοι στο απυροβλητο βεβαια).Οσο για το αν προσβληθηκαν οι κομμουνιστες που λες,επιτρεψε μου να πω και αναλαμβανω την ευθυνη οτι  δεν ειναι τιποτα αλλο απο ακραιοι(οπως επισης και οι Χρυσαυγιτες που εχω κατε επαναληψη βρισει). Δυστυχως η ευτυχως  οι ανθρωποι του πνευματος δεν κανουν πολιτικη και δεν ειναι ο  ρολος τους.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #590 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 22:19:50 μμ »
.Ας συμφωνησουνε οτι διαφωνουμε.Αυτο εχω πει πολλες φορες.Οτι εμεις ειμαστε υπευθυνοι και μονο γιατι εμεις ψηφιζουμε και μεσω της ψηφου μας μπορουμε να εχουμε ανθρωπους που θα αλλαξουν την ελλαδα.Οσο για αυτους τους μεγαλους ελληνες που εβαλες φωτο,δεν ασκουν αυτοι πολιτικη και δεν αποφασιζουν αυτοι για την μοιρα μας(δεν ειναι και αυτοι στο απυροβλητο βεβαια).Οσο για το αν προσβληθηκαν οι κομμουνιστες που λες,επιτρεψε μου να πω και αναλαμβανω την ευθυνη οτι  δεν ειναι τιποτα αλλο απο ακραιοι(οπως επισης και οι Χρυσαυγιτες που εχω κατε επαναληψη βρισει). Δυστυχως η ευτυχως  οι ανθρωποι του πνευματος δεν κανουν πολιτικη και δεν ειναι ο  ρολος τους.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις πως η λύση δε βρίσκεται στους πολιτικούς και ότι οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, "κουμπώνουν" με αυτό:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάει μπροστά η Ευρώπη.
Δυστυχώς η γενιά μας θα ζήσει τρομερές και πολύ πιθανά τρομακτικές στιγμές και σε επίπεδο Ευρώπης και άρα και κατ' επέκταση Ελλάδας.

Τα λαμόγια της χώρας μας είναι "παιδική χαρά" σε σχέση με τα λαμόγια στις Βρυξέλλες. Επειδή όμως η ιστορία αλλά και η ζωή έχει δείξει πως βρίσκει πάντα ένα τρόπο να εξισορροπήσει τα ανόητα σχέδια των ανθρώπων -δυστυχώς κάποιες φορές με σκληρό τρόπο- πολλοί από αυτούς δε καταλαβαίνουν τι είναι αυτό που τελικά υπηρετούν, πάντως όχι τον άνθρωπο.

Από όλα όσα διαβάζω θα πρότεινα πριν συνεχίσουμε να κρίνουμε τους πολιτικούς (Έλληνες και ξένους) για τα ξυλαράκια που έχουν στα μάτια τους να βγάλουμε τα δοκάρια που έχουμε στα δικά μας. Αν εμείς γίνουμε καλύτεροι ως άνθρωποι στη καθημερινότητα μας, όλα θα βελτιωθούν. Γρήγορα ή αργά είναι στο δικό μας χέρι.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #591 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 22:26:14 μμ »
Ενταξει τοτε.Αν η λυση στα προβληματα της χωρας δεν ειναι στα χερια των πολιτικων(μεσω της ψηφου ΜΑΣ) τοτε ας αποφασισουν για τις τυχες της χωρας οι χαρτοριχτρες.Κοινη λογικη μηδεν.Τελος απο εμενα.Καληνυχτα συνωνοματε

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #592 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 23:07:31 μμ »
Ενταξει τοτε.Αν η λυση στα προβληματα της χωρας δεν ειναι στα χερια των πολιτικων(μεσω της ψηφου ΜΑΣ) τοτε ας αποφασισουν για τις τυχες της χωρας οι χαρτοριχτρες.Κοινη λογικη μηδεν.Τελος απο εμενα.Καληνυχτα συνωνοματε

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί να έχεις και δίκιο και να μην έχω κοινή λογική. Καληνύχτα φίλε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #594 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 13:50:57 μμ »
Εχουν αξιοπρεπεια ομως ρε φιλε....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #595 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 15:07:25 μμ »
Εχουν αξιοπρεπεια ομως ρε φιλε....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα κομμουνιστικά καθεστώτα πέτυχαν σε 3 πράγματα: ασφάλεια, παιδεία,υγεία. Και απέτυχαν σε άλλα τρία: πρωινό, γεύμα, δείπνο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

leon

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #596 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 15:09:39 μμ »
Ας ξεχάσουμε τους αρχαίους ημών προγόνους.Καλώς η κακώς έπραξαν ότι έπραξαν...
Η δομή της κοινωνίας τότε ήταν τελείως διαφορετική απ' ότι είναι σήμερα.
Το μορφωτικό επίπεδο επίσης.
Ο πληθυσμός επίσης.

Ας μην αναφερθούμε στους κάθε είδους καλλιτέχνες, συγγραφείς , ποιητές και οποιονδήποτε άλλον.

Που στο κάτω κάτω, ενώ μπορεί να υπήρξαν τεράστιοι στον τομέα τους, στα κοινά αυτής της χώρας μάλλον το αντίθετο σημαίνει η απουσία τους .

Δεν λέω, και καλλιτέχνες , και άνθρωποι των γραμμάτων αλλά και πολιτικοί υπήρξαν - δεν ξέρω αν υπάρχουν - που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτόν τον τόπο.Έδωσαν παραδείγματα άμεσα είτε έμμεσα.

Σίγουρα μετράει και το μορφωτικό επίπεδο των ψηφοφόρων.
Όλα παίζουν τον ρόλο τους.

Στην σημερινή πραγματικότητα  όμως πιστεύω ότι το όλο σύστημα έχει σαπίσει τόσο πολύ, που δυστυχώς επιπλέουν τα κούφια - ελαφρά, για να μην πω τίποτα άλλο.

Δεν υπάρχουν επιλογές.
Παγκοσμίως ο μονόφθαλμος επικρατεί ανάμεσα στους τυφλούς.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η επιλογή του μονόφθαλμου.

Και να θελήσει κάποιος να βάλει ένα λιθαράκι στην πρόοδο της χώρας , δεν θα τον αφήσουν τα παγκόσμια συμφέροντα αλλά ούτε και οι υποτιθέμενοι συνάδελφοι πολιτικοί.
Υπάρχει τόση σαπίλα, που πρέπει να γίνει γενική φασίνα, να διαλυθεί τελείως ο πολιτικός μηχανισμός και να δημιουργηθεί από την αρχή.

Στην Ελλάδα και την διακυβέρνηση αυτής δεν μπορεί  να γίνει ούτε αναβίωση μοντέλων ούτε διατήρηση των υπάρχοντων.
Πρέπει να διαλυθούν όλες οι υπάρχοντες "εταιρείες" από την ρίζα.

Τότε μόνο ο καταναλωτής, θα μπορέσει με νέα ξεκάθαρη ματιά, να επιλέξει και να αναδείξει την "εταιρεία" που τον συμφέρει τόσο από "αισθητικής" , "μηχανικής = τρόπος λειτουργίας" όσο και οικονομικής άποψης αλλά και προοπτικής εξέλιξης. 

Από την άλλη , οι  "καταναλωτές" πρέπει να συνειδητοποιήσουν ότι :
τα παλιά "ρολόγια" δεν είναι πλέον λειτουργικά
τα σημερινά δεν καλύπτουν ούτε μία στο εκατομμύριο τις ανάγκες και τις απαιτήσεις τους.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #597 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 15:11:40 μμ »
Πολύ καλό

http://kourdistoportocali.com/ipeople/cosmos/o-dimosiografos-dimitris-alikakos-7-meres-sti-kouva-tis-siopis-tou-fovou-ke-tis-ftochias/

Δεν ξέρω τον δημοσιογράφο, και τι προσπαθεί να "περάσει".

Επειδή δούλεψα όμως σε τέτοια καθεστώτα, μπορώ να πώ, ότι δεν μεγαλοποιεί. Ετσι είναι / ήταν τα πράγματα.

Από την διπλανή Αλβανία, μέχρι και όλες τις υπόλοιπες που "ανήκαν", με την ισχύ των όπλων, στήν μεγάλη "μαμά".
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143682
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #598 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 15:51:38 μμ »
Εχουν αξιοπρεπεια ομως ρε φιλε....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι σχεση εχουμε εμεις?ΕΝΦΙΑ,δε θελαμε να πληρωσουμε! :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος tetos

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4900
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #599 στις: Ιανουάριος 21, 2017, 15:57:52 μμ »
Γιωργο αυτο περι επιτυχιας αμφισβητειται.Δεν νομιζω οτι προηγαγαν την ελευθερη σκεψη στα σχολεια.Ουτε ειχαν ολοι προσβαση στην υγεια.Μην βλεπουμε μερικα κομμουνιστο-δικτατορικα καθεστωτα τυπου Λιβυης οπου εχω ακουσει οτι ειχαν συστημα υγειας,διοτι στην Λιβυη ερεε το χρημα και αυτο  λειτουργει σαν τυρακι για να εχεις το ποπολο με το μερος σου

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions