Αποστολέας Θέμα: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη  (Αναγνώστηκε 103027 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143686
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 21:16:59 μμ »
Γιατι το ανοιξα?Διαβαζα συχνα μηνυματα με πολιτικο περιεχομενο ,στο λιγο γελιο,ετσι πηρα το ρισκο και πιστευω ειναι μεσα στα πλαισια
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 21:21:22 μμ »
Εγω συμφωνώ. Δεν έχει να προσφέρει το παρόν θέμα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να το θέσετε σε ψηφοφορία.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει θεματολογία που να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερο εύρος θεμάτων.

Αγαπητέ Βαγγέλη, υπάρχουν θέματα που αφορούν "ιδέες", τέτοια είναι η πολιτική και η θρησκεία. Δεν είναι υποχρεωτικό ότι κάποιος πιστεύει σε αυτές τις ιδέες βάσει λογικής γιατί αφορούν αξίες και οι αξίες δεν είναι όμοιες για όλους (δεν υπερεκτιμώ ούτε υποβιβάζω καμία). Το γιατί κανείς είναι δεξιός, αριστερός, κεντρώος, αναρχικός κ.τ.λ. δεν είναι πάντα αποτέλεσμα λογικής σκέψης.
Ως εκ τούτου θεωρώ πως είναι κρίμα να στεναχωριούνται άνθρωποι ή και να βγαίνουν συμπεράσματα επειδή καταγράφονται στο μυαλό του καθενός μας με κάποια ταμπέλα στηριζόμενοι στις αναφορές τους.
Η γνώμη μου -αλλά δυστυχώς και η εμπειρία μου ως moderator στο παρελθόν- μου δείχνει πως έτσι προστατεύουμε το forum, το οποίο forum τελικά είμαστε εμείς.

Φυσικά δεν θα αρνηθώ μια ψηφοφορία η οποία μου δίνει τη δυνατότητα να υποστηρίξω την παρούσα άποψη μου και εμπράκτως.
Ένα αρνητικό για μένα αποτέλεσμα απλώς θα μου αφήσει την επιλογή που ακολουθούσα μέχρι σήμερα, να μην συμμετέχω στο παρόν θέμα.

Στέφανε είμαι κατά του περιορισμού της έκφρασης. Αυτό δεν έχει να κάνει με πολιτικές πεποιθήσεις.

Και εγώ σαν owner σε φόρουμ άλλου χώρου, επιτρέπω στους πάντες να εκφράζουν τις απόψεις τους. Καλύτερα πολύ δημοκρατία παρά λίγη και καλουπωμένη.

Άλλωστε δεν βλέπω να τσακώνεται κανείς.

Μεγάλη συζήτηση. Τέλος πάντων μια πρόταση έκανα, ελπίζω να μην επαληθευτώ στο μέλλον.

Γιατι το ανοιξα?Διαβαζα συχνα μηνυματα με πολιτικο περιεχομενο ,στο λιγο γελιο,ετσι πηρα το ρισκο και πιστευω ειναι μεσα στα πλαισια

Η αναφορά σου στο ρίσκο είναι η απάντηση στο ότι όταν θα βγει η συζήτηση εκτός πλαισίων θα είναι πλέον αργά και "συνήθως" απομακρύνονται από το forum λόγω μιας τέτοιας κατάστασης τα αξιόλογα μέλη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 21:32:16 μμ »
Δεν συμφωνώ καθόλου με την ύπαρξη του παρόντος θέματος. Εδώ είναι forum για ρολόγια, αν το θέλετε αλλιώς και χαριτολογώντας θα έλεγα ότι είναι "καφενείο" ανταλλαγής σκέψεων και γνώσεων εξειδικευμένο για ρολόγια και όχι για πολιτικές κουβέντες.

Το λέω γιατί ήδη διαβάζω "επίθετα" διατυπωμένα με κάποια ευκολία που μπορούν να αγγίζουν συναδέλφους -εκατέρωθεν- που τελικά όμως λατρεύουν αυτό που λατρεύουμε όλοι μας, δηλαδή τα ρολόγια.
Αν δε μπορεί να γίνεται μια συζήτηση με ψυχραιμία και με επιχειρήματα αλλά κυρίως να γίνεται με σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας (γιατί πρωτίστως όλοι μας είμαστε άνθρωποι) και αντ' αυτού γίνεται με διαρκείς έμμεσους και άμεσους χαρακτηρισμούς, είναι προτιμότερο το θέμα να μην υπάρχει.
Προσωπικά δεν πιστεύω στους πολιτικούς -από όποια παράταξη και αν προέρχονται- σέβομαι όμως ΑΠΟΛΥΤΑ το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να πιστεύει στις ιδέες του και δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να διαβάζω αφορισμούς από και προς συναδέλφους συνχομπίστες.

Είναι η δημόσια πρόταση μου και απευθύνεται στους admin.

Εγώ δεν έχω αντίρρηση να υπάρχει. Και οι ρολογο-χομπίστες ζούν σε αυτήν την χώρα, και βιώνουν τις εκάστοτε πολιτικές, και φυσικά έχουν και άποψη.

Εφόσον αυτή εκφράζεται ΚΟΣΜΙΑ, μας δίνει και τροφή για σκέψεις.

Εγώ, πχ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να σταθώ σε πολιτική συζήτηση, ούτε τις ορολογίες, ούτε το λεξιλόγιο κατέχω, ουτε εμπειρίες από κόμματα και πολιτικές παρατάξεις έχω, αλλά ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ,, μετά από μια ζωή εργασίας, από αυτά που ζώ, και την εκφράζω σε ΑΠΛΑ Ελληνικά.

Σαν πολίτης, εξετάζω αν μπορω να προγραμματίσω το αύριο της οικογένειάς μου, αν μου εξασφαλίζεται το εισόδημα που μου αναλογεί απο τις εισφορές μου τα τελευταία 42 χρόνια, αν οι κόποι μου όλα αυτά τα χρόνια γίνονται ΣΕΒΑΣΤΟΙ.

Αλλά, ατυχώς, οι υποσχέσεις και οι βαρύγδουπες ανακοινώσεις, κατέρρευσαν, το αυριο της οικογένειάς μου είναι απροσδιόριστο, το προπληρωμένο εισόδημά μου συπρικνούται συνεχώς κάθε μήνα και στο απλούστερο όλων, στο όλοι είναι ίσοι , καταπατήθηκε με την διαδικασία των αδειών, μια και για το ίδιο ακριβώς δικαίωμα, συμφωνήθηκαν τέσσερα διαφορετικά ποσά.

Και οι business είναι business. Κανείς δεν επενδύει χωρίς κέρδος. Και μένει να δούμε ποιο θα είναι το ΚΕΡΔΟΣ. :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • Master
  • ****
  • Μηνύματα: 12097
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:31:01 μμ »
Εγω δεν βρισκω ουτε ενα λογο για να τσακωθω εδω μεσα για κατι, ειτε αυτο αφορα πολιτικο, ωρολογιακο, κοινωνικο θεμα..Λες και θα λυσουμε εμεις τα προβληματα του τοπου, ο καθεις καταθετει μια αποψη, στα πλαισια ευπρεπους "ελευθεροστομιας" και ολα μια χαρα...Το θεωρω αδιανοητο ενα μελος να αποχωρισει απ το φορουμ επειδη καποιος ειπε το ταδε ρολοι ειναι μαπα ή ο τσιπρας ειναι αγωνιστης ή το αντιθετο..Σε αλλο ομοειδες φορουμ εχω δει καταφορες συμπεριφορες σνομπισμου/ειρωνιας/κομπλεξισμου (οχι φυσικα κατ'εμε γιατι θα τους επαιρνε ο δι@0λ@σ), απεναντιας εδω μεσα, μπορω να πω, μια χαρα κυλουν τα πραματα και δεν βλεπω καποιο "συννεφο" να αιωρειται..Αν τωρα τσακωνομαστε για πολιτικες μ@λ@κιες τι να πω, ειμαστε αναξιοι να κανουμε και τον παραμικρο διαλογο σαν ενηλικες..
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Παμε μονο Ελβετια...

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:34:39 μμ »
Μόνο η ρολεξ ενώνει

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143686
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:38:07 μμ »
Μόνο η ρολεξ ενώνει

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
+1 ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:45:48 μμ »
Μόνο η ρολεξ ενώνει

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή είναι που διχάζει  :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:55:14 μμ »
Παρόλο που μου αρέσει η πολιτική και ασχολούμαι αρκετα, συμφωνώ απόλυτα με τον STF. Το παρόν νήμα μόνο τσακωμους θα φέρει. Δεν ήμαστε έτοιμοι να κάνουμε τέτοια κουβέντα, εδώ έχουν φύγει μέλη γιατί παρεξηγηθηκανε με πιο απλά πράγματα. Οι πιο παλιοί τα ξέρουν. Γι αυτό και όσες φορές έχω μπει στον πειρασμό να γράψω έχω κάνει πίσω.

Προτεινω το θέμα να κλειδωθεί.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:56:05 μμ »
Μόνο η ρολεξ ενώνει

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή είναι που διχάζει  :D :D :D
Προτεινω και το θέμα Rolex να κλειδωθεί.  :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 22:58:14 μμ »
Και τι θα λεμε μετά? Για τα γυαλιά της Ω?

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 23:12:01 μμ »
Η απλή απάντηση είναι πως όποιος δεν θέλει δεν το διαβάζει. Από την άλλη δεν υπάρχει και χώρος για σύγκλιση και επιπλέον είμαστε και άτομα που μπορεί να βρεθούμε για ένα ρολογοgathering χαλαρό και δεν θα ήθελα να δηλητηριασθει ένα κλίμα για τέτοιους λόγους. Μπορεί π.χ να τα χωνω και να μου τα χωνουν στο capital, αλλά στα @@ μου δεν τους ξέρω και δεν θα τους γνωρίσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος STF

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4637
  • Vintage Omega Seamaster '69 Calibre 601
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 23:20:21 μμ »
Η απλή απάντηση είναι πως όποιος δεν θέλει δεν το διαβάζει. Από την άλλη δεν υπάρχει και χώρος για σύγκλιση και επιπλέον είμαστε και άτομα που μπορεί να βρεθούμε για ένα ρολογοgathering χαλαρό και δεν θα ήθελα να δηλητηριασθει ένα κλίμα για τέτοιους λόγους. Μπορεί π.χ να τα χωνω και να μου τα χωνουν στο capital, αλλά στα @@ μου δεν τους ξέρω και δεν θα τους γνωρίσω.

Λίγο-πολύ αυτό είναι το πνεύμα μου!

Τα χόμπι μας ενώνουν και μας δίνουν χαρά, ας περισσεύουν τα υπόλοιπα.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38162
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 23:31:54 μμ »
Παρόλο που μου αρέσει η πολιτική και ασχολούμαι αρκετα, συμφωνώ απόλυτα με τον STF. Το παρόν νήμα μόνο τσακωμους θα φέρει. Δεν ήμαστε έτοιμοι να κάνουμε τέτοια κουβέντα, εδώ έχουν φύγει μέλη γιατί παρεξηγηθηκανε με πιο απλά πράγματα. Οι πιο παλιοί τα ξέρουν. Γι αυτό και όσες φορές έχω μπει στον πειρασμό να γράψω έχω κάνει πίσω.

Προτεινω το θέμα να κλειδωθεί.

Ανανέωση !

Αν φύγω εγώ, γιατί θεώρησα ότι ο Χ έθιξε τον αρχηγό που εμπιστεύομαι, ( όποιος και να είναι ), τότε , βλάκας ήμουνα και βλάκας παραμένω. Γιατί μου τον έχουν θίξει, όλοι που δεν τον ψήφισαν στις εκλογές.  :D

Αν φύγω εγώ, γιατί θεώρησα ότι ο Ψ έθιξε το GMT που αγαπώ, τότε , βλάκας ήμουνα και βλάκας παραμένω.

Αν φύγω εγώ, γιατί ο Ζ έβαλε φωτο της Λουκά στον διπλό πειρασμό, τότε , βλάκας ήμουνα και βλάκας παραμένω.


Το εύρος των θεμάτων, διαμορφώνεται από τους συμμετέχοντες. Με την ανοχή των adm & mods.

Και στα θέματα, ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει και η "άλλη" άποψη. Αλλοίμονο αν δεν υπήρχε.

Αρκεί να παρατιθενται ΓΕΓΟΝΟΤΑ και όχι φαντασιώσεις.

"Τα έργα μετράνε, όχι τα λόγια "

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Vagelis

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 23:36:17 μμ »
Γιώργο πραγματικά θα εντυπωσιαζόσουνα με τα μέλη που έχουν φύγει γιατί παρεξηγηθηκανε από μια απλή κουβέντα ή κάποιο χαβαλέ που έκανε κάποιος...  ::)
Σε καμία περίπτωση δεν τους έλεγες βλακες...

Πίστεψέ με δεν ήμαστε έτοιμοι να κάνουμε τέτοια κουβέντα σε φόρουμ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 23:38:17 μμ »
Γιώργο πραγματικά θα εντυπωσιαζόσουνα με τα μέλη που έχουν φύγει γιατί παρεξηγηθηκανε από μια απλή κουβέντα ή κάποιο χαβαλέ που έκανε κάποιος...  ::)
Σε καμία περίπτωση δεν τους έλεγες βλακες...

Πίστεψέ με δεν ήμαστε έτοιμοι να κάνουμε τέτοια κουβέντα σε φόρουμ.
+○○

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions