Αποστολέας Θέμα: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη  (Αναγνώστηκε 103002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nicolasg

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:12:58 μμ »
Ενας χρονος ΣΥΡΙΖΑ και γ@μη8ηκε το συμπαν.. :D :D
μόνο οι εξωγήινοι δεν έχουν έρθει ακόμα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143666
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:14:50 μμ »
αφου τους θελει ο κοσμος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:15:48 μμ »
αφου τους θελει ο κοσμος

...τους εξωγήϊνους ?  ???
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143666
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:16:39 μμ »
περα απο την πλακα και τις αποψεις σε ενα φορουμ,κρατανε τα ποσοστα τους,κανω λαθος?
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143666
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:18:56 μμ »
Το πιο ωραιο,δυσκολα να βρεις κοσμο που παραδεχεται,οτι τους ψηφισε
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:26:17 μμ »
περα απο την πλακα και τις αποψεις σε ενα φορουμ,κρατανε τα ποσοστα τους,κανω λαθος?

..εγώ σαν άτομο που δεν ανακατεύτηκε ποτέ με πολιτικά κλπ. δεν έχω αποψη, ουτε παρακολουθώ ποσοστά και ποσοστώσεις.

Καταγράφω απλώς τα βιώματα και τα προβλήματα των φίλων και των συγγενών, και φυσικά και τα δικά μου.

Και εκφράζω απόψεις, τεκμηριωμένες. Δεν κάνω αντιπολίτευση στους κυβερνώντες. Αυτό είναι υποχρέωση άλλων που έχουν ψηφιστεί. Ουτε υποστηρίζω κάποιον άλλο "σωτήρα". Απλώς, σαν πολίτης, είμαι υποχρεωμένος να κρίνω.

Οσο για τα ποσοστά, δεν γνωρίζω. Αυτά μεταβάλλονται ανάλογα με τις ΨΕΥΤΙΚΕΣ υποσχέσεις. ;)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2324
  • Vangelis (aka IronHawk)
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 17, 2016, 18:30:12 μμ »
περα απο την πλακα και τις αποψεις σε ενα φορουμ,κρατανε τα ποσοστα τους,κανω λαθος?

Σε καμία περίπτωση!
Στατιστικά κάθε κυβέρνηση έχει φθορά και απώλεια ψηφοφόρων από την επομένη κιόλας ημέρα διακυβέρνησης.
Η συγκεκριμένη κυβέρνηση δεν χρειάστηκε να προσπαθήσει πολύ!  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 18, 2016, 14:42:59 μμ »
Στην Ελλάδα επικρατεί το "έλα μωρε, κάτι σωστό θα έχουν και οι άλλοι, αν σου κάτσει;" Ακουγα μεσοαστούς και πάνω να λογαριαζουν πόσα λεφτά θα γλυτωσουν με ...αφορολογητο 12 χιλιάρικα και χωρίς ΕΝΦΙΑ.

Αντί τώρα να βρίζουν το ΣΥΡΙΖΑ που είναι ...light θα έπρεπε να μουτζώνονται που ψήφισαν τροτσκιστές-μαοιστές και ζητούσαν νεοφιλελέ διευκολύνσεις, θα έπρεπε να λένε ευχαριστώ που δεν "κοινωνικοποιούνται" τα πάντα. Ακόμα τουλάχιστον, μιας και το γλύτωσαν ξυστά πέρσι. Που ακόμα και αυτό δεν έχουν συνειδητοποιήσει, πως τη δραχμή θα ακολουθούσε η κοινωνικοποίηση των εργοστασίων (οπως τώρα στη βενεζουελα) και μετά η κοινωνικοποίηση των πάντων.

Θυμός υπάρχει πολύς αλλά κανείς δεν έχει το θάρρος να παραδεχτεί ότι όχι απλά έκανε λάθος αλλά ότι και δεν υπήρχε περίπτωση για κάτι καλύτερο στο τριπάκι λεφτά υπάρχουν για όλους. Υπάρχει ο θυμός μικρού παιδιού που η μαμά δεν του πήρε το υπέρ παιχνίδι που του υποσχέθηκε, άσχετα αν η μαμά ποτε δεν είχε τα λεφτά να το πάρει.

 Το μόνο που βλέπω να κρατάει κόσμο στους κυβερνώντες είναι το εγώ τους που δεν θέλει να παραδεχτεί την πραγματικότητα.  Όταν γύρω τους δουν μόνο αγγούρια τότε θα καταπιούν το εγώ τους μαζί με τα αγγούρια και θα παραδεχτούν ότι ήταν λάθος.

Ο καθένας πρέπει να έχει ευθύνη του τι επιλέγει. Εγώ στη τελική δεν περίμενα κανέναν φούστη να με σώσει, όποιοι περίμεναν αυτούς για να σωθούν θα χαθούν. Απλά.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143666
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 18, 2016, 14:45:29 μμ »
Μα εσύ είσαι πάνω από το μέσο όρο και σκέφτεσαι
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4982
    • Προφίλ
    • My YouTube reviews
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 18, 2016, 15:07:32 μμ »
Μα εσύ είσαι πάνω από το μέσο όρο και σκέφτεσαι

Σ'ευχαριστώ :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143666
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 18, 2016, 15:14:40 μμ »
Μα εσύ είσαι πάνω από το μέσο όρο και σκέφτεσαι

Σ'ευχαριστώ :)
αλλα εισαι μειοψηφια
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

gavromitsos

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 18, 2016, 20:48:09 μμ »
Περασαν 20 και πλεον ετη, που εφυγα απο την μεγαλουπολη. Στην επαρχια πλεον, και παρεα με την γαλανη.
Δεν το μετανειωσα ποτε, για αυτην μου την αποφαση. Δεν μου λειπει η Αθηνα, και ουτε θα μου λειψει δηλαδη.
Ερχωμαι σαν επισκεπτης, και παντα οδικως. Δυο τρια ταξιδια μου, με το πλοιο της γραμμης, και περιπου τοσα, με το ιπταμενο.
Δεν μου κερδισε την εμπιστοσυνη, το ταξιδι μου δια θαλασσης. Ας φαω την ζεστη, το κρυο, και τον παλιοδρομο με τις στροφες.
Παντα με το αυτοκινητο λοιπον, και οποια ωρα γουσταρω ταξιδευω. Γεροντικη παραξενια ισως. Αλλα δεν αλλαζω γνωμη.
Χθες λοιπον κατα τις 21.00, ηρθε καποιος φιλος, με την οικογενεια του. Ενα μεζε θα περναμε στο μπαλκονι, και αφθονες μπυρες.
Κατα τις 20.00, εφυγε ενας φιλος τους με το ιπταμενο, απο τον Πορο. Για Πειραια φυσικα.  Καθησαμε στο μπαλκονι, και χαζευαμε.
Ειναι δυνατον, μου λεει, εδω λαδια, και εξω απο τον διαυλο χαμος? 
Βεβαια ρε φιλε, εδω ειναι λιμανι. ;D
Ρε δες εδω σκηνικο! Μου διχνει μια φωτο στο κινητο του. Ενα ιπταμενο, στον Ατλαντικο. :D   
Διαβαζουμε και τα μυνηματα, του ατυχου ταξιδιωτη. Τραγικες οι καταστασεις, στο "ιπταμενο" φερετρο.
Το πλοιο εκανε ρηγμα, και αρχισαν να μπαινουν νερα. Τους φορεσαν σωσιβια. Προσπαθουσαν να φτασουν απεγνωσμενα, στην Σαλαμινα.
Μαλλον δυσκολο ελεγε να φτασουν, επικρατουσε αρκετη θαλασσα, και πανικος στον κοσμο.
Νυχτα πλεον, φανταζομαι το σκηνικο, που ζει ο κοσμακης. Γυρω στις  23.00, τους εδεσαν με σκαφη του λιμενικου, και τους εβγαλαν εξω.
Χαθηκε η επικοινωνια με το κινητο του, χασαμε και τα νεοτερα του ταξιδιωτη.  Το λιμεναρχιο του Πορου, ειχε πληρη μεσανυχτα.
Τελικα, ολα πηγαν καλα.
Φυσικα, πουθενα δεν ακουσαμε για το συμβαν.. Μην χασουμε τον τουρισμο.  :(
Αντε μετα εγω, να μπω σε καραβι.
Θα εχω αδικο? :D :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 18, 2016, 21:06:36 μμ »
Περασαν 20 και πλεον ετη, που εφυγα απο την μεγαλουπολη. Στην επαρχια πλεον, και παρεα με την γαλανη.
Δεν το μετανειωσα ποτε, για αυτην μου την αποφαση. Δεν μου λειπει η Αθηνα, και ουτε θα μου λειψει δηλαδη.
Ερχωμαι σαν επισκεπτης, και παντα οδικως. Δυο τρια ταξιδια μου, με το πλοιο της γραμμης, και περιπου τοσα, με το ιπταμενο.
Δεν μου κερδισε την εμπιστοσυνη, το ταξιδι μου δια θαλασσης. Ας φαω την ζεστη, το κρυο, και τον παλιοδρομο με τις στροφες.
Παντα με το αυτοκινητο λοιπον, και οποια ωρα γουσταρω ταξιδευω. Γεροντικη παραξενια ισως. Αλλα δεν αλλαζω γνωμη.
Χθες λοιπον κατα τις 21.00, ηρθε καποιος φιλος, με την οικογενεια του. Ενα μεζε θα περναμε στο μπαλκονι, και αφθονες μπυρες.
Κατα τις 20.00, εφυγε ενας φιλος τους με το ιπταμενο, απο τον Πορο. Για Πειραια φυσικα.  Καθησαμε στο μπαλκονι, και χαζευαμε.
Ειναι δυνατον, μου λεει, εδω λαδια, και εξω απο τον διαυλο χαμος? 
Βεβαια ρε φιλε, εδω ειναι λιμανι. ;D
Ρε δες εδω σκηνικο! Μου διχνει μια φωτο στο κινητο του. Ενα ιπταμενο, στον Ατλαντικο. :D   
Διαβαζουμε και τα μυνηματα, του ατυχου ταξιδιωτη. Τραγικες οι καταστασεις, στο "ιπταμενο" φερετρο.
Το πλοιο εκανε ρηγμα, και αρχισαν να μπαινουν νερα. Τους φορεσαν σωσιβια. Προσπαθουσαν να φτασουν απεγνωσμενα, στην Σαλαμινα.
Μαλλον δυσκολο ελεγε να φτασουν, επικρατουσε αρκετη θαλασσα, και πανικος στον κοσμο.
Νυχτα πλεον, φανταζομαι το σκηνικο, που ζει ο κοσμακης. Γυρω στις  23.00, τους εδεσαν με σκαφη του λιμενικου, και τους εβγαλαν εξω.
Χαθηκε η επικοινωνια με το κινητο του, χασαμε και τα νεοτερα του ταξιδιωτη.  Το λιμεναρχιο του Πορου, ειχε πληρη μεσανυχτα.
Τελικα, ολα πηγαν καλα.
Φυσικα, πουθενα δεν ακουσαμε για το συμβαν.. Μην χασουμε τον τουρισμο.  :(
Αντε μετα εγω, να μπω σε καραβι.
Θα εχω αδικο? :D :D :D :D

Α. Που είσαι ?
Β. Ειναι πραγματικό χθεσινό γεγονός ?

Σαν Μηχανολόγος και Ναυτικής Μηχανολογίας, γνωρίζω ότι τα ιπτάμενα είναι για ΛΙΜΝΕΣ.

Η χρήση σε θάλασσες όπως οι δικές μας, με κύμα μικρού μήκους, είναι .............. :-X
Το αυτό ισχύει και για τα Catamaran - Highspeed που πάνε σε Κυκλαδες.

Τρικυμία= Το τρίτο κυμα, που λόγω εγγύτητος ΔΕΝ προλαβαίνει το σκάφος να ανακάμψει.

Οι ναυπηγικές γραμμές σχεδιάζονται για το περιβάλλον λειτουργίας. Αλλες για Ατλαντικό, άλλες για λίμνες. 
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


gavromitsos

  • Επισκέπτης
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 18, 2016, 21:14:56 μμ »
Ναι Γιωργο μου, ειναι πραγματικο γεγονος.
Και ξερω απο κυμμα, εχω και μια βαρκουλα. ;)
Εβλεπα ενα ντοκυμαντερ, πολυ προσφατα. Θα εχουμε πλεον, μεγαλυτερα κυμματα. Ισως να φτανουν και τα 50 μετρα, στους ωκεανους.
Κανενα πλοιο, δεν θα ηθελε να βρεθει στο διαβα τους.
Η θερμανση του πλανητη λενε, θα φερει τεραστιες αλλαγες-καταστροφες. (πχ υπερ-τυφωνες)

ΥΓ. Στον Γαλατα ειμαι, απεναντι του Πορου. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2016, 21:16:47 μμ από gavromitsos »
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38160
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Αχ Ελλαδα σ'αγαπω,με λιγη πολιτικη
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 18, 2016, 22:24:41 μμ »
Ναι Γιωργο μου, ειναι πραγματικο γεγονος.
Και ξερω απο κυμμα, εχω και μια βαρκουλα. ;)
Εβλεπα ενα ντοκυμαντερ, πολυ προσφατα. Θα εχουμε πλεον, μεγαλυτερα κυμματα. Ισως να φτανουν και τα 50 μετρα, στους ωκεανους.
Κανενα πλοιο, δεν θα ηθελε να βρεθει στο διαβα τους.
Η θερμανση του πλανητη λενε, θα φερει τεραστιες αλλαγες-καταστροφες. (πχ υπερ-τυφωνες)

ΥΓ. Στον Γαλατα ειμαι, απεναντι του Πορου. :)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα του κύματος είναι ΠΟΛΥ βαθύ.

Παρότι ξεφεύγουμε από το topic, ( αν και οι πολιτικοί τα έχουν κάνει θάλασσα , άρα μέσα είμαστε,  :D :D :D :D ), θα μας το συγχωρήσουν υποθέτω.

Για να γίνει κύμα 50 μέτρων, 25 ψηλά-25 χαμηλά, διαφορά μέγιστου από ελέχιστο 50 μέτρα, ο όγκος αυτού του νερού, εκατομμύρια τόνοι ,πρέπει να υποκινηθεί από κάποια ενέργεια, ισχύ, ιπποδύναμη πες, για να ανέβει σε αυτό το ύψος. Και αν θεωρήσεις πόσους τόνους βάρους, χοντρικά 1 τόνος ανά κυβικό Χ το ύψος ανόδου, μιλάμε για τρομακτικές δυνάμεις, ΜΗ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΕΣ σε φυσιολογικές συνθήκες.

Εξαιρούνται πχ σεισμικές δονήσεις, που μετακινούνται ήπειροι, πχ τσουνάμι Ιαπωνία, κλπ.

Στατιστικά, σε ανοικτές θάλασσες, πχ ωκεανούς, η κατανομή είναι

1 στα 10 μεγαλύτερο των 10.7 metres (35 ft)
1 στα 100  μεγαλύτερο των15.1 metres (50 ft)
1 στα 1000  μεγαλύτερο των 18.6 metres (61 ft)

Η μέτρηση με δορυφόρους δείχνει τα ύψη κυματισμού, με μεγαλύτερο καταγραφέν 20.1m κατα την διαρκεια καταιγίδας στον βόρειο Ατλαντικό το 2011.

Οπότε, τα 50 μέτρα λίγο παραμύθι είναι, ειδικά αν σκεφτείς ότι ο Ατλαντικός είναι λίγο πνίχτης ειδικά τον χειμώνα, και τα καράβια έχουν σήμανση ειδικά για αυτόν τον λόγο , WNA = Winter North Atlantic = Βόρειος Ατλαντικός τον χειμώνα, ως οι φωτό





Δεν θα επεκταθώ παραπάνω, γιατί θα με διαγράψουν, αλλά σου λέω ότι με day-cruiser, αυτά τα καμπινάτα, περνάς Ατλαντικό, ενώ άμα φουσκώσει το Αιγαίο, δεν πάς ουτε στην Κύθνο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.