Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός  (Αναγνώστηκε 53009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος criskalts

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2364
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #855 στις: Αύγουστος 22, 2021, 20:43:47 μμ »
 

Άλλη μια φορά (και τελευταία). Έχουμε 13,5Κ θανάτους στην Ελλάδα μέχρι σύμφωνα και πάντα σύμφωνα με τον ιεροψάλτη Εθνοσωτήρη.


Giuseppe, ο Κος Τσιόδρας ήταν σαφής, απορώ πως δεν κατάλαβες τα λεγόμενά του.
Στην ουσία είπε πως εάν κάποιος είχε υποκείμενο νόσημα πχ υψηλή πίεση και δεν το ήξερε, μολύνονταν από τον ιό και στη συνέχεια πέθαινε από το υποκείμενο νόσημα, τον κατέγραφαν ως θάνατο από covid και πολύ σωστά.
Φαντάσου μια παρόμοια με την παραπάνω περίπτωση ασθενούς με υψηλή πίεση που δεν μολύνονταν από τον ιό, θα πέθαινε από υψηλή πίεση; Πιθανότατα όχι και σίγουρα όχι εάν το ανακάλυπτε και ρύθμιζε την πίεσή του.
Σε όλον τον κόσμο έτσι μετράνε τις απώλειες από covid, δεν είναι Ελληνική εφεύρεση αυτό, λες όλοι οι επιστήμονες ανά τον κόσμο να κάνουν λάθος;
Μη θεωρείς το ‘’ιεροψάλτη Εθνοσωτηράκη’’ τόσο ηλήθιο ώστε να λέει ασυναρτησίες, ο άνθρωπος έχει πολύ βαρύ βιογραφικό, ξέρει ακριβώς τι λέει αχσέτως τι καταλαβαίνουμε εμείς.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • Jr. Member
  • *
  • Μηνύματα: 260
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #856 στις: Αύγουστος 22, 2021, 20:51:10 μμ »



Σύμφωνα με τον ΕΟΔΥ τα μέχρι σήμερα νούμερα αναφέρουν ότι περίπου το 95% των αποθανόντων είχαν υποκείμενα νοσήματα. Συνεπάγεται με αυτό και σύμφωνα πάντα με τον Εθνοσωτήρη ότι μόλις το 5% πέθανε από κορόνα. Το 5% των 13,5Κ ως τώρα 675 θάνατοι. Είμαι λαρτζ και έκανα στρογγυλοποίηση.


Εγώ που είμαι διαβητικός, αν κολλήσω και χαιρετήσω δηλαδή θα έχω πεθάνει από το διαβήτη? Αρχίζω να πιστεύω ότι όντως είσαι ταξιτζής αδερφέ.

Τεσπά, ψυχή βαθιά.


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #857 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:11:35 μμ »
Μια ερώτηση μόνο,έχεις εναλλακτική λύση?Αυτό μονο

Θεωρώ έγκλημα την στρατηγική που ακολουθήθηκε παγκοσμίως, πλην εξαιρέσεων όπως συνέβη στη Σουηδία.
Όλο αυτό που ζούμε εδώ και 1μιση+ έτος, μόνο το πρόβλημα δεν λύνει.
Αντιθέτως στην καλύτερη το επιβραδύνει, για να μην πω ότι το χειροτερεύει.

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν να είχαμε συμπεριφερθεί σαν να μην υπήρξε ποτέ αυτός ο εργαστηριακός ιός (δεν πιστεύω να πιστεύετε ότι προήλθε επειδή ο ΤσινΣον έτρωγε παγκολινονυχτερίδες;).
Γιατί; Την πραγματική ανοσία μέσω της ανισχυροποίησης του ιού, θα την φέρουν οι υγιείς ομάδες. Όταν συμπεριφέρεσαι σε αυτούς σαν να είναι άρρωστοι, τότε όχι απλά δεν καλυτερεύεις την κατάσταση αλλά την επιδεινώνεις.
Προσέξτε πως εξελίχθηκε το timeline του παγκόσμιου αφηγήματος και θα σας απαντηθούν πολλά.
Γυρίστε το χρόνο πολλούς μήνες πίσω και θυμηθείτε άρθρα αλλά και συζητήσεις δικές σας με φίλους σας, στα social media etc. που λεγόταν ότι με τις καραντίνες θα διώξουμε τον ιό. Έπειτα το αφήγημα πήγε στα εμβόλια και οι άνθρωποι πίστεψαν ότι με αυτά θα διώξουμε τον ιό. Τίποτα από τα δύο δεν συνέβη. Τι κάναμε; Απλά καθυστερήσαμε να διώξουμε όντως τον ιό.
Έπρεπε να επιδιώκουμε να κολλήσουμε τον ιό. Και αν αυτό δεν ακούγεται ωραία ή σας φαίνεται υπερβολικό, εννοώ ότι έπρεπε να εφαρμοστεί το "η ζωή συνεχίζεται" και απλά να προσέξουν προαιρετικά και μόνο, όσοι ήταν/είναι ευπαθής.
Τι θα είχαμε πετύχει με αυτό; Όταν θα έφτανε ο ιός στους πραγματικά ευπαθής, θα ήταν πιο αδύναμος.

Σε όλο το παραπάνω υπάρχει ολόκληρη θεωρία συνωμοσίας. Αν αυτή η Στρατηγική έγινε εσκεμμένα για να:
1) πωληθούν εμβόλια ----> τακτική δημιουργώ πρόβλημα αλλά έχω στο συρτάρι ήδη την έτοιμη λύση
2) για να έρθουν αλλαγές στις κοινωνίες ---> περιορισμός ατομικών ελευθεριών, μετακινήσεων, μεγαλύτερος έλεγχος, ηλεκτρονική ταυτότητα/πορτοφόλι, κρυπτονόμισμα
3) παιχνίδια εξουσίας ---> ο Τραμπ τον έλεγε chinese-virus, πιο πριν είχε μπανάρει αρχικά με δασμούς και έπειτα κανονικά τους κινεζικούς κολοσσούς ΖΤΕ & Huawei. Λέγεται ότι βιώνουμε τα αντίποινα σε αυτόν τον ψυχρό πόλεμο.


Εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό αυτή τη στιγμή. Εμένα με ενδιαφέρει ότι σε έναν ιό, που θα ήθελα να είναι πραγματικά θανατηφόρος γιατί θα είχε σκοτώσει τα αρχικά στελέχη του και θα είχε όντως εξαφανιστεί, φερθήκαμε εντελώς λανθασμένα και ουσιαστικά τον δυναμώσαμε, όπως μπορεί να πει κάποιος.
Σκεφτείτε ξανά το timeline του αφηγήματος από τις αρχές του έτους μέχρι και σήμερα.
Στην αρχή παρουσίασαν το μπόλι σαν το Άγιο Δισκοπότηρο.
Όποιος έλεγε για θρομβώσεις ---> ήταν ψεκασμένος
Όποιος έλεγε για παρενέργειες ----> ήταν ψεκασμέμος
Όποιος έλεγε για βαρύ πυρετό (39-41) ----> ήταν ψεκασμένος γιατί αυτή ήταν η ήπια νόσηση
Τελικά αφού δεν μπορούσαν να κρυφτούν αυτά, πήγαμε σε:
Ναι αλλά δεν μεταδίδεις
Ναι αλλά δεν κολλάς
Ναι αλλά ούτε κολλάς, ούτε μεταδίδεις
Ναι αλλά τελικά μάλλον κολλάς αλλά το περνάς ήπια
Ναι αλλά τελικά το μεταδίδεις αλλά μεταδίδεις λιγότερο ιικό φορτίο από ότι χωρίς το τσίμπημα
Ναι αλλά τελικά πεθαίνεις και αν πεθάνεις, πεθαίνεις πιο ήπια...

Και αναρωτιέμαι κύριοι. Έφεραν όντως τη λύση τα εμβόλια ή έφεραν το πρόβλημα; Μετέτρεψαν σε φορείς και ουσιαστικά υπερμεταδότες του, εκατομμύρια ανθρώπους; ενώ σε αντίθετη περίπτωση ενδεχομένως να έφτανε ο ιός μετά από χρόνια σε κάποιον; Πως εξηγείται ότι χώρες με τεράστια ποσοστά εμβολιασμού και συνδυαστικά με φυσικά νοσούντες, άρχισαν να αυξάνονται και πάλι τα κρούσματα;
Γιατί λοιπόν να είναι ταμπού να αποδεχθούμε αυτό το σενάριο;

Θυμηθείτε τι σας έλεγαν σε όλα τα στάδια. Θα πετάξουμε τις μάσκες, δεν θα κάνουμε τεστ κλπ. Τι από αυτά ισχύει; Γιατί κάποιος να είναι αρνητής και ψεκασμένος όταν λέει όλα τα παραπάνω;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #858 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:18:24 μμ »

Εγώ που είμαι διαβητικός, αν κολλήσω και χαιρετήσω δηλαδή θα έχω πεθάνει από το διαβήτη? Αρχίζω να πιστεύω ότι όντως είσαι ταξιτζής αδερφέ.

Τεσπά, ψυχή βαθιά.


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως θα έλεγε και ένας συνάδελφός μου, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό ο θάνατος θα έπαιρνε στην κούρσα άλλον αντί για σένα.
Πόσο ιικό φορτίο θα κολλούσες; σε τι φάση θα ήταν το ανοσοποιητικό σου, είσαι σε περίοδο που εργάζεσαι σκληρά ή είσαι ξεκούραστος; κάνεις καλή ζωή, δηλαδή σωστή διατροφή, ύπνο;
Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα που πίστεψέ με, θα φτάναμε Ελευθέριος Βενιζέλος από λιμάνι Πειραιά για να στο αναλύσω.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

Αποσυνδεδεμένος Dante80

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 3358
  • (╯°□°)╯︵ ┻━┻
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #859 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:20:07 μμ »
Τι θα είχαμε πετύχει με αυτό; Όταν θα έφτανε ο ιός στους πραγματικά ευπαθής, θα ήταν πιο αδύναμος.

Πως; Εξήγησε λίγο το σκεπτικό σου αν μπορείς. Πως θα αδυνάτιζε ο ιός;

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #860 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:23:21 μμ »
https://www.cbsnews.com/news/covid-vaccine-delta-variant-infections-carry-same-virus-load-unvaccinated/

Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3053
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #861 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:25:02 μμ »
Διαβάζω με ενδιαφέρον και προσοχή τα γραφόμενα σας. Φυσικά η γνωστική μου περιοχή δεν επιτρέπει εκφορά γνώμης περί ιατρικών θεμάτων. Ωστόσο ως ενεργός, Ευρωπαίος πολίτης ανησυχώ για την πολιτική πτυχή του ζητήματος. Έβαλα λοιπόν προς σχολιασμό το ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου περί ηθικής και νομικών θεμάτων του εμβολιασμού όπου λέει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή η επιβολή με τρόπο υποχρεωτικό του εμβολιασμού περιμένοντας κάποια σχόλια από την εκλεκτή ομήγυρη. Κάθε μέρα αρκετοί από μας διαβάζουμε άρθρα και διάφορες πληροφορίες για τα αγαπημένα μας ρολόγια, ωστόσο δεν άκουσα κάποια προσέγγιση/σχόλιο επί του συγκεκριμένου που σημαίνει ότι έχουμε ακόμη πολύ δρόμο να διανύσουμε ως "Ευρωπαίοι" πολίτες. Ίσως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει ως προς τις χώρες που έχουν προβεί σε υποχρεωτικό εμβολιασμό κάποιας ομάδας πολιτών.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
OMegasNik Ο ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΩΝ!
είμαι ακόμη εδώ!

Αποσυνδεδεμένος Ευρυάναξ

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 7718
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #862 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:30:40 μμ »


Διαβάζω με ενδιαφέρον και προσοχή τα γραφόμενα σας. Φυσικά η γνωστική μου περιοχή δεν επιτρέπει εκφορά γνώμης περί ιατρικών θεμάτων. Ωστόσο ως ενεργός, Ευρωπαίος πολίτης ανησυχώ για την πολιτική πτυχή του ζητήματος. Έβαλα λοιπόν προς σχολιασμό το ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου περί ηθικής και νομικών θεμάτων του εμβολιασμού όπου λέει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο ότι χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή η επιβολή με τρόπο υποχρεωτικό του εμβολιασμού περιμένοντας κάποια σχόλια από την εκλεκτή ομήγυρη. Κάθε μέρα αρκετοί από μας διαβάζουμε άρθρα και διάφορες πληροφορίες για τα αγαπημένα μας ρολόγια, ωστόσο δεν άκουσα κάποια προσέγγιση/σχόλιο επί του συγκεκριμένου που σημαίνει ότι έχουμε ακόμη πολύ δρόμο να διανύσουμε ως "Ευρωπαίοι" πολίτες. Ίσως θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει ως προς τις χώρες που έχουν προβεί σε υποχρεωτικό εμβολιασμό κάποιας ομάδας πολιτών.

Μα αρκετοι το σχολιασαν , εμμεσως πλην σαφως .



Στάλθηκε από το RMX2170 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Να ευχαριστησω τη νονα μου , Λουκρητια Βοργια .

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38138
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #863 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:43:59 μμ »
..................
Άλλη μια φορά (και τελευταία). Έχουμε 13,5Κ θανάτους στην Ελλάδα μέχρι σύμφωνα και πάντα σύμφωνα με τον ιεροψάλτη Εθνοσωτήρη.
.................

Αυτό, εγώ το θεωρώ απρέπεια.

Ενας επιστήμονας αυτού του επιπέδου, δεν μπορεί να χαρακτηρίζεται έτσι από οιονδήποτε, εκτός και εάν θέλουμε να τον μειώσουμε.

Και η σαφέστατη αντιπαράθεση έως τώρα, ήταν ευπρεπείς.



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #864 στις: Αύγουστος 22, 2021, 21:51:39 μμ »
Κλειδωστε το ρε παιδιά!
Έλεος.......
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giuseppe Busso

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 3024
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #865 στις: Αύγουστος 22, 2021, 22:11:40 μμ »
+1

Πάνω από όλα η Δημοκρατία και το κοινό καλό όλων.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
«Αν τρέμεις από αγανάκτηση για κάθε αδικία, είσαι σύντροφός μου»

Συνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143444
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός
« Απάντηση #866 στις: Αύγουστος 22, 2021, 22:20:51 μμ »
Το κλειδωνω
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions