Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662224 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cmoiraliotis

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13860 στις: Μάρτιος 30, 2022, 23:53:37 μμ »
Αυτά συμβαίνουν όταν δεν έχεις ανταγωνισμό. Ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει ή αλλάζει και πουλάει πλαστικά ρολόγια στους πιτσιρικάδες.
Μου θύμισε τα νιάτα μου πάντως.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 766
  • Χρήστος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13861 στις: Μάρτιος 31, 2022, 00:04:23 πμ »
To νέο SDDS, σε σχέση με το παλιό:
1. Ελάχιστα πιό λεπτή σε πάχος στεφάνη, για να τονίζεται ακόμη περισσότερο το καμπυλωτό κρύσταλλο.
2. Το aperture της ημερομηνίας έγινε 8% μεγαλύτερο.
3. Το case back εξακολουθεί να είναι από τιτάνιο,  μόνο που τώρα το λένε RLX titanium.
4. Βελτιστοποιημένο chromalight display.
5. To divers extension αφαιρέθηκε.
6. Nέο ref. no., 136660.

Εντυπωσιακές πραγματικά βελτιώσεις, καθαρά στοχευμένες στη λεπτομέρεια.


Πολύ σωστά Κωνσταντίνε.
Τώρα μόλις διάβαζα τις διαφορές.
Η μεγαλύτερη αλλαγή για εμένα είναι η αφαίρεση του extension...η οποία για εμένα προσωπικά είναι πολύ χρήσιμη όταν θέλω μερικές φορές να αυξομειώσω το μήκος (ζέστη/κρύο).
Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες μικροαλλάγές μου φαίνονται αδιάφορες....
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13862 στις: Μάρτιος 31, 2022, 02:18:56 πμ »
Προσωπικά μου χτυπάει πολύ άσχημα η ημερομηνία και ο κύκλωπας αριστερά.

Αυτοί που "γνωρίζουν" λένε ότι το έκανε επίτηδες και όχι σαν minimum effort. Όταν φοράς το ρολόι στο δεξί, αν φοράς μακρύ μανίκι, το δεξι μέρος του dial κρύβεται κάτω από αυτό, οπότε δεν φαίνεται η ημερομηνία σε ένα παραδοσιακό ρολόι. Αυτό δεν συμβαίνει με την ημερομηνία στο 9.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sub50,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13863 στις: Μάρτιος 31, 2022, 02:20:20 πμ »
Πάντως,προσωπική μου άποψη αυτή,χωρίς ίχνος κακιάς, βλέποντας την εξέλιξη των μοντέλων της Rolex, και το τι προσπαθεί να επιτύχει σαν εταιρία στο μέλλον, νομίζω ότι φεύγει αρκετά από τον τομέα ρολόι και πάει προς τον τομέα κόσμημα η έστω πανάκριβα μοντέλα με ιδιαιτεροτητες ως προς τα μέταλλα.
Κάπως έτσι

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fashion brand για το 1%  ;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13864 στις: Μάρτιος 31, 2022, 07:24:18 πμ »
Αυτοί που "γνωρίζουν" λένε ότι το έκανε επίτηδες και όχι σαν minimum effort. Όταν φοράς το ρολόι στο δεξί, αν φοράς μακρύ μανίκι, το δεξι μέρος του dial κρύβεται κάτω από αυτό, οπότε δεν φαίνεται η ημερομηνία σε ένα παραδοσιακό ρολόι. Αυτό δεν συμβαίνει με την ημερομηνία στο 9. (Κάντε κλικ εδώ να εμφανιστεί η φωτογραφία.)
Σωστός και δεν υπάρχει κάποιο minimum effort σε αυτό που έκαναν ή maximum effort κτλπ…Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει αναφερθεί αυτό εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι. Το που φαίνεται η ημερομηνία δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την οποιαδήποτε τροποποίηση της μηχανής .Έχει να κάνει απλά με το που θα ανοίξεις την τρύπα στο dial. Η μηχανή είναι ακριβώς η ίδια είτε η date είναι στο 3 είτε στο 9 είτε στο 10 είτε στο 2 …Όπου επιλέξεις να ανοίξεις παράθυρο ημερομηνίας στο diall ,από κάτω είναι το date wheel…
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
sub50,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13865 στις: Μάρτιος 31, 2022, 07:55:50 πμ »
Σωστό!
Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι είναι το ίδιο απλό να πάει και από την άλλη πλευρά.
Γι' αυτό ρώτησα εξ' αρχής να καταλάβω τι παίζει.
Σε κάθε περίπτωση, εμένα οπτικά δεν μου κάθεται, αλλά αν όντως εξυπηρετεί... μια χαρά!

Βέβαια, κάποιος που θα πάρει το συγκεκριμένο, ίσως να επιδιώξει έτσι κι αλλιώς να το κρύβει το μανίκι. :D :D :D
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Argo982001,
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13866 στις: Μάρτιος 31, 2022, 08:11:03 πμ »
Για τους δεξιόχειρες που προτιμούν την κορώνα αριστερά γιατί τους ενοχλεί σε διάφορες εργασίες ,η τοποθετηση της ημερομηνίας στο 3 ,αντιδιαμετρικά ,δημιουργεί αισθητικά ένα ποιο αρμονικο αποτέλεσμα .Για τους αριστερόχειρες ίσως βολεύει περισσότερο στο 9.
Όπως και να έχει ,το GMT έχει πάψει από καιρό να θεωρείται tool watch εκεί που έχει σκαρφαλώσει σαν τιμή.Αυτοί που θα το αγοράσουν έχουν άλλες προτεραιότητες και η χρηστικότητα του έρχεται τελευταία.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13867 στις: Μάρτιος 31, 2022, 09:04:52 πμ »
Σωστός και δεν υπάρχει κάποιο minimum effort σε αυτό που έκαναν ή maximum effort κτλπ…Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει αναφερθεί αυτό εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι. Το που φαίνεται η ημερομηνία δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την οποιαδήποτε τροποποίηση της μηχανής .Έχει να κάνει απλά με το που θα ανοίξεις την τρύπα στο dial. Η μηχανή είναι ακριβώς η ίδια είτε η date είναι στο 3 είτε στο 9 είτε στο 10 είτε στο 2 …Όπου επιλέξεις να ανοίξεις παράθυρο ημερομηνίας στο diall ,από κάτω είναι το date wheel…
Η "προσπάθεια" που καταβλήθηκε νομίζω είναι απλά meme, όχι actual προσπάθεια. Ειδικά από τη στιγμή που φέτος παρουσιάστηκαν τρομερά κομμάτια από σχεδόν κάθε άλλο οίκο.

Πάντως οσο το σκέφτηκα από χθες έτσι καταλαβαίνω κιεγω, δεν βλέπω τι διαφορά κάνει το που είναι το άνοιγμα στο dial.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13868 στις: Μάρτιος 31, 2022, 09:11:26 πμ »
Η "προσπάθεια" που καταβλήθηκε νομίζω είναι απλά meme, όχι actual προσπάθεια. Ειδικά από τη στιγμή που φέτος παρουσιάστηκαν τρομερά κομμάτια από σχεδόν κάθε άλλο οίκο.

Πάντως οσο το σκέφτηκα από χθες έτσι καταλαβαίνω κιεγω, δεν βλέπω τι διαφορά κάνει το που είναι το άνοιγμα στο dial.
Ναι ναι…Απλά αναφέρθηκε  νομίζω ότι δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να αλλάξουν την αρχιτεκτονική της μηχανής ή δεν ξέρω εγώ τι για να βάλουν το date στο 3 κτλπ και απλά περί έστρεψαν το dial …ενώ δεν είναι έτσι.Καμία αλλαγή στη μηχανή δεν απαιτείται για την αλλαγή της θέσης της date,απλά όπως είπαμε αλλαγή στο,παράθυρο ημερομηνίας στο dial και προφανώς διαμόρφωση του πως θα είναι η φορά των αριθμών  στο date wheel
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13869 στις: Μάρτιος 31, 2022, 09:22:12 πμ »
Ναι ναι…Απλά αναφέρθηκε  νομίζω ότι δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να αλλάξουν την αρχιτεκτονική της μηχανής ή δεν ξέρω εγώ τι για να βάλουν το date στο 3 κτλπ και απλά περί έστρεψαν το dial …ενώ δεν είναι έτσι.
Χαχα, μπορεί να το ξεκίνησα κιεγω, γιατί μου φάνηκε πολύ αστείο αυτό που γράφουν στο site ("adjustments were needed").
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13870 στις: Μάρτιος 31, 2022, 09:29:27 πμ »


Χαχα, μπορεί να το ξεκίνησα κιεγω, γιατί μου φάνηκε πολύ αστείο αυτό που γράφουν στο site ("adjustments were needed").

Όχι.Δεν ειπες εσυ κάτι τέτοιο.Μη σου πω πως το είδα κι αλλου να το λενε αλλά δε θυμάμαι που.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13871 στις: Μάρτιος 31, 2022, 09:30:00 πμ »
Εγώ το ανέφερα Βασίλη, ότι απλά άλλαξαν την κάσα και περίστρεψαν τη μηχανή (όχι το dial) και ότι τύπωσαν ανάποδα το δίσκο της ημερομηνίας.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Saega

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2646
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13872 στις: Μάρτιος 31, 2022, 10:04:18 πμ »
Μα αυτό έγινε ρε παιδιά. Δεν μπορεί να έγινε κάτι άλλο. Δεν είναι πιο εύκολο να αλλάξεις θέση στην κορώνα από το να περιστρέψεις την μηχανή. Σοβαρά θέλω να δω το πρώτο lhd με ξεβίδωτη κάσα. Στην 3285 το hairspring όταν το ρολόι είναι φορεμένο στον καρπό και το κοιτάς, ήταν προς τα κάτω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Tangerine Dream

  • Members+
  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 2463
  • KR
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13873 στις: Μάρτιος 31, 2022, 10:12:50 πμ »
Πολύ σωστά Κωνσταντίνε.
Τώρα μόλις διάβαζα τις διαφορές.
Η μεγαλύτερη αλλαγή για εμένα είναι η αφαίρεση του extension...η οποία για εμένα προσωπικά είναι πολύ χρήσιμη όταν θέλω μερικές φορές να αυξομειώσω το μήκος (ζέστη/κρύο).
Κατά τα άλλα οι υπόλοιπες μικροαλλάγές μου φαίνονται αδιάφορες....
Χρήστο, θέλει προσοχή εδώ.

Δεν αφαιρέθηκε το καταπληκτικό σύστημα (που μόνο το SDDS φέρει) glidelock, το οποίο επιτρέπει να αυξομειώσει κανείς την εφαρμογή του μπρασελέ τόσο εύκολα με ένα απλό κλικ στο εξωτερικό του deployant clasp.

Αφαιρέθηκε το σύστημα diver extension που είναι άλλο πράγμα (το σύστημα που αναδιπλώνεται περισσότερο/βοηθητικό μήκος μπρασελέ) και προορίζεται μόνο για δύτες.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει, και συνάμα μπορώ κιόλας να ερμηνεύσω μετά της εμπειρίας του SDDS πρώτης γενιάς που είχα από το 2009 ως το 2013.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
chris70,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13874 στις: Μάρτιος 31, 2022, 10:19:15 πμ »
Χρήστο, θέλει προσοχή εδώ.

Δεν αφαιρέθηκε το καταπληκτικό σύστημα (που μόνο το SDDS φέρει) glidelock, το οποίο επιτρέπει να αυξομειώσει κανείς την εφαρμογή του μπρασελέ τόσο εύκολα με ένα απλό κλικ στο εξωτερικό του deployant clasp.

Αφαιρέθηκε το σύστημα diver extension που είναι άλλο πράγμα (το σύστημα που αναδιπλώνεται περισσότερο/βοηθητικό μήκος μπρασελέ) και προορίζεται μόνο για δύτες.

Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει, και συνάμα μπορώ κιόλας να ερμηνεύσω μετά της εμπειρίας του SDDS πρώτης γενιάς που είχα από το 2009 ως το 2013.

Σωστά, το Fliplock (dive extension) βγάλανε.
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
chris70,
No reactions