Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662224 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oikonikos

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 44027
  • Στο αυριο!
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13620 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:51:27 πμ »
Αν πας σημερα σε εναν επισημο εμπορο, πωλητη ρολεξ και του ζητησεις ενα Daytona, θα εισαι τυχερος αν δε τον πιασουν τα γελια. Ο μονος τροπος να αποκτησεις κατι τετοιο ειναι πληρωνοντας 3 φορες πανω την τιμη του. Κατα τ αλλα για σενα δεν ειναι σπανιο. Βρισκεται σε αφθονια... Σε παρακαλανε δηλαδη

Αν πάω εγώ δε θα μου δώσουν τίποτα.
Αν πάει κάποιος που έχει αγορασει 5-6 ρολεξ θα αγοράσει κανονικά
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Instagram

ουδέν κακόν αμιγές καλού

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13621 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:55:58 πμ »
Σπίτι στο Φάληρο με θέα θάλασσα… από το σαλόνι, όχι από το μπαλκόνι σαν κάτι κακομοίρηδες…

....κάτι τέτοιο μυρίζομαι  ;) Περιμένω, να δω και τα υπόλοιπα, και μετά,...................θα δείξω τον κακό μου χαρακτήρα.  ;D
friendly
0
funny
2
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
sub50,Wagner669,
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13622 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:56:05 πμ »
Σπίτι στο Φάληρο με θέα θάλασσα… από το σαλόνι, όχι από το μπαλκόνι σαν κάτι κακομοίρηδες…
Ωχ συγνώμη, δεν ξέρω πως γράφτηκε αυτό εδώ. Κάποιο λάθος θα έκανα και θα το έγραψα χωρίς να το καταλάβω.
Παρακαλώ να ΜΗΝ διαγραφεί!  ;)

 :D
friendly
0
funny
2
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Gnl1977,Wagner669,
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13623 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:58:00 πμ »
....κάτι τέτοιο μυρίζομαι  ;) Περιμένω, να δω και τα υπόλοιπα, και μετά,...................θα δείξω τον κακό μου χαρακτήρα.  ;D
Αυτό ρε συ Γιώργο που ξαφνικά μου έρχονται στο μυαλό παλιά γεγονότα... δεν είναι χαρακτηριστικό των γέρων?  :D :D :D

Έχω αρχίσει να ανησυχώ!
 :D
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wagner669,
No reactions
No reactions
My way...

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Rolex
« Απάντηση #13624 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:58:26 πμ »
....κάτι τέτοιο μυρίζομαι  ;) Περιμένω, να δω και τα υπόλοιπα, και μετά,...................θα δείξω τον κακό μου χαρακτήρα.  ;D

Όχι Γιώργο, μή!!!!!
🤣🤣🤣🤣
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wagner669,
No reactions
No reactions

Ηλιας1978

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #13625 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:59:01 πμ »
Αν πάω εγώ δε θα μου δώσουν τίποτα.
Αν πάει κάποιος που έχει αγορασει 5-6 ρολεξ θα αγοράσει κανονικά
Μαλλον δεν παρακολουθεις και απο πολυ κοντα την αγορα. Για να αγορασει κανονικα θα πρεπει να εχει αποθεμα. Χωρις αποθεμα δεν αγοραζει κανείς. Δευτερον, ακομα και αυτο να ισχυε, οι ανθρωποι που πανε τοσο συχνα ειναι λιγοι. Αυτο λοιπον δε βοηθα στην αφθονια, βοηθα στην σπανιοτητα. Τριτον, αν αγοραζαν πολλοι κανονικα, τοτε δε θα πουλιοταν το αντιστοιχο μοντελο στην τριπλασια τιμη εκτος καταστηματος. Νομιζα οτι ξερετε τα βασικα
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38150
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13626 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 11:59:38 πμ »
Αυτό ρε συ Γιώργο που ξαφνικά μου έρχονται στο μυαλό παλιά γεγονότα... δεν είναι χαρακτηριστικό των γέρων? :D :D :D

Έχω αρχίσει να ανησυχώ!
 :D

...ναι, να ανησυχείς, γιατί και ο κος Ηλίας, είναι λίιιιιιιιγο από τέτοιο.  ;)
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
sub50,
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13627 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:00:20 μμ »
Γιατι τοτε πωλουνται μεταχειρισμενα σε τριπλασια αξια απο την επισημη ενος καινουργιου; Επειδη βρισκονται σε αφθονια;

Ε αφού ξέρεις πόσο πωλούνται τότε τι είναι αυτό που θες να μάθεις; Ειλικρινά τι θες να μάθεις;

Θες να το δώσεις; Δοκίμασε την τύχη σου σε έναν έμπορο, στο chrono24, με μια αγγελία...
Φοβάσαι μην σε πιάσει κάποιος κορόιδο;
Τι είναι αυτό που ζητάς;

Επίσης ούτε τα Daytona είναι σπάνια, ούτε τα περισσότερα Rolex. Το ότι δεν βρίσκεις να αγοράσεις δεν σημαίνει ότι είναι σπάνιο.
Σπάνιο είναι να το αγοράσεις σε τιμή καταλόγου. Και όπως όλοι γνωρίζουν αυτό δεν έχει να κάνει με την σπανιότητα του ρολογιού, αλλά με το hype της φίρμας. Επίσης ως γνωστόν, σπάνιο σημαίνει περιορισμένα κομμάτια από τον κατασκευαστή. Ρολόγια που φτιάχνονται κατά χιλιάδες δεν είναι σπάνια.

Αυτή είναι η έννοια της σπανιότητας και είναι πέραν από σαφές.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Ηλιας1978

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #13628 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:07:01 μμ »
Ε αφού ξέρεις πόσο πωλούνται τότε τι είναι αυτό που θες να μάθεις; Ειλικρινά τι θες να μάθεις;

Θες να το δώσεις; Δοκίμασε την τύχη σου σε έναν έμπορο, στο chrono24, με μια αγγελία...
Φοβάσαι μην σε πιάσει κάποιος κορόιδο;
Τι είναι αυτό που ζητάς;

Επίσης ούτε τα Daytona είναι σπάνια, ούτε τα περισσότερα Rolex. Το ότι δεν βρίσκεις να αγοράσεις δεν σημαίνει ότι είναι σπάνιο.
Σπάνιο είναι να το αγοράσεις σε τιμή καταλόγου. Και όπως όλοι γνωρίζουν αυτό δεν έχει να κάνει με την σπανιότητα του ρολογιού, αλλά με το hype της φίρμας. Επίσης ως γνωστόν, σπάνιο σημαίνει περιορισμένα κομμάτια από τον κατασκευαστή. Ρολόγια που φτιάχνονται κατά χιλιάδες δεν είναι σπάνια.

Αυτή είναι η έννοια της σπανιότητας και είναι πέραν από σαφές.
Σπανια διαθεσιμο εννοω. Και σπανιο να το παρεις στην κανονικη τιμη. Νομιζω οτι τα βασικα θα επρεπε να ειναι αυτονοητα. Επιβεβαιωση θελω να κανω οτι στο chrono πωλουνται πανω κατω οσο γραφουν και οχι τελικα στη μιση τιμη μετα απο διαπραγματευση. Αλλά απ οτι φαινεται, οι περισσοτεροι εδω περα ειναι παρατηρητες παρα ιδιοκτητες. Νομιζα οτι καποιος εδω θα ηταν γνωστης και οχι θεωρητικος. Απλα οι περισσοτεροι τα παρατηρουν οπως βλεπουν αυτοκινητα στα περιοδικα και απλα «υποθετουν».
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Rolex
« Απάντηση #13629 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:08:21 μμ »
Φιλε μου δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις από το φόρουμ. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τα παιδιά παραπάνω σωστά στα λένε, κανένα Rolex των τελευταίων 20 χρόνων εκτός από τα jewelled δεν θεωρείται σπάνιο.

Θελεις να εντυπωσιαστούμε από το ρολόι σου και από το κατόρθωμα σου να το πάρεις σε τιμή λιανικής; Το SkyD δεν είναι my cup of tea οπως και το ευγενες μεγάλο του χρυσού. Αλλά αφου εσένα σου αρέσει, χαίρομαι με τη χαρά σου. Και εύγε που το πήρες χωρις καπέλο.

Από εκεί και πέρα, τιμή δεν μπορούμε να σου πούμε γιατί κανεις μας δεν έχει μαγαζί. Επίσης υπάρχουν ένα σωρό παράγοντες που καθορίζουν την τιμή, ειδικά ενός χρυσού ρολογιού. Σίγουρα δεν θα χάσεις λεφτά.

Στα του Chrono, για πώληση σε έμπορο υπολόγισε τη χαμηλότερη τιμή στην ίδια κατάσταση μείον 25-35%. Για πώληση σε ιδιώτη, υπολόγισε τη χαμηλότερη τιμή μείον 5-10%.

Αν και μάλλον δεν θες την προσωπική μου εκτίμηση, αυτή είναι ότι σήμερα (δεν ξέρω σε ένα μήνα/χρόνο/δεκαετία) θα το δώσεις +-40 χιλιάδες.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος sub50

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 9724
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13630 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:10:11 μμ »
Τι είναι αυτό που ζητάς;

Τι θέλεις;
ΣΕ ΘΕΛΩ
Who me;
Ahaaaa
Τι θέλεις;
ΑΥΤΟ!
Yeah; Baby doll C’mon!

friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Wagner669,
No reactions
No reactions
My way...

Ηλιας1978

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #13631 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:16:53 μμ »
Φιλε μου δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις από το φόρουμ. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Τα παιδιά παραπάνω σωστά στα λένε, κανένα Rolex των τελευταίων 20 χρόνων εκτός από τα jewelled δεν θεωρείται σπάνιο.

Θελεις να εντυπωσιαστούμε από το ρολόι σου και από το κατόρθωμα σου να το πάρεις σε τιμή λιανικής; Το SkyD δεν είναι my cup of tea οπως και το ευγενες μεγάλο του χρυσού. Αλλά αφου εσένα σου αρέσει, χαίρομαι με τη χαρά σου. Και εύγε που το πήρες χωρις καπέλο.

Από εκεί και πέρα, τιμή δεν μπορούμε να σου πούμε γιατί κανεις μας δεν έχει μαγαζί. Επίσης υπάρχουν ένα σωρό παράγοντες που καθορίζουν την τιμή, ειδικά ενός χρυσού ρολογιού. Σίγουρα δεν θα χάσεις λεφτά.

Στα του Chrono, για πώληση σε έμπορο υπολόγισε τη χαμηλότερη τιμή στην ίδια κατάσταση μείον 25-35%. Για πώληση σε ιδιώτη, υπολόγισε τη χαμηλότερη τιμή μείον 5-10%.

Αν και μάλλον δεν θες την προσωπική μου εκτίμηση, αυτή είναι ότι σήμερα (δεν ξέρω σε ένα μήνα/χρόνο/δεκαετία) θα το δώσεις +-40 χιλιάδες.
Δε χρειαζεται καποιος να εχει μαγαζι για να ξερει. Αρκει να εχει αγορασει ειτε απο μαγαζι απευθειας, ειτε μεσω του chrono. Απ οτι φαινεται, οι περισσοτεροι εδω μπαινουν για να ονειρευτουν και να χαζεψουν για τα ρολεξ οπως χαζολογαει καποιος εξω απο μια βιτρινα. Ο μονος που φαινεται να ξερει τι του γινεται εισαι εσυ. Αυτα που μου εγραψες ηθελα να μαθω σχετικα με το chrono. Τι με νοιαζει εμενα να περηφανευτω σε αγνωστους χρηστες;;
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13632 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:21:39 μμ »
Δε χρειαζεται καποιος να εχει μαγαζι για να ξερει. Αρκει να εχει αγορασει ειτε απο μαγαζι απευθειας, ειτε μεσω του chrono. Απ οτι φαινεται, οι περισσοτεροι εδω μπαινουν για να ονειρευτουν και να χαζεψουν για τα ρολεξ οπως χαζολογαει καποιος εξω απο μια βιτρινα. Ο μονος που φαινεται να ξερει τι του γινεται εισαι εσυ. Αυτα που μου εγραψες ηθελα να μαθω σχετικα με το chrono. Τι με νοιαζει εμενα να περηφανευτω σε αγνωστους χρηστες;;
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν όντως ήθελες απλά ένα νούμερο, δεν είχες παρά να στείλεις ένα μήνυμα (ίδιο κείμενο, copy paste) σε 5-10 μαγαζιά στην Ευρώπη μέσω Chrono και σε αλλα τόσα στην Ελλάδα να ρωτήσεις σε τι τιμή παίρνουν το ρολόι σου.

Αλλά αφού σε βοήθησα, χαίρομαι.

Αν έχεις κουράγιο να πουλήσεις απευθείας σε χρήστες, μπορείς να κοιτάξεις στο watchrecon να δεις που περίπου παίζουν οι αγγελίες για το συγκεκριμένο.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Ηλιας1978

  • Επισκέπτης
Απ: Rolex
« Απάντηση #13633 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:25:18 μμ »
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αν όντως ήθελες απλά ένα νούμερο, δεν είχες παρά να στείλεις ένα μήνυμα (ίδιο κείμενο, copy paste) σε 5-10 μαγαζιά στην Ευρώπη μέσω Chrono και σε αλλα τόσα στην Ελλάδα να ρωτήσεις σε τι τιμή παίρνουν το ρολόι σου.

Αλλά αφού σε βοήθησα, χαίρομαι.

Αν έχεις κουράγιο να πουλήσεις απευθείας σε χρήστες, μπορείς να κοιτάξεις στο watchrecon να δεις που περίπου παίζουν οι αγγελίες για το συγκεκριμένο.
Αν εκανα αυτο που μου ειπες θα εχανα περισσοτερο χρονο γιατι θα επρεπε οπως εγραψες να αρχισω να ψαχνω στο ιντερνετ για ωρα, θα μου ζητουσαν φωτογραφιες και χαρτια, ισως θα μου απαντουσαν μετα απο μερες κτλ. Ολα αυτα θα τα εκανα αν πραγματικα ειχα αποφασισει να το δωσω. Εγω ηθελα απλα να εχω μια εικονα. Το σάιτ που μου εγραψες δε το ηξερα. Θα το δω τωρα. Ευχαριστω!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13634 στις: Φεβρουάριος 09, 2022, 12:33:31 μμ »
Δε χρειαζεται καποιος να εχει μαγαζι για να ξερει. Αρκει να εχει αγορασει ειτε απο μαγαζι απευθειας, ειτε μεσω του chrono. Απ οτι φαινεται, οι περισσοτεροι εδω μπαινουν για να ονειρευτουν και να χαζεψουν για τα ρολεξ οπως χαζολογαει καποιος εξω απο μια βιτρινα. Ο μονος που φαινεται να ξερει τι του γινεται εισαι εσυ. Αυτα που μου εγραψες ηθελα να μαθω σχετικα με το chrono. Τι με νοιαζει εμενα να περηφανευτω σε αγνωστους χρηστες;;

Κάτι θες να πεις, να το βγάλεις από μέσα σου και να αισθανθείς δικαιωμένος αλλά δεν το λες. Θα μπορούσα να σου γράψω μία αγωγή αλλά πρώτα θα πρέπει να συμφιλιωθείς με αυτούς που απλά είναι μπατήρηδες και χαζεύουν έξω από βιτρίνες.

Όπως λες λοιπόν για τα αυτονόητα τα οποία φαίνεται να απαιτείς μόνο από εμάς, πιάνεσαι αδιάβαστος.
Εάν ο πωλητής για παράδειγμα στο chrono24 σου δίνει την επιλογή να προτείνεις τιμή είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσεις τις προσφορές σου θεωρώντας ως βασική έκπτωση το 10%.
Επίσης είναι γνωστό και αυτονόητο ότι οι έμποροι θα σου πάρουν το ρολόι κοντά στο -30% από τις τρέχουσες τιμές λιανικής.
Αυτό το ξέρουν και οι μπατήρηδες και οι χρυσορολο-γάτοι.
Πώς δεν το ξέρεις εσύ, απορώ!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions