Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662713 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13500 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 21:56:58 μμ »
Έχει λογική, το ξέρεις από πρώτο πρόσωπο, τέλος
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13501 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 21:58:58 μμ »
Έχει λογική, το ξέρεις από πρώτο πρόσωπο, τέλος
Κατ’ αρχας δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι  αλλά είναι προσβλητικό να υπονοείς πως λέω ψέμματα . Άλλη όρεξη δεν είχα να φτιάχνω ιστορίες .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13502 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 21:59:46 μμ »
Και τι αναιρεί την γνώμη του Άλεξ στο παραπάνω παράδειγμα? Τέσπα, και πολύ ασχοληθηκαμε.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13503 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:04:33 μμ »
Και τι αναιρεί την γνώμη του Άλεξ στο παραπάνω παράδειγμα? Τέσπα, και πολύ ασχοληθηκαμε.
Αναφερόμενος ακριβώς σε τέτοιο παράδειγμα,χωρίς να γινω τόσο λεπτομερής ,ο Αλέξανδρος μου απάντησε για εκμετάλλευση ,για λοιδορία της ανθρώπινης αδυναμίας,για επαγγελματίες εκμεταλλευτές .Βλέπεις κάτι από όλα αυτά εσυ όταν έγινα πιο αναλυτικός σε τι αναφέρομαι ;Αν βλέπεις πάσο.Δεν αναιρεί τίποτα από αυτά που είπε ο Αλεξανδρος .Μαζι σου.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13504 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:06:14 μμ »
Ρολόι του Β' ΠΠ, με μούχλα, το περνάει μια βούρτσα, και .........καθρέπτης.  :D :D :D :D



friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13505 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:08:06 μμ »
Κατ’ αρχας δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι  αλλά είναι προσβλητικό να υπονοείς πως λέω ψέμματα . Άλλη όρεξη δεν είχα να φτιάχνω ιστορίες .
Λέω,σε πιστέυω ότι γίνεται!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος kontinos

  • Sr. Member
  • ***
  • Μηνύματα: 2114
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13506 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:10:12 μμ »
Εγώ βλέπω έναν έμπορο. Κι ένα μαλακα που το αγοράζει όσο το αγοράζει. Και πραγματικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Αλλά, είμαστε μια κοινότητα θεωρητικά ωρολογοφιλων, ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Όχι μια κοινότητα "επενδυτών". Οπότε, οποιαδήποτε σχετική συζήτηση είναι αδιάφορη. Εγώ αν μη τι άλλο, όταν πηγα -και mea culpa μεθυσα- στην συνάντηση της κλήρωσης, δεν πήγα για να πουλήσω το ρολεξ μου, ούτε να δικαιολογήσω τις επιλογές μου, όπως και αρκετά άλλα μέλη.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13507 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:10:58 μμ »
Μεγάλη μπουκιά φάε..
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
kontinos,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13508 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:12:19 μμ »
Αλέξανδρε σε έχασα .
Πολύ δικός μου άνθρωπος,πολύ κοντινός συγγενής έχει αγοράσει 2 ,Pepsi retail και 2 μπλε skydweller retail ,εκτός των άλλων επίσης σε retail , συγκεκριμένα όταν του ήρθε το 2o skydweller ήμασταν μαζί Ελλάδα και τον πήραν τηλέφωνο από Βέλγιο ότι ήρθε. Είχε ήδη κανονίσει με τον γκρι ,les collection heures, πήρε τηλ την αδερφή του να πάει να το παραλάβει 14κ ,ποσο είχε , και να πεταχτεί στον γκρι που είναι και 200μ από τη ρόλεξ στις Βρυξέλλες και να το δώσει 20 . Το ίδιο με το δεύτερο Pepsi ,μόλις του ήρθε παραλαβή ,200 μέτρα περπάτημα ,6k στη τσεπη . Τι μου λες ,ποια εκμετάλλευση βλέπεις ,ποια λοιδορία σε ανθρώπινη αδυναμία ; Δεν καταλαβαίνω τι λες.Δε θα το έκανες δλδ εσυ αυτό ;
Παραγγελία όταν βγήκαν τα ρολόγια,υπομονή ,καλή σχέση με τον ad και μετά από 1 -2 χρόνια του έρχονται .

Αυτός, το είχε οργανώσει επαγγελματικά.

Δεν παρήγγειλε για να τα χαρεί, τα παρήγγειλε για να βγάλει λεφτά. Ειναι ρολογόφιλος ?

Νομικά, είναι εκ προμελέτης, εν ψυχρώ, κατ' επάγγελμα. Πάει, για 

Προσωπικά, το κατακρίνω, και σχολιάζω το "....καλή σχέση με τον ad και μετά από 1 -2 χρόνια του έρχονται":o

Δεν θα επεκταθώ.

friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13509 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:14:43 μμ »
Νομικά, είναι εκ προμελέτης, εν ψυχρώ, κατ' επάγγελμα. Πάει, για 



 ;D
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13510 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:15:59 μμ »
Λέω,σε πιστέυω ότι γίνεται!
Συγγνώμη αν το θεώρησα ειρωνικό .
Γίνεται αλλά πολύ δύσκολα .Ο δικός μου είναι πολύ κωλοφαρδος γιατί έχει πολύ καλή σχέση από χρόνια και δε μιλάμε σήμερα το παρήγγειλα αύριο το θέλω. Να μη το πολύ αναλύω ,Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί που αν έχουν  την ευκαιρία να πάρουν Rolex retail και έχουν το χρήμα διαθέσιμο να μη το κάνουν . Απλά επειδή ελάχιστοι μπορούν οι υπόλοιποι βρίζουν…
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13511 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:18:17 μμ »
 Κακώς
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Administrator
  • GWF
  • *****
  • Μηνύματα: 143630
  • kk
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13512 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:19:27 μμ »
Εδώ το κάνουν με όποιο ρολόι σου δίνει τέτοια δυνατότητα,με τα Ρολεξ δε θα το κάνουν?!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Member
  • **
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13513 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:19:32 μμ »
Διαφωνώ καθετα σε πολλά σημεία, αλλά η διαφωνία είναι σημάδι υγιούς σκέψης / διαφοροποίησης.

Από την άλλη, αν επιθυμείς, θα ήθελα να μας πείς γιατί "...Τρία Rolex πέρασαν από τα χέρια μου, έφυγαν και τα τρία χωρίς πολλές σκέψεις....".  Ετσι δηλαδή, για να γίνεται κουβέντα.  ;)

Και σημειώνω, ότι από τον πίνακα λείπει η ακόμα εν λειτουργία, κα Vacheron Constantin, που ιδρύθηκε το 1755.

Και είναι και στην Αγία Τριάδα.  ;D

Διαφωνώ καθετα σε πολλά σημεία, αλλά η διαφωνία είναι σημάδι υγιούς σκέψης / διαφοροποίησης.

Από την άλλη, αν επιθυμείς, θα ήθελα να μας πείς γιατί "...Τρία Rolex πέρασαν από τα χέρια μου, έφυγαν και τα τρία χωρίς πολλές σκέψεις....".  Ετσι δηλαδή, για να γίνεται κουβέντα.  ;)

Και σημειώνω, ότι από τον πίνακα λείπει η ακόμα εν λειτουργία, κα Vacheron Constantin, που ιδρύθηκε το 1755.

Και είναι και στην Αγία Τριάδα.  ;D

Ναι βεβαίως. Το πρώτο ήταν «γαμοδώρο», ένα Explorer II με λευκό dial. Όταν χώρισα το ξεφορτώθηκα για συναισθηματικούς λόγους. Το πούλησα στον κουμπάρο μου, σε τιμή κατώτερη της τότε τρέχουσας, αλλά τουλάχιστον ο άνθρωπος το έχει ακόμα, το φοράει 24Χ7 επί τόσα χρόνια & δε νομίζω ότι κάνει την παραμικρή σκέψη περί πώλησης/επένδυσης κλπ. Ο άνθρωπος ούτε που ασχολείται με ρολόγια.

Το δεύτερο, ένα 16610 που είχα πάρει μτχ σε πολύ καλή κατάσταση, το φόρεσα το χάρηκα και (ατυχώς) το έδωσα για να πάρω το τρίτο το μακρύτερο, ένα 114060.
Εκεί ήταν που την πάτησα big time. Έπεσα «θύμα» του hype και των διθυράμβων για τα «εξαψήφια» με το ceramic bezel, το…μαγικό μπρασελέ κλπ. και βλακωδώς δεν «είδα» ότι το ρολόϊ δεν μου καθόταν ούτε στο μάτι ούτε στο χέρι.
Πάλεψα να το συνηθίσω, δεν τα κατάφερα με τπτ και τελικά το έδωσα και εκείνο.
Φυσικά δική μου αστοχία ήταν εκείνη η αγορά. Δεν μου φταίει κανένας που έδωσα ένα ρολόϊ που με είχε βολέψει για να πάρω ένα ρολόϊ που ούτε καν μου άρεσε :)

Να αναφέρω for the record ότι τα εξαψηφια «πρώτης γενιάς» ΤΑ ΘΕΩΡΩ ακόμα από τα πιο άσχημα και ασύμμετρα ρολόγια που έχουν βγει και στον όνομα των οποίων σφάζονται παλικάρια (τονίζω το «ΤΑ ΘΕΩΡΩ» καθώς προφανώς πρόκειται για τη δική μου γνώμη περί της αισθητικής του ρολογιού. Φυσικά κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί το ομορφότερο ρολόϊ που υπάρχει)
Ατσούμπαλη κάσα σε μία προσπάθεια να φανεί μεγαλύτερη και απαράδεκτο οπτικό «δέσιμο» μπρασελέ με την κάσα (σα να είναι από άλλο ρολόϊ»). Θαυμάσια χαρακτηριστικά κατά τ´ άλλα, αλλά thanks but no thanks.

Από εκεί και πέρα η επαναπόκτηση κάποιου sub ας πούμε, είναι εκτός συζήτησης πλέον. Και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Δεν έχω spare χρήματα για «επενδύσεις» και δεν τα θεωρώ σε καμία περίπτωση ρολόγια που με «εξιτάρουν» ωρολογιακά. Αν διέθετα budget της τάξεως των 10.000€++ για ρολόϊ (ή ρολόγια) δε θα πήγαινα σε τέτοιες επιλογές.

Αυτά τα ολίγα απ´ τη δική μου μικρή εμπλοκή με τη «βασίλισσα». Δεν ξέρω κατά πόσο σε κάλυψα…


Sent from my iPhone using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
1
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
w@tcher,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13514 στις: Ιανουάριος 05, 2022, 22:21:29 μμ »
Το σβήνω γιατί αφορά φωτογραφίες άλλου που δεν θέλει επαφή με φόρουμ κτλπ.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions