Αποστολέας Θέμα: Rolex  (Αναγνώστηκε 1662654 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • Global moderator
  • Master
  • *****
  • Μηνύματα: 10752
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13230 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 20:05:29 μμ »
Κοντινε άργησες φίλε...  παρεξηγηθηκαμε τώρα...   :D
Όσον αφορά την χρήση...  Έχω ξαναγράψει ότι πολύ κοντινός μου συγγενής δεν έχει βγάλει ποτέ από τον καρπό του το μισό μισό sub. Ο τύπος έχει ιστιοπλοϊκό και όλο το καλοκαίρι είναι στην θάλασσα...  αγώνες..  μποφόρ και πάρα πολύ ξύλο...! Μέχρι και το gshock λυπάμαι να φορέσω πάνω στο ιστιοπλοϊκό..! Τώρα επειδή δεν γουστάρω να κάνω τέτοιου είδους χρήση στο δικό μου sub δεν πάει να πει ότι δεν μπορεί...! Πιστεύω οποιοδήποτε άλλο μηχανικό....  θα μαζεύαμε τα κομματάκια του...
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
🐺 Ξέρω από αυτά ρε..

Αποσυνδεδεμένος Argo982001

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5365
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13231 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 20:32:19 μμ »
Εμένα αυτό μου κάνει, κι όπως είπε κι ο Κερν , στα τέτοια του αν το αγοράζουν άντρες ή γυναίκες αφού πουλάει. Σωστά το θυμάμαι??? Άστοχο το "δικαιούται να έχει άποψη",  πιο σωστά "θα ακούσω περισσότερο τη γνώμη αυτού που έχει την μακρόχρονη εμπειρία χρήσης", μην παρεξηγηθεί κανείς.
Πάντως το θέμα της <<άποψης>>  μετά από πολύχρονη χρήση εγώ το ξεκίνησα προς τον Αλέξανδρο όχι για να έχει άποψη με την κυριολεκτική σημασία  ,σαφεστατα και έχει άποψη ο άνθρωπος ,αλλά για να το εκτιμήσει . Εννοώντας ότι μετά από χρήση κάποιας περιόδου θα εκτιμήσει καλύτερα το ποσο versality είναι ένα ρόλεξ το οποίο θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο προσόν των ρόλεξ .
Ως προς την άποψη και ποιου τη γνώμη ακούμε ,IMO υπάρχουν άνθρωποι με εμπειρία που η άποψη τους μετά από απλά μια δοκιμή σε ad έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από κάποιου που έχει χρόνια το ρολόι .
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13232 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 21:46:19 μμ »
Πάντα τα Rolex μου τα φόραγα παντού και πάντα και εννοώ ..ξηρά αέρα και θάλασσα 24/24 όμως … η συζηγος έχει κάνει το απόλυτο test drive γιατί επι 15 ++ χρόνια έχει επιβάλει  σε  απόλυτη δοκιμή  ΤΟ  εργαλείο μιας και το explorer της έχει αφαιρεθεί μόνο για service check.Έχει υποστεί τα πάνδεινα (φαίνεται άλλωστε από τις χαρακιές και τα γδαρσίματα )και ρυθμίζεται μια φορά περίπου στο τρίμηνο για να διορθώσουμε το λεπτό που χανει…και αντίστοιχα χάνουν οι μαθητές της σε διάλειμμα 🤣🤣🤣(καμία σχέση με την δίκη μου τρέλα για +~1sec/day🤣)

friendly
0
funny
0
like
0
wow
2
No reactions
No reactions
No reactions
Members reacted wow:
kostasios,Spyoly,

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13233 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 21:48:58 μμ »

...........καμία σχέση με την δίκη μου τρέλα για +~1sec/day


Εισαι πολύ ανεκτικός, εγώ, 0,000+/- την ημέρα.  :D :D :D

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Spyoly

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8342
  • Dum Spiro Spero
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13234 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 21:51:54 μμ »
Εκεί με βλέπω και εμένα σύντομα 😳😆
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος blah

  • Members+
  • VIP Member
  • ****
  • Μηνύματα: 4576
  • GMT+10
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13235 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 22:27:55 μμ »
Πες το κι έτσι .Έχει φτιάξει ο Κερν μια ομάδα 7-8 ατόμων σταθερών κάθε χρόνο από expert της εταιρίας που μαζευόμαστε  κάθε χρόνο σε product meeting στην Ελβετία ,όπου συμμετέχουν και δημοσιογράφοι του χώρου ,και συζητάμε και συμβουλεύουμε για τα μελλοντικά μοντέλα ,πλάνα κτλπ .
Αν έχετε κανένα opening πες μου να σου στείλω ένα βιογραφικό
Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλές καλύτερες ενασχολήσεις από αυτό που περιγράφεις!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13236 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 22:38:22 μμ »
...............
Δεν μπορώ να σκεφτώ πολλές καλύτερες ενασχολήσεις από αυτό που περιγράφεις!

Τι λες μωρέ !

Εχεις σκεφτεί ποτέ το επάγγελμα του σχεδιαστή γυναικείων εσωρούχων ?

Σχεδιασμός - κατασκευή - έλεγχος εφαρμογής - διορθώσεις - και ξανά έλεγχος εφαρμογής.   :D :D :D :D

Λάθος καρριέρα έκανα  :'( :'( :'( :'( :'(
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Spyoly,
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 910
  • Γιώργος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13237 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 22:55:20 μμ »
Πάντως το θέμα της <<άποψης>>  μετά από πολύχρονη χρήση εγώ το ξεκίνησα προς τον Αλέξανδρο όχι για να έχει άποψη με την κυριολεκτική σημασία  ,σαφεστατα και έχει άποψη ο άνθρωπος ,αλλά για να το εκτιμήσει . Εννοώντας ότι μετά από χρήση κάποιας περιόδου θα εκτιμήσει καλύτερα το ποσο versality είναι ένα ρόλεξ το οποίο θεωρώ πως είναι το μεγαλύτερο προσόν των ρόλεξ .
Ως προς την άποψη και ποιου τη γνώμη ακούμε ,IMO υπάρχουν άνθρωποι με εμπειρία που η άποψη τους μετά από απλά μια δοκιμή σε ad έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από κάποιου που έχει χρόνια το ρολόι .
Έλεγα να μη γράψω για κάτι που ήδη έχω αναφέρει σε άλλο νήμα αλλά αφού θίχτηκε παραπάνω θα καταθέσω την πολύχρονη συμβίωση με το sd.
Ειδικός δεν είμαι αλλά θεωρώ ότι έχω  αποκτήσει μια πολύ καλή εικόνα μετά από 20 χρόνια++ & χιλιάδων ωρών κατάδυσης. Όσοι έχουν ασχοληθεί συστηματικά με θάλασσα γνωρίζουν πολύ καλά τις απαιτητικές συνθήκες (αλάτι, ήλιος, υγρασία, κραδασμοί, χτυπήματα, απουσία δυνατότητας πλυσίματος με γλυκό νερό  σε αποστολές κ.α.). Το υπερβαρικό περιβάλλον είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Δεν με απασχόλησε ποτέ η λειτουργία του ακόμα και σε ice diving όπου η θερμοκρασία είναι ιδιαίτερα χαμηλή και ας είχα αμελήσει το service. Γενικά με συντρόφεψε τόσο μέσα όσο και έξω από το νερό σε σημείο που ξέχναγα ότι το φορούσα. Δεν σκέφτηκα ποτέ μα ποτέ να το προσέξω και να το λυπηθώ όχι γαιτί είμαι αδιάφορος ή πλούσιος απλά επειδή πιστεύω ότι τα πράγματα μας πρέπει να τα χαιρόμαστε και να μας υπηρετούν και όχι το αντίθετο. 

Η εύλογη απορία θα μπορούσε να ήταν, ποιά η διαφορά ενός φτηνού λειτουργικού αξιόπιστου καταδυτικού με ένα ακριβό. Για εμένα προσωπικά πολύ μικρή όμως νοιώθω ότι αυτή η μάρκα μου ταιριάζει περισσότερο από άλλες π.χ. η κάσα του, το μπρασελέ του, η γενική του εικόνα δεν την έχω βαρεθεί καθόλου και δεν αναφέρω  αντοχή και αξιοπιστία διότι δεν μπαίνω σε διαδικασία να συγκρίνω τσαλαβουτήματα καλοκαιρινού χαρακτήρα με συχνή καταδυτική δραστηριότητα. Εϊμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξαιρετικές και ίσως καλύτερες επιλογές (δεν είμαι ειδικός) αλλά όσα και να έχω βουτήξει πάντα σε αυτή τη μάρκα καταλήγω.
friendly
0
funny
0
like
3
wow
0
No reactions
No reactions
Members reacted like:
Wolf-,jiorg,Argo982001,
No reactions

Αποσυνδεδεμένος angelo

  • Full Member
  • **
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13238 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 23:40:53 μμ »
Τα είπες όλα φίλε @sea_dweller . Λίγο ως πολύ, αν και με διαφορετικά βιώματα και χρήση των ρολογιών μας, όλοι καταθέτουμε τα ίδια πράγματα. Απλώς στην ανάρτηση σου ανέδειξες κάτι που είναι μεν προφανές αλλά συχνά παραλείπεται. Αυτό το "αισθάνομαι ότι μου ταιριάζει καλύτερα" για τη δουλειά που το χρησιμοποιείς οποία και αν είναι αυτή.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13239 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 00:02:28 πμ »
Βρε παλιοκερατάδες, με αναγκάζετε να σκέφτομαι να τα πουλήσω όλα για να πάρω ένα Rolex με διπλοκάπελο. Α να χαθείτε!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Beastaras

  • VIP Member
  • ***
  • Μηνύματα: 4372
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13240 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 00:04:01 πμ »
Βρε παλιοκερατάδες, με αναγκάζετε να σκέφτομαι να τα πουλήσω όλα για να πάρω ένα Rolex με διπλοκάπελο. Α να χαθείτε!

Μ@λ@κι@ θα κανείς, θα με θυμηθείς..;)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος P.I.T.

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 8239
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13241 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 00:05:53 πμ »
Μ@λ@κι@ θα κανείς, θα με θυμηθείς..;)

Εννοείται!
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Rolex
« Απάντηση #13242 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 00:14:20 πμ »
ΌΛΟΙ ΡΟΛΕΞ, ΤΩΡΑ!!!
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
Spyoly,
No reactions
No reactions

Αποσυνδεδεμένος Giorgos_I

  • Legend
  • *****
  • Μηνύματα: 38158
  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος
    • Προφίλ
Απ: Rolex
« Απάντηση #13243 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 00:52:31 πμ »
Έλεγα να μη γράψω για κάτι που ήδη έχω αναφέρει σε άλλο νήμα αλλά αφού θίχτηκε παραπάνω θα καταθέσω την πολύχρονη συμβίωση με το sd.
Ειδικός δεν είμαι αλλά θεωρώ ότι έχω  αποκτήσει μια πολύ καλή εικόνα μετά από 20 χρόνια++ & χιλιάδων ωρών κατάδυσης. Όσοι έχουν ασχοληθεί συστηματικά με θάλασσα γνωρίζουν πολύ καλά τις απαιτητικές συνθήκες (αλάτι, ήλιος, υγρασία, κραδασμοί, χτυπήματα, απουσία δυνατότητας πλυσίματος με γλυκό νερό  σε αποστολές κ.α.). Το υπερβαρικό περιβάλλον είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Δεν με απασχόλησε ποτέ η λειτουργία του ακόμα και σε ice diving όπου η θερμοκρασία είναι ιδιαίτερα χαμηλή και ας είχα αμελήσει το service. Γενικά με συντρόφεψε τόσο μέσα όσο και έξω από το νερό σε σημείο που ξέχναγα ότι το φορούσα. Δεν σκέφτηκα ποτέ μα ποτέ να το προσέξω και να το λυπηθώ όχι γαιτί είμαι αδιάφορος ή πλούσιος απλά επειδή πιστεύω ότι τα πράγματα μας πρέπει να τα χαιρόμαστε και να μας υπηρετούν και όχι το αντίθετο. 

Η εύλογη απορία θα μπορούσε να ήταν, ποιά η διαφορά ενός φτηνού λειτουργικού αξιόπιστου καταδυτικού με ένα ακριβό. Για εμένα προσωπικά πολύ μικρή όμως νοιώθω ότι αυτή η μάρκα μου ταιριάζει περισσότερο από άλλες π.χ. η κάσα του, το μπρασελέ του, η γενική του εικόνα δεν την έχω βαρεθεί καθόλου και δεν αναφέρω  αντοχή και αξιοπιστία διότι δεν μπαίνω σε διαδικασία να συγκρίνω τσαλαβουτήματα καλοκαιρινού χαρακτήρα με συχνή καταδυτική δραστηριότητα. Εϊμαι σίγουρος ότι υπάρχουν εξαιρετικές και ίσως καλύτερες επιλογές (δεν είμαι ειδικός) αλλά όσα και να έχω βουτήξει πάντα σε αυτή τη μάρκα καταλήγω.



Ετσι ακριβώς.  :)
friendly
0
funny
0
like
0
wow
0
No reactions
No reactions
No reactions
No reactions
Ο σιωπών συναινεί.

Του Ξέρξου γράψαντος ''πέμψον τά όπλα'' αντέγραψε, "μολών λαβέ".

The only difference between men and boys is the price of the toys.


Αποσυνδεδεμένος Gnl1977

  • Members+
  • Hero Member
  • ****
  • Μηνύματα: 5025
    • Προφίλ
    • Seiko-λογίες....& more
Απ: Rolex
« Απάντηση #13244 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 10:01:04 πμ »
Και κάπου εδώ, ξεκινούν οι ιστορίες του στυλ :
- "Θυμάμαι τότε που μας μάζεψε ο Μωυσής για να φύγουμε απο την Αίγυπτο... Τί ταλαιπωρίες πέρασε το ρολεξ μου τόσα χρόνια στην έρημο, και δεν έκανε κιχ..."
- "Τότε, στην μάχη του Μαραθώνα, φόραγα το Ρολεξ στο χέρι που κρατούσα το σπαθί! Όλη την μάχη (χτυπήματα, αίμα, ιδρώτα) την έβγαλε αλώβητο!..."
-"Όταν μπαρκαρα στο Καλυψώ του Κουστώ, δεν σκέφτηκα να έχω άλλο ρολόι πέρα απο ρολεξ μαζί μου στις αποστολές....και δεν με απογοήτευσε!..."


..... Όμορφες και ένδοξες στιγμές, που διαβάζοντας τις οι νυν κάτοχοι φουσκώνουν απο περηφάνια και για την δική τους επιλογή. Βγάζουν το ρολεξ τους απο το κουτί και το θαυμάζουν... Το φορούν και λίγο στον καρπό (προσεκτικά, μην φύγει κανένα αυτοκόλλητο), παίρνουν "την δόση" τους, βγάζουν και μια φωτό για το "Σήμερα φόρεσα", και μετά πάλι κουτί και ντουλάπι, να προφυλακτεί η επένδυση...
(Φυσικά, υπάρχουν και οι πιο "τολμηροί", αυτοί που το καλοκαίρι θα βγάλουν φωτό και σε μια ξαπλώστρα -προσεκτικα πάντα, μην πέσει κόκκος άμμου στο ρολόι και κάνει κανένα hairline- για να τονίσουν τον περιπετειώδη χαρακτήρα του ρολογιού του ).


 :D :D :D :D
friendly
0
funny
1
like
0
wow
0
No reactions
Members reacted funny:
P.I.T.,
No reactions
No reactions